Autor Wątek: X-37/X-40  (Przeczytany 224734 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #390 dnia: Październik 09, 2011, 11:53 »

Paradoksalnie, w takim układzie spraw wreszcie mogliśmy by liczyć na jakieś porządne zdjęcia Iksa i jego ładowni, w dodatku na orbicie. ;)

Ładownia mi nie dziwna, bardziej interesuje mnie jej poprzednia i obecna zawartość :)

Pewnie po wielu latach się dowiemy (tak jak było z Gambitami :P), ale będzie frajda odświeżyć ten zakurzony wątek po takim czasie! :D

A największa frajda to będzie jak okaże się iż w ładowni lewo mieści sam panel słoneczny...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #391 dnia: Październik 09, 2011, 15:51 »
Na Sapce.com pokazano obrazek X-37B i jego powiększonej wersji X-37C w porównaniu do orbitera STS. A także obydwie wersje wahadłowca X-37 na Atlasie V:



A oto X-37C z załogą - dwie wersje:



Źródło: http://www.space.com/13230-secretive-37b-space-plane-future-astronauts.html.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2011, 15:55 wysłana przez JSz »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #392 dnia: Październik 09, 2011, 16:50 »
Na Sapce.com pokazano obrazek X-37B i jego powiększonej wersji X-37C w porównaniu do orbitera STS. A także obydwie wersje wahadłowca X-37 na Atlasie V:

Link do tego był podany przez Eko, a jeśli już wstawiamy stamtąd grafiki to i ja wstawię kolejną:



W takiej misji największą modyfikacją dla "starego" X-37 jest wyposażenie w elementy pozwalające dokować w sposób charakterystyczny dla Dragona/Cygnusa/HTV, z czego na tych renderkach zastanawia mnie "Service Module" pozwalający przymocować się do CBM. Konkretnie bliskość systemu manewrowego. Co z możliwością zanieczyszczenia interfejsu? Zakładając oczywiście klasyczne hipergole, z H2O2 problemu by nie było.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #393 dnia: Październik 09, 2011, 17:20 »
Skąd niby wezmą fundusze na zbudowanie czegoś takiego?NASA im nie da a sami tego nie zasponsorują.Jak dla mnie kolejny projekt bez szans na realizacje po którym pozostaną ładne grafiki komputerowe.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #393 dnia: Październik 09, 2011, 17:20 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #394 dnia: Październik 09, 2011, 17:37 »
Link do tego był podany przez Eko...

Sorry Ekoplaneto, przegapiłem!

Skąd niby wezmą fundusze na zbudowanie czegoś takiego?NASA im nie da a sami tego nie zasponsorują.Jak dla mnie kolejny projekt bez szans na realizacje po którym pozostaną ładne grafiki komputerowe.

X-37 jest projektem wojskowym, więc NASA nic do niego nie ma. A jak to się przekłada na możliwości finansowe, tego nie wiem, mogę tylko snuć domysły...

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #395 dnia: Październik 09, 2011, 17:49 »
X-37 jest projektem wojskowym, więc NASA nic do niego nie ma. A jak to się przekłada na możliwości finansowe, tego nie wiem, mogę tylko snuć domysły...
X-37B ktory obecnie jest na orbicie jest wojskowy,ale wersja C ktora według tych grafik ma wozić ludzików na ISS już taka nie będzie.Pytanie więc kto ją sfinansuje,a to tak naprawde zupełnie inny pojazd,znacznie większy i bardziej skomplikowany ze względu na przystosowanie do przewozu astronautów.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #396 dnia: Październik 09, 2011, 18:47 »
X-37B ktory obecnie jest na orbicie jest wojskowy,ale wersja C ktora według tych grafik ma wozić ludzików na ISS już taka nie będzie.

Skąd masz takie informacje? W artykule, na który się powołujemy, nic na ten temat nie piszą. To, że przewidują loty na ISS o niczym nie musi jeszcze świadczyć.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #397 dnia: Październik 09, 2011, 19:39 »
Rozwiązanie o którym wielu w tym przypadku pewnie pomyślało (i ja też!) nowym nie jest, ale gdyby je zrealizowano stworzyłoby nowe szanse i nowe możliwości eksploracji kosmosu. Na razie to fikcja, marzenia, ale...
O czym piszę?
O małym statku (X-37C?), ISS i dużej rakiecie nośnej, o której NASA cały czas mówi (marzy).
O powrocie do koncepcji osobnego lotu na orbitę ludzi oraz sprzętu.
Wyobrażam sobie sytuację, gdy najpierw (lub później, nieistotne teraz) startuje mały wahadłowiec z ludźmi na orbitę i cumuje do ISSa. Następnie leci duża rakieta ze statkiem zdolnym do lotu w kosmosie, statek ten też cumuje do ISSa, załoga się przesiada i... leci np. na Księżyc, lub... . Z Księżyca wraca mały, niezdolny do lądowania na Ziemi statek, hamuje i wchodzi na orbitę Ziemi. Cumuje do ISSa, ludzie wracają do małego wahadłowca i lądują w KSC.

