Autor Wątek: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo  (Przeczytany 90389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #270 dnia: Marzec 09, 2015, 13:07 »
Irydium, Irydium i Irydium. Na litość Cthulhu - ale wiecie, że Irydium zaczęło działać 17 (!!!!!!) lat temu, a pierwsze satelity wystrzelono ponad 20 lat temu?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #271 dnia: Marzec 09, 2015, 14:30 »
Irydium, Irydium i Irydium. Na litość Cthulhu - ale wiecie, że Irydium zaczęło działać 17 (!!!!!!) lat temu, a pierwsze satelity wystrzelono ponad 20 lat temu?
             ... biznesowo iridium to jednak byla aklapa, bez pomocy wojska nic by z tego nie bylo;-) Ogolnie niektore inicjatywy mocno wk... bo potem przychodzi ekipa ktora serio chce cos osiagnac, ale ma problem, bo przeciez nie oferuja lotu na marsa pierwsza klasa. Albo co nie daj boze od razu sie ich kasuje, bo "wszyscy, ktorzy cos w tej kwestii oferuja to ... oszusci". Z powazaniem
                                                                                                                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #272 dnia: Marzec 09, 2015, 16:21 »
Bankructwo Irydium miało wiele powodów - m.in. ceny (wynikające z wysokich kosztów produkcji i wystrzelenia) oraz złe zarządzanie. To nie jest oznaka tego, że nikt nigdy nie zrobi tego lepiej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #273 dnia: Marzec 09, 2015, 16:23 »
...oraz moim zdaniem, że wówczas Iridium wyprzedziło swoje czasy - pomysł powstał po prostu za wcześnie względem na rynku.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #273 dnia: Marzec 09, 2015, 16:23 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #274 dnia: Marzec 10, 2015, 09:17 »
Troche wzglad na to dlaczego Iridium bylo klapa biznesowa daje artykul w slashodcie o problemach spacex ze swoaj siecia satelitow:
http://tech.slashdot.org/story/15/03/10/007205/spacex-worried-fake-competitors-could-disrupt-its-space-internet-plan?utm_source=slashdot&utm_medium=twitter tocka w tocke to samo mialo Iridium, problemy wynikaly z blokady tu, na Ziemi.
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #275 dnia: Marzec 21, 2015, 21:39 »
Powiem tak, jesli chca wozic cos z m,arsa lub Ksiezyca to sa to szarlatani, Podalem czemu. Ale ... dosc duzo dziwnych rzeczy lata na orbicie Ziemi, rocznie na Ziemie spada okolo 100 ton zlomu np. ze starych satelitow/rakiet. Samego pylu i meteorytow opadajacego rocznie na Ziemie jest na ... tysiace ton. Wiec sa pewne szanse wariant na jakis biznesowy ... aby cos tam "lowic";-) Z powazaniem
                                                                                                        Adam Przybyla
              ...  male usupelnienie, pylow spada rocznei na Ziemie ...40 tys ton http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_dust,
hmm, tu naprawde jest tego duzo;-) Z powazaniem
                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #276 dnia: Marzec 23, 2015, 10:25 »
Powiem tak, jesli chca wozic cos z m,arsa lub Ksiezyca to sa to szarlatani, Podalem czemu. Ale ... dosc duzo dziwnych rzeczy lata na orbicie Ziemi, rocznie na Ziemie spada okolo 100 ton zlomu np. ze starych satelitow/rakiet. Samego pylu i meteorytow opadajacego rocznie na Ziemie jest na ... tysiace ton. Wiec sa pewne szanse wariant na jakis biznesowy ... aby cos tam "lowic";-) Z powazaniem
                                                                                                        Adam Przybyla
              ...  male usupelnienie, pylow spada rocznei na Ziemie ...40 tys ton http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_dust,
hmm, tu naprawde jest tego duzo;-) Z powazaniem
                                                                        Adam Przybyla

Od siebie dodam że są jeszcze konkrecje manganowe (zawierające dodatkowo sporo innych pierwiastków) na dnie oceanów i żelaziste na dnie nawet Bałtyku - ich wydobycie za pomocą np. odsysania idzie zorganizować "po taniości" w porównaniu z wysłaniem samych satelitów obserwacyjnych Arkyd. Problemem może być ich przerób po wydobyciu ale też przecież możliwy zwłaszcza jak się ma relatywnie (w stosunku do planetoid) tani surowiec - a NIE wydobywa się konkrecji komercyjnie do dziś bo się to nie opłaca mimo że byłoby taniej i prościej niż latać za tym w kosmos.
Dziwi mnie ta wiara że PR naprawdę kiedyś będzie eksploatować kopaliny na planetoidach chociaż łatwiej by im było pozyskiwać np. złoto elektrochemicznie z oceanów jak to robili już Niemcy w latach 30-tych (oczywiście eksperymentalnie.
Prawa rynku są nieubłagane - najpierw się dobieramy do tego co łatwiej i taniej jest dostępne a fantazje o kosmicznych kopalniach to nie to stulecie i nawet nie następne (co nie znaczy że nic się tam nie będzie robić i że nie dotrą tam nawet ludzie).

