Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 505024 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1440 dnia: Luty 27, 2011, 21:30 »
Stephen G. Bowen i Benjamin A. Drew, Jr. w Quest Airlock
przygotowania do EVA-1
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1441 dnia: Luty 27, 2011, 21:57 »
EVA-1:
- montaż dodatkowych kabli na Unity - konieczne do działania PMM
- stara pompa amoniaku zostanie  przeniesiona z MT na External Stowage platform 2
- astronauci zmienią kąt wysięgnika kamery w pobliżu ELC-4 - obecnie przeszkadza ona w dostępie do palety


dodatkowe zadania:
- zamontują specjalne zakończenia szyn na S-trust, tak by Mobile Transporter mógł dojechać aż pod same baterie słoneczne - astronauci zdemontują obecne (położone bliżej środka stacji) zabezpieczenia blokujące MT przed zbyt daleką podróżą

po spacerze astronauci zabiorą do wnętrza jedno z foot restraint, które ma ciągle zamontowane osłony termiczne

czas na MMT
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 22:01 wysłana przez norton_fm »
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1442 dnia: Luty 27, 2011, 21:59 »
EVA-1:
- montaż dodatkowych kabli na Unity - konieczne do działania MPLM

Chyba nie tylko dla PMM, ale także dla Node 3 na wypadek, gdyby ten moduł musiałby być odizolowany od reszty ISS. Przynajmniej tak to skumałem podczas słuchania pół-uchem opisu spaceru. :)

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1443 dnia: Luty 27, 2011, 22:01 »
EVA-1:
- montaż dodatkowych kabli na Unity - konieczne do działania MPLM

Chyba nie tylko dla PMM, ale także dla Node 3 na wypadek, gdyby ten moduł musiałby być odizolowany od reszty ISS. Przynajmniej tak to skumałem podczas słuchania pół-uchem opisu spaceru. :)

zdaje się, że masz rację :)
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #1443 dnia: Luty 27, 2011, 22:01 »

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1444 dnia: Luty 27, 2011, 22:07 »
MMT z Leroyem Cain

 zauważone problemy z TPS:
- na OMS-Pad wystaje gap filler
- 2 płytki mają małe uszkodzenia


nadal nie zapadła ostateczna decyzja co do oblotu stacji Sojuzem

« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 22:14 wysłana przez norton_fm »
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1445 dnia: Luty 27, 2011, 22:14 »
nadal nie zapadła ostateczna decyzja co do oblotu stacji Sojuzem

a ta zapadnie we wtorek w godzinach popołudniowych naszego czasu :)

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1446 dnia: Luty 27, 2011, 22:21 »
nadal nie zapadła ostateczna decyzja co do oblotu stacji Sojuzem

a ta zapadnie we wtorek w godzinach popołudniowych naszego czasu :)

oblot będzie ważny nie tylko z inżynierskiego punktu widzenia - nowe spojrzenie na kompleks ISS, ale także może skupić uwagę zwykłych ludzi, na fakt, że mamy 24/7 krążące wokół Ziemi tak wielkie kosmiczne laboratorium

oblot Sojuzem odbędzie się w innej osi niż oblot wahadłowców - wzdłuż trust'a o ile dobrze zrozumiałem :)
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 22:24 wysłana przez norton_fm »
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1447 dnia: Luty 27, 2011, 22:26 »
Potwierdzam Nortonie. :)

Ponadto (choć to nie temat na ten wątek) - kwietniowa data startu STS-134 wygląda nadal przyzwoicie. :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1448 dnia: Luty 27, 2011, 23:15 »
Odnośnie R2 to szykuje się spora zmiana w grafiku. Pierwotnie R2 miał być wyciągnięty z szafy za jakiś czas, po odcumowaniu Disco. Jednak prawdopodobnie jeszcze podczas wspólnego lotu wyciągną R2. Istnieje spore parcie na to wydarzenie. Z m.in. tego powodu kluczowe i priorytetowe jest podpięcie PMM do ISS.

Może nastąpi wyciągnięcie R2 w trakcie oblotu Sojuzem? Oblot miał się stać w dodatkowym dniu misji, zatem grafik prac byłby wtedy nieco "luźniejszy".

Względnie tak, chociaż np. zadania Scotta (Kelly) musiałyby przejąć osoby z załogi STS-133. Bo przy flyaroundzie w rzeczywistości cała trójka z Sojuza musi poświęcić jeden dzień (co najmniej).

Generalnie nie miałbym nic na przeciwko zobaczyć naszego R2 już rozpakowanego :D

Patrząc tak dzisiaj na ISS to już widać ogrom żelastwa. Rok, a raczej dwa wstecz było kilka puszek i wszystko było przejrzyste. Teraz stacja robi wrażenie, mnóstwo osprzętu zamontowanego na puszkach. :o

Przybywa sprzętu, to prawda. Faktem jest też, że w tej chwili Stacja posiada największą masę w historii i prawdopodobnie nigdy w przyszłości nie będzie miała większej (chociaż chciałbym się mylić i zobaczyć dużo nowych modułów w przyszłości, np. transhub-Bigelow, realne rosyjskie typu MLM czy centryfugę jakąś). Podczas kolejnej misji promu kosmicznego (kwiecień, STS-134) na Stacji nie będzie już HTV.

Witam to mój pierwszy post. Interesuje się tematem astronautyki (astronomii również) od paru lat, ale pierwszy raz śledzę na żywo misję wahadłowca. Poziom informacji podawanej społeczeństwu jest tragiczny, dlatego tak mało ludzi orientuje się w ogóle, że jest misja. Popatrzcie, ile ludzi nic nie wie...

Witamy na forum  8)

masz rację - loty kosmiczne tak spowszedniały, że jeśli nie zepsuje się nic - choćby WC na ISS to nic się nie mówi,  a jeśli już to społeczeństwo otrzymuje masę błędnych informacji

(...) Powiedzcie mi, czy przy poprzednich misjach też był przekaz na żywo HD?

Prawdę mówiąc dokładnie nie wychwyciłem momentu, w którym weszły przekazy HD. Kiedy oglądałem pierwszą śledzoną przeze mnie misję w 2005 roku to chyba takiego jeszcze nie było. Spacevidcast i SFN mocno je ostatnio upowszechniają, i bardzo dobrze :)

Witamy na forum! ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1449 dnia: Luty 27, 2011, 23:22 »
Bowen był gdzieś na zakupach ;) oby się nie okazało, że cichcem nie wizytował już 'market-magazynu' PMM :P

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1450 dnia: Luty 27, 2011, 23:26 »
kosmiczny odkurzacz

PAO jak zwykle musiał walnąć tekst, że astronauci to nie tylko naukowcy, ale i sprzątaczki, bo by zrobić eksperyment musi być porządek :)
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1451 dnia: Luty 27, 2011, 23:26 »
Jest jakiś problem z odkurzaczem, Paolo pokazywał go Kontroli Misji, a więc tak wygląda 'kosmiczny odkurzacz' na ISS, ha! :D

edit: Norton mnie ubiegł, ale nie pokasuję zdjęć, bo tego jeszcze u nas nie było! ;D

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1452 dnia: Luty 27, 2011, 23:37 »
9 minut braku komunikacji z ISS - czas na opuszczenie Mission Control Center  8)
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1453 dnia: Luty 27, 2011, 23:43 »
Leci fajny dokument o Disco:)

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1454 dnia: Luty 27, 2011, 23:48 »
Leci fajny dokument o Disco:)

kawał kosmicznej historii
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #1454 dnia: Luty 27, 2011, 23:48 »