Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2558
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1665 dnia: Marzec 29, 2022, 09:15 »
Nowa rosyjska misja na Marsa, która ma zostać uruchomiona zamiast ExoMars, może zostać przeprowadzana z udziałem zagranicznych partnerów. Być może Chin lub ZEA, ale narodowy fundusz inwestycyjny z Abu Zabi, poinformował w poniedziałek, że wstrzymuje się z inwestycjami w Rosji. Chiny kilka lat temu współpracowali z Rosja i pierwsza chińska misja na Marsa spłonęła w atmosferze Ziemi ze względu na problemy z rosyjska sonda. Patrząc na ostanie "sukcesy" Rosji to ta misja również ma niskie szanse powodzenia.

https://twitter.com/katlinegrey/status/1508489339474530312

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1666 dnia: Marzec 29, 2022, 09:26 »
Ciekawe zdanie:
Cytuj
According to him, Roscosmos needs an investor “with money and scientific equipment”.
Sugeruje, że z Roskosmosem jest naprawdę źle...

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1667 dnia: Marzec 29, 2022, 09:48 »
Ciekawe zdanie:
Cytuj
According to him, Roscosmos needs an investor “with money and scientific equipment”.
Sugeruje, że z Roskosmosem jest naprawdę źle...

...i oby lepiej nie było, będą się teraz koncentrować co najwyżej na wysyłaniu kolejnych satelitów wojskowych (jak w zeszłym tygodniu). Im większa będzie u nich stagnacja - tym lepiej dla reszty świata.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1668 dnia: Marzec 29, 2022, 10:10 »
Ciekawe zdanie:
Cytuj
According to him, Roscosmos needs an investor “with money and scientific equipment”.
Sugeruje, że z Roskosmosem jest naprawdę źle...

Czyli ktoś musi im to sfinansować i zbudować, żeby mogli flagę swoją nakleić i ogłosić sukces. Nie wiem czy znajdzie się ktoś na tyle naiwny.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1668 dnia: Marzec 29, 2022, 10:10 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1669 dnia: Marzec 29, 2022, 10:40 »
Ciekawe zdanie:
Cytuj
According to him, Roscosmos needs an investor “with money and scientific equipment”.
Sugeruje, że z Roskosmosem jest naprawdę źle...

Czyli ktoś musi im to sfinansować i zbudować, żeby mogli flagę swoją nakleić i ogłosić sukces. Nie wiem czy znajdzie się ktoś na tyle naiwny.

Nie od dziś wiadomo, że są biedni jak mysz kościelna, miliardy rubli (a przy ich inflacji za chwilę setki miliardów rubli) mają od zawsze priorytet w putinowskich czołgach. A nawet jak im jakimś cudem kasę da np. ZEA.... to jak długo to będą budować? 15 lat jak Naukę? Roskosmos to już trup.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1670 dnia: Marzec 29, 2022, 10:45 »
Ciekawe zdanie:
Cytuj
According to him, Roscosmos needs an investor “with money and scientific equipment”.
Sugeruje, że z Roskosmosem jest naprawdę źle...

Czyli ktoś musi im to sfinansować i zbudować, żeby mogli flagę swoją nakleić i ogłosić sukces. Nie wiem czy znajdzie się ktoś na tyle naiwny.

Nie od dziś wiadomo, że są biedni jak mysz kościelna, miliardy rubli (a przy ich inflacji za chwilę setki miliardów rubli) mają od zawsze priorytet w putinowskich czołgach. A nawet jak im jakimś cudem kasę da np. ZEA.... to jak długo to będą budować? 15 lat jak Naukę? Roskosmos to już trup.
Właściwie to nawet gdyby mieli kasę nie są w tym momencie w stanie nic zbudować bo sankcje są nałożone także na sprzedaż elektroniki a nie wiem czy są w stanie sami coś zbudować od podstaw, dobrze myślę?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1671 dnia: Marzec 29, 2022, 12:07 »
Elektronikę robią też kraje takie jak Chiny, i nie tylko.

Zaś jeśli idzie o inwestora, to dużą zachętą jest wszechwładna w Rosji korupcja. Jeśli ktoś umie się w tym poruszać, to możliwości są nieograniczone, bo z czego wzięły się majątki oligarchów? Sprywatyzowany częściowo Roskosmos nadal będzie opierał się na ogromnych kontraktach państwowych (w tym od wojska), ważne by dzielić się z kim trzeba, czyli z Rogozinem i spółka.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1672 dnia: Marzec 29, 2022, 12:14 »
Ciekawe zdanie:
Cytuj
According to him, Roscosmos needs an investor “with money and scientific equipment”.
Sugeruje, że z Roskosmosem jest naprawdę źle...

