Autor Wątek: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty  (Przeczytany 120805 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 08, 2014, 13:02 »
Jedna grupa chce na Marsa, druga grupa chce na Księżyc, ale tylko w jednej z nich znajduje się człowiek który może to zrobić :)

Cytat: TED Elon Musk
SpaceX or some combination of companies and goverments need to make progress into direction of making life multi-planetary, establishing a base on another planet - on Mars, only realistic option.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 08, 2014, 13:02 »
Hmm, czy mógłby ktoś spróbować dokonać możliwie neutralnego podsumowania obecnej rozmowy? :)

Ta rozmowa jeszcze się nie skończyła.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 08, 2014, 13:11 »
Ta rozmowa jeszcze się nie skończyła.

Z tym się zgadzam, choć się obawiam, że się "nigdy nie skończy". :)

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 08, 2014, 13:44 »
Według mnie, w najbliższej przyszłości ( dziesiątków lat ) możemy się co najwyżej zadowolić wizja bazy max. kilkudziesiącioosobowej. Obojętnie czy to będzie Księżyc, czy Mars, koszty i tak będą astronomiczne.
Potrzebny jest przełom ( przez duże P ). W perspektywie np. 50 lat, może część z nas dożyje, realne staną się projekty typu kosmiczna winda, kosmiczne działo, czy autonomiczne roboty http://data.spaceappschallenge.org/aerospace.pdf .
Wszystko było i będzie rozbijać się o kasę. Perspektywa zmiany kosztów wysyłki np. do 100$/kg otwiera szanse na realizacje bardziej ambitnych projektów. Przy tej opcji do gry, poza agencjami kosmicznymi, wejdą na skale masową prywatni inwestorzy. Może być ciekawie.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 08, 2014, 13:44 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 08, 2014, 14:05 »
Z tym się zgadzam, choć się obawiam, że się "nigdy nie skończy". :)

A czy musi się kiedykolwiek skończyć?  ;D Po to jest Forum, żeby rozwijać nasze rozmowy tak jak seriale w TVP  ;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 08, 2014, 14:36 »
Ta rozmowa jeszcze się nie skończyła.

Z tym się zgadzam, choć się obawiam, że się "nigdy nie skończy". :)

Od kiedy jest to powód do obaw?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 08, 2014, 14:36 »
Od kiedy jest to powód do obaw?

No właśnie?  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 08, 2014, 15:04 »
Hehe, miałem na myśli bardziej formę podsumowania rozmowy jako przyczynku do dalszych twórczych rozmów.  :) Ale jeśli nie ma to zbyt wielkiego poparcia, to pomysł grzecznie wycofuje. :)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 10, 2014, 11:12 »
Ciekawa informacja ponownie się pojawiła - ponoć jej źródłem jest ESA.

Koncepcja budowy bazy księżycowej przy pomocy wykorzystania drukarek 3D
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20951/tak-bedzie-wygladala-budowa-baz-na-ksiezycu



Według tego co widać na filmiku wydaje się że ta technologia chyba rzeczywiście znacznie obniżyłaby koszty budowy takiej bazy.


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 10, 2014, 13:17 »
O tym projekcie pisaliśmy już w tym wątku prawie dwa lata temu - posty na pierwszej stronie. Sam brałeś udział w tej dyskusji.

Stamtąd kopiuję link do odpowiedniej strony ESA: http://www.esa.int/Our_Activities/Technology/Building_a_lunar_base_with_3D_printing

Geekweek odgrzewa starego kotleta, niczego nowego nie dodał.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 10, 2014, 15:01 »
O tym projekcie pisaliśmy już w tym wątku prawie dwa lata temu - posty na pierwszej stronie. Sam brałeś udział w tej dyskusji.

Stamtąd kopiuję link do odpowiedniej strony ESA: http://www.esa.int/Our_Activities/Technology/Building_a_lunar_base_with_3D_printing

Geekweek odgrzewa starego kotleta, niczego nowego nie dodał.
Tak, ale filmik to chyba całkiem nowa produkcja. Wtedy nie znalazłem żadnego filmu na ten temat z prezentacją budowy bazy. Widocznie ESA ujawnia jakieś nowe szczegóły.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 10, 2014, 15:48 »
Cos na serwisach sie znowu pojawila ta nowa zajawka. Nie tylko u nas. BTW, apropos druku 3d. Japonczycy przy okazji startu hayabusha-2 testuja wytrzymalosc takich konstrukcji/wydrukow  w kosmosie:
http://ajw.asahi.com/article/sci_tech/technology/AJ201411060057
Z powazaniem
                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 10, 2014, 17:07 »
Tak, ale filmik to chyba całkiem nowa produkcja. Wtedy nie znalazłem żadnego filmu na ten temat z prezentacją budowy bazy. Widocznie ESA ujawnia jakieś nowe szczegóły.

Jestem pesymistyczny. Na stronach ESA nie przybyła od tego czasu ani literka. Na stronie Foster + Partners również, poza tym tylko, że umieścili ten filmik. Widocznie musieli się rozliczyć.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 27, 2014, 22:07 »
Po trzecie, podobnie jak w koloni orbitalnej, również na Księżycu (i na Marsie...) da się na wielką skalę zastąpić ziemskie ciążenie siłą odśrodkową. Wymagałoby to zakręcenia całym budynkiem albo puszczenia szybkiego pociągu po kolistym torze, ale generalnie jest to wykonalne.

Jak to mialoby wygladac bo intuicja zawodzi :)

Tor musialby byc ustawiony pod jakims katem do ziemi (zewnetrzna szyna wyzej niz wewnetrzna)? 30,40,50 stopni (mniej niz 90)? Sila odsrodkowa musialaby sie zrownac z grawitacja (ale wtedy co... nie mamy mozliwosci regulacji ciazenia)? Kurcze, nie wiem... czy mimo tego nie spadaloby sie na sciane (czyli w grawitacyjny dol) ?

Borysie, wez to jakos ogarnij :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2014, 22:09 wysłana przez KonradL »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 28, 2014, 10:39 »
Jak to mialoby wygladac bo intuicja zawodzi :)

Tor musialby byc ustawiony pod jakims katem do ziemi (zewnetrzna szyna wyzej niz wewnetrzna)? 30,40,50 stopni (mniej niz 90)? Sila odsrodkowa musialaby sie zrownac z grawitacja (ale wtedy co... nie mamy mozliwosci regulacji ciazenia)? Kurcze, nie wiem... czy mimo tego nie spadaloby sie na sciane (czyli w grawitacyjny dol) ?

Borysie, wez to jakos ogarnij :)

Większość ciążenia byłaby wytwarzana przez siłę odśrodkową, więc kąt między wirującą podłogą a powierzchnią Księżyca byłby zbliżony do kąta prostego (dokładnie dla ciążenia księżycowego i 1g w centryfudze wynosiłby 80.5o). Jeżeli byłby to np. pociąg jeżdżący po ścianie krateru, "dołem" byłaby właśnie ściana tego krateru, górą - środek krateru. Trochę jak na tym torze, chociaż kąt nachylenia toru do gruntu byłby bardziej zbliżony do 90o:

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 28, 2014, 10:39 »