Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 558799 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #360 dnia: Maj 17, 2013, 21:31 »
Duże ryzyko, że nie. Ale i tak, gdyby zakładać się, kto wcześniej wyniesie załogę w kosmos, to zdecydowanie obstawiałbym NASA z Orionem, i to pomimo miliardów, które obiecuje Putin. Jeśli przy tej okazji miałby zawiązać się nowy wyścig amerykańsko-rosyjski, to tym lepiej...
             ... wyscig w tej kwestii nie ma abolutnei racji bytu, jest to raczej pytanie na jakich warunkach rosjanie beda wspolpracowac przy rozwiazaniach amerykanskich;-) BTW, warto poczytac linka: http://www.spacedaily.com/reports/US_Aerospace_Firms_in_Talks_With_Energia_999.html
Z powazaniem
                                                                                                                                                                                      Adam Przybyla

A to dość zaskakujące. Czy dobrze zrozumiałem, że chodzi tutaj o rosyjskie systemy cumownicze (a'la ATV) i wielopowłokowych osłon termicznych? Myślałem, że w tym drugim Rosjanie kuleją... Hmm... Czy jest jakieś potwierdzenie tego tekstu "poza rosyjskie"?

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #361 dnia: Czerwiec 10, 2013, 22:42 »
Nie podają dokładnie daty decyzji rosyjskiego parlamentu ale chyba to już zatwierdzona decyzja:

Rosja zwiększa budżet swojej agencji kosmicznej
http://nt.interia.pl/technauka/news-rosja-zwieksza-budzet-swojej-agencji-kosmicznej,nId,979216?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Cytuj
[...]Roczny budżet agencji Roskomos w latach 2013-2020 powinien wynieść 7,9 mld dol. Dla porównania ESA ma do wydania w 2013 roku 5,6 mld dol.
Czy rzeczywiście Rosjanie będą więcej wydawać na eksplorację kosmosu niż ESA i Chiny ?  :o


Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #362 dnia: Czerwiec 13, 2013, 08:46 »
Na stronie Prtrobona zamieszczono manifest startowy Rosji do roku 2019, od połowy roku 2015 obsługę ISS mają wg. niego zapewnić statki transportowe Progress MC zamiast  obecnych M-M, szukałem informacji na ten temat raczej bez skutku - w Wikipedii była mowa o wprowadzeniu nowego zmodyfikowanego typu ale oznaczonego jako Progress MS, ktoś wie jak się będzie nazywał nowy/stary transportowiec i przede wszystkim - na czym polegają modyfikacje?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #363 dnia: Czerwiec 14, 2013, 23:08 »
Progress MC - brzmi nieco "rapersko". :) Dobre pytanie z tą wersją - może coś "powrotnego"?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #363 dnia: Czerwiec 14, 2013, 23:08 »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #364 dnia: Czerwiec 19, 2013, 12:32 »
Progress MC - brzmi nieco "rapersko". :) Dobre pytanie z tą wersją - może coś "powrotnego"?

Wątpię żeby coś powrotnego (chociaz kto ich tam wie wyślą SOjuza pod nazwą Progress i już mają powrotną wersję Progressa)
Nie przyjrzałem się dobrze tej liście Pietrobona (link w zakładce "planowane starty" na stronie Waldka Zwierzchlejskiego a tam na 24.VII.2014 stoi jeszcze coś takiego jak Progress M-UM (może to holownik tego małego modulu Uzbowoj Moduł - którego lot był planowany na 2014 - dotąd nie trakotowałem tych planów serio). Jak ktoś nie wie co to za moduł to niech wpisze sobie w googlach OPSEK space station czy coś.

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #365 dnia: Czerwiec 30, 2013, 18:59 »
Czy rzeczywiście Rosjanie będą więcej wydawać na eksplorację kosmosu niż ESA i Chiny ?  :o
Wyniki będą słabsze, niż by to wynikało z ilości kasy, z uwagi na korupcję.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #366 dnia: Lipiec 02, 2013, 13:28 »
Czy wiadomo, czy z powodu dzisiejszej katastrofy GLONASS nie zacznie się sypać?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #367 dnia: Lipiec 02, 2013, 13:45 »
Czy wiadomo, czy z powodu dzisiejszej katastrofy GLONASS nie zacznie się sypać?