Czyli ktoś musi im to sfinansować i zbudować, żeby mogli flagę swoją nakleić i ogłosić sukces. Nie wiem czy znajdzie się ktoś na tyle naiwny.

Nie od dziś wiadomo, że są biedni jak mysz kościelna, miliardy rubli (a przy ich inflacji za chwilę setki miliardów rubli) mają od zawsze priorytet w putinowskich czołgach. A nawet jak im jakimś cudem kasę da np. ZEA.... to jak długo to będą budować? 15 lat jak Naukę? Roskosmos to już trup.
Właściwie to nawet gdyby mieli kasę nie są w tym momencie w stanie nic zbudować bo sankcje są nałożone także na sprzedaż elektroniki a nie wiem czy są w stanie sami coś zbudować od podstaw, dobrze myślę?

Dokładnie tak, Rosjanie jak zawsze czarne nazwą białym, ale jedno jest na 300% pewne - ich totalną piętą achillesową jest elektronika i kompletne uzależnienie od Zachodu (tak jak prawie w drugą stronę od paliw czy gazu). Swego czasu podejmowano próby stworzenia czegoś na wzór amerykańskiej krzemowej doliny, ale totalnie to nie wypaliło. Korupcja to drugie nazwa Rosji, nie pozwalała ona na założenie racjonalnie dużych inwestycji w tym zakresie. Problem z ruskimi jest tego typu, że nikt "z zewnątrz" przecież już tam nie będzie chciał inwestować, obawiając się po pierwsze - bandyckiego przejęcia po jakimś czasie patentów czy nawet marek, po drugie - zainwestowania w rynek, który przecież się wali na oczach, po trzecie - nikt nie udzieli Rosji (np.Chiny) pożyczek, gdy ich zwrot (na obecną chwilę) wydaje się b.wątpliwy jeśli nie zerowy.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1673 dnia: Marzec 29, 2022, 14:08 »
Elektronikę robią też kraje takie jak Chiny, i nie tylko.

Głównym producentem jest chyba Taiwan a ten ogłaszał, że sankcje będzie przestrzegać. Chiny dostały ostrzeżenie od USA i UE, że łamanie sankcji będzie miało konsekwencje i nie wiem czy wybiorą drogę konfrontacji. Jestem pewien, że pod stołem sporo rzeczy będzie załatwianych mimo wszystko, ale sondy na Marsa nie da się ukryć pod stołem. Zresztą o czym my gadamy, źródłem informacji jest Rogozin a z jego ust chyba nie wyszła nawet jedna sensowna rzecz przez ostatnie lata.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1674 dnia: Marzec 29, 2022, 19:58 »
W tym momencie układów brakuje nawet dla całkowicie bezproblemowych kupujących. Nikt się nie będzie bawił w omijanie sankcji skoro całą produkcję może sprzedać na miesiące do przodu.

Przechodząc do meritum, ciekawe czy uda misja Łuna-25. Teoretycznie za mniej niż pół roku powinna lecieć. Gdyby tak, to byłby to niezły sukces pijarowy.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1675 dnia: Kwiecień 02, 2022, 14:17 »
Podczas gdy Rozgozin, najwyraźniej znowu zapomniał zaŻyć tabletek Rosja nakłada nowe sankcje? Ograniczenia? A może sobie strzela z granatnika w kolano? 

"Władze w Moskwie wprowadziły całkowity zakaz „wywozu poza terytorium Federacji Rosyjskiej" produktów przemysłu lotniczego i astronautycznego, a przede wszystkim samolotów, śmigłowców, bezzałogowców, satelitów i ich części. Wyłączone z tego zakazu są kraje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Abchazja i Osetia Południowa.

Stosowny dekret ma obowiązywać do 31 grudnia 2022 roku i może zostać przedłużony. Obejmuje on listę towarów, wśród których znalazły się nie tylko samoloty, śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne, ale również balony i sterowce, szybowce czy lotnie. Wykaz zamykają „statki kosmiczne, w tym satelity, pojazdy suborbitalne i kosmiczne."

