Autor Wątek: Ziemia (zbiorczo)  (Przeczytany 142663 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #135 dnia: Grudzień 15, 2018, 23:30 »
Zbliża się kolejny El-Niño?
BY REDAKCJA ON 15 GRUDNIA 2018



Wciąż nie wiadomo, czy zmiany klimatyczne doprowadzą do silniejszych zjawisk El Niño. Delegacje z około 200 krajów pracują obecnie na konferencji COP24 nad tym, jak ożywić porozumienie paryskie z 2015 roku, tymczasem szacuje się, że istnieje 75-80% szans na kolejne zjawisko El Niño w ciągu najbliższych miesięcy.

El Niño oraz powiązana La Niña to występujące w naturze skomplikowane zjawiska klimatyczne – i obecnie nie wiadomo, czy zmiany klimatyczne na nie wpłyną.

El Niño oraz La Niña są przeciwległymi fazami tak zwanej Oscylacji Południowej, występującymi w nieregularnych odstępach, pomiędzy co dwa a co siedem lat.




El-Niño i La Niña

Jak widać w animacji powyżej pierwszym znakiem El Niño są słabnące pasaty i wyższe niż zwykle temperatury powierzchni mórz na wschodniej tropikalnej części Pacyfiku. To nie tylko wpływa na połów ryb wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej, ale również zmienia wzorce pogodowe na całym świecie, co może wywołać fale gorąca, susze, pożary oraz powodzie w różnych częściach świata.

Często w rok po El Niño następuje La Niña – gdy pasaty zyskują większą siłę, a wody na powierzchni tropikalnego Pacyfiku się ochładzają. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej istnieje prawdopodobieństwo na poziomie 75-80%, że pełnoskalowy El Niño rozpocznie się w ciągu następnych kilku miesięcy. (...)

https://kosmonauta.net/2018/12/zbliza-sie-kolejny-el-nino/#prettyPhoto
http://www.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Zbliza_sie_kolejny_El_Nino

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #136 dnia: Grudzień 15, 2018, 23:46 »
Ciekawe, czy ta prognoza co do El Nino się sprawdzi...

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #137 dnia: Styczeń 06, 2019, 11:46 »
Anak Krakatau z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 STYCZNIA 2019


Anak Krakatau okiem satelity SkySat – 2 stycznia 2019 / Credits – Planet

(...) Wulkan Krakatau, który niegdyś zajmował obszar, gdzie dzisiaj znajduje się Anak Krakatau, wybuchł 27 sierpnia 1883 roku. Była to jedna z największych zapisanych na kartach historii erupcji wulkanicznych. W wyniku tej erupcji powstało m.in. tsunami o wysokości ponad 35 metrów, pędzące przez Ocean Indyjski i Pacyfik z prędkością nawet ponad 500 km/h. Pył, który wówczas znalazł się w atmosferze, mógł pokryć nawet 3/4 powierzchni Ziemi.

Anak Krakatau rośnie w tempie kilku metrów rocznie. 22 grudnia 2018 roku doszło tam erupcji, która wywołała tsunami o wysokości kilku metrów. Obrazy satelitarne wykonane po erupcji potwierdziły, że doszło do osunięcia części wierzchołka Anak Krakatau. To właśnie to osunięcie prawdopodobnie wywołało tsunami. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/anak-krakatau-z-orbity/#prettyPhoto
https://blogs.agu.org/landslideblog/2019/01/03/anak-krakatau-3/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #138 dnia: Styczeń 25, 2019, 08:12 »
W skale księżycowej przywiezionej przez jedną z załóg Apollo 14 odnaleziono 2 gramowy odłamek skalny pochodzący najprawdopodobniej z Ziemi  8) Ten odłamek ma około 4-4.1 miliarda lat!!!!!

Led by research scientist Jeremy Bellucci and Professor Alexander Nemchin, team members working at the Swedish Museum of Natural History and Curtin University in Australia rose to the challenge. The result of their investigation is a 2 gram fragment of rock composed of quartz, feldspar, and zircon, all commonly found on Earth and highly unusual on the Moon.

Chemical analysis of the rock fragment shows it crystallized in a terrestrial-like oxidized system, at terrestrial temperatures, rather than in the reducing and higher temperature conditions characteristic of the Moon.