Raczej nie zacznie, bo na orbicie są zapasowe GLONASS'y.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #368 dnia: Lipiec 14, 2013, 23:37 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #369 dnia: Lipiec 26, 2013, 22:54 »
Rosjanie pozazdrościli Amerykanom budowy nadmuchiwanego modułu dla ISS i opowiedzieli, że budują podobny. RKK Energia ponoć pracuje nad tym już od 2011 roku, i liczy na kontrakt od Roskosmosu. Energia nie chce jednak podać żadnych szczegółów dotyczących modułu ("… unfortunately, at present, our developers can not provide anything for publication"). Wiadomo tylko, że ma być dowieziony Progressem.

Obrazek wykonany przez Anatolija Żaka:


Jeśliby doszłoby do umieszczenia tego modułu na orbicie, to praktycznie raczej zostałby przyłączony do OPSEK-a niż do ISS...

Artykuł na ten temat napisał Anatolij Żak, wybitny znawca rosyjskiej astronautyki: http://www.popularmechanics.com/science/space/news/russia-is-building-an-inflatable-space-module-of-its-own-15706708?click=pm_latest.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #370 dnia: Lipiec 27, 2013, 21:43 »
Ciekawe, w artykule jest napisane, że ten nadmuchiwany moduł mógł by zostać dostarczony Progressem - jak to interpretować?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #371 dnia: Lipiec 27, 2013, 21:56 »
Tak jak dostarczenie do ISS modułów Pirs i Poisk - o ile pamięć mnie nie myli.

PS. Tutaj Poisk cumuje do ISS pchany modułem serwisowym Progressa:

« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2013, 22:01 wysłana przez JSz »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #372 dnia: Lipiec 27, 2013, 22:19 »
O module Poisk można przeczytać tutaj.

Jest też zdjęcie jego przedziału przyrządowo-napędowego:
  :o
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #373 dnia: Lipiec 27, 2013, 22:20 »
Czyli tym zmodyfikowany Progressem bez modułu ładunkowego - no to jest w zasadzie najbardziej sensowne...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #374 dnia: Sierpień 03, 2013, 22:58 »
Agencja RIA Novosti donosi, że premier Miedwiejew udzielił oficjalnej nagany szefowi Roskosmosu - Władimirowi Popowkinowi.

Minister obrony Rogozin powiedział, że nagana nie jest związana z ostatnią katastrofą Protona, ale z wynikami kontroli przeprowadzonej w lipcu przez tamtejszy odpowiednik NIK-u. Kontrola stwierdziła, że Roskosmos jest nieefektywny, źle zarządzany i źle gospodaruje funduszami. W szczególności zarzucono, że Roskosmos w latach 2010-2012 umieścił na orbicie tylko 47% oczekujących na start rosyjskich satelitów.

Komentarz. Wydaje się, że to początek końca ery Popowkina. Ery dość krótkiej, bo trwającej od kwietnia 2011 roku. Chyba nawet w tym wątku obszernie komentowaliśmy jego mianowanie na szefa Roskosmosu. Nie wzbudzał sympatii swymi buńczucznymi, ale nie w pełni odpowiedzialnymi wypowiedziami i decyzjami. Jego pomysły na zmiany w rosysjum przemyśle kosmicznym dość zgodnie tu krytykowaliśmy. No cóż - typowy rosyjski generał. Myślę, że nie będziemy go żałować, ale problem w tym, czy Putin wskaże na jego miejsce kogoś rozsądniejszego od poprzednich szefów Roskosmosu. Wydaje się jednak, że problem nie w osobie jego następcy, ale raczej w zarządzaniu rosyjską gospodarką...

Źródło: http://en.rian.ru/russia/20130802/182546411/Premier-Slams-Russian-Space-Chief-Over-Poor-Performance.html

Przy tej okazji RIAN opracowała świetny infogram przedstawiający ostatnie rosyjskie porażki (bez ostatniego Protona) - kliknij by powiększyć:



Podane są tu poniesione straty z podziałem na te, za które ubezpieczyciel zwrócił pieniądze, i te niesfinansowane.

Źródło: http://en.rian.ru/infographics/20120813/175190560.html.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #374 dnia: Sierpień 03, 2013, 22:58 »