Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561098 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #690 dnia: Sierpień 21, 2015, 23:01 »
Dyskusja chyba wybiega niepotrzebnie zbyt naprzód, na początku radzę się zastanowić ZA CO oni chcą to zaprojektować i zbudować. Poza tym przecież 2 miesiące temu "lecieli już na Księżyc montować bazę", także mają przecież inny cel, inny jak co pół roku. Nie słuchajmy tych bzdur, nie mających kompletnie nic wspólnego z finansową rzeczywistością, wogóle, z jakąkolwiek rzeczywistością w wydaniu ruskich.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #691 dnia: Sierpień 21, 2015, 23:48 »
Moja prywatna teoria jest taka, że różne biura konstrukcyjne walczą w ten sposób o pieniądze. Jeśli uda się zdobyć jakieś finanse na kolejne prace, to kadra przez pewien czas będzie utrzymana. Do następnego razu... kiedy znów trzeba wymyślić jakiś rewolucyjny projekt.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #692 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:16 »
Moja prywatna teoria jest taka, że różne biura konstrukcyjne walczą w ten sposób o pieniądze. Jeśli uda się zdobyć jakieś finanse na kolejne prace, to kadra przez pewien czas będzie utrzymana. Do następnego razu... kiedy znów trzeba wymyślić jakiś rewolucyjny projekt.

Ten akurat projekt znalazł się w państwowym programie kosmicznym na lata 2016-2025. Z tym, że przeznaczono na ten cel 12,5 mld rubli, co jest chyba bardzo niewielką kwotą. Ma to wystarczyć na próby naziemne. Dalsze prace i wdrożenie w ramach następnej 10-latki.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #693 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:28 »
Tak więc przeznaczono niewielkie środki na utrzymanie instytutu przez okres następnych 10 lat i nic więcej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #693 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:28 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #694 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:38 »
Jeden rubel dolar to obecnie chyba coś koło 70 dolarów rubli. Dobrze liczę, że ten projekt na 10 lat to około 180 mln dolarów?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2015, 12:41 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #695 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:51 »
Jeden rubel to obecnie chyba coś koło 70 dolarów. Dobrze liczę, że ten projekt na 10 lat to około 180 mln dolarów?

Jak na prace R&D to znowu nie tak mało. Inna sprawa, ile z tego zostanie po "redystrybucji".

Tak więc przeznaczono niewielkie środki na utrzymanie instytutu przez okres następnych 10 lat i nic więcej.

Każdy grant można tak zinterpretować...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #696 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:58 »
Jest to dość zastanawiająca wartość, którą trudno zinterpretować. 10x mniej, to można byłoby wcisnąć w jakieś próby laboratoryjne i elementów. 10x więcej i można by mówić o próbie stworzenia systemu.
Tutaj mamy coś "pomiędzy", czyli raczej Rosjanie celują w stworzenie makiety do testów. Nawet powiedziałbym, że możliwe są loty ślizgowe, np. modelu o wielkości 1:4...

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #697 dnia: Sierpień 22, 2015, 12:07 »
Jeden rubel to obecnie chyba coś koło 70 dolarów.
Ile??

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #698 dnia: Sierpień 22, 2015, 12:27 »
Wiadomo - odwrotnie. Ale przemnożył Kanarek jak trzeba, więc wynik finalny jest dobry :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #699 dnia: Sierpień 22, 2015, 12:40 »
Jeden rubel to obecnie chyba coś koło 70 dolarów.
Ile??

Przepraszam! :) Jeden dolar to 70 rubli! :D

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #700 dnia: Sierpień 22, 2015, 21:55 »
Zgadzam się że różne biura będą próbowały przetrwać najbliższe lata na różnych pracach koncepcyjnych. Nie sądzę by wyszło cokolwiek większego z tych wszystkich zapowiedzi.

Mimo napinania muskułów Rosja jest dziś tylko cieniem ZSRR, także w sektorze kosmicznym. Wszelkie zapowiedzi rosyjskie dlatego od lat traktuję z dużym przymrużeniem oka.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #701 dnia: Sierpień 22, 2015, 22:21 »
Pewnie problem jest też taki, że jednak budżet Rosji będzie jeszcze niższy, z uwagi na niskie ceny surowców. A to przekłada się na niższy budżet kosmiczny w tym państwie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #702 dnia: Sierpień 22, 2015, 23:02 »
Koledzy, oczywiście macie rację. Ale na Forum wiedzą już o tym wszyscy, bo z połowa postów w tym wątku usiłuje przekonać o zapaści tej branży w Rosji. Tylko czy z tego wniosek, że należy "rosyjski" wątek zamknąć? Tak byłoby logicznie, bo ile razy można pisać i czytać: "nic z tego nie będzie".

Mnie akurat interesuje, jak obecnie Rosji przeobrażany jest ten przemysł, jakie pomysły się wysnuwa, jak się je realizuje, itd. Pomimo że wiadomo, iż wyniki muszą być mizerne. (Ale taki już urok branży astronautycznej, nie tylko w Rosji.)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #703 dnia: Sierpień 23, 2015, 00:18 »
Mnie akurat interesuje, jak obecnie Rosji przeobrażany jest ten przemysł, jakie pomysły się wysnuwa, jak się je realizuje, itd. Pomimo że wiadomo, iż wyniki muszą być mizerne. (Ale taki już urok branży astronautycznej, nie tylko w Rosji.)

Taki urok tego wątku, w każdym poście mógłby być cytat z nadrzędną maksymą opisującą jak wygląda sektor kosmiczny w Rosji na początku XXI wieku :P

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #704 dnia: Sierpień 23, 2015, 11:13 »
Zapaść jak zapaść, ale symbolika sowiecka używana jest chętnie. Tak więc w Niemczech na MASCOTcie powinni nakleić swastykę :P
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2015, 11:16 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #704 dnia: Sierpień 23, 2015, 11:13 »