Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377124 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2580 dnia: Październik 10, 2015, 13:38 »
Kilka dni temu rosyjski RT opublikował artykuł, w którym pisze, że Musk chce za pomocą wybuchów jądrowych ogrzewać Marsa, tworząc coś jakby dwa sztuczne słońca. Pewno po to, by go terraformować. Do tego celu wystarczy FH.

Owszem, Musk powiedział, ale pomysł nie ma większego sensu. Bomba o mocy jednej megatony sama będzie ważyła z tonę-dwie, do tego dochodzi stopień wysyłający ją w okolice Marsa - powiedzmy, że całość ważyłaby dziesięć ton. 1 MT to ok. 4.18x1015 J, co najmniej połowa tej energii ucieka w kosmos w trakcie eksplozji, reszta dociera do atmosfery Marsa w postaci promieniowania, które jest najpierw pochłaniane przez atmosferę i następnie wypromieniowywane w postaci światła i ciepła. Znowu, połowa idzie w kosmos, zamiast w kierunku powierzchni. Do Marsa dociera więc ok. 1015 J na każde dziesięć ton dostarczonych na LEO. Dla porównania, dziesięciotonowe zwierciadło (przy założeniu 100 m2 na 1 kg) na orbicie marsjańskiej dostarczałoby taką samą energię co 20 dni - i mogłoby pracować latami. Co więcej, zwierciadło nie potrzebowałoby stopnia rakietowego do podróży z LEO na Marsa.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2581 dnia: Październik 10, 2015, 21:34 »
Chyba wyjdzie na moje ;) Chris wyjaśnił trochę więcej tutaj:

http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=38593.0

W skrócie? To dużo więcej niż mogliśmy mieć kiedykolwiek nadzieję, a jak się o tym dowiemy to nas "zmiecie", nawet jeśli tylko połowa z planów miałaby zostać zrealizowana.

Jezsumarjajachcejuzwiedziećcoto!

Coś czuję, że będzie niesamowicie ;)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2582 dnia: Październik 10, 2015, 21:47 »
Chyba wyjdzie na moje ;) Chris wyjaśnił trochę więcej tutaj:
To zdanie Chrisa chyba dużo mówi:
Cytuj
We all know the forward plan, but I think we're all going to be blown away by just how big those plans are, even if only half of it becomes a reality.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2583 dnia: Październik 10, 2015, 21:57 »
Tak, to rzeczywiście wiele wyjaśnia... :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2583 dnia: Październik 10, 2015, 21:57 »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2584 dnia: Październik 10, 2015, 22:13 »
Chyba wyjdzie na moje ;) Chris wyjaśnił trochę więcej tutaj:
To zdanie Chrisa chyba dużo mówi:
Cytuj
We all know the forward plan, but I think we're all going to be blown away by just how big those plans are, even if only half of it becomes a reality.
Obawiam się jednak, że będzie to tylko ambitny plan stworzenia kolonii na Marsie ale bez przedstawienia konkretnych środków do realizacji tego planu. No ale chciałbym się mylić - to znaczy że te konkretne środki też Elon nam przedstawi.

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2585 dnia: Październik 11, 2015, 16:11 »
Jak coś to kilku szczegółów możemy dowiedzieć się ze stanowiska SpaceX - są po przekątnej od Polskiego Stanowiska na IAC :)

Czekamy aż więcej rozłożą. Na razie tam pustki wieją :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2586 dnia: Październik 11, 2015, 16:52 »
Chyba się właśnie zaczynają rozkładać.:P Jak na razie jest tam pusto, są tylko krzesełka i jest odgrodzenie od miejsca. :)


Offline 5778

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2588 dnia: Październik 11, 2015, 23:31 »
Zastosowanie do tego nuków przypomina czasy Sputnika kiedy to uważano nuki za receptę na wszystko i np. próbowano jednym z nich zmieść pasy van Allena - z odwrotnym skutkiem.

A czy przypadkiem nie lepiej wykorzystać zwierciadło, które skupi promienie słoneczne w jednym punkcie i puści zająca z orbity? Tylko że to daje się zastosować także jako broń wobec powierzchni Ziemi (i bodajże już naziści na to wpadli, ale tylko na papierze) więc pewnie zrealizowanie tej technologii zostanie zablokowane. Nuki to też broń ale już istniejąca, więc może dlatego mają pierwszeństwo. Tylko po co zasiedlać planetę potraktowaną wcześniej nukami, obawiam się tego trochę podobnie jak ekoplaneta pisał wyżej.

Offline Logos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2589 dnia: Październik 12, 2015, 19:01 »
NASA Watch


Contrary to rumors that were floating around @SpaceX is not on the verge of announcing any Mars plans. The facts simply do not add up. 1/2

Right now @SpaceX is focused on getting Falcon 9 flying again & on comm'l crew. @elonmusk comments about Mars plan were before F9 mishap 2/2


https://twitter.com/NASAWatch/status/653587889117372417

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2590 dnia: Październik 12, 2015, 19:56 »
Tu i ówdzie ich w internecie zaorano, że mogą zwyczajnie nie wiedzieć o tym co widział Chris i tyle.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2591 dnia: Październik 12, 2015, 22:38 »
Chris jest techniczny, więc jemu również mogły się spodobać bardzo techniczne szczegóły, wcale nie takie "wielkie" jak większość z nas mogła by sobie wyobrażać...

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2592 dnia: Październik 13, 2015, 16:53 »
Ja za to dziś z ekipą SpaceXa gadałem i złapałem ich na małej rzeczy

"strut was a leading cause" a ja potym potem - "the only cause?"
przedstawielka zrobiłą oczy a-la oh-oh i potem już kręciła ogólnie :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2593 dnia: Październik 13, 2015, 17:22 »
Czyli jednak wcale nie było jedynym prowodyrem, ciekawe co takiego jeszcze wykryto?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2594 dnia: Październik 13, 2015, 21:21 »
Ja za to dziś z ekipą SpaceXa gadałem i złapałem ich na małej rzeczy

"strut was a leading cause" a ja potym potem - "the only cause?"
przedstawielka zrobiłą oczy a-la oh-oh i potem już kręciła ogólnie :)

Myślę, że zawsze można znaleźć w parametrach jakieś odchylenia od wartości oczekiwanych, zatem nigdy nie ma "the only" przyczyny. Pytanie, czy te inne też były krytyczne lub zbliżone do krytycznych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2594 dnia: Październik 13, 2015, 21:21 »