Autor Wątek: Stratolaunch System  (Przeczytany 66583 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #135 dnia: Styczeń 10, 2019, 16:00 »
Kolejne próby samolotu - osiągnął prędkość 219km/h:
https://spacenews.com/stratolaunch-airplane-nears-first-flight/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #136 dnia: Styczeń 19, 2019, 12:16 »
Zawężenie wykorzystania największego samolotu świata:

Cytuj
Stratolaunch, the company founded by the late billionaire Paul Allen, said Jan. 18 that it is ending work on a launch vehicle that would be flown on the company’s giant aircraft. In a statement to SpaceNews, a company spokesman said that the company was ending work on its own family of launch vehicles and would instead use its aircraft for launching small Pegasus XL rockets from Northrop Grumman.

https://spacenews.com/stratolaunch-abandons-launch-vehicle-program/

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #137 dnia: Styczeń 19, 2019, 14:31 »
Po co Pegasusy ma wynosić dwa razy większy samolot?Przecież drastycznie podniesie to koszta obsługi

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #138 dnia: Styczeń 19, 2019, 18:10 »
Jak bardzo entuzjastycznie jestem nastawiony do różnych nowych pomysłów na dostęp do kosmosu to tego projektu nigdy nie mogłem zrozumieć.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #138 dnia: Styczeń 19, 2019, 18:10 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #139 dnia: Styczeń 19, 2019, 18:12 »
Nie rozumiem tej decyzji. To brzmi jak gdyby Stratolaunch miał tak naprawdę zrobić to, co już w zasadzie jest całkiem dobrze wykonywane...

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #140 dnia: Styczeń 19, 2019, 19:08 »
Po tym, jak Paul Allen kopnął w kalendarz, nie ma kto sfinansować prac nad czymś bardziej zaawansowanym.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #141 dnia: Styczeń 19, 2019, 19:12 »
Nie do konca wiadomo co tam tyle kosztuje. W jednym z opracowan czytalem, ze najwiekszym kosztem i problemem jest
w przypadku pegasusa specjalny samolot. Moze jak bedzie alternatywa, to im koszty zmaleja.
oosbicie uwazam, ze nalezy czekac az SL zaoferuje swoje loty jako alternatywa dla transportu dla AN-225 Mrija
np. na potrzeby wojska. Inaczej bedzie glupia gesia ... swierkowa;-) Z powazaniem
                                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #142 dnia: Styczeń 23, 2019, 16:12 »
Stratolaunch wybiera Pegasusa XL
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 STYCZNIA 2019

Pod samolotem Stratolaunch będą wynoszone tylko rakiety Pegasus XL – zrezygnowano z innych konstrukcji rakietowych. (...)

Osiemnastego stycznia 2019 roku firma Stratolaunch Systems poinformowała, że kończy prace nad własną rakietą nośną. Firmie nie udało się zbudować własnej rodziny małych rakiet nośnych, które by korzystały z samolot Stratolaunch. Zamiast tego Stratolaunch będzie wykorzystywać rakiety Pegasus XL, budowane przez firmę Northrop Grumman (wcześniej Orbital ATK – firma została przejęta przez Northropa w 2018 roku). Co ciekawe, w 2015 roku z tej rakiety Stratolaunch Systems zrezygnował, po czym znów poddał ją pod analizę.

Stratolaunch prawdopodobnie będzie wynosić w jednym locie kilka rakiet Pegasus XL. Może to przyczynić się do niższego kosztu lotu tej rakiety, choć warto tu zauważyć, że obecnie jest to jedna z droższych rakiet w przeliczeniu na jednostkę wynoszonej masy. Nośność Pegasusa XL to około 450 kg na niską orbitę okołoziemską – jest to zakres, w którym w ostatnich latach pojawiło się wiele firm pracujących nad swoimi konstrukcjami. W opinii wielu komentatorów rynek małych rakiet może być zbyt mały i zbyt “trudny”, by wielu operatorów się na nim utrzymało – szczególnie jeśli pojawią się nowe konstrukcje z Indii oraz Chin.

(PFA)
https://kosmonauta.net/2019/01/stratolaunch-wybiera-pegasusa-xl/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #143 dnia: Kwiecień 13, 2019, 17:16 »
Poleciał!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #144 dnia: Kwiecień 13, 2019, 18:43 »
Pierwszy lot największego samolotu świata - największego jeśli idzie o rozpiętość skrzydeł.
Byleby teraz sprawdził się w przypisanej mu roli nosiciela rakiet...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #145 dnia: Kwiecień 13, 2019, 20:21 »
W kazdym razie bedzie mial prawie taki sam udzwig jak Miria, jako transportowiec nie zginie;-)
Zwlaszcza, ze chinczycy proboja skopiowac ta pierwsza;-) Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #146 dnia: Kwiecień 13, 2019, 21:52 »
Adasiu, nie słyszałem o samolocie Miria ;)

A poważnie, to pojawiły się informacje o locie: https://spacenews.com/stratolaunch-plane-makes-first-flight/

Czas: 2,5 godz., maks. prędkość 278 km/godz., maks. wysokość 4,57 km.
Według pilota wszystko przebiegło bardzo dobrze. Niestety, nie podano żadnych informacji o dalszych testach, ani jak długo potrwają.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #147 dnia: Kwiecień 13, 2019, 22:53 »
Pewnie kolejne testy potrwają minimum kilka miesięcy.

