Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 385420 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23246
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1875 dnia: Styczeń 26, 2024, 10:05 »
Nie ma tego złego .... Teraz Percy będzie mógł się zająć swoim podstawowym programem, czyli badaniem terenu delty, bo ostatnie 2 lata głównie uganiał się za helikopterem, by zapewnić jego funkcjonowanie.

Ale ale ale! Łazik już opuścił obszar delty!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24636
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1876 dnia: Styczeń 26, 2024, 11:28 »
Ciekawe czy NASA wykorzysta Perse do oględzin niesprawnego sprzętu.
https://twitter.com/SpaceByStorm/status/1750673047084740964
https://x.com/airandspace/status/1751059974329975114

2) 2024 lut 08 09:07 Kosmonauta.net
Koniec lotów Ingenuity!
W styczniu 2024 zakończyła się misja marsjańskiego drona Ingenuity.
https://kosmonauta.net/2024/02/72-loty-ingenuity/
Zamiast 5 “podskoków” dron wykonał aż 72 loty w cienkiej atmosferze Czerwonej Planety.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1786.msg189216#msg189216

3) 2024 lut 09 12:11 Kosmonauta.net
Spojrzenie na ostatnie lądowisko Ingenuity
To właśnie tam śmigła drona Ingenuity doznały uszkodzeń, które uniemożliwiają dalsze loty.
https://twitter.com/stim3on/status/1754508386043924768

4)
https://twitter.com/NASAJPL/status/1753497985097560454
Cytuj
🧑‍🚀 Sending some love to the #MarsHelicopter with a little help from our friends @Astro_reid and @Astro_Raja. Do you have a message for Ingenuity, too? Share it on social and tag #ThanksIngenuity!
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2024, 13:57 wysłana przez Orionid »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 947
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1877 dnia: Styczeń 27, 2024, 15:38 »
Radary łazika Perseverance na Marsie zaskakują. Czego dowiedziały się o dnie krateru Jezero?



Dane z instrumentu RIMFAX należącego do łazika Perseverance rzucają nowe, niezwykłe światło na powstawanie starożytnego dna Krateru Jezero, który kiedyś był rozległym jeziorem.

Choć Ingenuity zakończył już swoją misję na powierzchni Czerwonej Planety, warto pamiętać, że dla łazika Perseverance to wciąż tak naprawdę jest to początek misji. Wszystko bowiem wskazuje na to, że łazik może mieć przed sobą nawet dekadę przemierzania (teraz już samotnie) dna krateru Jezero i poszukiwania śladów dawnego życia, jeżeli takie tam kiedykolwiek istniało. Najnowsze wyniki badań prowadzonych za pomocą instrumentów zainstalowanych na pokładzie łazika, opublikowane w periodyku Science Advances wskazują, że podąża on właściwą drogą.

Tematem opracowania są wyniki badań prowadzonych za pomocą radaru RIMFAX(Radar Imager for Mars’ Subsurface Experiment) zainstalowanego na pokładzie łazika Perseverance. Dostarcza on nowych dowodów na to, że w Kraterze Jezero – obszarze badanym przez Perseverance – gdy znajdowała się tam woda, dochodziło do gromadzenia się na dnie warstw osadów. Z czasem jezioro się skurczyło, a osady niesione przez rzekę, która je zasilała, utworzyły potężną deltę. Oznacza to, że Krater Jezero to świetne miejsce do poszukiwania skamieniałych śladów jakiegokolwiek starożytnego życia, które mogło w przeszłości wyewoluować na Czerwonej Planecie.

Opisane w artykule procesy toczyły się na przestrzeni eonów. Opierając się na danych z radaru RIMFAX, zespół naukowców potwierdził, że wnioski dotyczące historii geologicznej krateru Jezero są prawidłowe. Jakby nie patrzeć, jeszcze przed lądowaniem łazika Perseverance w kraterze, specjaliści z NASA podejrzewali, że jest to dno dawnego jeziora.

Teorię tę dodatkowo wsparły zdjęcia formacji delt wykonane przez łazik Perseverance tuż po lądowaniu na Czerwonej Planecie. Najnowsze dane zebrane za pomocą radaru RIMFAX ostatecznie potwierdzają tę teorię. Mamy łazik na wyschniętym dnie dawnego marsjańskiego jeziora.

