Autor Wątek: Misja minimalna - miejsce i czas startu  (Przeczytany 72549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Misja minimalna - miejsce i czas startu
« dnia: Lipiec 13, 2010, 13:46 »
Szanowni minimalni baloniarze,

Czas rozpocząć rozmowę na temat potencjalnego miejsca startu dla misji balonowej. W tym wątku będziemy dyskutować na temat najlepszego miejsca do startu oraz najbardziej odpowiedniej daty.

Miejsce startu:
Idealne miejsce startu dla nas to takie, które minimalizuje ryzyko przekroczenia balonu przez granicę Polski oraz lądowania kapsuły w niedostępnym miejscu. Niedostępne miejsce to takie, do którego ekipa poszukiwawcza może nie dotrzeć oraz takie, gdzie nie ma zbyt dobrego zasięgu sieci telefonii komórkowej. Z tego też powodu odpada wybrzeże Bałtyku oraz Bieszczady. Wink
Przydałoby się więc wybrać jakieś miejsce z grubsza w środkowej Polsce. Dobrze by też było, gdyby w danej okolicy ktoś np z lokalnych mediów wiedział o naszym wydarzeniu. Wink

Data startu:
Jeszcze nie ustalona, choć naprawdę dobrze by było gdyby start miał miejsce późnym latem lub wczesną jesienią. Wydaje się, że graniczną datą może być wczesny październik (kiedy to często zdarzają się pogodne i stosunkowo ciepłe dni) - później już raczej może być nie do końca przyjemnie zajmować się balonem na otwartym terenie.
Warto by wyznaczyć/zaproponować dwie daty - jedna podstawowa, druga rezerwowa.
 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 13:50 »
Autorem postu jest Nevt

Popieram Toruń. Świetne miejsce zarówno logistycznie (dobry dojazd) jak i historycznie. Pod warunkiem, że w czasie lotu nie będzie przewagi wiatrów południowych i południowo-zachodnich. Zalew Wiślany, Zatoka Gdańska i Mazury są w odległości ok. 170 - 200 km.

Jako wstępne widełki startu proponuję termin pomiędzy 15 września a 15 października. Dwa miesiące powinny wystarczyć na dokończenie prac przy gondoli i jej wyposażeniu, oraz na zebranie środków na zakup brakujących urządzeń.

O ile pamiętam, Kanarkusmaksimus w jednym z postów wspominał, że wrześniowy termin umożliwiłby mu osobiste uczestnictwo w starcie, zatem Kanarku - możesz teraz konkretnie określić "okienko" startowe, które ci odpowiada?

Pozdrawiam.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2010, 13:51 »

O ile pamiętam, Kanarkusmaksimus w jednym z postów wspominał, że wrześniowy termin umożliwiłby mu osobiste uczestnictwo w starcie, zatem Kanarku - możesz teraz konkretnie określić "okienko" startowe, które ci odpowiada?


W tej chwili jedyne co mogę napisać to 'im później tym lepiej' dla mnie. We wrześniu mam na głowie przeprowadzkę z jednego kraju do drugiego oraz zmianę studiów na pracę. Pod koniec września jest jeszcze IAC 2010 w Pradze, gdzie powinienem się pojawić (a dlaczego? wystarczy spojrzeć na inny wątek w tym dziale ;) - ale tutaj mogę zrezygnować bo Velo już jedzie).
Na początku października (2-10 według ostatnich plotek) jest natomiast konferencja DTS 2010 w Warszawie, na której jeśli się pojawię to będę mieć rzut beretem do spodziewanego miejsca startu. To to mógłby być najlepszy termin dla mnie osobiście.

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2010, 16:26 »
Wklejam moje rozważania na temat startu:

Planując miejsce startu trzeba uwzględnić, że w Polsce większość wiatrów to wiatry zachodnie, ewentualnie północno-zachodnie i południowo-zachodnie.

Ze względu na to, że kapsuła powinna być jak najłatwiej odzyskana powinno ono znajdować się:
- w oddaleniu od granic Polski (przyjmuje około 200 km)
- w oddaleniu od dużych miast (lepiej, żeby kapsuła nie wylądowała na środku ruchliwej drogi w mieście)
- w oddaleniu od cywilnych portów lotniczych i lotnisk wojskowych (tam gdzie jest duży ruch lotniczy związany ze startami i lądowaniami)
- w oddaleniu od obszarów o trudnym terenie, czyli lasów, gór, dużych zbiorników wodnych (gdzie może być problem z dojazdem, a potem pieszym poszukiwaniem kapsuły)
- w oddaleniu od dużych zakładów przemysłowych (których teren będzie zapewne niedostępny)
- w pobliżu większych dróg dojazdowych (zakładam, że na poszukiwania kapsuły ruszy grupa kilku samochodów)
- na terenie zagospodarowanym (rozumiem pod tym punktem miejsce, gdzie w spokoju będzie można zaparkować samochody, rozstawić sprzęt, przygotować start itp.)

Poza tym korzystnie byłoby, gdyby miejsce startu było zlokalizowane w centralnej Polsce, tak aby wszyscy chętni mogli równie łatwo dotrzeć. No chyba, że istnieje jakieś nierównomierne "rozmieszczenie" miejsc zamieszkania uczestników.