Nagranie:




Pięknie to wygląda! :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #148 dnia: Kwiecień 16, 2019, 06:44 »
Pierwszy lot Stratolaunch
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 15 KWIETNIA 2019


Stratolaunch po raz pierwszy wznosi się w powietrze - 13.04.2019 / Credits - Hecht Speed

Trzynastego kwietnia 2019 roku samolot Stratolaunch po raz pierwszy wzniósł się w powietrze.

Stratolaunch to projekt potężnego samolotu, służącego za pierwszy stopień w wynoszeniu małych satelitów na orbitę. Idea Stratolaunch jest ciekawa: samolot wynosiłby rakietę na pewną wysokość, gdzie nastąpiłoby uwolnienie rakiety i jej lot na orbitę z satelitą na pokładzie. Taki sposób wynoszenia satelitów pozwoliłby m.in. na zwiększenie wynoszonej masy, większą dowolność w wyborze miejsca startu oraz większą niezależność od czynników pogodowych.

Projekt rozpoczął się w 2010 roku a oficjalnie został ogłoszony w 2011 roku. Przez lata doszło do kilku zmian, m.in. rakiet, jakie miały by być wynoszone przez ten samolot. Aktualnie (od stycznia 2019) planuje się korzystanie jedynie z rakiety Pegasus XL.

W maju 2017 roku Stratolaunch po raz pierwszy znalazł się poza swoim olbrzymim hangarem. Przez kolejne blisko dwa lata trwały testy naziemne, w tym próby kołowania i testy tankowania. Wreszcie, 13 kwietnia 2019 roku Stratolaunch po raz pierwszy wzniósł się w powietrze.

Pierwszy lot Stratolaunch trwał 2,5 godziny. Samolot osiągnął maksymalny pułap blisko 4600 metrów oraz prędkość ok 310 km/h. W kolejnych testach zostaną osiągnięte wyższe prędkości oraz wysokości lotu. Lot odbył się z Mojave Air & Space Port w Kalifornii.


Porównanie wielkości największych samolotów świata, w tym Stratolaunch / Credits – Clem Tillier (clem AT tillier.net)

(PFA, HS)
https://kosmonauta.net/2019/04/pierwszy-lot-stratolaunch/#prettyPhoto

World’s biggest airplane takes flight for the first time ever
By Sean O'Kane and Chris Welch  Apr 13, 2019, 10:31am EDT

Stratolaunch’s rocket-launching plane took off early Saturday morning and safely landed two hours later


Photo: Stratolaunch Systems

The world’s largest airplane took flight for the first time ever on Saturday morning. Built by rocket launch company Stratolaunch, the 500,000-pound plane with a 385-foot wingspan lifted off shortly after 10AM ET from Mojave Air and Space Port in Mojave, California. It was a critical first test flight for the aircraft, designed to launch rockets into orbit from the air. The inaugural flight lasted for 150 minutes, according to the company, after which the plane safely landed.

The dual-fuselage Stratolaunch is designed to fly to an altitude of 35,000 feet, where it can drop rockets that ignite their engines and boost themselves into orbit around the planet. There is no rocket on this particular flight. But the company has already signed at least one customer, Northrop Grumman, which plans to use Stratolaunch to send its Pegasus XL rocket into space.


Photo: Stratolaunch
https://www.theverge.com/transportation/2019/4/13/18309129/stratolaunch-worlds-biggest-airplane-first-flight-rockets

Stratolaunch, the world’s biggest airplane, takes flight
AARIAN MARSHALL, WIRED.COM - APR 14, 2019 11:08 PM UTC

Six-engine aircraft with a wingspan of 117 meters hit a top speed of 189mph.

(...) One day soon, Stratolaunch hopes to carry 250-ton rocket ships loaded with satellites to a height of 35,000 feet—into the stratosphere. Once at cruising altitude, a rocket's engines would ignite, carrying it and its satellite cargo the rest of the way into space. Only a select few facilities, like the Kennedy Space Center in Florida, can handle rocket launches, which means tight competition for scheduling and long wait times. Airplanes can take off from many more runways, which Stratolaunch hopes will give its aircraft a competitive edge for those wishing to launch satellites into orbit. (...)
https://arstechnica.com/science/2019/04/stratolaunch-the-worlds-biggest-airplane-takes-flight/

Artykuły astronautyczne
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2019, 19:39 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #149 dnia: Kwiecień 18, 2019, 15:37 »
Photos: Stratolaunch’s giant airplane flies over Mojave
April 13, 2019 Stephen Clark






Credit: Gene Blevins/LA Daily News


Credit: Stratolaunch

https://spaceflightnow.com/2019/04/13/photos-stratolaunchs-giant-airplane-flies-over-mojave/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #149 dnia: Kwiecień 18, 2019, 15:37 »