The team's analyses are providing additional details about the sample's history. The rock crystallized about 20 kilometers beneath Earth's surface 4.0-4.1 billion years ago. It was then excavated by one or more large impact events and launched into cislunar space.

http://www.moondaily.com/reports/Earths_Oldest_Rock_Found_on_the_Moon_999.html

Teraz już wiem, że warto bliżej i dokładnie zbadać Księżyc! Takie próbki Ziemi sprzed miliardów lat to rewelacja i złoty graal geologii pozwalający nam prześledzić dzieje naszej Ziemi  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #138 dnia: Styczeń 25, 2019, 08:12 »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #139 dnia: Luty 06, 2019, 20:49 »
Dane satelitarne: zagwarantowano dalszy monitoring poziomu mórz i oceanów.



Najdokładniejsze obecnie źródło informacji na temat niebezpiecznie podnoszących się poziomów oceanów i mórz na Ziemi - misja satelitarna Jason-3 - będzie dostarczać nowe dane jeszcze przez co najmniej dwa lata.

Satelita okołobiegunowy Jason-3 17 stycznia 2019 roku obchodził trzecią rocznicę swego pierwszego okrążenia Ziemi. Ale to nie jest zwykła rocznica - jego misja została przedłużona.

Na pokładzie tego satelity znajdują się czujniki radiometryczne, które mierzą czas potrzebny na odbijanie się emitowanych fal od powierzchni oceanów i ich powrót. Dzięki temu realizowany jest globalny pomiar poziomów ziemskich oceanów i mórz - z dokładnością do kilku centymetrów. Informacje te w połączeniu z pomiarami aktualnego położenia satelity umożliwiają  globalne mapowanie wysokości powierzchni mórz - co każde 10 dni. W dalszej perspektywie oznacza to wieloletnie obserwacje zmieniającej się topografii ziemskich wód oraz związanych z nią zmian klimatu. Dodatkowo wykonywane są pomiary wysokości fal i prędkości wiatrów na powierzchni mórz i oceanów oraz mapowanie lokalnych zmian poziomu mórz.

Dane z satelity Jason-3 mogą zatem pomóc w prognozowaniu pogody i klimatu na potrzeby między innymi badań oceanograficznych i klimatycznych, ocen średniego wzrostu poziomu oceanów na skutek ocieplenia klimatu, ale także dla żeglugi i przemysłu morskiego, wojska oraz monitorowania rozmaitych zagrożeń naturalnych związanych ze zmianami pogody (cyklony, tsunami, powodzie).

Misja Jason-3 jest efektem współpracy europejskiej agencji EUMETSAT, francuskiej agencji kosmicznej CNES (National Centre for Space Studies) oraz amerykańskich NOAA i NASA. Choć z początkiem tego roku Jason-3 oficjalnie zakończył swe zaplanowane początkowo operacje, będzie pracował dalej. Wynika to z faktu, że sam satelita i jego wszystkie instrumenty nadal działają wyjątkowo dobrze. Rozszerzenie jego misji oznacza w praktyce, że poza niemożliwymi na dziś dzień okolicznościami można oczekiwać jeszcze co najmniej dwóch lat bardzo dokładnych danych dotyczących mórz i oceanów.

"Pomiary z wysokościomierza Jason-3 mają kluczowe znaczenie dla monitorowania klimatu" - podsumowuje Remko Scharroo, naukowiec misji z EUMETSAT. "W ciągu ostatnich 25 lat satelity serii Jason i ich poprzedniki mierzyły średni poziom ziemskich wód przyrastający o około 3 mm na rok. Niedawno zaobserwowano pierwszy sygnał świadczący o tym, że wzrost ten przyspiesza."

Pomiary poziomów wód prowadzone są od wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Badania te rozpoczęły się wraz z uruchomieniem misji NASA/CNES TOPEX/Poseidon w 1992 roku. Były następnie kontynuowane przez satelity Jason-1 (2001-2013) i Jason-2, który rozpoczął swą misję w roku 2008 i także jest wciąż operacyjny.

Meteorolodzy nadal korzystają też z wysokiej jakości pomiarów prędkości wiatru i stanu morza, które są kluczowymi czynnikami usprawniającymi złożone modelowanie komputerowe potrzebne do prognozowania pogody. Pomiary poziomu wód są danymi wejściowymi dla wielu operacyjnych aplikacji oceanicznych, takich jak przykładowo monitorowanie prądów oceanicznych prowadzone przez europejską usługę monitorowania środowiska morskiego Copernicus (CMEMS) czy prognozowanie powstawania i przebiegu huraganów przez NOAA.

