Autor Wątek: Apollo 15  (Przeczytany 18042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adam001d

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i ropą! ;)
Apollo 15
« dnia: Lipiec 13, 2010, 19:49 »
Autor - Hermes

O ile wyprawa Apolla-11 przeszła do historii jako ta, podczas której po raz pierwszy człowiek wylądował na Księżycu, o tyle Apollo-15 było kolejną (po Apollo-11), której przebieg był znacząco różny od poprzednich.

  Z okazji kolejnej rocznicy lotu Apolla-15 przybliżę jej przebieg.

  Wyprawa Apollo-15 była pierwszą, której celem były nie niziny, ale obszary górskie. Jeszcze po Apollo-11 nie było planów lądowania w księżycowych Apeninach, ale Apollo-13  NASA zmieniła plany.
   Zrealizowanie tej wyprawy wymagało innej realizacji lotu na Księżyc.
   Był to pierwszy lot, podczas którego Apollo lecący na Księżyc nie znajdował się trajektorii bezpiecznego powrotu na Ziemię (tak jak np. Apollo-13).  Miejsce lądowania nie znajdowało się blisko równika, trzeba było zmienić dotychczasową trajektorię lotu.  Wybrane miejsce lądowania, atrakcyjne pod względem naukowym, wymagało także zmiany trajektorii lądownika LM


  Z jednej strony LM musiał przelecieć nad dość wysokimi szczytami, z drugiej była długa i dość głęboka szczelina Hadleya. Lądownik musiał schodzić pod bardziej stromym torem.  Dla zaoszczędzenia paliwa dla lądownika LM, tym razem to cały kompleks Apollo-15:  CM „Endeavour” + LM „Falcon”  kierowany był na niską (nad Księżycem) eliptyczną orbitę z peryselenium 15 km. Dopiero na tej wysokości LM samodzielnie kontynuował swój lot.  Rozszerzony program naukowy tej wyprawy wymagał „przewiezienia” na Księżyc pojazdu księżycowego „Rover”. Takich zmian było jeszcze kilka.



 Kilka informacji o pierwszym księżycowym „samochodzie”. Zbudowany został przez. Boeinga i General Motors, a jednym z jego konstruktorów był polski inżynier Mieczysław Bekker (poznałem go ok. 1980 roku,  po locie Apolla-15 w Warszawie).  Pełna nazwa pojazdu to Lunar Roving Vehicle (LVR) w skrócie Rover (Wędrowiec). Miał 3.25 metrów długości, 1.8 m  szerokości. Ważył . 208 kg, mógł zabrać prawie 500 kg  ładunku (na Księżycu).  Napęd na cztery koła (pomysł M. Bekkera), zasilanie to dwa akumulatory o pojemności (łącznie)  240 Ah.  Mógł pokonać dystans nawet 100 km, ale ze względów bezpieczeństwa ograniczono jego przebytą drogę do ok. 50 km.


 Start Apolla nastąpił 26 lipca 1971 roku o godz. 13h 34m UT.




 Załogę stanowili: dowódca David Scott (uczestnik lotów Gemini-8  i Apolla-9)  oraz nowicjusze  pilot CM  Alfred Worden   i pilot LM James Irwin.  Po wykonaniu 2 okrążeń Ziemi na niskiej orbicie, ponownie uruchomiono trzeci stopień Saturna V  i zaczął się lot na Księżyc.
   Wejście na orbitę wokół Księżyca (107x315 km) nastąpiło 29 lipca o godz. 20h 07m.
  Lądowanie zaczęło się 30 lipca od zmiany orbity na eliptyczną 15x107 km, a lądowanie LM  nastąpiło tego samego dnia o 22h16m UT.  LM wylądował niemal dokładnie w wyznaczonym miejscu – rzeczywiste miejsce różniło się od planu mniej niż 50 metrów.



 Po raz pierwszy miały miejsce 3 „spacery” na Księżycu – łączny czas przebywania astronautów na powierzchni Księżyca wyniósł 19 godzin. Podczas wyładunku Rovera z LM zdarzyły się kłopoty, ale dzięki nieregulaminowemu działaniu astronautów pojazd został pomyślnie uruchomiony.



Podczas tych trzech EVA astronauci zarówno dotarli do krawędzi szczeliny Hadleya, jak również dotarli do podnóża gór (m. in. do  Mt Hadley Delta o wysokości 3300 metrów.)


  Ustanowili wówczas rekord oddalenia się od lądownika – po analizie powyższego zdjęcia ustaliłem odległość na 4800 metrów! 

  Pojazd Rover przebył łącznie odległość 27 km, a czas jego pracy wyniósł 3 godziny. Astronauci zebrali 76 kg kamieni (gruntu) księżycowych.



  Przed startem astronauci zaparkowali Rover ok. 100 metrów od LM - podczas startu z Księżyca po raz pierwszy obserwowano start człowieka z powierzchni Księżyca.  Po połączeniu LM z kabina Apollo, jeszcze przed odlotem w stronę Ziemi, astronauci zostawili na orbicie małego sztucznego satelitę, a w drodze powrotnej Worden wykonał czwarty spacer – na zewnątrz kabiny Apollo-15  - i zabrał filmy z kamer umocowanych na zewnątrz modułu silnikowego.



   Lądowanie na Ziemi  Apollo-15  nastąpiło  7 sierpnia 1971 roku  o godz. 20h 46m UT. Astronauci mieli „szczęście w nieszczęściu” – nie otworzył się jeden ze spadochronów.    Na szczęście lądowanie na pozostałych dwóch nie spowodowało dodatkowych problemów (poza „twardym” wodowaniem).


