Autor Wątek: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)  (Przeczytany 86378 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 05, 2012, 23:10 »
W końcu uzupełniłem podstronę Zdjęcia Egzoplanet na blogu. Można teraz podziwiać 23 zobrazowane układy. http://exoplanet-spot.blogspot.com/p/zdjecia-egzoplanet.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 06, 2012, 19:36 »
Możliwe więc, że doczekamy się pierwszego egzoksiężyca! Nie będzie to może taki o jakim wszyscy myśleli, czyli w typowym układzie z gwiazdą w środku :P. Prezentowany system składa się prawdopodobnie z samotnej planety o masie kilku Mj oraz jej kompana (egzoksiężyca) o masie zbliżonej do masy naszej planety.

To wszystko może okazać się prawdą ale nie musi. Zależy to od tego jak naukowcy rozstrzygną dylemat przedstawiony w tytule prezentacji :).

O no proszę! Zapewne w krótkim czasie po tej prezentacji będzie można się spodziewać wypłynięcia jakichś materiałów na ten temat?

Fajne zestawienie na tym blogu, dobra robota :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 06, 2012, 20:31 »
O no proszę! Zapewne w krótkim czasie po tej prezentacji będzie można się spodziewać wypłynięcia jakichś materiałów na ten temat?
Z pewnością tak będzie :). Myślę, że możemy się także spodziewać kilku nowych planet.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 15, 2012, 17:25 »
Już sporo czasu minęło od ostatniej egzoplanety zaobserwowanej bezpośrednio więc załączam zdjęcie HD 1160. Jest to układ potrójny HD 1160 ABC ale może się okazać, że komponent "B" jest tak naprawdę komponentem "b" ;). Innymi słowy, obecnie jego masa pasuje raczej do brązowych karłów - jest to 33 (+12/-9) Mj, choć już tutaj widzimy, że może ona wynieść <25 Mj. Ponadto są jeszcze inne wątpliwości, o których nie będę pisał bo nie wczytywałem się w papier :) -> http://arxiv.org/pdf/1202.2854v1.pdf

Co do zdjęć to:
odległość A od B to 81 AU
odległość A od C to 533 AU

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 15, 2012, 17:25 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 21, 2012, 12:58 »
Sam siebie zacytuję, a co! :P
Ponadto są jeszcze inne wątpliwości, o których nie będę pisał bo nie wczytywałem się w papier
Chodzi o stosunek masy gwiazdy macierzystej do masy jej kompana. Granica (25 Mj) między planetami, a brązowymi karłami też nie jest idealna. Okazuje się, że np. planety gwiazd typu karzeł-A mogą nieco większą masę maksymalną (zanim "okażą się być" brązowymi karłami), natomiast gdyby taki sam obiekt krążyłby np. wokół karła-M to byłoby jasne, że jest to brązowy karzeł. 

Im większa masa gwiazdy macierzystej tym wyższy limit masy dla jej planet.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 21, 2012, 23:23 »
Już bezczelnie spamuje ten wątek ale cóż poradzę... :)

Ostatnie badania atmosfery planety GJ 1214 b przez HST wykazały, że planeta to rzeczywiście istny wodny świat! Jest tam prawdopodobnie znacznie więcej wodny niż na Ziemi, przy czym znacznie mniej części skalistej. Co ciekawe, wysoka temperatura oraz ciśnienie mogą wprowadzać wodę w interesujące stany, jak na przykład gorący lód lub woda w stanie nadciekłym.

BLOG

Jest coraz ciekawiej :).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 21, 2012, 23:44 »
Spamuj Szaniu, spamuj! :) Rzeczywiście, GJ 1214b jako wodny świat to bardzo ciekawa obserwacja. Z drugiej strony... - można się jej było spodziewać. Jest całkiem prawdopodobne, że wiele super-Ziem to właśnie wodne światy z egzotycznymi lodami na dnie...

