Autor Wątek: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych  (Przeczytany 19789 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Chyba ta wiadomość nie była jeszcze tu zamieszczona:

NASA ponownie zaczęła produkować pluton.
Po 25 latach przerwy w USA wytworzono pluton potrzebny do napędzania pojazdów w przestrzeni kosmicznej.

http://kopalniawiedzy.pl/NASA-pluton-naped-generator-paliwo-Curiosity-Mars-Voyager,17721

Scorus

  • Gość
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2013, 18:40 »
Na razie powodzeniem zakończyły się pierwsze próby. Pod koniec roku ma być przygotowany raport na ten temat z harmonogramem pozwalającym na wytwarzanie do 1.5 kg plutonu-238 na rok. Można go wykorzystać do odświeżenia starych zapasów. Dodatnie 1 kilograma nowego plutonu pozwala na odnowienie 2 kg plutonu z zapasów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2013, 20:47 »
Rozpoczęcie produkcji plutonu to naprawdę dobra wiadomość, gdyż inaczej za kilka lat nie byłoby jak "napędzać" misji bezzałogowych poza okolice Jowisza.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2013, 22:03 »
Rozpoczęcie produkcji plutonu to naprawdę dobra wiadomość, gdyż inaczej za kilka lat nie byłoby jak "napędzać" misji bezzałogowych poza okolice Jowisza.
             ... jak dlugo mozna byc tak zalezy od ruskich dostaw, widac przestalo im sie to oplacac, nawet kosztem "smrodzenia" u siebie;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2013, 22:03 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2013, 22:36 »
Rozpoczęcie produkcji plutonu to naprawdę dobra wiadomość, gdyż inaczej za kilka lat nie byłoby jak "napędzać" misji bezzałogowych poza okolice Jowisza.

Dokonał się duży postęp w ogniwach słonecznych. Przynajmniej do Saturna da się latać na Słońcu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2013, 22:49 »
Rozpoczęcie produkcji plutonu to naprawdę dobra wiadomość, gdyż inaczej za kilka lat nie byłoby jak "napędzać" misji bezzałogowych poza okolice Jowisza.

Dokonał się duży postęp w ogniwach słonecznych. Przynajmniej do Saturna da się latać na Słońcu.

To jest ciekawa informacja, która umknęła mojej uwadze. Myślałem, że praktyczną granicą jest Jowisz. Dzięki Borysie! :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2013, 11:30 »
Dokonał się duży postęp w ogniwach słonecznych. Przynajmniej do Saturna da się latać na Słońcu.
To jest ciekawa informacja, która umknęła mojej uwadze. Myślałem, że praktyczną granicą jest Jowisz. Dzięki Borysie! :)

Osiemnaście lat temu w "Świecie nauki" przeczytałem artykuł Freemana Dysona pt. "Statki kosmiczne XXI wieku" (wersja angielska dostępna tutaj: 21st-Century Spacecraft). Powoli zbliżamy się do tej wizji.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2013, 11:46 »
Osiemnaście lat temu w "Świecie nauki" przeczytałem artykuł Freemana Dysona pt. "Statki kosmiczne XXI wieku" (wersja angielska dostępna tutaj: 21st-Century Spacecraft). Powoli zbliżamy się do tej wizji.

A ja kiedyś czytałem, też w Świecie Nauki i też w latach 90tych XX wieku o planach misji Pluto Express i Kuiper Express - sondami gdzie energia słoneczna zasila silniki jonowe.
Coś takiego to byłoby niezłe cudeńko!
Pomylcie latać na zasilaniu ze Słońca w okolicach Plutona  :o
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2013, 13:06 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 15, 2013, 14:05 »
Dokonał się duży postęp w ogniwach słonecznych. Przynajmniej do Saturna da się latać na Słońcu.
To jest ciekawa informacja, która umknęła mojej uwadze. Myślałem, że praktyczną granicą jest Jowisz. Dzięki Borysie! :)

Osiemnaście lat temu w "Świecie nauki" przeczytałem artykuł Freemana Dysona pt. "Statki kosmiczne XXI wieku" (wersja angielska dostępna tutaj: 21st-Century Spacecraft). Powoli zbliżamy się do tej wizji.
Do dziś mam ten numer;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2013, 14:15 »
Osiemnaście lat temu w "Świecie nauki" przeczytałem artykuł Freemana Dysona pt. "Statki kosmiczne XXI wieku" (wersja angielska dostępna tutaj: 21st-Century Spacecraft). Powoli zbliżamy się do tej wizji.