„Z orbity możemy zobaczyć wiele różnych złóż, ale nie możemy być pewni, czy to, co widzimy, to ich pierwotny stan, czy też jesteśmy świadkami zakończenia długiej historii geologicznej. Aby powiedzieć, jak powstały te rzeczy, musimy zajrzeć pod powierzchnię”

– mówi David Paige, badacz, profesor nauk o Ziemi, planetach i kosmosie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles

Wjeżdżając na starożytne osady dawnego koryta rzeki, instrument RIMFAX wyemitował fale radarowe w stronę marsjańskiej gleby. Robił to co 10 centymetrów i mierzył impulsy odbite od głębokości około 20 metrów pod powierzchnią. Pozwoliło to naukowcom uzyskać dobre pojęcie o tym, co dzieje się pod powierzchnią delty.

Dane obrazowania RIMFAX ujawniły dwa odrębne okresy osadzania się osadów oddzielone dwoma okresami erozji. Naukowcy wskazali, że ponieważ dno krateru poniżej delty nie jest równomiernie płaskie, sugeruje to, że przed osadzeniem się osadów z jeziora miał miejsce okres erozji.

„Zmiany, które widzimy utrwalone w zapisie skalnym, są spowodowane zmianami na dużą skalę w środowisku marsjańskim” – kontynuowała Paige. „To fajnie, że możemy zobaczyć tak wiele dowodów zmian na tak małym obszarze geograficznym. Pozwala to nam rozszerzyć nasze odkrycia na skalę całego krateru”.

Chociaż NASA w zasadzie wiedziała, że Krater Jezero jest starożytnym dnem jeziora już kilka miesięcy po wylądowaniu Perseverance na Czerwonej Planecie, najnowsze odkrycia dostarczają jeszcze jednego dowodu, który podkreśla, dlaczego jest to tak fascynujące miejsce polowań na skamieniałe ślady dawnego marsjańskiego życia.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2024, 15:44 wysłana przez Slavin »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 947
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1878 dnia: Styczeń 27, 2024, 15:51 »
Koniec misji drona Ingenuity na Marsie. Pionier lotów nad powierzchnią Marsa wykonał 72 loty.



Tego chyba nikt się nie spodziewał. Po niemal trzech latach spędzonych na powierzchni Marsa dron Ingenuity wykonał swój ostatni lot nad rdzawą powierzchnią planety. Mały, ważący niespełna dwa kilogramy pierwotnie miał wykonać (w optymistycznym scenariuszu) zaledwie pięć lotów. Ostatecznie wykonał ich 72. Wszystko, co piękne musi się jednak kiedyś skończyć. Podczas 72. lotu łopaty wirnika uderzyły w powierzchnię planety i uległy uszkodzeniu. Dron wylądował na czterech łapach, ale już nigdy nie wzbije się w powietrze.

O tym, że łazik Perseverance stracił kontakt z dronem znajdującym się wciąż w powietrzu podczas 72. lotu, informowaliśmy zaledwie kilka dni temu. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, co się mogło stać. Komentatorzy podejrzewali, że dron mógł wylądować za jakimś wzgórzem, w efekcie czego zniknął z pola widzenia łazika. Niemal natychmiast podjęto decyzję o podjechaniu łazikiem nieco bliżej, aby nawiązać z nim kontakt. Sam łazik rozpoczął stałą sesję nasłuchu, starając się „usłyszeć” Ingenuity. Po kilkudziesięciu godzinach nerwów do NASA dotarła pozytywna informacja: łazik nawiązał kontakt z dronem. Wyglądało zatem przez chwilę na to, że kryzys został zażegnany.

Zaskoczeniem zatem był fakt, że wczoraj pojawiło się oświadczenie Billa Nelsona, administratora NASA, który ogłosił koniec misji małego marsjańskiego drona.



Okazało się, że przesłane w ostatnich dniach na Ziemię dane wskazują, iż co najmniej jedna łopata wirnika drona uległa uszkodzeniu podczas siedemdziesiątego drugiego lotu nad powierzchnią planety.