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 21, 2012, 23:56 »
Jest całkiem prawdopodobne, że wiele super-Ziem to właśnie wodne światy z egzotycznymi lodami na dnie...
No tak :) choć wydaje mi się, że większość z Super Ziem to suche skaliste obiekty lub mini-Neptuny. Mam nadzieję, że już za parę lat będziemy mieli szacunki co do częstości występowania danego typu Super Ziemi :). Ciekawe jak to się prezentuje. Może poszukam czegoś w teorii.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 22, 2012, 14:59 »
Ja jestem przekonany ze ponizej 2.2 promienia ziemi do 1.4 wystepuja same wodne swiaty powyzej minineptuny ponizej skaliste obiekty

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 22, 2012, 15:43 »
Ja jestem przekonany ze ponizej 2.2 promienia ziemi do 1.4 wystepuja same wodne swiaty powyzej minineptuny ponizej skaliste obiekty

Ciekawe jakie są tutaj zależności w składzie atmosfery/wodosfery/cokolwieksfery takich super-Ziem od odległości od gwiazdy macierzystej (i jej mocy promieniowania).

Czy te graniczne wartości (1,4 i 2,2) pochodzą z jakiejś publikacji?

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 22, 2012, 22:19 »
Cokolwieksfery??Hmm dobrze powiedziane kanarkus.Te dane to tak sobie napisalem chcac wciagnac do dyskusji.Mamy za malo danych aby wyciagnac jakies konkretne wnioski albowiem planet o promieniach ponizej 3.5 ziemskiego z okreslona masa mamy jak na lekarstwo.Dlaczego gj 1214 b ma przy podobnym promieniu  prawie 3 razy wieksza mase od k-11 f  ?? mozliwe ze im mniejsza masa gwiazdy tym wieksza szansa na  gestsze planety.Wydaje sie raczej malo prawdopodobne aby planeta o promieniu 1.4 ziemi miala wodorowa atmosfere.Najmniejsza planeta z taka otoczka to k-11 f o promieniu 2.6 z.Czym sa wodne swiaty ?- Teoretycznie wszystkie planety calkowicie pokryte woda bez ladu .Ok ale jak gleboki musi byc ten ocean? Juz od 1 m?W tym przypadku mozliwe ze planeta o srednicy 1.1 z jest cala pokryta woda ale tez planeta o srednicy 1.4 z moze miec lady.Zastanawiajace jest ze grawitacja na k-11 f jest 3 razy slabsza niz na ziemi co nie pozwala na utrzymanie wodoru i helu przy tej temperaturze planety

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 28, 2012, 15:57 »
Nieco napisałem po przejrzeniu nowej publikacji Keplera. Mianowicie o wielokrotnych układach planetarnych oraz o kandydatach w ekosferach swoich gwiazd. Właściwie to skupiłem się na trzech wykresach (załączniki). Oto link - http://exoplanet-spot.blogspot.com/2012/02/o-kandydatach-keplera-ekosfera.html

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 04, 2012, 18:37 »
Nowa strona dotycząca egzoplanet -> http://www.hzgallery.org/
Mamy tam tabelę, w której możemy przeczytać ile czasu spędza w ekosferze dana planeta. Są także oszacowane temperatury.

dokument o stronie -> http://arxiv.org/pdf/1202.2377v1.pdf

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 02, 2012, 20:19 »
Dawno nic nie pisałem na blogu.. ale dzisiejsza informacja chyba dość interesująca ;). HEK dopatrzył się setki potencjalnych egzoksiężyców w krzywych Keplera :).
http://exoplanet-spot.blogspot.com/2012/04/100-potencjalnych-egozksiezycow.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 05, 2012, 02:13 »
Dawno nic nie pisałem na blogu.. ale dzisiejsza informacja chyba dość interesująca ;). HEK dopatrzył się setki potencjalnych egzoksiężyców w krzywych Keplera :).
http://exoplanet-spot.blogspot.com/2012/04/100-potencjalnych-egozksiezycow.html

Rzekłbym przełomowa! Ale mimo wszystko Twojego optymizmu Szaniu nie podzielam. Ja celuję w 2013 lub 2014 :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Egzoplanety - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 05, 2012, 02:13 »