Tymczasem po osiągnięciu wszystkich zaplanowanych celów misji, co oficjalnie ogłoszono 15 grudnia rozpoczęła się faza testów sterowalności łazika i użytkowania instrumentów naukowych na obu pojazdach.
Kamera Terrain Camera na lądowniku uzyskała pełne panoramy otocznia. Obserwowała też działania łazika, takie jak przejazdy, fotografowanie wybranych celów i rozkładanie anten radaru GPR. Teleskop LUT z powodzeniem rozpoczął obserwacje astronomiczne. Pierwsze z nich objęły gwiazdozbiór Smoka. Na pierwszych uzyskanych obrazach zidentyfikowano 23 obiekty. Instrument UVS dostarczył szerokokątnych obrazów plazmosfery Ziemi, obejmujących całość tej struktury. Ich jakość była zgodna z oczekiwaniami. Pokazały one granice występowania plazmy w plazmosferze, różnice w intensywności rozpraszania słonecznego promieniowania UV, krawędzie tarczy Ziemi i cień Ziemi. Dane te były w pełni przydatne do badań struktury plazmosfery i dynamiki plazmy w jej obrębie.
Kamera PanCam na łaziku z powodzeniem uzyskała wysokorozdzielcze zdjęcia otoczenia, w tym niewielkich kraterów i dużych skał. Wielokrotnie fotografowała też lądownik. Pierwsze pomiary wykonane za pomocą radaru GPR ujawniły występowanie wyraźnego uwarstwienia skał podpowierzchniowych do głębokości 140 metrów. W przypadku regolitu zaobserwowano wyraźne warstwowanie do głębokości 10 metrów. Spektrometr VNIR dostarczył obrazów spektralnych gleby w pobliżu łazika. Jakość obrazów i spektrogramów była zgodna z oczekiwaniami. Spektrometr APXS został uruchomiony pierwszy raz 23 grudnia. Następnie instrument ten wykonał kilkominutowe pomiary na celu kalibracyjnym. Ich rezultaty były zgodne z oczekiwaniami. Pierwsze pomiary naukowe za pomocą APXS wykonano 25 grudnia. Pozwoliły one na zidentyfikowanie takich głównych pierwiastków skałotwórczych jak Mg, Al, Si, K, Ca, Ti, Cr i Fe oraz trzech pierwiastków występujących w małych ilościach (Sr, Y i Zr). Rozdzielczość pomiarów energii wynosiła 135 keV przy 5.9 keV, była nieco lepsza niż szacowano. Znajdowała się na poziomie porównywalnym z osiągniętym na łazikach marsjańskich NASA.
Normalne działania lądownika i łazika były prowadzone w trakcie dnia księżycowego, trwającego 14.3 dnia ziemskiego. Lądowanie odbyło się niedługo po wschodzie słońca, w związku z czym możliwe było pełne wykorzystanie pierwszego dnia. Gdy wysokość Słońca nad horyzontem spadała nominalnie do 10 - 15 stopni lądownik był wprowadzany w stan hibernacji. System kontroli temperatury był przełączany na użycie jednostek RHU. W tym celu otwierano zawory w pętlach kapilarnych VCHP, pozwalających na ogrzewanie wnętrza przedziałów elektroniki za pomocą ciepła produkowanego przez RHU. Następnie wyłączano większość systemów elektronicznych.
Łazik był wprowadzany w stan hibernacji gdy wysokość Słońca nad horyzontem spadała nominalnie do 5 stopni. Był on ustawiany w odpowiedniej pozycji względem Słońca w czasie wschodu. Jego baterie były w pełni ładowane a wnętrze maksymalne nagrzewane. Następnie składano maszt kamer i panele słoneczne, zapewniające osłonię termiczną dla powierzchni górnej łazika, stanowiącej radiator.
Po wschodzie Słońca, gdy jego wysokość nad horyzontem wynosiła 15 - 20 stopni lądownik włączał się automatycznie dzięki danym z sensora Słońca. Następnie ładował baterie i dezaktywował system grzewczy oparty na RHU. Potem nawiązywał łączność z Ziemią i powracał do normalnej aktywności. Łazik również włączał się na podstawie danych z sensorów Słońca, gdy jego wysokość na horyzontem była większa od 5 stopni. Rozkładał panele słoneczne i maszt kamer, ładował baterie i nawiązywał łączność.
