Autor Wątek: Ukraiński program kosmiczny  (Przeczytany 12792 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Ukraiński program kosmiczny
« dnia: Maj 03, 2011, 14:18 »
Myślę, że wątek ten nie jest przedwczesny, choć Ukraina nie należy do pierwszej ligi mocarstw kosmicznych. Tym niemniej niepodległa Ukraina po rozpadzie Związku Radzieckiego odziedziczyła po nim część przemysłu kosmicznego. I chociaż jest krajem niezamożnym, to usiłuje uczynić z tego źródło nie tylko zaspokojenia ambicji narodowych, ale także dochodów.



Przemysł kosmiczny

Na Ukrainie w Diepropietrowsku znajdowało się znane biuro konstrukcyjne Jangela, obecnie działające pod nazwą Piwdenne (ros. Jużnoje, ang. Yuzhnoye). Stowarzyszone z nim dawne zakłady produkcyjne Makarowa noszą nazwę Piwdenmasz (ros. Jużmasz, ang. Yuzhmash). Produkowane są tam rakiety nośne serii: Zenit, Cyklon, Dniepr i Kosmos-3M. Ponadto produkuje się tu pierwszy człon rakiet Taurus II dla Orbital Science.

Ukraińscy astronauci

Wśród radzieckich kosmonautów byli również będący Ukraińcami, pierwszym z nich był jeszcze Paweł Popowicz (Wostok 4). Jednak dopiero po utworzeniu niepodległej Ukrainy można było znaleźć się w kosmosie pod ukraińską flagą. Pierwszym, i jak dotąd jedynym ukraińskim astronautą został Leonid Kadeniuk. Wcześniej był on w oddziale radzieckim, w 1995 r. wystąpił o ukraińskie obywatelstwo, a w 1997 r. znalazł się w kosmosie na pokładzie Columbii (STS-87) jako specjalista ładunku z Ukrainy.

Obecnie zapowiadany jest lot Ukraińca na ISS. Według ostatnich ustaleń z Rosjanami, odbędzie się on w 2013 lub 2014 r. Jak tylko zostanie podjęta ostateczna decyzja, rozpocznie się proces wyłaniania kandydatów do tego lotu.

Współpraca międzynarodowa

Ukraina oczywiście nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjał kosmiczny jaki posiada. W związku z tym stara się wejść we współpracę międzynarodową oferując swe możliwości, przede wszystkim rakiety.

Dla spółki Sea Launch (z Norwegią, Rosją: RSC Energia i USA: Boeing) Ukraina dostarczała rakiety Zenit. Spółka funkcjonowała pomyślnie przez 10 lat, obecnie jednak przeżywa bardzo duże trudności.

Obecnie Ukraina utworzyła z Brazylią spółkę Alcântara Cyclone Space, która z kosmodromu w Brazylii ma wynosić satelity ukraińskimi rakietami Cyklon-4 (zob. artykuł na Kosmonauta.net). Trwają również rozmowy z innymi krajami na temat zawiązania współpracy w tej dziedzinie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2011, 00:53 »
Dzięki za ten wątek JSz! Z pewnością w przyszłości (nie tylko tej dalszej) może się tu sporo dziać! :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2011, 00:56 »
Ten pomysł z Brazylią jest naprawdę świetny i świadczy o tym, że na Ukrainie naprawdę mądre głowy siedzą w ichniejszym programie kosmicznym. Czy ktoś się orientuje w cenach za kg ładunku albo rakietę, jaki oferowali Ukraińcy?

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2011, 16:33 »
Wkład Ukrainy to głównie konstrukcja nośna (zbiorniki). Silniki są produkcji rosyjskiej. Jesli się mylę, niech mnie ktoś poprawi.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2011, 16:33 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2011, 18:40 »
Wkład Ukrainy to głównie konstrukcja nośna (zbiorniki). Silniki są produkcji rosyjskiej. Jesli się mylę, niech mnie ktoś poprawi.