Zatem panowie, a być może panie. Jeśli planowaliście na te święta kupić W Rosjii śmigłowiec MI-24 i dla jaj wystrzelić go Sojuzem na orbitę to nic z tego  ;) ;D

źródło
https://defence24.pl/przemysl/rosja-wstrzymala-eksport-samolotow-smiglowcow-i-dronow

PS. Pojazdy kosmiczne czyli rzeczone rakiety Sojuz z których pozwoliłem sobie zakpić też?
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1676 dnia: Kwiecień 04, 2022, 08:05 »
Podczas gdy Rozgozin, najwyraźniej znowu zapomniał zaŻyć tabletek Rosja nakłada nowe sankcje? Ograniczenia? A może sobie strzela z granatnika w kolano? 

"Władze w Moskwie wprowadziły całkowity zakaz „wywozu poza terytorium Federacji Rosyjskiej" produktów przemysłu lotniczego i astronautycznego, a przede wszystkim samolotów, śmigłowców, bezzałogowców, satelitów i ich części. Wyłączone z tego zakazu są kraje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Abchazja i Osetia Południowa.

Stosowny dekret ma obowiązywać do 31 grudnia 2022 roku i może zostać przedłużony. Obejmuje on listę towarów, wśród których znalazły się nie tylko samoloty, śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne, ale również balony i sterowce, szybowce czy lotnie. Wykaz zamykają „statki kosmiczne, w tym satelity, pojazdy suborbitalne i kosmiczne."

Zatem panowie, a być może panie. Jeśli planowaliście na te święta kupić W Rosjii śmigłowiec MI-24 i dla jaj wystrzelić go Sojuzem na orbitę to nic z tego  ;) ;D

źródło
https://defence24.pl/przemysl/rosja-wstrzymala-eksport-samolotow-smiglowcow-i-dronow

PS. Pojazdy kosmiczne czyli rzeczone rakiety Sojuz z których pozwoliłem sobie zakpić też?

Nie  są to rzeczy do życia niezbędne a wręcz stworzone po to żeby go pozbawiać. Kto doniesie do prokuratury Faszystowskiej Rosji na rosyjskich faszystowskich pilotów i wojska rakietowe - przerzucają duże ilości tych produktów na Ukrainę, nielegalnie przewożąc je drogą lotniczą przez granicę.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1677 dnia: Kwiecień 12, 2022, 11:54 »
Czyżby czystka w Roskomosie?

Jest grupa dyrektorów, która pozwala na zakłócanie terminów realizacji prac związanych z wymianą importu. Jest to wbicie noża w plecy naszego przemysłu rakietowego i kosmicznego. Jeśli nie wyciągniecie wniosków ze swojego tak zwanego "przywództwa", rozstaniemy się z wami, mimo waszych dotychczasowych zasług
Dmitrij Rogozin, szef Roskosmosu

Waszym głównym zadaniem jest wyraźne wypełnienie rozkazu obrony państwa, a nie odwoływanie się do istniejących trudności.
Dmitrij Rogozin

Źródło
https://space24.pl/polityka-kosmiczna/swiat/rosja-rogozin-grozi-zwolnieniami
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline kakmar

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 136
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1678 dnia: Kwiecień 12, 2022, 13:52 »
Mignoł mi w telewizorze Putin w wostocznym dziś rano, przemawiał z okazji dnia kosmonauty, ale nie miałem czasu słuchać.
Ktoś wie czy powiedział coś ciekawego, czy zwykłe bredzenia?

.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1679 dnia: Kwiecień 12, 2022, 14:37 »
Mignoł mi w telewizorze Putin w wostocznym dziś rano, przemawiał z okazji dnia kosmonauty, ale nie miałem czasu słuchać.
Ktoś wie czy powiedział coś ciekawego, czy zwykłe bredzenia?

.

Na nsf jest taka informacja:
Cytuj
VOSTOCHNY COSMODROME, April 12 - RIA Novosti. Russian President Vladimir Putin called the Vostochny cosmodrome a grandiose facility with good development prospects and noted that all work is going according to plan, despite the adjustments made by the pandemic.

"The facility itself, I mean the entire Vostochny, is one of the largest construction projects in Europe , in the world. A grandiose facility. With a good development prospect," he said during a conversation with workers at the Vostochny cosmodrome.

Putin also added that "there is something to work on, the scope of work is colossal."

“Everything is going according to plan here. Unfortunately, this pandemic has made certain adjustments. We had to shift the schedules a little to the right. But in general, they have been clarified, work will continue,” Putin said.

https://ria.ru/20220412/vostochnyy-1783064676.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1679 dnia: Kwiecień 12, 2022, 14:37 »