Myślę, że warunki te spełnia kilka lotnisk przede wszystkim sportowych, choć niestety sporo z nich jest zlokalizowanych blisko dużych miast. Przeanalizowałem jednak ich listę i oto wstępne propozycje, które oczywiście należałoby dokładnie jeszcze sprawdzić. Przede wszystkim wziąłem pod uwagę te położone bardziej w centrum kraju i w oddaleniu od większych miast.

1. Chrcynno - 40 km na północ od Warszawy. Jest to trawiaste lotnisko Aeroklubu Warszawskiego. Często odbywają się tu skoki spadochronowe co należałoby wziąć pod uwagę planując datę startu.
Tutaj widok z satelity: http://wikimapia.org/1964638/pl/Lotnisko-Chrcynno
Jak widać bezpośrednio na zachód jest las, ale w pobliżu są głównie pola uprawne. Wygodny dojazd drogami wojewódzkimi. 

2. Bednary - 25 km na północny-wschód od Poznania. Dawne lotnisko wojskowe, obecnie w prywatnych rękach.
http://wikimapia.org/1591705/pl/Lotnisko-Bednary---dawne-lotnisko-wojskowe
Na zachód jest jednak sporo lasów. Dojazd drogami lokalnymi.

3. Sierakowo k/Przasnysza - 100 km na północ od Warszawy. Trawiaste lotnisko Aeroklubu Północnego Mazowsza.
http://wikimapia.org/#y=53009722&x=20933056&z=12&l=28&m=h
Na wschód jest trochę lasów, ale większość terenu w pobliżu pokrywają pola uprawne. Dojazd drogami wojewódzkimi.

4. Watorowo - 30 km na północny-wschód od Bydgoszczy. Trawiaste, prywatne lotnisko sportowe. Na zachód i południe jest jednak sporo lasów a do tego płynie Wisła. Dojazd drogami wojewódzkimi.

5. Kazimierz Biskupi k/Konina. Asfaltowe lotnisko Aeroklubu Konińskiego. W pobliżu w zasadzie same pola uprawne. Dojazd drogami wojewódzkimi.

Ciekawie tez prezentowałby się Goszczanów i Kamieńsk. Jednak pierwsze lotnisko znajduje się niedaleko dużego Jeziora Jeziorsko, a drugie obok bełchatowskiej odkrywki. 

Więcej praktycznych informacji o poszczególnych lotniskach (noclegi, wyżywienie, atrakcje turystyczne w pobliżu):
1. http://lotniczapolska.pl/lotniska/1/11
2. http://lotniczapolska.pl/lotniska/1/63
3. -
4. http://lotniczapolska.pl/lotniska/5/90
5. http://lotniczapolska.pl/lotniska/1/38

Oczywiście start misji z lotniska to jedna z wielu możliwości, jednak myślę, że daje to jakieś zaplecze organizacyjne i spokój w bezpośrednich przygotowaniach. Po prostu nie będą przeszkadzać ani tubylcy ani inni ludzie. Poza tym można będzie liczyć na wsparcie ludzi zajmujących się lotnictwem na codzień - chodzi mi o prognozy pogody czy choćby rozreklamowanie misji w środowisku lotniczym.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2010, 16:26 »

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 26, 2010, 09:03 »
Witam !
Proponuje start z terenu stacji aerologicznej w Legionowie  razem z balonem IMGW .
Na miejscu jest fachowa pomoc , osłona meteorologiczna , dodatkowy hel , balony .
Hangar do napełnienia balonu , plac do wypuszczenie.
Walory edukacyjne ,  zwiedzanie radaru meteorologicznego , konsultacje specjalistów .
Blisko Warszawy  . Możliwa wycieczka do synoptyki w centrali IMGW.
Po locie możliwość porównania pomiarów .
Ale trzeba porozumieć się z kierownikiem stacji . A może zasponsorują ?
star

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2010, 09:16 »
Po locie możliwość porównania pomiarów .
Ale trzeba porozumieć się z kierownikiem stacji . A może zasponsorują ?

Witam,

Star, czy możesz napisać czy ktoś ma jakieś kontakty z kierownikiem stacji?
Nie bardzo rozumiem, o co chodzi ze sponsorowaniem. Pisaliśmy już wcześniej, że dla misji minimalnej sami zbierzemy fundusze (bardzo blisko w tej chwili do pokrycia wszystkich kosztów), więc chyba sponsorowanie w tej chwili odpada...

Czy jakieś zdjęcie satelitarne (np z google maps lub wikimapii) tej stacji w Legionowie można prosić?

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 26, 2010, 09:48 »
Trzeba napisać pismo do kierownika stacji opatrzone np. logo .
Opisać cel i potrzeby misji i poprosić o zgodę na start .
Oni mają dużo balonów i helu z dobroci serca mogą coś
podarować . Codziennie wysyłają kilka balonów od wielu lat .
To jest stacja nr 12374 w Legionowie blisko jest
Jabłonna . Współrzędne są w spisie stacji IMGW .
star

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 26, 2010, 10:03 »
Star,

przecież mamy już balony i hel. Więc w czym problem?