"Ziemskie oceany wywierają ogromny wpływ na globalny klimat, a nigdy wcześniej nie mieliśmy tak dokładnych obserwacji tempa wzrostu poziomu mórz i zmian cyrkulacji oceanów w czasie, ważnego wskaźnika zmiany klimatu" - uważa Josh Willis, naukowiec z NASA /JPL.

Wszystkie zaangażowane w projekt strony wyraziły także chęć kontynuowania misji Jason-3 także po roku 2021 - o ile satelita będzie nadal działał dobrze. Na listopad 2020 roku zaplanowano też wysłanie na orbitę pierwszego z nowej serii satelitów obserwujących oceany i morze, Jason-CS A.


Na zdjęciu: Monitoring poziomu wód na Ziemi - Morze Śródziemne. Źródło: CNES/LEGOS.CLS

https://www.eumetsat.int/website/home/News/DAT_4224832.html

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/dane-satelitarne-zagwarantowano-dalszy-monitoring-poziomu-morz-i-oceanow

https://sealevel.jpl.nasa.gov/applications/


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #140 dnia: Luty 24, 2019, 19:36 »
Swarm pomaga określić magnetyczną północ na smartfonach
BY REDAKCJA ON 23 LUTEGO 2019

(...) Dzięki misji Swarm badacze ustalili, że biegun przemieszcza się w nieoczekiwany dotychczas sposób. Oznacza to, że model był zbyt niedokładny, i nie mógł pozostać niezmieniony do czasu kolejnej planowanej aktualizacji. W związku z tym właśnie opublikowano nadprogramową aktualizację.

Misja Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęła się w 2013 roku i od tego czasu śledzi zmiany pola magnetycznego Ziemi oraz położenie magnetycznego bieguna północnego.

Pomiary dokonywane przez Swarm są wykorzystywane w celu pogłębiania naszej wiedzy naukowej na temat pola magnetycznego Ziemi. Mają też znaczenie praktyczne, jak wykazało ich zastosowanie w aktualizacji światowego modelu magnetycznego, który codziennie jest wykorzystywany przez miliardy ludzi, nawet jeśli nie są oni tego świadomi. (...)

https://kosmonauta.net/2019/02/swarm-pomaga-okreslic-magnetyczna-polnoc-na-smartfonach/
https://m.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Swarm_pomaga_okreslic_magnetyczna_polnoc_na_smartfonach

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #141 dnia: Marzec 04, 2019, 21:47 »
Atmosfera ziemska rozciąga się do Księżyca, a nawet dalej
BY REDAKCJA ON 4 MARCA 2019

Najdalsza część atmosfery naszej planety rozciąga się znacznie poza orbitę księżycową – na prawie dwukrotną odległość do Księżyca.

Ostatnie odkrycia oparte na obserwacjach prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną i NASA w ramach misji SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) wykazały, że gazowa warstwa otaczająca Ziemię sięga aż do 630 000 km lub na odległość wynoszącą 50-krotność średnicy naszej planety.
„Księżyc przelatuje przez ziemską atmosferę”, mówi Igor Baliukin z Rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych, główny autor publikacji prezentującej wyniki badań.

„Nie byliśmy tego świadomi dopóki nie przeanalizowaliśmy obserwacji sprzed ponad dwóch dekad, które przeprowadziła sonda SOHO”, kontynuuje.


Geokorona Ziemi / credits: ESA

W miejscu, w którym atmosfera zlewa się z przestrzenią kosmiczną, znajduje się chmura atomów wodoru zwana geokoroną. SWAN, jeden z instrumentów sondy SOHO, dzięki wykorzystaniu wyjątkowo dokładnych czujników prześledził obecność wodoru i dokładnie określił, jak daleko sięgają granice geokorony.

Obserwacje można było przeprowadzić jedynie w pewnych okresach roku, w których Ziemia i jej geokorona były widoczne dla instrumentu SWAN.

