Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1137589 razy)

artpoz i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1140 dnia: Lipiec 22, 2019, 09:24 »
Usunąłem ankietę sprzed wieków w tym wątku!

JSz zaproponował mi w wiadomości, aby uruchomić tutaj inną ankietę - zakres dat, kiedy Starship by po raz pierwszy wystartował.

Moje propozycje:
- do końca 2020
- 2021
- 2022
- 2023-2024
- 2025-2030
- po 2030

Dajcie mi w PW inne propozycje, jeśli uważacie, że powinny być inne odpowiedzi.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1141 dnia: Lipiec 22, 2019, 09:41 »
Ale który Starship?
- suborbitalny towarowy do lotów międzykontynentalnych
- suborbitalny pasażerski j.w.
- orbitalny towarowy
- orbitalny tankowiec
- orbitalny załogowy
 :)
(witam po małej przerwie, ale jak mawiają Rumuni "acum după boli")

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1142 dnia: Lipiec 22, 2019, 11:47 »
Kilka dni temu Elon Musk zapowiedział, że Starship doleci na orbitę za 4-6 miesięcy. Myślę, że to dobra okazja by sprawdzić ilościowo jego zapowiedzi. Fakt przeprowadzenia lotu orbitalnego jakiejkolwiek wersji jest bardzo dobrym wskaźnikiem, bo jednoznacznym.

Możemy sprawdzić jednocześnie: (a) przez jaki współczynnik trzeba w przyszłości mnożyć zapowiedzi Muska, (b) jaki jest poziomo zaufania forumowiczów do tych zapowiedzi. (Prawda, że są to jedynie twitterowe zapowiedzi, ale Musk innych form przekazu nie uznaje.)

W Twojej propozycji Kanarku brakuje przedziału, który podał sam Musk, czyli mniej więcej do końca 2019 roku :) (a precyzyjnie: 19 listopada - 19 stycznia).

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1143 dnia: Lipiec 22, 2019, 22:51 »
Jest wreszcie NOTAM o zakazie lotów w Boca Chica od 24 lipca 19.00 UTC (u nas 21.00) do 26 lipca 5.00 UTC (u nas 7.00). Wtedy można spodziewać się testu podskoku StarHoppera. Jest jeszcze dzisiejsze zamknięcie drogi między 8.00 p.m CDT (u nas wtorek 3.00 rano) a 11.00 p.m. CDT (u nas wtorek 6.00 rano) ale nie spodziewam się jakichś atrakcji.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2019, 02:01 wysłana przez artpoz »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1143 dnia: Lipiec 22, 2019, 22:51 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1144 dnia: Lipiec 22, 2019, 22:58 »
Kilka dni temu Elon Musk zapowiedział, że Starship doleci na orbitę za 4-6 miesięcy. Myślę, że to dobra okazja by sprawdzić ilościowo jego zapowiedzi. Fakt przeprowadzenia lotu orbitalnego jakiejkolwiek wersji jest bardzo dobrym wskaźnikiem, bo jednoznacznym.

Możemy sprawdzić jednocześnie: (a) przez jaki współczynnik trzeba w przyszłości mnożyć zapowiedzi Muska, (b) jaki jest poziomo zaufania forumowiczów do tych zapowiedzi. (Prawda, że są to jedynie twitterowe zapowiedzi, ale Musk innych form przekazu nie uznaje.)

W Twojej propozycji Kanarku brakuje przedziału, który podał sam Musk, czyli mniej więcej do końca 2019 roku :) (a precyzyjnie: 19 listopada - 19 stycznia).


Jego daty to nie informacja za ile coś się wydarzy tylko czas w jakim chcieliby zrealizować dany cel. Dlatego zawsze jest optymistyczny bo zakłada "idealne warunki". Problemy po drodze to weryfikują. Podają agresywne czasy bo wygląda na to, że to działa i w ogólnym rozrachunku wychodzi im na plus. Większość ludzi jednak bierze te daty jako obietnice, a tym nie są, i potem mają pretensje jak są opóźnienia, mimo że często nawet z opóźnieniami czas realizacji projektu jest bardzo szybki.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1145 dnia: Lipiec 23, 2019, 10:14 »
Dzięki za sugestie - ankieta uruchomiona!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1146 dnia: Lipiec 23, 2019, 11:58 »
Większość ludzi jednak bierze te daty jako obietnice, a tym nie są, i potem mają pretensje jak są opóźnienia, mimo że często nawet z opóźnieniami czas realizacji projektu jest bardzo szybki.

