Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 549844 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #555 dnia: Luty 06, 2015, 14:28 »
Zapraszam na mój blog :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #556 dnia: Luty 06, 2015, 15:54 »
Właśnie przeczytałem i tak się zastanawiam czy to rzeczywiście sprawdzona informacja:
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/21881/cia-w-1989-roku-sowieci-wybierali-sie-na-marsa

Ciekawa zbieżność tematu:
http://florydziak.blogspot.com/2015/02/radzieckie-plany-ladowania-na-marsie.html

A ja się zastanawiam czy ZSRR wcześniej niż ogłoszenie SEI w NASA planowało swój lot na Marsa czy popchnęła ich do tego właśnie werbalna inicjatywa USA w tej dziedzinie?

A poza tym Marku, nie wiadomo czy byśmy już oglądali transmisję z przygotowań do lotu, bo jak wiadomo zawsze zdarzają się opóźnienia.

Jak myślicie, czy prezydent Putin przyśpieszy powrót Rosji do roli wiodących państw w lotach bez i załogowych w kosmos? Czy zabraknie mu pieniędzy i technologii przy obecnych sankcjach?

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #557 dnia: Luty 06, 2015, 16:44 »
Studia na ten temat były nawet w latach 60-tych. Zwyczajna rzecz, zawsze powstają różnorodne pomysły.
http://www.russianspaceweb.com/spacecraft_manned_mars.html

SEI była koncepcją nakierowaną na wewnętrzną politykę w USA, tak jak Constellation i niczym więcej. Z SEI powstała ISS na czym przemysł kosmiczny zyskał ogromne profity. Na Costellation też poszły grube miliardy, tak jak teraz idą na SLS i Oriona.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #558 dnia: Luty 06, 2015, 17:00 »
Studia na ten temat były nawet w latach 60-tych. Zwyczajna rzecz, zawsze powstają różnorodne pomysły.
http://www.russianspaceweb.com/spacecraft_manned_mars.html

SEI była koncepcją nakierowaną na wewnętrzną politykę w USA, tak jak Constellation i niczym więcej. Z SEI powstała ISS na czym przemysł kosmiczny zyskał ogromne profity. Na Costellation też poszły grube miliardy, tak jak teraz idą na SLS i Oriona.

Koncepcje zarówno w USA jak i ZSRR owszem były wiele dekad wcześniej, tylko o ile wiem nie było decyzji politycznej, żeby je zrealizować. Przemówienia Kennedyego, Busza seniora i juniora, Obamy różnią się tym, że była (przynajmniej medialnie na to wyglądało)  deklaracja realizacji. Inna sprawa jak to się skończyło. Pomysł z ISS jest starszy niż SEI. Koncepcja amerykańskiej stacji wystosował Regan w 1984 deklarując wolę polityczną, żeby ona powstała.

Z tego co zrozumiałem (czy dobrze?) ZSRR w 1989 podjął decyzję o realizacji radzieckiej wersji SEI czy tak? Czy było to tylko takie polityczne gdybania i papierowe studia...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #558 dnia: Luty 06, 2015, 17:00 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #559 dnia: Luty 06, 2015, 17:09 »
Jak myślicie, czy prezydent Putin przyśpieszy powrót Rosji do roli wiodących państw w lotach bez i załogowych w kosmos? Czy zabraknie mu pieniędzy i technologii przy obecnych sankcjach?

Przy tej cenie ropy?  ;D

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #560 dnia: Luty 06, 2015, 17:20 »
Przy tej cenie ropy?  ;D

 :'(

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #561 dnia: Luty 06, 2015, 22:08 »
Z tego co zrozumiałem (czy dobrze?) ZSRR w 1989 podjął decyzję o realizacji radzieckiej wersji SEI czy tak? Czy było to tylko takie polityczne gdybania i papierowe studia...