A ja kiedyś czytałem, też w Świecie Nauki i też w latach 90tych XX wieku o planach misji Pluto Express i Kuiper Express - sondami gdzie energia słoneczna zasila silniki jonowe.

Eko, przecież to właśnie ten artykuł... ::)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2013, 18:01 »
Eko, przecież to właśnie ten artykuł... ::)

O kurcze To już tyle lat minęło - 18!  :o  ::)
Za naszym śp. Papieżem Janem Pawłem aż chce się powtórzyć: ,,Czas ucieka wieczność czeka"!
Ludzie to już osiemnaście lat od tego arta o Pluto i Kuiper Express oraz pierwszego cumowania Atlantisa do Mira.........
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2013, 13:15 wysłana przez ekoplaneta »

Scorus

  • Gość
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2013, 13:10 »
Przy czym rozważana misja Europa Clipper do Europy, mimo przystosowania konstrukcji Juno ma używać MMRTG z MSL. Widocznie promieniowanie powodowałoby zbyt szybką degradację paneli słonecznych lub też duże panele przesadzałyby w precyzyjnych manewrach zmiany orientacji przestrzennej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2013, 13:22 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Pluton-238 i inne źródła eneregii dla dalekich misji bezzałogowych
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2013, 13:19 »
Przy czym rozważana misja Europa Clipper do Europy, mimo przystosowania konstrukcji Juno ma używać MMRTG z MSL. Widocznie promieniowanie powodowałoby zbyt szybką degradację paneli słonecznych lub też duże panele przesadzałyby w precyzyjnych manewrach zmiany orientacji przestrzennej.

Szkoda, że ta sonda (Europa Clipper) nie będzie miała silnika jonowego jak Dawn. Po dokładnych badaniach Europy mogłaby kolejno badać księżyce galileuszowe. Czy za pomocą elektryczności z RTG nie da się napędzać silników jonowych takiego typu jaki ma Dawn?
A propos zasilania Europa Clipper RTG typu z MSL to dobra dla mnie wiadomość. Zresztą przekonamy się, jak będą się sprawować panele fotowoltaiczne podczas misji Juno  :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2013, 13:22 wysłana przez Scorus »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
A może w przyszłości będzie się stosować coś takiego:

Kieszonkowa bateria jądrowa

http://www.rp.pl/artykul/375965.html
http://gadzetomania.pl/2009/12/12/bateria-jadrowa-od-widetronix-bedzie-pracowala-przez-25-lat
http://www.chip.pl/news/sprzet/obudowy-i-zasilacze/2009/10/atomowa-bateria-wielkosci-monety-dzialajaca-przez-kilkadziesiat-lat
http://www.wykop.pl/ramka/1394345/eng-bateria-ktora-trzyma-20-lat-juz-dostepna/



albo coś takiego ;

Wiadomość brzmi rewelacyjnie ale to już nie pierwsza tego typu wiadomość więc nie wiem co o tym myśleć ?  :o

Pierwszy reaktor zimnej fuzji
http://odkrywcy.pl/kat,111408,title,Pierwszy-reaktor-zimnej-fuzji,wid,15668063,wiadomosc.html
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/849820,Urzadzenie-do-zimnej-fuzji-sprawdzone-Czy-to-przelom
Rossi Manipulates Academics to Create Illusion of Independent Test
http://news.newenergytimes.net/2013/05/21/rossi-manipulates-academics-to-create-illusion-of-independent-test/

Artykuły wspominają też o dużym zainteresowaniu NASA takim źródłem zasilania  :o
Może to próba oszustwa ale może nie... Niestety nie podano źródła informacji.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Wiadomość brzmi rewelacyjnie ale to już nie pierwsza tego typu wiadomość więc nie wiem co o tym myśleć ?  :o

To nie jest pierwszy artykuł na ten temat. Pan Rossi swoim E-Catem wyciąga kasę od naiwniaków już od kilku lat. Jest to o tyle zabawne, że nie jest to pierwsze oszustwo tego pana - za jedno siedział nawet w pudle.

Romku, jedna generalna prośba - zamiast zamieszczać tutaj linki z prasy codziennej, postaraj się zawsze znaleźć źródło wiadomości i dopiero je tutaj wrzucać. Poziom forum ta tym na pewno zyska.

Polskie Forum Astronautyczne