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #277 dnia: Marzec 23, 2015, 10:51 »
Nie wiem, na ile jest to realne, ale po przeczytaniu ostatnich postów, początkiem działalności biznesowej, może być nie jako "sprzątanie" orbity - z mniejszymi śmieciami nie ma sensu, ale stare satelity - kontrolowana de-orbitacja, wejście i spalenie. Nie ma ryzyka, że spadnie komuś na głowę, a technologie do tego potrzebne i tak muszą opracować do realizacji przyszłych planów.
Co do kopalin na planetoidach/Księżycu - czy można by wykorzystać te surowce, do fabryk/produkcji na orbicie ? Czy różnice deltav i tak zniweczą oszczędności na wystrzeliwaniu z Ziemi ?  Drukarki 3D i związane z nimi technologie rozwijają się bardzo szybko, nanotechnologia też małymi kroczkami idzie do przodu - właściwie za jakiś czas do wytworzenia gotowych produktów mogą być potrzebne tylko wstępnie przetworzone surowce.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2015, 10:56 wysłana przez deathrider »

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #278 dnia: Marzec 24, 2015, 11:56 »
Jedyne sens działalności tego typu, jeśli ma mieć jakiekolwiek ekonomiczne uzasadnienie, widzę w wykorzystaniu surowców na orbicie. Bez ich sprowadzania na Ziemie. Pewnie panowie z PR porobili szacunkowe wyliczenia i doskonale wiedzą, że pozyskanie surowców bezpośrednio na Ziemi jest zdecydowanie tańsze. Moim zdaniem dostarczenie do pozyskanego kosmicznego surowca minifabryki i tam na miejscu produkcja gotowych produktów/półproduktów miałaby uzasadnienie. Pierwsze co mi przychodzi na myśl, to produkcja H2O, na to zawsze popyt na orbicie się znajdzie.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #279 dnia: Marzec 24, 2015, 13:10 »

Hmm, prace ESA powiazane z czyszczeniem orbity, co ciekawe, uczestnicza tez jakies firmy/a z Polski:
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Engineering_Technology/Clean_Space/Want_to_snag_a_satellite_Try_a_net
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #280 dnia: Marzec 24, 2015, 13:37 »
Dwie firmy z Polski: Optinav i SKA.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #281 dnia: Marzec 24, 2015, 19:42 »
Jedyne sens działalności tego typu, jeśli ma mieć jakiekolwiek ekonomiczne uzasadnienie, widzę w wykorzystaniu surowców na orbicie. Bez ich sprowadzania na Ziemie. Pewnie panowie z PR porobili szacunkowe wyliczenia i doskonale wiedzą, że pozyskanie surowców bezpośrednio na Ziemi jest zdecydowanie tańsze. Moim zdaniem dostarczenie do pozyskanego kosmicznego surowca minifabryki i tam na miejscu produkcja gotowych produktów/półproduktów miałaby uzasadnienie. Pierwsze co mi przychodzi na myśl, to produkcja H2O, na to zawsze popyt na orbicie się znajdzie.

A co myślisz o takim projekcie?

Ceres the main base and hub for future asteroid belt mining
http://nextbigfuture.com/2015/03/ceres-main-base-and-hub-for-future.html

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #282 dnia: Marzec 25, 2015, 13:14 »

A co myślisz o takim projekcie?

Ceres the main base and hub for future asteroid belt mining
http://nextbigfuture.com/2015/03/ceres-main-base-and-hub-for-future.html

Romku, bardzo interesujący projekt. Jak dla mnie klucz do sukcesu to zasoby wody, potwierdzenie jaka ilość jest i czy łatwo do niej się dostać. Głównie ze względu na możliwość otrzymania wydajnego paliwa, a także w przypadku załogowych misji ( czy bazy ) zapewnia praktycznie samowystarczlaność. Jak dla mnie przyszła kolonia czy to zautomatyzowana, czy ludzka, będzie miała większe znaczenie na Ceres niż na Marsie. Szybciej także, taka kolonia  będzie się rozwijała.
Jak dla mnie rozwój powinien iść w kierunku opisanym w artykule ( PR jak najbardziej też ):
http://data.spaceappschallenge.org/aerospace.pdf
Swoją drogą jestem ciekaw, czy ktoś już próbował u na Ziemi realizować fragmenty takiego programu: zapewnienie autonomii w dostępie do źródła energii, powielanie się maszyn z udziałem drukarek 3D ( coś w stylu drukarek RepRap, ale bez bezpośredniego czynnika ludzkiego ), wydobywanie zasobów kopalnianych - wszystko autonomiczne ( o tego typu kopalni jako jedynej na świecie słyszałem w Australii, ale głowy nie dam ).
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #283 dnia: Kwiecień 15, 2015, 21:16 »
Mam ograniczony dostęp do netu, ktoś wie jak tam sie trzyma Arkryd który wczoraj poleciał Falconem?

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #284 dnia: Kwiecień 15, 2015, 21:49 »
Zapewne leży ładnie zapakowany wewnątrz Dragona. Ze stacji zostanie wypuszczony dopiero latem.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #284 dnia: Kwiecień 15, 2015, 21:49 »