   James Irwin, chyba najbardziej kontrowersyjny uczestnik lotu, był dwa razy w Polsce.  Pierwszy raz, wraz z całą załogą Apolla-15, był w styczniu 1972 roku.
  Drugi raz – w czerwcu 1990 roku  w Warszawie; 4 .VI.1990  był także w CAMKu.


Dodałem brakujące zdjęcia.
Radek68

« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2011, 22:56 wysłana przez Radek68 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2010, 22:28 »
Pierwotna data publikacji: 26/07/2007. Autor: Hermes

W uzupełnieniu do powyzszego postu (zabrakło zdjęcia):



Ustanowili wówczas rekord oddalenia się od lądownika – po analizie powyższego zdjęcia ustaliłem odległość na 4800 metrów! 
The Dark Side of the Moon

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2010, 00:46 »
Witam,

  zabrakło jeszcze kilku innych zdjęć i informacji, które teraz dodam:


 Moment wodowania - bez otwartego jednego spadochronu...

Podczas pobytu w CAMKu, James Irwin wstąpił także do Oddziału PTMA w Warszawie  :) :)– otrzymał od nas upominki i podpisał dwie „Uranie” (w tym moją prywatną  ;D.  Więcej o tej wizycie w kronice Oddziału PTMA w Warszawie.
  James Irwin zmarł nagle latem 1991 roku, niemal dokładnie w 20 rocznicę swojego pobytu na Księżycu.   :'(




...Zdarzenie, które przytoczę niżej, słyszałem co najmniej 25 lat temu, na jakimś spotkaniu astronomicznym  (nie mogę więc dziś przytoczyć z pamięci wszystkich szczegółów...)
  Podczas składania" łazika, astronauci mieli problem - albo nie chciało się właściwie "otworzyć" podwozie z kołami, albo nie chciało się odpowiednio "zatrzasnąć" (analogia do wysuwania podwozia w samolocie). Trwało to jakiś czas; wreszcie jeden z astronautów w myśl zasady "nic na siłę, lekko młotkiem" albo... kopnął koła, :o  albo czymś... rzucił.  Podziałało...  :)

  I na zakończenie ciekawostka:

  ...Mały "dodatek" do relacji o locie Apolla-15.

  To zdjęcie znalazłem kilka lat temu w internecie:

 

  Jeden z komentarzy brzmiał mniej więcej tak:
  "...Nie tylko Amerykanie byli już na Księżycu. Polacy również..."  :o :)



Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2010, 10:31 »
wiadomo cos na temat, czy zaloga wiedziala podczas wodowania o awarii spadochronu? czy przy wodowaniu zorientowali sie ze przeciazenie bylo nienormlanie duze?, czy tez o wszystkim dowiedzieli sie juz po podjeciu na statek?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2010, 10:31 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2010, 10:59 »
Przeciążenie było większe, niż przy lądowaniu na trzech spadochronach, to oczywiste (mam na myśli moment wodowania), ale było w normie, gdyż kapsułę Apollo zaprojektowano do lądowania na dwóch działających spadochronach, a trzeci wprowadzono dla bezpieczeństwa.


The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2010, 12:15 »
A tego nie było widać z jakiegoś okienka z kapsuły?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2010, 12:17 »
A tego nie było widać z jakiegoś okienka z kapsuły?

Ale chyba nie wszystkich, no chyba że z drugiej strony kapsuły drugi astronauta spojrzał w górę. Swoją drogą mieli chyba tylko jedno okienko (a po drugiej strony były drzwi, także z takowym).

Fajnie Hermesie, że dodałeś tutaj te informacje! :)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 25, 2011, 16:37 »
Jutro mija 40 lat od startu misji Apollo 15. Z tej okazji na stronie NASA:

http://www.nasa.gov/externalflash/apollo40/
GG 8698011

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 25, 2011, 21:21 »
Jutro mija 40 lat od startu misji Apollo 15. Z tej okazji na stronie NASA:
No tak ale to komediowe zagranie (sami pisza: animated comic). Troche sie dziwie ze NASA cos takiego zrobila, to nie w ich stylu, i zadnego dowcipu tu nie widze. Zaloze sie ze beda krytki na bezsensownosc tej prezentacji.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 25, 2011, 23:03 »
Jutro mija 40 lat od startu misji Apollo 15. Z tej okazji na stronie NASA:
No tak ale to komediowe zagranie (sami pisza: animated comic). Troche sie dziwie ze NASA cos takiego zrobila, to nie w ich stylu, i zadnego dowcipu tu nie widze. Zaloze sie ze beda krytki na bezsensownosc tej prezentacji.

Bo to jest bez sensu.  :-X
The Dark Side of the Moon

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 26, 2011, 03:52 »
No jest, tylko po co NASA cos take go firmuje, od tego sa ludzie na YouTube, no i ani to smieszne, zadne.

Offline BRANCEK1

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 11
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2012, 21:53 »
Witam,

  zabrakło jeszcze kilku innych zdjęć i informacji (...)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2012, 22:00 wysłana przez Radek68 »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2012, 20:00 »
Kto jest posiadaczem tej fotografi?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2012, 20:47 »

Witamy na forum jednego z największych w Polsce kolekcjonerów materiałów związanych z astronautyką! :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2012, 21:05 »
Witamy na forum jednego z największych w Polsce kolekcjonerów materiałów związanych z astronautyką! :)

Witamy serdecznie! Liczymy na ciekawe opowieści związane z różnymi artefaktami Przedwiecznych! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 15
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2012, 21:05 »