Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561191 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #210 dnia: Kwiecień 05, 2012, 10:47 »
Wyskakiwanie to nie jest, tylko klepanie w kółko tego samego bez żadnych innych działań. O tym silniku słyszałem już parę lat temu. A że nikomu nie che się pisać o takich głupotach informacje w znanych źródłach ukazują się rzadko.

Ciąg dalszy marzeń o rosyjskim napędzie jądrowym:

http://www.space-travel.com/reports/Plutonium_to_Pluto_Russian_nuclear_space_travel_breakthrough_999.html

 ::)

Dodane w Wielkanocny poniedziałek - 9 kwietnia 2012:

A jednak coś się dzieje w temacie rosyjskich napędów jądrowych. o czym świadczy również artykuł na Kosmonaucie, który polecam:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/roskosmos-develops-nuke-ion-drive.html
 8)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2012, 17:56 wysłana przez ekoplaneta »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #211 dnia: Kwiecień 09, 2012, 18:03 »
He he czy słyszeliście coś o planach Łunochoda 3 i 4. Jeśli nie to polecam artykuł:
http://www.space-travel.com/reports/Russia_Plans_to_Launch_Lunar_Rovers_to_Moon_after_2020_999.html

W skrócie w tej dekadzie mają startować na Księżyc rosyjska sonda Łuna Glob oraz Łuna Resurs o czym od dawna wiemy. W następnej dekadzie w latach 2020-202 - ponad 50 lat po Łunochodach 1 i 2 mają lecieć ich następcy Łunochod 3 i 4

Potem po 2022 ma lądować ,,landing station" jako pierwszy etap przygotowań do przyszłych załogowych baz księżycowych.

Pytanie, co rozumieć po pojęciem ,,landing station". Jakiś demonstracyjny lądownik czy coś więcej? Zobaczymy jak Rosjanie spiszą się w tej dekadzie na Księżycu. Jak pójdzie dobrze to może doczekamy kolejne Łunochody za około dekadę?  ;) Oby obyśmy się ich tylko doczekali  ::)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #212 dnia: Kwiecień 09, 2012, 18:07 »
He he czy słyszeliście coś o planach Łunochoda 3 i 4. Jeśli nie to polecam artykuł:
http://www.space-travel.com/reports/Russia_Plans_to_Launch_Lunar_Rovers_to_Moon_after_2020_999.html


Drogi Eko, teksty zaczynające sie od słów "the country's Academy of Sciences said..." traktuj z dużym przymrużeniem oka. To są pobożne życzenia paru dziadków (z moim ulubieńcem, a ich szefem Lwem Zielionym na czele), którzy nie mają wpływu na cokolwiek. To, co mówią, możesz pomiędzy bajki włożyć. A Łunochod-3 stoi w podziemiach muzeum kosmonautyki w Kałudze, wiem, bo go widziałem :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #213 dnia: Kwiecień 16, 2012, 14:34 »
Ponadto był jeszcze jeden Łunochod przed Łunochodem 1. Jego start 19.02.1969 r się nie udał i w NSSDC nosi oznaczenie Luna 1969A.  Tak więc wszystkich Łunochodów było 4 :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #213 dnia: Kwiecień 16, 2012, 14:34 »

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #214 dnia: Kwiecień 17, 2012, 15:07 »
Cytuj
Nowy kosmodrom na Dalekim Wschodzie ma być zbudowany przed upływem 2015 roku. Ten termin zakończenia budowy zapowiedział wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin. Starty statków załogowych z kosmodromu „Wostocznyj” mają rozpoczęć się od 2018 roku. Jednakże wobec projektu przyszłego kosmodromu nadal są pytania.

Całość tutaj.

http://polish.ruvr.ru/2012_04_16/71943373/

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #215 dnia: Kwiecień 26, 2012, 18:01 »
Według Russianspaceweb rosyjska misja do Apophisa nadal jeszcze jest "na papierze" - czyli teoretycznie "w grze".
przewidziana na lata 20-te.

Ale jakoś nie mam wiary

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #216 dnia: Kwiecień 26, 2012, 20:12 »
Odnośnie kosmodromu Wostocznyj - czy wiadomo, jaki jest obecnie jego status? Miał on obsługiwać przede wszystkim rakiety Ruś-M, ale projekt ten został odwołany w ubiegłym roku. Projekt załogowy PTK-NP był ściśle związany z Ruś-M - czy w związku z tym z tym też został zawieszony, czy jest kontynuowany pod Angary? Jeśli zaś idzie o Angary, to one miały startować przede wszystkim z Bajkonuru - dla nich przecież realizowany jest (chyba?) rosyjsko-kazachski projekt Bajterek, czyli nowe stanowisko startowe.