W przypadku planet, w których egzosferze znajduje się wodór, para wodna często bywa zaobserwowana w pobliżu powierzchni. Tak jest w przypadku Ziemi, Marsa i Wenus. (...)

https://kosmonauta.net/2019/03/atmosfera-ziemska-rozciaga-sie-do-ksiezyca-a-nawet-dalej/#prettyPhoto
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1029/2018JA026136
http://www.sci-news.com/space/earths-hydrogen-geocorona-06932.html

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #142 dnia: Marzec 08, 2019, 13:42 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #143 dnia: Marzec 29, 2019, 11:04 »
Kolory dawnej Ziemi
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 29 MARCA 2019

(...) Nasza planeta nie zawsze była błękitna. W dawnej przeszłości, wskutek rozwoju życia oraz uwalniania się tlenu do atmosfery, kolory mogły być inne. Naukowcy uważają, że Ziemia mogła być zielona i czerwona. Poniższe opisuje możliwe kolory dawnej Ziemi.


Kolory dawnej Ziemi / Credits – PBS Eons

Jest także możliwe, że Ziemia w przeszłości była… purpurowa.



Zrozumienie kolorów dawnej Ziemi to ważna kwestia dla poszukiwania życia na innych egzoplanetach. Jeśli niektóre planety pozasłoneczne, krążące wokół innych gwiazd, mają sprzyjające warunki do powstania i rozwoju życia – wówczas te obiekty powinny także mieć różne kolory.

(PBS Eons)
https://kosmonauta.net/2019/03/kolory-dawnej-ziemi/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2023, 12:40 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #144 dnia: Kwiecień 07, 2019, 19:44 »
Właśnie sobie spojrzałem na ilość lodu na Arktyce - jest jego znacznie mniej niż "zwykle" i topnieje też szybciej!

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #145 dnia: Kwiecień 21, 2019, 17:54 »
What Earth's gravity reveals about climate change
16.04.2019 created by ph


Animation of the GRACE-FO satellite tandem (animation: GFZ).

On March 17, 2002, the German-US satellite duo GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) were launched to map the global gravitational field with unprecedented precision. After all, the mission lasted a good 15 years - more than three times as long as expected. When the two satellites burnt up in the Earth's atmosphere at the end of 2017 and beginning of 2018, respectively, they had recorded the Earth's gravitational field and its changes over time in more than 160 months.

This so-called time-resolved satellite gravimetry makes it possible, among other things, to monitor the terrestrial water cycle, the mass balance of ice sheets and glaciers or sea-level change, and thus to better understand the mechanisms of the global climate system, to assess important climatic trends more precisely and to predict possible consequences.

A review in the journal Nature Climate Change, in which Frank Flechtner, Christoph Reigber, Christoph Dahle and Henryk Dobslaw from the Helmholtz Centre Potsdam German Research Centre for Geosciences GFZ and Ingo Sasgen from the Alfred Wegener Institute, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research (AWI) participated, now presents highlights in the field of climate research based on GRACE observations.

Ice sheets and glaciers

GRACE produced the first direct measurement of ice-mass loss from ice sheets and glaciers ever. Previously, it had only been possible to estimate the masses and their changes using indirect methods. Within the first two years of the mission it was already possible to observe clear signals of ice-mass loss in Greenland and Antarctica. The measured data showed that that 60 percent of the total mass-loss is due to enhanced melt production in response to Arctic warming trends, while 40 percent is due to an increase of ice flow into the ocean. According to GRACE data, between April 2002 and June 2017 Greenland lost about 260 billion tons of ice per year, Antarctica about 140 billion tons. In addition to long-term trends, the gravity field data also provide evidence of the direct effects of global climate phenomena such as 'El Niño' on ice sheets and glaciers worldwide.

Terrestrial water storage

Among the most impactful contributions of the GRACE mission has been the unveiling of Earth’s changing freshwater landscape, which has profound implications for water, food and human security. Global estimates of GRACE trends suggest increasing water storage in high and low latitudes, with decreased storage in mid-latitudes. Though the GRACE record is relatively short, this observation of large-scale changes in the global hydrological cycle has been an important early confirmation of the changes predicted by climate models through the twenty-first century.

GRACE data also help to analyse and assess the sea level more accurately, as the storage of freshwater on land is linked to the sea level by various mechanisms. Analyses of GRACE data have enabled the first-ever estimates of groundwater storage changes from space. They confirm excessive rates of groundwater depletion from individual aquifers around the world. The data on terrestrial water storage have also contributed to the validation and calibration of various climate models.

Sea-level change and ocean dynamics

Within this century, sea-level rise could accelerate to 10 millimetres per year – a rate unprecedented during the past 5000 years and a profound and direct consequence of a warming climate. High-precision sea-level measurements have been available since the early 1990s but they only show the absolute sea-level change. In the 25 years between 1993 and 2017, the sea-level rose by an average of 3.1 millimetres per year. To find out how thermal expansion, melting ice and the continental influx of water each affect sea-level, it is necessary to study the water’s mass distribution.