Jak podaje User's Guide (link), Cyklon-4 wykorzystuje (będzie wykorzystywał) następujące silniki:
- 1. stopień: RD-261
- 2. stopień: RD-262
- 3. stopień: RD-861K

Dwa pierwsze projektował Głuszko (ob. NPO Energomasz), ale ostatni już Jużnoje. Ale czy te "głuszkowe" silniki są one obecnie produkowane na Ukrainie, czy też nadal sprowadzane z Rosji - nie znalazłem informacji.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 04, 2011, 20:33 »
Z tego, co wiem, projekt Cyklon-4 chyli się ku upadkowi - oba kraje nie mają na niego pieniędzy i prawdopodobnie umrze on długą i powolną śmiercią.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2011, 21:02 »
Z tego, co wiem, projekt Cyklon-4 chyli się ku upadkowi - oba kraje nie mają na niego pieniędzy i prawdopodobnie umrze on długą i powolną śmiercią.

Z kolei z tego, co ja wyczytałem w ostatnich dniach, to Ukraina ma na ten projekt pieniądze. Np.:
http://wnu-ukraine.com/news/?id=266,
http://www.kmu.gov.ua/control/en/publish/article;jsessionid=B2993CA30B081685A3DA92B1FD480307?art_id=244195093&cat_id=243425856,
a w szczególności: http://www.for-ua.org/politics/2011/04/28/112130.html.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 04, 2011, 21:17 »
Takie spotkania ukraińsko-brazylijskie, po których powstają dokumenty i wielkie obietnice, odbywają się w tym projekcie średnio raz na rok. Nic z nich nie wynika, bo po pierwsze rzeczywistej kasy na to nie ma, a po drugie rynek chyba nie jest zainteresowany Cyklonem-4, choćby w kontekście nadchodzącego Falcona-9.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2011, 22:30 »
Ostatni z linków, które podałem nie mówi o spotkaniu, ale o konkretnych decyzjach. Tekst wprawdzie wygląda na komputerowe tłumaczenie z ukraińskiego, ale brzmi w odpowiednim fragmencie tak: «President of Ukraine Viktor Yanukovych signed the law of Ukraine "on amending paragraph 3 of section VI of the final and transitional provisions" of the budget code of Ukraine. The text of the document published on the site of the head of State, according to UNIAN. As the informed forua, Verkhovna Rada of Ukraine passed the Act of 5 April. Changes to the budget code introduced to address the issue of financing commitments of Ukraine under the project on implementation of the international project "Cyclone-4».

Życzę jak najlepiej Ukraińcom i Brazylijczykom, ale nie zaklinam rzeczywistości. Ale jeśli mamy się o to "spierać", to raczej na fakty (dokumenty) niż na subiektywne odczucia  :).

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2011, 22:39 »

Życzę jak najlepiej Ukraińcom i Brazylijczykom, ale nie zaklinam rzeczywistości. Ale jeśli mamy się o to "spierać", to raczej na fakty (dokumenty) niż na subiektywne odczucia  :).

Jasne, na papier nie ma rady :) Owszem, są to subiektywne odczucia, ale poparte informacjami od dosyć poważnych i znaczących osób związanych z ukraińskim przemysłem kosmicznym. Niestety nie mogę służyć linkiem ani chociaż skanem.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 27, 2012, 02:07 »
Wskrzeszam wątek dzięki Borysowi ;)

Coś się chyba dzieje w temacie - chociaż nie mam zdania na razie jak to może w rzeczywistości wyglądać. Jedno z najnowszych źródełek - mówi o tym, że jakieś spotkania się odbywają. Na stanowisku pracuje 1200 pracowników. Hmm.. chociaż ta budowa może trwać już od dłuższego czasu..

