Autor Wątek: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)  (Przeczytany 51642 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 09, 2018, 07:32 »
Marek Florydziak donosi, że dezinformacja dotycząca ZUMY dalej trwa:

Tu i ówdzie pojawiają się raporty o tym że Zuma nie dotarła na orbitę i że satelita spalił się w atmosferze. Źródła cytują całą gamę powodów – od awarii systemu otwierania osłony ładunku (to rzeczywiście spowodowało by spalenie się w atmosferze) do problemu z separacją satelity od drugiego stopnia rakiety.

http://florydziak.com/blogger/2018/01/ostatni-raz-mam-nadzieje-o-zuma.html

 :P

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5275
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 09, 2018, 08:25 »
Marek Florydziak donosi, że dezinformacja dotycząca ZUMY dalej trwa:

Tu i ówdzie pojawiają się raporty o tym że Zuma nie dotarła na orbitę i że satelita spalił się w atmosferze. Źródła cytują całą gamę powodów – od awarii systemu otwierania osłony ładunku (to rzeczywiście spowodowało by spalenie się w atmosferze) do problemu z separacją satelity od drugiego stopnia rakiety.

http://florydziak.com/blogger/2018/01/ostatni-raz-mam-nadzieje-o-zuma.html

 :P


Nie rozumiem, dlaczego Marek Florydziak pisze o bliskich zeru szansach na awarię Zumy, przecież nie byłaby to nowość. Zapewne wszyscy pamiętają start USA-193, który miał awarię zasilania kilka czy kilkanaście sekund po separacji. Później został wykorzystany do testu systemu AEGIS.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:23 »
Ryzyko,że satelita nie działa zawsze są. W przypadku satelitów eksperymentalnych lub technologicznych (a o takim z pewnością mowa w tym przypadku) ryzyko także jest.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:30 »
Czy próba odzyskania owiewki udała się po starcie Zumy? Nie wiem czemu ale mam obawę, że tu sprawa mogła się rypnąć  :( Coś się stało z owiewką i satelita został stracony....  ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:30 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:31 »
Wydaje mi się, że lot był udany a historia o owiewkach to po prostu zasłona dymna - satelita miał jakieś kwestie do poprawienia.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5275
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:34 »
Czy próba odzyskania owiewki udała się po starcie Zumy? Nie wiem czemu ale mam obawę, że tu sprawa mogła się rypnąć  :( Coś się stało z owiewką i satelita został stracony....  ::)

Drogi Eko, nie panikuj. Kto powiedział, że owiewki miały być odzyskane? A film ze startu pokazuje, że obie połówki odpadły o czasie i bez problemów.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:36 »
Jeśli tak to dobrze. Najważniejsze że Falcon 9 dobrze się spisał i SPACE X jest czyste jeśli chodzi o ewentualną awarię satelity  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:36 »
Plotka o nie działającym satelicie to jest mocna spekulacja, która idzie od innych mocnych źrodeł:

Cytuj
Peter B. de Selding
‏ @pbdes
12h12 hours ago

Zuma satellite from @northropgrumman may be dead in orbit after separation from @SpaceX Falcon 9, sources say. Info blackout renders any conclusion - launcher issue? Satellite-only issue? -- impossible to draw.

Poza tym satelita może przez pewien czas specjalnie udawać "nieaktywnego", a potem dopiero się uruchomi, jak zainteresowanie SpaceX i tym startem ucichnie...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5275
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:40 »
Poza tym satelita może przez pewien czas specjalnie udawać "nieaktywnego", a potem dopiero się uruchomi, jak zainteresowanie SpaceX i tym startem ucichnie...

Ciekawy pomysł! Własny, czy w oparciu o jakieś, choćby i marne, źródło? Przyznaję, że nie spotkałem się dotąd z taką koncepcją.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:40 »
Ale przecież Zumę śledzić będą ludkowie w mundurach za pomocą radarów i sporych teleskopów, a nie cywilni amatorzy z lornetkami. To znaczy ci drudzy też (jak znajdą), ale co z tego? Przecież kamieniami w nią rzucać raczej nie będą, zatem niech oglądają ją sobie na zdrowie.

Jeśli wojskowe ludki i nie tylko  ;) mają patrzeć na zdrowie to po co ta zabawa w ciuciubabkę ze startem a teraz z ewentualnym udawaniem utraty satelity?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 09, 2018, 11:04 »
Ciekawy pomysł! Własny, czy w oparciu o jakieś, choćby i marne, źródło? Przyznaję, że nie spotkałem się dotąd z taką koncepcją.

