Autor Wątek: Ziemia (zbiorczo)  (Przeczytany 140335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 27, 2010, 18:49 »
Ooo :o No nieźle..

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 27, 2010, 20:55 »
A tutaj: http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/  jest mapka  z trzęsieniami (gwiazdka oznacza trzęsienie ziemi powyżej 3 i tamteż znajduje się wulkan, o którym mowa).
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 06, 2010, 12:43 »
Odnaleziono polski ślad kosmicznej katastrofy

  Zespół badaczy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pod kierunkiem prof. Grzegorza Rackiego, odkrył na terenie Polski ślad katastrofy kosmicznej sprzed 65 mln lat.

Po raz pierwszy spektakularną wizję kolizji Ziemi z planetoidą (tzw. impakt) przedstawił 30 lat temu zespół badaczy pod kierunkiem fizyka-noblisty Luisa Alvareza i jego syna, geologa Waltera Alvareza - przypominają przedstawiciele Instytutu Paleobiologii PAN.

W artykule na łamach prestiżowego miesięcznika "Science" wysuwali oni tezę, że to katastroficzne uderzenie gigantycznego (o średnicy 10 km) bolidu w naszą planetę nastąpiło około 65 milionów lat temu i spowodowało kataklizm, w wyniku którego mogło dojść do ogólnoświatowego kryzysu ekologicznego na lądach i w morzach oraz do zagłady większości gatunków, w tym panujących na ówczesnych lądach wielkich gadów - dinozaurów.

Punktem wyjścia do tego scenariusza było odkrycie niezwykle wysokiej koncentracji irydu w skałach pogranicza kredy i paleogenu we włoskiej miejscowości Gubbio w Apeninach Umbryjskich, ale też w Danii i na Nowej Zelandii. Pierwiastek ten jest wyjątkowo rzadki w skorupie ziemskiej (rzędu kilkudziesięciu części na miliard), za to w meteorytach jest go tysiące razy więcej.

Owa anomalia irydowa - informuje Instytut PAN - zainspirowała środowiska naukowe całego świata do niezwykle ożywionych dyskusji i interdyscyplinarnych badań granicy kredy i paleogenu w celu weryfikacji hipotezy impaktu.

10 lat później teoria uderzenia bolidu w Ziemię znalazła poparcie w faktach - na Półwyspie Jukatan, w skałach pochodzących z tamtego okresu, odkryto wielki krater uderzeniowy, którego średnica wynosiła 180 km.

Trzydzieści lat intensywnych poszukiwań w 350 stanowiskach na całym świecie dowodów kolizji naszej planety z planetoidą podsumował niedawno w "Science" międzynarodowy zespół 42 badaczy pod kierunkiem Petera Schulte. Z uzyskanych danych wynika, że w końcu okresu kredowego doszło na Ziemi do "piekła dantejskiego" na lądach i w morzach w wyniku katastrofy kosmicznej.

Do tej pory Polska nie brała udziału w poszukiwaniach kolejnych dowodów apokaliptycznego zderzenia sprzed milionów lat. Na terenie naszego kraju jedyne reprezentatywne wystąpienia skał pogranicza kredy i paleogenu znajdują się bowiem w okolicach Kazimierza nad Wisłą, gdzie - z powodu rozmycia kluczowych osadów w spłycającym się morzu - nie znaleziono dowodów katastrofy kosmicznej.

Zespół badaczy z Instytutu Paleobiologii PAN oraz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pod kierunkiem prof. Rackiego - kierownika Zakładu Biogeologii Instytutu Paleobiologii PAN i profesora Uniwersytetu Śląskiego, współpracujący z austriackim geochemikiem Christianem Koeberlem znalazł jednak ów ślad w niewielkim, opuszczonym kamieniołomie w Lechówce koło Chełma. Eksploatowano tu niegdyś surowiec chemiczny do produkcji prochu strzelniczego (tzw. opokę odwapnioną).

"Koncentracje irydu w Lechówce są co najmniej 400 razy wyższe od średniej zawartości tego pierwiastka w skorupie ziemskiej. Co najmniej, bo tutejsze osady zostały silnie zmienione (odwapnione) przez wody krążące w węglanowym masywie skalnym, w trakcie ich późniejszej historii geologicznej. Decydujące znaczenie mógł mieć okres kilku milionów lat na początku ery kenozoicznej (przełom paleocenu i eocenu), gdy na obszarze tym panował wilgotny tropikalny klimat. To wówczas zawartości »kosmicznych« pierwiastków mogły być istotnie modyfikowane w wyniku ich wtórnej migracji" - zauważają przedstawiciele Instytutu Paleobiologii PAN.