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2017, 23:38 »
Ukraina planuje wstąpić do ESA
BY MICHAŁ MOROZ ON 11 KWIETNIA 2017

(...) Od czasu aneksji Krymu oraz rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju ukraińskie podmioty znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Szacunki mówią, że ukraiński sektor kosmiczny zmniejszył obroty o ponad 80%. Jeszcze w 2013 roku kraj wyjątkowo intensywnie promował swoje osiągnięcia na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Pekinie. Ukraina miała bardzo duży wkład w rozwój rakiet nośnych Związku Radzieckiego. Zenit – pierwotnie boostera do rakiety Energia, a także rakiety Cyklon i Dniepr powstały w zakładach Jużnoje w Dnietropietrowsku. Ukraińskie przedsiębiorstwa zbudowały również satelity obserwacyjne Sicz oraz wchodziły w skład spółki SeaLaunch. Większość działań miejscowego przemysłu skierowanych było jednak na potrzeby Rosji, zaś szereg krytycznych technologii rozwijanych w czasach Związku Radzieckiego zostało wytransferowanych już wiele lat temu.

Dlatego w nowej sytuacji geopolitycznej Ukraina próbuje różnymi sposobami ponownie zwiększyć swoją rolę w sektorze kosmicznym. Wejście do ESA znacznie pomogłoby odbudować część utraconego potencjału, jednak droga do członkostwa potrwa jeszcze wiele lat.

http://kosmonauta.net/2017/04/ukraina-planuje-wstapic-do-esa/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 20, 2018, 10:36 »
To chyba racjonalny krok do odrodzenia ukraińskiego przemysłu kosmicznego przy wykorzystaniu rozwiniętego Know-how .
Czy tańsza siła robocza w tym kraju może mieć wpływ na zwiększenie konkurencyjności proponowanego rozwiązania ?

Firefly – centrum R&D na Ukrainie
BY MICHAŁ MOROZ ON 20 CZERWCA 2018

Spółka będąca kontynuacją Firefly Space Systems otworzyła centrum badawczo-rozwojowe w Dnieprze. Na otwarciu spółki uczestniczył prezydent Ukrainy Petr Poroszenko. (...)

Spółka została wykupiona przez słynnego ukraińskiego inwestora Maxa Poljakowa i przemianowana na Firefly Aerospace. Centrala firmy nadal mieści się w teksańskim Austrin.

Oddział w Dnieprze ma zajmować się eksperymentalnym rozwojem poszczególnych komponentów rakiety Alpha, która miałaby wynosić do 1000 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską. Rozważany jest również cięższy wariant – Beta – który mógłby wynosić do 4000 kg ładunku. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/firefly-aerospace-otwiera-centrum-rd-na-ukrainie/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 20, 2018, 10:44 »
Jak daleko to jest od terenu na Ukrainie, gdzie są problemy?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2019, 14:34 »
Koncepcja rakiety Cyklon-1M
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 27 KWIETNIA 2019


Rakieta Cyklon-1M / Credits - Biuro Konstrukcyjne Jużnoje

(...) W połowie kwietnia zostały opublikowane informacje o koncepcji nowej rakiety nośnej o nazwie “Cyklon-1M”. W odróżnieniu od proponowanej rakiety “Cyklon-4M”, rakieta Cyklon-1M byłaby stosunkowo małą konstrukcją, dedykowaną małym satelitom. Budowę tej rakiety proponuje Biuro Konstrukcyjne Jużnoje.

Rakieta Cyklon-1M miałaby masę startową 63 ton i byłaby w stanie wynieść do 750 kg na niską orbitę polarną heliosynchroniczną (SSO) o wysokości do 600 km. Przewidywana długość rakiety to mniej niż 30 metrów, zaś średnica – 2,25 m. Rakieta miałaby wykorzystywać szereg nowych technologii, takich jak druk 3d, użycie nie-toksycznych paliw oraz wykorzystanie materiałów kompozytowych. Silnik tej rakiety – o oznaczeniu RD-870 – byłby napędzany naftą, a utleniaczem byłby ciekły tlen. Górny stopnień rakiety używałby azotanu hydroksyloamoniowego.

Co ciekawe, Biuro Jużnoje proponuje, by ta rakieta startowała z terytorium Ukrainy. (...)

https://kosmonauta.net/2019/04/koncepcja-rakiety-cyklon-1m/#prettyPhoto

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ukraiński program kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2019, 14:34 »