GRACE has shown that 2.5 millimetres of the average annual sea-level rise of 3.8 millimetres between 2005 and 2017 is caused by the inflow of water or other mass and 1.1 millimetres by the thermal expansion of water. Resolving this composition is important for sea-level projections. GRACE data provide a constraint on ocean mass change and thus indirectly on the Earth's energy imbalance, which is a fundamental global metric of climate change. GRACE has shown that most of the warming released by the rise in temperature occurs in the upper 2000 metres of the oceans, which are the most important energy sinks of climate change. GRACE also contributes to a better understanding of the dynamics and impact of ocean currents, in particular for the Arctic Ocean.

Climate service applications

The gravity field data of the GRACE satellites help to improve the United States Drought Monitor. This helps US authorities to react to droughts in a timely and sensible manner. With EGSIEM (European Gravity Service for Improved Emergency Management), the European Union has promoted a service designed to identify regional flood risks as early as possible. Between April and June 2017, test runs with historical flood data took place, showing that the wetness indicators for large river basins determined by GRACE can improve forecasts, for example for the Mississippi or the Danube. Current results also show that GRACE data can be used to more accurately predict the risk of seasonal wildfires.

The GFZ operated the GRACE mission together with the German Aerospace Center (DLR) and on the US side with the NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). In May 2018, the follow-up mission GRACE Follow-on (GRACE-FO) was launched. The first monthly gravity field maps should be available to international users by the end of July this year. Unexpected difficulties delayed the submission of the products. "The reason was the failure of a control unit on the second GRACE-FO satellite," explains Frank Flechtner of GFZ. "This made it necessary to switch to the replacement unit installed for such scenarios. But now, with GRACE-FO, a more than two decades long recording of the mass changes in the system Earth is within reach."

Original study: Teplay, B. D., Watkins, M.M., Flechtner, F., et al., 2019. Contributions of GRACE to understanding climate change. Nature Climate Change. DOI: 10.1038/s41558-019-0456-2

Background:

The weight of water

The greater the mass of an object, the greater its gravitational attraction. For example, the Alps exert a higher gravitational pull than the North German lowlands. When satellites orbit the Earth and fly over a massive region, they accelerate minimally when approaching it and slow down as they fly away.

A tiny part of the gravitation emanating from the Earth is based on water on or near the surface in oceans, rivers, lakes, glaciers and underground. This water reacts to seasons, storms, droughts or other weather effects. GRACE took advantage of the mass displacement of water by recording its effect on the satellite duo that orbited our planet 220 kilometres in a row. Microwaves were used to measure their distance. This distance changed over time due to the mass shift on Earth. From the data, the researchers then calculated monthly maps of the regional changes in the Earth's gravitational pull and the causal changes in the masses on the surface.

https://www.gfz-potsdam.de/en/media-and-communication/news/details/article/what-earths-gravity-reveals-about-climate-change/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 18, 2019, 22:32 »
Wylesianie – obserwacje z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 18 MAJA 2019

(...) Od kilku dekad satelity obserwacji Ziemi identyfikują miejsca, w których następuje intensywne wylesianie. Przede wszystkim takimi regionami są dorzecza Amazonki, obszar afrykańskich wilgotnych lasów równikowych oraz wycinka lasów tropikalnych i subtropikalnych w regionie południowo-wschodniej Azji. Obserwacje są wykonywane na zakresie optycznym (np satelity serii Landsat oraz Sentinel-2) oraz radarowym (np. Sentinel-1). W wielu przypadkach potrzebne jest porównanie danych uzyskanych w różnych dekadach, tak, aby możliwe było oszacowanie wielkości wylesiania. (...)




Porównanie wylesiania – 1985 i 2016 rok (dane z Landsata-5 i Sentinela-2) / Credits -USGS/ESA/ Copernicus Sentinel data (2016), analiza ESA

(...)
https://kosmonauta.net/2019/05/wylesianie-obserwacje-z-orbity/

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 24, 2019, 19:15 »

Offline Finch

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 28, 2019, 07:29 »
Uderzenie pioruna w startującego Sojuza.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 28, 2019, 10:06 »
Uderzenie pioruna w startującego Sojuza.


To już się pojawiło w wątku o startach rakiet. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 28, 2019, 10:06 »