Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)  (Przeczytany 147959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 25, 2016, 10:14 »
Zastanawia mnie - czy były prowadzone jakieś badania, albo propozycje, stosowania szeroko pojętego dopingu w celu przeciwdziałania utraty masy mięśniowej ? Nie mówię tutaj o jakiś silnie aromatyzujących frakcjach (SAA), tylko tak zwane długie estry, gdzie skutki uboczne kuracji są zdecydowanie mniejsze.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 25, 2016, 10:40 »
IMHo, miesnie nie sa tu chyab za duzym problemem, bardziej kwestia slabniecia koscca - zanik na poziomie 1% na miesiac  wymaga powaznych dzialan, jesli chcemy sobie polatac gdziekolwiek dalej. Z powazaniem
                                                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline yabuzapit

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 169
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 25, 2016, 10:49 »
1.   Astronauta Scott Kelly zobaczy 10 944 wschodów słońca podczas roku spędzonego w kosmosie. Wy zobaczycie 684.

Co tam kości, ja chcę moje brakujące 319 wschodów słońca  z poprzedniego roku.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24496
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 26, 2016, 05:36 »
Ciekawe co Scott Kelly jeszcze wymyśli przed powrotem na Ziemię ;)

United States astronaut Scott Kelly had fun with gravity as he demonstrated how to play ping pong with water on the International Space Station.

http://www.spacedaily.com/reports/Astronaut_Scott_Kelly_plays_ping_pong_with_water_999.html

A year is a long time to live without fresh air, gravity and human contact from loved ones. While science is at the core of Kelly’s groundbreaking spaceflight, it has also been a test of human endurance.

Kelly has just completed an unprecedented 300 consecutive days in space, and he has two more months before the end of his Year In Space mission which began last March. By the end of this mission, Kelly will be the first American to spend one continuous year in space and the record holder for total days in space and single longest mission. To say the least, he is currently NASA’s most experience astronaut.

https://blogs.nasa.gov/spacestation/2016/01/22/scott-kelly-hosts-first-ever-nasa-reddit-ama-from-space/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 26, 2016, 05:36 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 29, 2016, 21:01 »
Dziś uwolniono z ISS dwa większe satelity. (O ile dobrze skumałem tweeta! ;) ).

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 29, 2016, 21:55 »
Dziś uwolniono z ISS dwa większe satelity. (O ile dobrze skumałem tweeta! ;) ).

Ściślej mówiąc, uwolniono widocznego na zdjęciu AggieSat-4 (ok. 50 kg), który z kolei wyrzuci z siebie CubeSata (3U) Bevo-2 (3,5 kg). Oba obiekty będą współpracować w ramach programu LONESTAR-2 (Low-Earth Orbiting Navigation Experiment for Spacecraft Testing Autonomous Rendezvous and Docking).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Alduriel

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 26
  • We cannot stay. We're on a journey
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 29, 2016, 22:03 »
Witam, wiem, że może to trochę ot, ale czy może mi ktoś opisać na ile to wypuszczanie satelit jest precyzyjne? Jak taki cubsat trafia na zaplanowaną orbitę i jak daleko od stacji one sobie później krążą, czy mają jakiś napęd, żeby sobie polecieć w zamierzony kawałek kosmosu?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 30, 2016, 03:03 »
Witam, wiem, że może to trochę ot, ale czy może mi ktoś opisać na ile to wypuszczanie satelit jest precyzyjne? Jak taki cubsat trafia na zaplanowaną orbitę i jak daleko od stacji one sobie później krążą, czy mają jakiś napęd, żeby sobie polecieć w zamierzony kawałek kosmosu?
           ... jest kilka rozwiazan i to w trakcie realizacji. Podejrzewam, ze w najblizszym czasie mozemy sie spodziewac pierwszych satkow uzywajacych tych napedow.  Pierwszy z brzegu: http://www.busek.com/cubesatprop__main.htm
Mysle, ze jak pogadacie z wujkiem googlem, to znajdziecie inne;-) Niektore oferowany wzniesienie sie nawet na o wiele wyzsza orbite, a nie tylko utzymanie sie na LEO. Z powazaniem
                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 30, 2016, 08:05 »
Witam, wiem, że może to trochę ot, ale czy może mi ktoś opisać na ile to wypuszczanie satelit jest precyzyjne? Jak taki cubsat trafia na zaplanowaną orbitę i jak daleko od stacji one sobie później krążą, czy mają jakiś napęd, żeby sobie polecieć w zamierzony kawałek kosmosu?

OT? Raczej nie. A zatem:

- nie satelit, tylko satelitów;
- satelita, będąc jeszcze wewnątrz ISS, jest już na orbicie;
- wyrzucenie go za pomocą mechanizmu sprężynowego z prędkością rzędu kilkudziesięciu cm/s powoduje, że orbita początkowa różni się od tej, na której jest ISS, o 1-2 km;
- w związku ze znaczną różnicą masy i gabarytów pomiędzy niewielkimi satelitami a ISS, hamowanie atmosferyczne przejawia się znacznie wyraźniej na niekorzyść tych pierwszych, co powoduje, że ich żywotność (tj. czas do spłonięcia w atmosferze) liczy się w miesiącach;
- satelity wyrzucane z ISS nie posiadają napędu, a to ze względów bezpieczeństwa, przebywają przecież przez długi czas wewnątrz zamieszkanej stacji orbitalnej.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 30, 2016, 12:21 »
Ściślej mówiąc, uwolniono widocznego na zdjęciu AggieSat-4 (ok. 50 kg), który z kolei wyrzuci z siebie CubeSata (3U) Bevo-2 (3,5 kg). Oba obiekty będą współpracować w ramach programu LONESTAR-2 (Low-Earth Orbiting Navigation Experiment for Spacecraft Testing Autonomous Rendezvous and Docking).

Dzięki za szczegółową odpowiedź! :)

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 02, 2016, 23:10 »
Jutro rosyjski spacerek nr 42 Malenczenki i Wołkowa.

Więcej pod linkami: Expedition 46 Russian Spacewalk 42 Graphics 9 photos i Cosmonauts Finalize Preps Before Wednesday Spacewalk.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 03, 2016, 08:56 »
Będzie gdzieś transmisja ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 03, 2016, 08:57 »
Transmisja z pewnością będzie na NASA TV. :)
Spacer zaczyna się około 14:10 CET.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 03, 2016, 14:26 »
Kosmonauci są równo od 30 minut na zewnątrz ISS. Rozpoczęli 15 minut wcześniej. Podgląd z kamery Siergieja ma numerek 17, natomiast Jurija numerek 20. Co niesamowite, dla Jurija (6 raz spacer) jest to obecnie 22 lata po pierwszym EVA!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 03, 2016, 18:47 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2016)
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 03, 2016, 18:47 »