Przepraszam, to tylko moja spekulacja, ale:
- spokojnie można zbudować urządzenia, które przez wiele lat mogą być nieaktywne (znane nam lądowniki czy próbniki) - wiele sprzętu tego typu jest w ogóle już spokojnie dostępne nawet na rynku komercyjnym
- przy takim ogromie obiektów na orbicie i pewnie skatalogowaniu kilku po wyniesieniu na orbitę (ha! wcale nie wiemy, czy wraz z satelitą nie poleciały dwa większe kawałki folii, które dają duże odbicie radarowe?) trudno będzie ustalić, który z nich to Zuma - potrzebne będą obserwacje wizualne, które zwykle nie są takie proste do wykonania. Teraz jest zima na półkuli północnej, więc satelita na LEO spędza sporo czasu w cieniu przelatując nad półkulą północną.

Tak sobie jeszcze myślę, czy taki Zuma nie może sobie zmienić nieco wysokości orbity w trakcie przelotu nad Pacyfikiem albo Antarktydą. Stealth w najczystszej postaci!

To tylko moje kosmate kosmo-myśli! :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5275
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 09, 2018, 11:14 »

Przepraszam, to tylko moja spekulacja [...]

Ależ nie ma za co, bardzo dobrze, chciałem tylko wiedzieć, czy w związku z sytuacją są już gdzieś indziej tego typu spekulacje.

 ale:
- spokojnie można zbudować urządzenia, które przez wiele lat mogą być nieaktywne (znane nam lądowniki czy próbniki) - wiele sprzętu tego typu jest w ogóle już spokojnie dostępne nawet na rynku komercyjnym
- przy takim ogromie obiektów na orbicie i pewnie skatalogowaniu kilku po wyniesieniu na orbitę (ha! wcale nie wiemy, czy wraz z satelitą nie poleciały dwa większe kawałki folii, które dają duże odbicie radarowe?) trudno będzie ustalić, który z nich to Zuma - potrzebne będą obserwacje wizualne, które zwykle nie są takie proste do wykonania. Teraz jest zima na półkuli północnej, więc satelita na LEO spędza sporo czasu w cieniu przelatując nad półkulą północną.

Tak sobie jeszcze myślę, czy taki Zuma nie może sobie zmienić nieco wysokości orbity w trakcie przelotu nad Pacyfikiem albo Antarktydą. Stealth w najczystszej postaci!

To tylko moje kosmate kosmo-myśli! :)

Jasna sprawa, przecież miewaliśmy już tego typu kwiatki (USA-53, czy USA-144).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5275
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #132 dnia: Styczeń 09, 2018, 11:22 »
Pozwolę sobie w skrócie podsumować dotychczasowe ustalenia:

08.01.2018 o 01:00 z wyrzutni kompleksu SLC-40 na Cape Canaveral wystrzelona została rakieta Falcon 9R, która wyniosła na orbitę o przybliżonych parametrach: hp=900...1000 km, ha=900...1000 km, i=50º satelitę USA-280 o nazwie kodowej Zuma. Misję przeprowadza Northrop Grumman dla potrzeb jednej z agencji rządowych USA, ale nie dla NRO. W T+07:56 pierwszy stopień Falcona wylądował na Landing Zone-1.

O dalszym losie satelity wiadomo jedynie to, co poniżej:

- brak jest zwyczajowego potwierdzenia sukcesu startu, który publikuje się zaraz po oddzieleniu satelity, USAF
  powiedziało jedynie, że nie będzie niczego komentować, bo przebieg misji jest tajny;
- firma SpaceX oznajmiła, że cała rakieta funkcjonowała bez zarzutu;
- są dobrze udokumentowane (w tym fotograficznie) liczne obserwacje z deorbitacji drugiego stopnia w obszarze
  zgodnym z zapowiedzianym;
- NORAD nadał tylko jeden numer katalogowy, dla USA-280, a zawsze był też katalogowany 2. stopień rakiety.

Stąd wniosek, że prawdopodobnie ładunek nie oddzielił się od 2. stopnia (adapter był autorstwa nie SpaceX lecz Northropa) i został zdeorbitowany razem z nim, albo też NORAD opublikował niepełne dane, satelita odłączył się prawidłowo, lecz nie funkcjonuje, bądź nie ma z nim kontaktu. Oczywiście są też możliwe inne scenariusze, ale na razie nie znamy żadnych faktów, które by je potwierdzały.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2018, 11:29 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #133 dnia: Styczeń 09, 2018, 12:12 »
- spokojnie można zbudować urządzenia, które przez wiele lat mogą być nieaktywne
Ja bym odrzucił wszelkie teorie że to wszystko celowe aby zamaskować satelitę z prostego powodu-cierpi na tym opinia SpaceX jako dostawcy niezawodnych rakiet a na taką współpracę Musk by nie poszedł.

adapter był autorstwa nie SpaceX lecz Northropa,
Obawiam się że to nie będzie miało znaczenia bo g... i tak niestety przylgnie do SpaceX,już niektóre media szaleją pisząc o "awarii rakiety" i utracie satelity za miliardy $.


No ale poczekajmy na jakieś oficjalne oświadczenia

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 09, 2018, 12:17 »
Alnitaku, w całości się nie zgodzę, bo to nie jest ładunek komercyjny.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 09, 2018, 12:17 »