Nie mam zielonego pojęcia, czy to będzie kiedykolwiek zrealizowane, ale i ISS by się przydał do czegoś ( ;) ) i dużo łatwiej wystartować rakiecie ze sprzętem nie targając ze sobą dużej kapsuły powrotnej oraz ludzi. Ot, puściłem wodze fantazji. :)
The Dark Side of the Moon

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5274
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #398 dnia: Październik 09, 2011, 19:44 »
Rozwiązanie o którym wielu w tym przypadku pewnie pomyślało (i ja też!) nowym nie jest, ale gdyby je zrealizowano stworzyłoby nowe szanse i nowe możliwości eksploracji kosmosu. Na razie to fikcja, marzenia, ale...
O czym piszę?
O małym statku (X-37C?), ISS i dużej rakiecie nośnej, o której NASA cały czas mówi (marzy).
O powrocie do koncepcji osobnego lotu na orbitę ludzi oraz sprzętu.
Wyobrażam sobie sytuację, gdy najpierw (lub później, nieistotne teraz) startuje mały wahadłowiec z ludźmi na orbitę i cumuje do ISSa. Następnie leci duża rakieta ze statkiem zdolnym do lotu w kosmosie, statek ten też cumuje do ISSa, załoga się przesiada i... leci np. na Księżyc, lub... . Z Księżyca wraca mały, niezdolny do lądowania na Ziemi statek, hamuje i wchodzi na orbitę Ziemi. Cumuje do ISSa, ludzie wracają do małego wahadłowca i lądują w KSC.

Nie mam zielonego pojęcia, czy to będzie kiedykolwiek zrealizowane, ale i ISS by się przydał do czegoś ( ;) ) i dużo łatwiej wystartować rakiecie ze sprzętem nie targając ze sobą dużej kapsuły powrotnej oraz ludzi. Ot, puściłem wodze fantazji. :)

Czy aby inklinacja orbity ISS nie jest do tego celu zbyt niewygodna? Poza tym takie manewry powrotne ciągną za sobą duże straty energetyczne, które chyba nie zostana zrekompensowane przez spadek masy samej kabiny.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #399 dnia: Październik 09, 2011, 19:45 »
Radku 68 a nie prościej startować w Orionie, cumować do lądownika/statku czekającego na LEO i wracać Orionem/kapsułą? Po co te dodatkowe koszty i trudności w postaci ISS i miniwahadłowca. Jeśli już X37C wyobrażam sobie jako system dowozu ludzi i towarów na LEO oraz ISS konkurencyjny dla projektów statków z CCDEV  :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5274
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #400 dnia: Październik 09, 2011, 19:46 »
X-37B ktory obecnie jest na orbicie jest wojskowy,ale wersja C ktora według tych grafik ma wozić ludzików na ISS już taka nie będzie.

Skąd masz takie informacje? W artykule, na który się powołujemy, nic na ten temat nie piszą. To, że przewidują loty na ISS o niczym nie musi jeszcze świadczyć.

Ja również, podobnie jak alnitak, odniosłem wrażenie, że to koncepcja własna Boeinga - w końcu mówił o niej tamtejszy inżynier. Teraz Boeing szuka jelenia, który za to zapłaci.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #401 dnia: Październik 09, 2011, 20:04 »
Ja również, podobnie jak alnitak, odniosłem wrażenie, że to koncepcja własna Boeinga - w końcu mówił o niej tamtejszy inżynier. Teraz Boeing szuka jelenia, który za to zapłaci.

Zgoda, takie wrażenie można odnieść. Ale:
1) NASA już prowadzi od kilku lat program CCDev i w następnych jego etapach liczba uczestników ma się zmniejszać, nie zwiększać.
2) Budżet NASA w najbliższych latach będzie raczej obcinany przez Kongres niż podwyższany.
3) Boeing bierze już udział z CCDev z kapsułą CST-100.
4) Przyszły rynek komercyjny będzie raczej mniejszy niż obecnie się oczekuje (vide: kłopoty Bigelowa, mimo że w artykule wspomina się o jego habitatach).

Dlatego nie sądzę, by Boeing liczył na NASA. Czy zaś liczy na wojsko? Obawiam się, że amerykańscy generałowie nie uważają, że bezpośrednia obecność człowieka w kosmosie jest im do czegoś potrzebna. Zresztą ich rosyjscy koledzy myślą podobnie po doświadczeniach z Ałmazem. Podsumowując: nie wiem o co chodzi z nagłośnieniem tego pomysłu.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #402 dnia: Październik 09, 2011, 20:12 »
X-37B ktory obecnie jest na orbicie jest wojskowy,ale wersja C ktora według tych grafik ma wozić ludzików na ISS już taka nie będzie.

Skąd masz takie informacje? W artykule, na który się powołujemy, nic na ten temat nie piszą. To, że przewidują loty na ISS o niczym nie musi jeszcze świadczyć.
X-37B należy do Sił Powietrznych,oni go finansują bo mają w tym interes(demonstrator nowych tajnych technologii itp.bajery).Nie widze szans żeby sfinansowali również budowe powiększonej,załogowej wersji tej maszyny(przynajmniej nic o tym nie słyszałem) która miałaby latac m.in. na ISS.To już bardziej w gestii NASA by leżało.Choć oczywiście chciałbym aby było inaczej.Ale jestem realistą-załogowa wersja USAF nie jest potrzebna.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #403 dnia: Październik 09, 2011, 20:33 »
Podsumowując: nie wiem o co chodzi z nagłośnieniem tego pomysłu.

Nie skreślałbym opcji, w której najzwyczajniej jakiś inżynier musi wykazać, że jest bardzo potrzebny i zapracować na premię. ;)

A wersja C na grafikach ma logo NASA.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5274
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #404 dnia: Październik 09, 2011, 20:59 »
Pamiętajmy, że projekt zaczęła NASA, potem do współpracy włączyły się USAF, a potem... A zresztą przeczytajcie sami moje wypociny do "Lotnictwa" z ubiegłego roku na temat projektów X-40/X-37. Chodzi mi głównie o to, że tak, czy siak, cały czas robił to Boeing i nie dziwi mnie, że nie chcą porzucić swego dziecka, jako że ja nie widzę, by jego kolejne loty miały być masowe.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #404 dnia: Październik 09, 2011, 20:59 »