Pierwsza noc księżycowa rozpoczęła się pod koniec grudnia. Lądownik został wprowadzony w stan hibernacji 25 grudnia o godzinie 07:00 UTC. Łazik został wyłączony 25 grudnia o godzinie 23:00 UTC.
Wschód słońca rozpoczynający drugi dzień księżycowy nastąpił 10 stycznia o godzinie 05:30 UTC. Wznowienie pracy przez lądownik nastąpiło tego samego dnia o godzinie 23:09 UTC. Yutu został uruchomiony o 00:21 UTC, już 11 stycznia. W trakcie nocy na lądowniku awarii uległa kamera Terrain Camera. Poza tym oba pojazdy pozostawały w dobrym stanie.
W trakcie drugiego dnia księżycowego lądownik wykonywał bardziej systematyczne obserwacje astronomiczne za pomocą teleskopu LUT oraz obrazowanie plazmosfery Ziemi z użyciem instrumentu EUV. Łazik natomiast kontynuował badania terenu za pomocą swoich instrumentów naukowych.
23 stycznia z powodzeniem przeprowadzono test łączności między łazikiem i lądownikiem za pomocą systemu UHF. Został on uruchomiony o godzinie 3:50 UTC. Łazik z powodzeniem przetransmitował zdjęcia z kamer NavCam, HazCam i PanCam, z szybkością 800 kbps. Moc odbieranego sygnału wynosiła -40.71 dBm. W tym czasie łazik znajdował się w odległości 17.59 m od lądownika i był ustawiony pod kątem 40.32° względem jego osi -Y-Z. Test przebiegł pomyślnie.
Pod koniec drugiego dnia księżycowego nastąpiła awaria elektroniki obsługującej silniki i mechanizmy łazika. W związku z tym został on trwale unieruchomiony. Poza brakiem możliwości wykonywania przejazdów, pozycjonowania kamer i anteny HGA oraz użytkowania ramienia oznaczało to również niemożność złożenia masztu kamer i zamknięcia paneli słonecznych przed nocą. Wystawiało to elektronikę łazika na niebezpieczeństwo przechłodzenia w trakcie nocy i stwarzało duże zagrożenie jego trwałą awarią. Łazik pozostał w punkcie osiągniętym 17 stycznia. Przejechał łączny dystans około 100 metrów. Został zahibernowany 24 stycznia, podobnie jak lądownik.
Trzeci dzień księżycowy rozpoczął się uruchomieniem lądownika 9 lutego. Łazik włączył się 12 lutego. Pozostawał zdolny do komunikacji, jednak zgodnie z oczekiwaniami zaobserwowano degradację jego elektroniki. Wyłączenie łazika i lądownika nastąpiło 22 lutego.
Czwarty dzień księżycowy rozpoczął się włączeniem lądownika 12 marca o godzinie 07:21 UTC i łazika 13 marca o 22:42 UTC. Poinformowano wtedy, że stan systemów łazika ulega systematycznemu pogorszeniu. Do końca tego dnia łazik dostarczył 32 Gb surowych danych z instrumentów naukowych. Lądownik dostarczył natomiast 118.5 Gb takich danych. Obejmowały one między innymi ponad 32 000 obrazów z obserwacji astronomicznych prowadzących za pomocą teleskopu LUT. Oba pojazdy zostały wyłączone 24 marca.
W trakcie kolejnych dni księżycowych nie raportowano o stanie misji. Lądownik i łazik przeprowadzały transmisje sygnałów nośnych i danych na Ziemię. Były one wykrywane przez radioamatorów.
Piąty dzień księżycowy rozpoczął się uruchomieniem lądownika i łazika 11 kwietnia. Oba obiekty zostały ponownie wyłączone 21 kwietnia. Aktywność w trackie szóstego dnia księżycowego występowała między 11 maja a 21 maja. Podczas siódmego dnia księżycowego lądownik i łazik były włączone między 9 czerwca a 19 czerwca. Ósmy dzień księżycowy rozpoczął się włączeniem sond 9 lipca. Ponownie wyłączono je 19 lipca.
Trwałość łazika była oceniana na 3 miesiące, tak więc jego misja nominalna zakończyła się w marcu 2014. Trwałość lądownika oceniano na 1 rok. Jego misja nominalna powinna zakończyć się w grudniu 2014 r.