Choć sam dron wylądował w pozycji „na czterech łapach” to już nie będzie w stanie się wznieść nad powierzchnię planety i wykonać żadnego lotu.



Warto tutaj pamiętać, że dron i tak żył zaskakująco długo na powierzchni planety. Po wylądowaniu misji Perseverance na Marsie zakładano, że jeżeli w ogóle uda się poderwać nad powierzchnię planety, to w najlepszym wypadku uda się w ciągu 30 dni zrealizować aż pięć lotów. Tymczasem dron bez problemu radził sobie z rzadką marsjańską atmosferą, wykonując 72 loty w ciągu trzech lat. To czternaście razy więcej niż planowano.



Nie zmienia to jednak faktu, że w centrum kontroli misji nadchodzą trudne dni. Jakby nie patrzeć, inżynierowie misji Ingenuity oraz Perseverance współpracowali ze sobą od trzech lat, a ten nietypowy duet razem przemierzał od 1000 dni dno krateru Jezero wzajemnie się pilnując. Teraz jednak łazik Perseverance będzie musiał zostawić Ingenuity w miejscu ubiegłotygodniowego lądowania i wyruszyć w dalszą podróż samotnie. Antropomorfizacja robota nie ma oczywiście absolutnie żadnego sensu, ale co z tego, skoro i tak wszyscy to robimy. Inżynierowie, którzy od trzech lat robili to codziennie w ramach swojej pracy, z pewnością odczuwają ten żal dużo intensywniej.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1878 dnia: Styczeń 27, 2024, 15:51 »

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1879 dnia: Styczeń 31, 2024, 12:48 »
Dziś o 19:00 CET na NASA TV będą pytania do ekspertów dotyczące Ingenuity.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1880 dnia: Styczeń 31, 2024, 22:36 »
Dziś o 19:00 CET na NASA TV będą pytania do ekspertów dotyczące Ingenuity.

Nagranie z tego programu
https://www.youtube.com/live/lkZ6jkqPMEc?si=8dCLoXieHmYNhe7D

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3844
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1881 dnia: Luty 02, 2024, 17:48 »
Czy Perseverance wykonał jakieś zdjęcie drona aby potwierdzić stan uszkodzeń wiropłatów?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23246
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1882 dnia: Luty 02, 2024, 19:39 »
Czy Perseverance wykonał jakieś zdjęcie drona aby potwierdzić stan uszkodzeń wiropłatów?

Chyba jest za daleko aby wykonać aż tak szczegółowe obrazy.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5271
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1883 dnia: Luty 02, 2024, 19:45 »
Jeśli się nie mylę, to Percy jednak trochę zmienił trasę i jakby kierował się w stronę Gienia, zatem szanse na jakieś fotki są. Dobrze byłoby ustalić przyczynę awarii - dla następców.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1884 dnia: Luty 02, 2024, 19:48 »
Tzanetos mówił że nie podjadą, gdyż teren jest zbyt niebezpieczny. Za to zrobią jeszcze testy wirników.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1885 dnia: Luty 05, 2024, 15:20 »
Zdjęcie Ingenuity zrobione przez Perseverance 4 lutego (sol 1052).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23246
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1886 dnia: Luty 06, 2024, 20:16 »

Offline Hiroshima

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1887 dnia: Luty 06, 2024, 21:24 »
Dałeś mały wycinek zdjęcia, bez otoczenia w jakim zaległ dron  :)

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1888 dnia: Luty 11, 2024, 13:36 »
8 lutego  łazik Perseverance zaobserwował większy księżyc Marsa, Fobos, przechodzący przed Słońcem i uchwycił to wydarzenie kamerą Mastcam-Z. Ten film pokazuje tranzyt w czasie rzeczywistym (około 38 sekund) przy użyciu 57 obrazów, wyrównanych, przeskalowanych i oczyszczonych.

https://twitter.com/JPMajor/status/1756438765134921947

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 947
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1889 dnia: Luty 13, 2024, 13:51 »
Tranzyt Fobosa.

« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2024, 14:17 wysłana przez Slavin »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020 Perseverance
« Odpowiedź #1889 dnia: Luty 13, 2024, 13:51 »