Autor Wątek: HTV-8  (Przeczytany 5488 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
HTV-8
« dnia: Wrzesień 25, 2019, 19:43 »
24 września o godz.: 18:05:05 CEST przeprowadzono nareszcie udany start japońskiej rakiety H-IIB F8 (po niedawnym odroczeniu z powodu pożaru na stanowisku startowym) z nowym zaopatrzeniowcem na pokładzie: "KOUNOTORI8" (HTV8).

INFO o starcie oraz SPIS cargo na stronie JAXA

Foto ze startu (źródło):



Japoński Bocian ściga już stację i z tego co udało mi się wyhaczyć z netu ma zostać przechwycony/przyłączony przy pomocy SSRMS na stacji: 28 września 13:15/16:00 CEST

Misje HTV są ważne, bo to obecnie jedyny transportowiec, który za jednym zamachem może dostarczyć na stację komplet akumulatorów litowych (ORUs).

Fragment tłumaczenia ze strony JAXA nt. ORUs:

Cytuj
... Akumulatory niklowo-wodorowe stosowane obecnie w ISS starzeją się. Rozszerzenie możliwości ISS staje się możliwe dzięki dostawie japońskich ogniw akumulatorów litowo-jonowych. Tylko HTV jest w stanie dostarczyć sześć jednostek ORU jednocześnie, a zatem odgrywa ważna rola w ciągłych operacjach ISS.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2019, 16:58 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2019, 16:41 »
Misja przebiega poprawnie!. 25 września (01:43 CEST)  Kounotori8 wykonał pierwszy manewr PM1. Natomiast dzisiejszy komunikat na JAXA informuje o wykonaniu (wczoraj o 20:24 CEST) kolejnego manewru HAM1: KOUNOTORI8 completes the HAM1 Height Adjustment Maneuver
Tylko jedno zdanie - niezwykle enigmatyczne podejście do zagadnienia.  :o

Japońskie towarowce HTV w porównaniu co do wielkości z pozostałymi transportowcami, latającymi obecnie na stację (źródło):
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2019, 17:34 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2019, 18:22 »
Jako, że ISS wróciła w drugiej połowie września nad nasze głowy w widocznych przelotach wieczornych, istnieje jeszcze dzisiaj ostatnia możliwość obserwacji HTV-8, jako marudera (nie będzie to przelot jednoczesny), lecącego raczej gdzieś daleko za stacją (pewnie z wielominutowym opóźnieniem), bo przechwycenie  Bociana nastąpi dopiero jutro (za dnia). Oczywiście jeśli się będzie Komuś chciało ruszyć sprzed kompa cztery litery  ;) , no i dopisze pogoda, a z tą w ostatnich dniach kiepsko (czasy przelotu ISS dla konkretnych miejscówek do sprawdzenia na Hevens-Above)! Dla Polski południowo-wschodniej pierwszy (wczesny, ale już widoczny) przelot ISS rozpoczyna się dzisiaj ok. 19:00, a drugi przelot (widoczny w całej Polsce, ale krótki: niecałe 3 minuty) ok. 20:37. U mnie póki co niebo się przetarło (choć jeszcze przymglone), ale na noc zapowiadają ponownie opady.  >:(

Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2019, 21:13 »
Jestem po obserwacjach. Zaliczyłem tylko pierwszy przelot (później chmury popsuły obserwacje). Fatalne warunki pogodowe (niebo jeszcze jasne o 19 i dodatkowo mgliste z nadciągającymi ponownie chmurami). Dająca po oczach ISS (prawie -4mag) bardzo majestatycznie posuwała po niebie, jak to przy długich i wysokich przelotach. HTV-8 nie udało mi się zaobserwować, bo popełniłem kardynalny błąd (wrrr !), koncentrując się w tak trudnych warunkach obserwacyjnych tylko na "tyłach" stacji. Po powrocie do domu i sprawdzeniu w Stellarium (po aktualizacji bazy satelitów) Okazało się, że Bocian 8 WYPRZEDZAŁ ISS o ok. 2 minuty, a więc był przed stacją, a nie za nią!   ??? Szkoda, że nie sprawdziłem tego wcześniej. Była też możliwość równoczesnej obserwacji Cygnusa NG-11 (jakiś czas termu odłączonego od stacji, który będzie deorbitowany dopiero w grudniu) - leciał równolegle ze stacją (sporo poniżej ISS przy górowaniu)  ::) No cóż, gdybym obserwacje robił pod czystym i ciemnym niebem...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2019, 21:24 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: HTV-8
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2019, 21:13 »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2019, 01:24 »
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2019, 01:32 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2019, 04:45 »
No, faktycznie ciekawostka, z tą kamerką: takie "all in one". Nie dość że kamerka będzie pełnić "funkcję kontrolną w systemie SOLISS  (kontrola działania 2-osiowego mechanizmu kardanowego SOLISS)" to "przechwycone z niej obrazy mają odzwierciedlać przestrzeń kosmiczną, obiekty eksperymentalne i stan Ziemi".  Jak widać z fotki "ubrali ją w  kosmiczną zbroję ze stopu aluminium" dla zwiększenia trwałości przed promieniowaniem (badania JAXA wykazują, że kamery konsumenckie można używać w warunkach kosmicznych od połowy do jednego roku co najwyżej). Kamerka została podrasowana w wielu aspektach trwałościowo-jakościowo-użytkowych (między innymi zwiększono pamięć z komercyjnych 8GB do 32GB - pamięć o wysokiej trwałości na promieniowanie, wybraną przez JAXA - nie podają niestety jakiego producenta  :P ).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2019, 09:32 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline ktos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 28, 2019, 07:49 »
Dlaczego tylko HTV mogło te ogniwa dostarczyć? waga? wielkość? kubatura?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2019, 09:21 »
Tak sie sklada, ze tylko HTV wspiera standard International Standard Payload Rack. No i o ile dobrze rrozumiem,
to sa po prostu baterie zrobione  przez japonczykow. IMHO, w jednym locie nie mieszcza sie wszystkie. 
Z powazaniem
                                   Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2019, 10:14 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2019, 10:26 »
Dlaczego tylko HTV mogło te ogniwa dostarczyć? waga? wielkość? kubatura?

Pewnie chodzi o jedno i drugie. Japończycy się chwalą TUTAJ, że Kounotori (średnica: 4,4m, długość: 9,8m) może zawieść na ISS do 6 ton ładunku, w tym 1,9 tony w komorze odkrytej. Amerykański Dragon cargo (średnica: 3,7m, długość: 5,3m) w ciśnieniowej komorze może zmieścić do 2,7 tony (bez palet), a w odkrytej tylko 850 kg (mniej niż połowę tego co się mieści w japońskim HTV). Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się pomyliłem.

Skalę wielkości palety z sześcioma akumulatorami Li-Ion, pakowanymi na raz do HTV, widać dobrze na poniższej fotce (w górnym prawym rogu stoi człowiek dla porównania):


źródło

... generalnie Japończycy wielkim wzrostem nie grzeszą, nie mniej to nie są z pewnością akumulatorki do smartfona.  ;)  ;D

Z tego co podają na JAXA akumulatory były już dwukrotnie dostarczane na stację przez Bociany w poprzednich misjach HTV-6, HTV-7, no i teraz lecą ponownie (niebawem powinny dotrzeć do adresata). Kurde, takie akuski majątek muszą kosztować?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2019, 11:16 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2019, 11:32 »
Obstawiam, ze wciagna to w koszty R&D;-) Przeciez w ten sposob robi sie nowe technologie;-)
jak chcesz zrobic cos nowego? Trzeba na to wydac kase i eksperymentowac.
Poeksperymentuja na ISS, potem te same bateryjki pokawalkuja na male, powsadzaja do smartfonow
i zrobia niezly hajs;-) Jak ktos tego nie rozumie to dalej tkwi w epoce wegla lupanego;-)
Z powazaniem
                                                                                            Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2019, 12:07 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2019, 11:50 »
Spojrzenie na HTV-8 blisko ISS.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 28, 2019, 12:52 »
I teraz już bliżej!

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 28, 2019, 12:58 »
Taa, powolutku powolutku, caly czas ewolucja, niby ten sam pojazd ale coraz wiekszy, wymienili gdzies
po drodze silniki z maerykanskich na wlasne. Potem bedzie HTV-X ktory spokojnie bedzie operowal poza
LEO i mial wieksza ladownosc.  Ciagly postep jak Kaizen przykazal;-) Z powazaniem
                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2019, 13:21 »
Przechwycenie ramieniem robotycznym sterowanym przez Christinę Koch nastąpiło nad Angolą o 13:12 czasu polskiego. Widoki wspaniałe !
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2019, 13:39 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: HTV-8
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2019, 13:26 »
Na pokladzie japonski satelita z napedem na wode: http://jasakawa9.wixsite.com/website
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: HTV-8
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2019, 13:26 »