Nie chodzi o pretensje, ale o to właśnie, że Musk robi ciekawe rzeczy, więc wielu chciałoby wiedzieć ciut więcej niż można wydedukować ze zdjęć robionych zza płotu i ze zdawkowych ćwierknięć. Zatem jestem ciekaw, jak należy przekładać Muskowe daty na w miarę realne terminy :).

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1147 dnia: Lipiec 23, 2019, 12:27 »
Nie probojecie oceniac, bo teraz to naprawde nie ma sensu. Musimy poczekac. na podstaie tych kolejnych krokow
i lotow, jakie nastapia, mozna bedzie cokolwiek powiedziec, teraz to naprawde nawet ilosc stalych sufitowch jest nie do ogarniecia;-)
Rok czy dwa trzeba bedzie liczyc na proby ... jak sie zaczna. Z powazaniem
                         Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2019, 13:12 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1148 dnia: Lipiec 23, 2019, 14:56 »
Jego daty to nie informacja za ile coś się wydarzy tylko czas w jakim chcieliby zrealizować dany cel. (...) Większość ludzi jednak bierze te daty jako obietnice
Podaje daty realizacji celów, czyli dokładnie rzecz biorąc obiecuje :) Po co ta gimnastyka semantyczna dla obrony Muska? Jest geniuszem w kwestii tego co i jak robi, natomiast nigdy nie był dobry w komunikacji, co sam zresztą przyznaje. Nietrafione obietnice to leitmotiv jego wypowiedzi i firm, a ludzie jak najbardziej mają prawo mieć pretensje (lub co najmniej pośmiać się jak my tutaj) nt. dziwnych dat. Chyba, że nadal wierzysz w ludzi na Marsie w 2024, którą to datę rozreklamował na wielkich slajdach i w nagłówkach medialnych na całym świecie parę lat temu.

Prześledzenie nietrafionych obietnic Muska nie jest trudne. Powstają całe kalendaria nietrafionych obietnic jak tutaj https://www.businessinsider.com/elon-musk-tesla-promises-that-havent-worked-out-yet-2019-4 czy tutaj https://www.wsj.com/articles/elon-musk-sets-ambitious-goals-at-teslaand-often-falls-short-1471275436:
Cytuj
In past five years, Tesla failed to meet more than 20 of his projections, and missed 10 goals by nearly a year on average

Ale już w zupełnie kosmicznych tematch, tutaj jest na przykład elegancka nota prasowa, która parę lat temu obiecywała, że Dragon 2 wystartuje w 2017 do ISS (we will launch, czystszej obietnicy nie da się wyartykułować), a dwóch turystów poleci wokół Księżyca pod koniec 2018. Dokładnie to mi przypominają te obietnice na twitterze o locie orbitalnym szybciej niż w ciągu paru lat.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1149 dnia: Lipiec 25, 2019, 02:42 »
Znalazłem oficjalną transmisję z testu Starhoppera




Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1150 dnia: Lipiec 25, 2019, 03:03 »
Test przerwany tuż po T-0. Chyba już dziś nic ciekawego się nie wydarzy :(

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1151 dnia: Lipiec 25, 2019, 13:37 »
Wygląda na to, że BFR będzie miało osłonę termiczną z ceramicznych elementów. Misja CRS-18 ma m.in. przetestować materiał na osłonę.
Źródło: 1,2

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1152 dnia: Lipiec 25, 2019, 13:44 »
Jak podaje Musk na tweeterze, przyczyną przerwania testu Starhoppera było (zbyt) wysokie ciśnienie w komorze z powodu chłodniejszego paliwa niż oczekiwano.


« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2019, 13:54 wysłana przez artpoz »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1153 dnia: Lipiec 25, 2019, 15:16 »
Znowu zmiana w renderach  :D Żyć nie dadzą  ;D

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1154 dnia: Lipiec 25, 2019, 17:00 »
Znowu zmiana w renderach  :D Żyć nie dadzą  ;D

Możesz rozwinąć? Jakie rendery masz na myśli? Jakiś link?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1154 dnia: Lipiec 25, 2019, 17:00 »