Autor Wątek: Hevelius 2 - rejestracja obrazu  (Przeczytany 25027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 15, 2011, 16:02 »
Pierwsze testy z sekwencją fotek przy wyłączonym LCD zakończone. Wyszły bardzo pozytywnie. Dałem 10 sekundową przerwę między fotkami, 10 megapix rozdzielczości. Aparat wykonał 1172 zdjęcia na akumulatorkach Ni-MH 2100 mAh Varty.

Czas testu - od 09:30 CEST do 13:35 CEST. Czyli ponad 4 godziny = więcej niż przewidywana przez nas misja. Na koniec się ładnie wyłączył i schował obiektyw (oklaski!).

Praktycznie oznacza to, że aparat można włączyć na 5-10-15 (lub więcej) minut przed startem (nie musi być ostatni - zwalnia to miejsce w procedurach startowych) a i tak wciąż będziemy mieć zapas. Do tego dochodzi jeszcze wybór baterii, które dadzą sobie lepiej radę w chłodniejszych warunkach.

Aparat tym razem się leciutko rozgrzał - ledwo wyczuwalnie pod paluchami.

Testy oczywiście będę kontynuować, by wyśrubować wyniki i zrozumieć więcej na temat tego aparatu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 17, 2011, 16:33 »
Kolejna seria testów. Tym razem chciałem sprawdzić, czy ustawienie ostrości na nieskończoność (=mniej mielenia optyką) coś da. Wyszło 1256 zdjęć od 08:36 CEST do 12:54 CEST = 4 godziny i 18 minut. Użyłem tych samych akumulatorków co wcześniej.

Różnica prawdopodobnie niewielka lub niezwiązana z ustawieniem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 01, 2011, 22:31 »
Na 8-gigową kartę nie można sobie tak hop-siup wgrać CHDK via card-tricks. Card-tricks nie pozwolił na stworzenie bootowanej karty 8gigowej. Na 4 gigową czy mniejszą bez problemu pozwalał. Z kartami ponad 4-giga trzeba sie nieco bawić i zakręcać. Tu się przyznaję, że wgrywałem CHDK pod windowsem (na wakacjach nie miałem swojego kompa pod ręką), zatem nie miałem czasu dokładnie rozgryźć problemu.
Ja używam czytnika kart SD. Poprostu rozpakowałem CHDK na karcie i tyle. Chyba najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli potem trzeba modyfikować/testować skrypty.

Dziś próbowałem to to zrobić i się nie udało. CHDK nie odpaliło. Jak to to zrobiłeś AirQ? Jeśli się Tobie udało, to może by dało się zrobić wymianę - weźmiemy Twoją kartę 8 gb na misję a damy już zakupioną wzamian? :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 01, 2011, 23:07 »
Rozumiem, że uruchamiasz aparat w trybie przeglądania zdjęć wchodzisz do menu i na samym dole nie pojawia się "Firmware Update", który uruchamia CHDK?

Czym na karcie masz plik PS.FI2?
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 01, 2011, 23:07 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 02, 2011, 21:32 »
Rozumiem, że uruchamiasz aparat w trybie przeglądania zdjęć wchodzisz do menu i na samym dole nie pojawia się "Firmware Update", który uruchamia CHDK?

Czym na karcie masz plik PS.FI2?

Nic takiego nie miałem.

Tak a propos - może lepiej zastosować kamerę - np Kodak Zi6?
http://store.kodak.com/store/ekconsus/en_US/pd/Zi6_Pocket_Video_Camera/productID.145116700
W którejś misji balonowej ją wykorzystali. Próbuję właśnie ustalić, ile może nagrywać ta kamera, ale nigdzie, w żadnym opisie nie ma nic na ten temat prócz "record hours" oraz jednym komentarzu o możliwości nagrywania długiej (i nudnej :P ) konferencji.

Na allezło jest za 190 zł.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 02, 2011, 22:08 »
Nic takiego nie miałem.
A jak dodasz PS.FI2 to działa?

Btw na karcie mam taką strukturę plików/katalogów:
/--
  |--DCIM (zdjęcia)
  |--CHDK (wiadomo)
  |--DISKBOOT.BIN
  |--PS.FI2 (niezbędny aby móc uruchomić CHDK manualnie tj. poprzez firmware update).


Przy okazji tematu kamer. Na allegro są też takie tanie kamery/długopis na SD-mini:
http://allegro.pl/dlugopis-szpiegowski-kamera-podsluch-1280-960-i1754217696.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2011, 22:10 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 02, 2011, 22:12 »
Zatem jeszcze raz będę próbować. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 18, 2011, 17:12 »
Na wszelki wypadek pozwolę sobie o tym i tutaj napisać:
- zamiast drugiego aparatu Canona wybraliśmy małą kamerkę, która może nagrać do 3 godzin filmu. Kamerka jest w drodze do Polski.

Dziś natomiast zrobiłem kolejny test aparatu. LCD został wyłączony za pomocą wetknięcia kabelka jack do wejścia z boku aparatu (co kamerka interpretuje jako podłączenie do TV i wyłącza wyświetlacz), zdjęcia były wykonywane co 10 sekund (rozdzielczość 10 MPix - mniejsza to 6 MPix, więc chyba się zdecydujemy na 10 MPix, tak Maquis?) w trybie P.

Aparat wykonał 1207 zdjęć w 4 godziny i 10 minut. Zdecydowanie wystarczająca wartość dla naszej misji. Użyłem akumulatorków Ni-MH firmy Varta o pojemności 2500 mAh. Do głównej misji wykorzystamy litówki jednorazowe.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #98 dnia: Październik 21, 2011, 09:43 »
I kolejny test, po raz kolejny powtarzany. Tym razem fotki co 15 sekund. Wyszło 868 zdjęć w 4 godziny i 11 minut. Warunki dokładnie takie same jak poprzednio.

Dziś zrobię test z rozdzielczością 6 MPix i 10 sekund - ciekawi mnie, czy będzie jakaś różnica.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #99 dnia: Październik 22, 2011, 15:10 »
I kolejny test - tym razem 6Mpix, co 10 sekund. Warunki jak powyżej - wyszło 1239 zdjęć w 4 godziny i 15 minut. Czyli tak samo jak powyżej.

Dziś dla "świętego spokoju" ;) zrobię zdjęcia 6 Mpix co 15 sekund. W ten sposób  będzie cały zestaw informacji i będzie można przystąpić do ustalania procedur. Niemniej jednak aparat spokojnie można włączyć na 30 minut przed startem i się nim potem nie przejmować. To dobry znak. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 02, 2011, 00:08 »
I przepraszając za zwłokę w raportowaniu - 6MPix co 15 sekund = 882 zdjęć w 4 godziny i 16 minut.

Zatem zarówno dla 10 czy 6 MPix oraz różnych czasów odstępu między fotkami praktycznie nie ma różnicy.  Jednocześnie 4 godziny to znacznie więcej niż przewidywany czas misji (max 2 godziny do góry i z 20 minut na dół).

Dlatego proponuję o tak:
- 10 MPix co 10 sekund
- włączyć aparat na np 20 minut przed startem i się niczym nie przejmować. Pozostały czas przed startem przeznaczyć na inne, ważniejsze przygotowania ze sprzętem.
- aparat powinien wypstrykać cały lot i mieć jeszcze bezpieczny zapas. Wszystko zatem pasuje! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 02, 2011, 00:08 »