Czy ktoś inny może się jeszcze wypowiedzieć na temat tej stacji w Legionowie? Chyba nie mamy tam żadnych kontaktów, takich jak np w okolicach Torunia...

Offline Lampka

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 26, 2010, 13:53 »
Star,

przecież mamy już balony i hel. Więc w czym problem?

Czy ktoś inny może się jeszcze wypowiedzieć na temat tej stacji w Legionowie? Chyba nie mamy tam żadnych kontaktów, takich jak np w okolicach Torunia...

Dla porządku. Jeśli chodzi o moje kontakty ze stacją meteo w Toruniu, to na chwilę obecną nie mam żadnych. Napisałem tylko, że z racji skończonych studiów mógłbym takie kontakty zapewne nawiązać.

Poniżej skopiowana moja wiadomość z a4u:
"Toruń też mógłby być niezłą opcją. Już widzę tytuły prasowe "Hevelius z wizytą u Kopernika".
W Toruniu zawsze był dobry kosmiczny klimat. Teraz głośno jest również o budowie w okolicach modelu bazy marsjańskiej. A więc temat balonu prawie kosmicznego byłby na pewno odpowiednio nagłośniony. Dojść do lotniska nie mam, ale z racji ukończonej w Toruniu geografii miałbym zapewne dojście do stacji meteo. Mam też parę kontaktów do lokalnych dziennikarzy. No i ja jestem na miejscu z transportem.
Gdyby Toruń Wam się spodobał, jestem gotowy sprawy popchnąć, ale dopiero pod koniec lipca, bo teraz jestem dzień przed wyjazdem wakacyjnym."

Oczywiście podtrzymuję swoją deklarację, ale na razie mam tylko kontakty do dziennikarzy lokalnych gazet zajmujących się problematyką "około naukową".
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2010, 13:55 wysłana przez Lampka »

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2010, 06:57 »
Witam Lampka !
A może by wysłać pismo sondujące do Legionowa , że interesujemy się
kosmosem ,startosferą , meteorologią i przy okazji wycieczki chcielibyśmy wysłać
aparat fotograficzny z elektroniką . Co prawda mamy własne balony
i hel ale wygodniej by było skorzystać z ich pomocy (mają tani hel i balony).
Przy okazji chcemy zwiedzić ich Ośrodek . Może odpowiedzą .
Nie musimy korzystać z ich warunków . Warto pytać .
Może nie sprawiłoby Ci kłopotu wysłanie takiego  pisma .
star
Ja mam ciężkie pióro i słabo stawiam przecinki . Jestem mało wiarygodny .

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2010, 08:21 »
Kolego Star,

przepraszam bardzo, ale w tej chwili Lampka chyba nie należy do zespołu osób, które są odpowiedzialne za poszczególne komponenty misji minimalnej. Dlaczego więc propozycja pisania pisma jest skierowana do niego?

Bez obaw, wybierzemy najlepszą lokalizację dla startu. Z pewnością także będziemy rozpatrywać Legionowo. Jednak jak na razie brak wyraźniejszych sygnałów, ukazujących to miejsce jako bardziej odpowiednie od innych.

Pozwolę sobie zaznaczyć, że Twoje wpisy w tym wątku prowadzą do naprawdę dużego zamieszania. Proszę o ograniczenie takiego stylu pisania. :(

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2010, 08:54 »
Zrozumiałem . Przepraszam .
star

Offline Łukasz Rodziewicz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 51
    • Moje portfolio
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 28, 2010, 18:09 »
Według mnie nie ma co wymyślać nie wiadomo jakich kryteriów. Jeśli by rozważyć wszystkie możliwości najlepszą lokalizacją byłaby pustynia w Nevadzie ;-)

Lokalizacja w centralnej Polsce, brak dużych zbiorników wodnych, lasów w okolicy, tyle. Musimy również pamiętać, że w wypadku gdyby (odpukać) na miejscu startu coś zawiodło przydałaby się gdybyśmy w okolicy mieli osobę która mogłaby nas poratować i zapewnić np. narzędzia. Nie do przecenienia jest też znajomość okolicy.
Tutaj dobrą propozycję stanowi Toruń. Można również pomyśleć o Łodzi (ja i InneCzasu tu mieszkamy).


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 28, 2010, 18:30 »
Zgadzam sie z tym co Lukasz napisal.

Zatem - albo okolice Lodzi albo Torunia?  Czy Lodz nie byla by dosc ryzykownym miejscem z uwagi na wielgachny obszar miejski kilkadziesiat km na wschod (Warszawa)? Przyznam, ze nie chcialbym szukac gondoli poznym wieczorem po warszawskiej Pradze. ;)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 28, 2010, 22:06 »
Stawiam na Toruń jeśli już. Pod Łodzią o ile pamiętam jest całkiem sprawnie działające lotnisko - mogłyby być kłopoty z uzyskaniem pozwolenia. Poza tym, to w pobliżu korytarzy powietrznych stolicy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misja minimalna - miejsce i czas startu
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 28, 2010, 22:06 »