Nie, nie, to USA (CIA) myślało że ZSRR planuje :)
Zapraszam na mój blog :)

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #562 dnia: Luty 06, 2015, 22:12 »
To była tylko koncepcja powstała w Energii.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #563 dnia: Luty 06, 2015, 23:03 »
Właśnie przeczytałem i tak się zastanawiam czy to rzeczywiście sprawdzona informacja:
Tak, sprawdzone, wystarczy przeczytac oryginalny dokumernt CIA na ten temat.
Ale czy tu jest jakas sensacja? Wedlug mnie absolutnie zadna. CIA po prostu zebrala wypowiedzi roznych wtedy (radzieckich) specow od kosmonautyki w ZSRR ktorzy uczestniczyli w kilku miedzynarodwych konferencjach i na podstawie tych wypowiedzi wysunela hipoteze ze ZSRR przymierza sie (lub prowadzi prace w tym kierunku) do lotu ludzi na Marsa. Caly dokument to w zasadzie rozwazenie technicznych problemow jakie stoja na ich drodze plus metody w jaki sposob moga probowac je pokonywac. Czyste gdybanie.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2015, 23:05 wysłana przez olasek »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #564 dnia: Luty 26, 2015, 08:31 »
Było już wcześniej o tym, ale temat można przypomnieć - Rosjanie około 2024 roku będą chcieli zabrać swoje zabawki i pójść do innej piaskownicy.

http://spaceflightnow.com/2015/02/24/russian-space-agency-endorses-iss-until-2024/

Ichniejsze segmenty mają zostać odłączone od "zachodnich" i stworzyć podstawę ich własnej stacji. Ciekawe, czy moduł Nauka, którego start jest permanentnie przekładany stanie się częścią ISS, czy już elementem nowej stacji.
GG 8698011

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #565 dnia: Luty 26, 2015, 08:58 »
Czarno isę jakoś rysuje przyszłość, po lekturze tego artykułu :(

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #566 dnia: Luty 26, 2015, 09:21 »
Jak oni będą chcieli to odłączyć - nie wiem kompletnie... To będzie bardzo skomplikowana praca.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #567 dnia: Luty 26, 2015, 09:26 »
Pomijając to - raczej nie ma szans na kolejne ISS w takiej sytuacji. Ani żadną inną stację :( Chyba że Bigelow, albo inni prywatni.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #568 dnia: Luty 26, 2015, 10:37 »
Było już wcześniej o tym, ale temat można przypomnieć - Rosjanie około 2024 roku będą chcieli zabrać swoje zabawki i pójść do innej piaskownicy.

http://spaceflightnow.com/2015/02/24/russian-space-agency-endorses-iss-until-2024/

Ichniejsze segmenty mają zostać odłączone od "zachodnich" i stworzyć podstawę ich własnej stacji. Ciekawe, czy moduł Nauka, którego start jest permanentnie przekładany stanie się częścią ISS, czy już elementem nowej stacji.

Pisze tam, że będą chcieli odłączyć Naukę i moduł z panelami słonecznymi połączone kulistym łącznikiem, nic więcej brać nie będą, w końcu cała reszta będzie miała ze 30 lat. Dlatego też start Nauki jest cały czas przekładany, chcą z tego zrobić osobną stację. W końcu ten moduł został w większości sfinansowany przez USA, a sami już niewiele mogą zrobić. Innych szans na utrzymanie przemysłu kosmicznego nie mają. Utrzymanie ISS to ponoć ponad 80% rosyjskiego sektora kosmicznego. Że Naukę chcą przyłączyć do ISS to może świadczyć ze liczą na jakąś współpracę międzynarodową przy wyposażaniu tego modułu.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2015, 10:42 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #569 dnia: Luty 26, 2015, 10:47 »
Pomijając to - raczej nie ma szans na kolejne ISS w takiej sytuacji. Ani żadną inną stację :( Chyba że Bigelow, albo inni prywatni.

To jest oczywiście temat rzeka na oddzielny wątek (mamy taki? o przyszłych stacjach - następnych ISS), ale generalnie dużo w różnych miejscach się czyta, że przyszłość jest komercyjna na LEO a "następcą" ISS może być coś na jakiejś dalekiej orbicie okołoksiężycowej (bazujące na Cygnusie albo górnym stopniu SLS [?]).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #569 dnia: Luty 26, 2015, 10:47 »