Czy w tej sytuacji Wostocznyj ma jeszcze rację bytu? W jakiejś tam przyszłości na pewno tak, ale wszystkie podawane od kilku lat terminy, czyli 2015 i 2018 są chyba mocno nieaktualne. Czy wiecie coś bliżej na ten temat?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #217 dnia: Kwiecień 26, 2012, 20:26 »
Odnośnie kosmodromu Wostocznyj - czy wiadomo, jaki jest obecnie jego status? Miał on obsługiwać przede wszystkim rakiety Ruś-M, ale projekt ten został odwołany w ubiegłym roku. Projekt załogowy PTK-NP był ściśle związany z Ruś-M - czy w związku z tym z tym też został zawieszony, czy jest kontynuowany pod Angary? Jeśli zaś idzie o Angary, to one miały startować przede wszystkim z Bajkonuru - dla nich przecież realizowany jest (chyba?) rosyjsko-kazachski projekt Bajterek, czyli nowe stanowisko startowe.

Czy w tej sytuacji Wostocznyj ma jeszcze rację bytu? W jakiejś tam przyszłości na pewno tak, ale wszystkie podawane od kilku lat terminy, czyli 2015 i 2018 są chyba mocno nieaktualne. Czy wiecie coś bliżej na ten temat?

Terminy rozpoczęcia budowy (2012) i wprowadzenia do eksploatacji bezzałogowej (2015) mają być aktualne. Natomiast zamiast kompleksu startowego dla Rusi-M budowany będzie dla Sojuza-2, a w dalszej przyszłości chyba dla Angary. O co już burzą się Kazachowie, bo to oznacza prawie pewną rezygnację z Baitereka.

Jedno ze źródeł.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #218 dnia: Maj 03, 2012, 21:14 »
Rosjanie chcą wysłać ludzi na Księżyc do 2030 roku. Wcześniej - jak na mocarstwo kosmiczne przystało - cel wypraw odważnych rosyjskich kosmonautów zbadany zostanie przez bezzałogowe sondy (Luna-Glob i -Resurs). To ma mieć miejsce jeszcze w obecnej dekadzie. Warto wspomnieć, że budowane sondy to ta sama technologia co ostatni wyczyn Rosjan - Fobos-Grunt.

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #219 dnia: Maj 03, 2012, 21:25 »
Chcieć mogą

Czekam na konkrety, na razie z osiągnięć rosyjskich jestem bardzo "wyleczony"

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #220 dnia: Maj 04, 2012, 01:00 »
Warto wspomnieć, że budowane sondy to ta sama technologia co ostatni wyczyn Rosjan - Fobos-Grunt.
Yupi! Deorbitacja :P.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #221 dnia: Maj 06, 2012, 17:51 »
Ciekaw jestem co będzie z PTK NP - następcą Sojuza. Miał latać na Rusi-M, ale ten program został skasowany. Wygląda na to, że ostatecznie na Angarze, według udźwigu na którejś z wersji A5. Tyle że nie bardzo wiem skąd. Bajterek na Bajkonurze chyba się sypie, coś budują dla Angar w Plesiecku, może też z Wostocznego, które dopiero jest w budowie. Ale pierwsza Angara ma wznieść się już za rok.

Na razie obrazek z NSF przedstawiający PTK NP na czubku Angary A5P:


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #222 dnia: Maj 25, 2012, 20:56 »
Dość niesamowita informacja, generalnie nie trudno zaprzeczyć, że są to rakiety proekologiczne, ale nieekonomiczne? Ktoś bardziej to może rozumie? :)

Rosja wstrzyma starty rakiet Dniepr?

"Rosja nie wyklucza wstrzymania startów rakiet Dniepr z uwagi na problemy związane ze środowiskiem i sytuacją ekonomiczną.

Według agencji prasowej Interfax minister obrony Federacji Rosyjskiej miał zakomunikować agencji kosmicznej Roskosmos, że program Dniepr stał się ekonomicznie wątpliwy oraz niebezpieczny dla środowiska. Komisja wojskowo-przemysłowa ma zdecydować w nadchodzącym miesiącu o przyszłości programie."


Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #223 dnia: Maj 25, 2012, 21:22 »
Dość niesamowita informacja, generalnie nie trudno zaprzeczyć, że są to rakiety proekologiczne, ale nieekonomiczne? Ktoś bardziej to może rozumie? :)

Paliwo takie jak w Protonie, a nie słyszałem, żeby Protona wycofywano.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #224 dnia: Maj 25, 2012, 22:02 »
Z tego co pamiętam, to Dniepr jest najmniejszą i chyba najtańszą rakietą, którą można się wybrać na TLI. 550 kg można tak wysłać w kierunku Łysego.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #224 dnia: Maj 25, 2012, 22:02 »