Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Słońce / Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2023 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez TomIR dnia Dzisiaj o 01:23 »
Warunki nie przestają zaskakiwać. Znów mamy KP na poziomie 7. Jeśli ktoś nie śpi i ma na północy czyste niebo, na pewno powinien próbować robić zdjęcia.
2
Słońce / Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2023 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sokole Oko dnia Dzisiaj o 00:24 »
Teraz już ewidentnie. Nad Bałtykiem/zatoką zdecydowanie powinno być obecnie coś do złapania aparatem. Fotka z Kühlungsborn z 00:10.
3
Słońce / Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2023 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez TomIR dnia Dzisiaj o 00:10 »
Tak, rzeczywiście na tym zdjęciu jest zorza. Skoro KP ma nadal tendencje do podskakiwania w okolice 5, to nad morzem warto robić zdjęcia nawet jak na oko nic nie widać.
4
Słońce / Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2023 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sokole Oko dnia Dzisiaj o 00:03 »
Parametry liche bez dwóch zdań, ale tak patrzę na tą kamerkę z Kühlungsborn i się drapię po głowie czy aby jednak coś tam zielonkawego nad horyzontem nie majaczy, nawet jakby w lekką purpurę przechodziło wraz z wysokością. A gdyby jednak, to północ Polski też powinna coś widzieć - choćby na zdjęciach, bo wizualnie to bankowo nic lub prawie nic. Mieliśmy jednak przez ostatnie 3 godziny około Kp5, fotka jest sprzed 20 minut. Polskie webcamerki nadmorskie niestety dają strasznie ciemny obraz.
5
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez byko dnia Wczoraj o 23:14 »
Wot, kolejny element ruskiego "programu kosmicznego".

Pokojowego programu kosmicznego.
6
Słońce / Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2023 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Radek68 dnia Wczoraj o 22:45 »
Dzięki za informację, bo co prawda widzę, że nie widzę, ale teraz przynajmniej wiem dlaczego. :)
7
Słońce / Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2023 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez TomIR dnia Wczoraj o 22:43 »
Warunki znacznie już oklapły. KP jest na poziomie zaledwie 3, więc na zorzę nie ma co liczyć niestety :(.
8
Firmy prywatne / Odp: SpaceX
« Ostatnia wiadomość wysłana przez artpoz dnia Wczoraj o 22:10 »
Świetny wywiad z Polakiem, Tomaszem Czajka przez 8 lat pracującym w SpaceX.9
Słońce / Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2023 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Radek68 dnia Wczoraj o 21:48 »
Jestem w Gdańsku, blisko morza, ale zorzy w Gdańsku nie ma. :(
No dobra, przynajmniej na razie, albo przynajmniej ja nie widzę (choć niebo jest bezchmurne). Buuuu. ;)
10
Pozostałe i Badania Kosmosu / Odp: Gaia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Slavin dnia Wczoraj o 20:16 »
Naukowcy wykrywają nowy strumień gwiazd z galaktyki karłowatej za pomocą danych Gai

Na ilustracji: Wizja artystyczna przedstawiająca galaktykę karłowatą Strzelca zbliżającą się do Drogi Mlecznej. Źródło: Gabriel Pérez Díaz, SMM/IAC


Droga Mleczna zwiększyła swoją masę poprzez łączenie się galaktyk karłowatych o niskiej masie. Niektóre z galaktyk karłowatych doświadczają siły pływowej orbitując wokół Drogi Mlecznej, a należące do nich gwiazdy zostają utracone.

W rezultacie, po jednej lub po obu stronach galaktyk karłowatych pojawiają się ogony pływowe, znane jako strumienie gwiazd. Strumień Strzelca jest najbardziej typowym i bezpośrednim jego dowodem. Jednak jak dotąd w Drodze Mlecznej jest znacznie więcej strumieni generowanych przez gromady kuliste niż tych generowanych przez galaktyki karłowate.

Ostatnio, eksplorując dane z Gaia 3 (DR3), naukowcy kierowani przez dr. YANG Yonga i dr. ZHAO Jingkuna z National Astronomical Observatories of the Chinese Academy of Sciences (NAOC) odkryli nowy strumień gwiazd z galaktyki karłowatej w Drodze Mlecznej. Odkrycie to powiększy liczbę strumieni pochodzących z galaktyk karłowatych.

Wyniki zostały opublikowane w The Astrophysical Journal Letters 1 marca 2023 roku.

Badacze opracowali algorytm o nazwie Stream Scanner oparty na metodzie dopasowania filtra. Algorytm ten został zaprojektowany do wykrywania strumieni poprzez połączenie ruchów własnych i fotometrii z Gai. Nowy strumień został odkryty i nazwany Jangcy – powiedział dr YANG.

Na podstawie ekstynkcji międzygwiazdowej i schematu skanowania Gaia DR3 udowodniono, że Jangcy nie jest sztucznym sygnałem. Zmierzono, że ma on na niebie szerokość 1,9o i długość 27o, a jego odległość od Słońca wynosi 9,12 kiloparseka. Metaliczność [Fe/H] oszacowano na -0,7.

Naukowcy próbowali również zrozumieć, czy Jangcy był powiązany z innymi znanymi strumieniami i gromadami kulistymi Drogi Mlecznej. Odkryli, że gromada kulista Palomar 1 znajdowała się raczej blisko Jangcy pod względem przestrzeni pędu i energii, a Strumień Antycentrum (ACS, znany strumień) znajdował się prawie na orbicie Jangcy. Wyniki te sugerują, że Jangcy może mieć ścisły związek z Palomar 1, jak również z ACS.

Strumienie szczątków galaktyk karłowatych są kluczowymi materiałami do ujawnienia struktury i ewolucji Galaktyki. Jangcy powinien być pomocny w badaniu historii fuzji Drogi Mlecznej – powiedział dr ZHAO.

https://english.cas.cn/newsroom/research_news/phys/202303/t20230321_328546.shtml

https://iopscience.iop.org/article/10.3847/2041-8213/acbb5c
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10