Jednak nie tylko wysokie stężenie irydu zaskoczyło polskich naukowców. Okazało się, że w pewnych warunkach pierwiastek ten mógł się przemieszczać i ponownie koncentrować w poziomach zupełnie niezwiązanych z katastrofą i wielkim wymieraniem. Największa anomalia wystąpiła bowiem w skałach kredy, czyli 10 cm poniżej poziomu pierwotnego osadzenia się pyłu poimpaktowego.

Ten wniosek kłóci się z powszechnym poglądem o stabilności anomalii irydowej w zapisie kopalnym - zaznaczają badacze.

Źródło.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 06, 2010, 12:45 »
Co do sytuacji huraganowej na Atlantyku to od jakiegoś czasu nic ciekawego się nie dzieje :) W chwili obecnej na północny wschód od Dominikany tworzy się mała subtropikalna depresja, gdzie wiatry wieją z prędkością około 50-60 km/h. Podgląd w załączniku:

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 06, 2010, 12:45 »

axion

  • Gość
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 14, 2010, 20:46 »
Opublikowano tzw. "2010 Earth Observation Handbook". Nie lada gratka dla nas. Jest to aktualny, wyczerpujący przegląd wszystkich istniejących i nadchodzących misji satelitarnych, instrumentów i pomiarów z ponad 30 agencji kosmicznych, mających związek z obserwacjami Ziemii.

Baza jest dostępna pod adresem: http://database.eohandbook.com/
Dostępny jest także katalog w formacie PDF.

http://www.eohandbook.com/
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 20:49 wysłana przez axion »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 14, 2010, 20:57 »
Naprawdę dobry dokument! Polecam!

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 15, 2010, 17:37 »
Nie jestem pewna co do miejsca umieszczenia postu...

Czy wszyscy pamiętają o nadchodzącym maksimum Leonidów?? 17.11! Gwiazdozbiór Lwa wyłoni się znad horyzontu dopiero około godziny 21:00 zatem owocniejsze obserwacje można prowadzić od około 24:00 (tymbardziej, że Księżyc już nie będzie widoczny nad polskim niebem).   :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 15, 2010, 18:20 »
Nie jestem pewna co do miejsca umieszczenia postu...

Czy wszyscy pamiętają o nadchodzącym maksimum Leonidów?? 17.11! Gwiazdozbiór Lwa wyłoni się znad horyzontu dopiero około godziny 21:00 zatem owocniejsze obserwacje można prowadzić od około 24:00 (tymbardziej, że Księżyc już nie będzie widoczny nad polskim niebem).   :)
Niestety prognozy pogody nie wyglądają na sprzyjające obserwacjom :(.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 22, 2010, 15:37 »
I jak było z aktywnością w tym roku?

Tymczasem z innej beczki :

Misja TIMED przedłużona do 2014

NASA po raz kolejny przedłużyła misję satelity TIMED, pracującego już dziewiąty rok. TIMED bada górne warstwy ziemskiej atmosfery i dostarczył o nich więcej danych niż jakikolwiek inny satelita.

Więcej w artykule.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 22, 2010, 19:49 »
Aktywność chmur - niesamowita   >:(

axion

  • Gość
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 26, 2010, 20:16 »
Ciekawy artykuł na temat badań Ziemi: http://earthobservatory.nasa.gov/Features/EO1Tenth/

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 30, 2010, 01:37 »
Ciekawy materiał ukazujący opad śniegu w USA w ciągu 20 godzin (klatka co 5 minut). Widać kilkadziesiąt centymetrów przyrostu pokrywy śniegu... :o


Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 27, 2011, 22:00 »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 27, 2011, 22:10 »
Burza piaskowa nad Półwyspem Arabskim:
Te burze piaskowe fantastycznie wyglądają jak się zbliżają :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 27, 2011, 22:42 »
A jaki dokładny peeling dla samochodu... Taki piasek chyba nie ma dobrego wpływu na silniki itd.
Ale rzeczywiście ściana wygląda rewelacyjnie!
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 27, 2011, 22:42 »