Autor Wątek: Arca Space  (Przeczytany 64102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 11, 2014, 19:14 »
Po cichu rozwiązać mogli, ale ESA musi jakoś przetestować te spadochrony. Usłyszelibyśmy o nowym kontrakcie Strasznie dziwna sytuacja. ARCA promuje się nieudanym projektem, a Schiaparelli nie ma przetestowanego kluczowego systemu...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 11, 2014, 19:34 »
Jak na razie nie ma na liście projektów ESA nowego projektu o zrzutach, pewnie najpierw odbędzie się spotkanie ministerialne, na którym takie deklaracje padną.

W ESA zdarza się czasem projekt, którego oferta jest "re-issue". Taki przykład z obecnej listy (nie związany z ARCA, podaję jako przykład):
"DEVELOPMENT OF FLEXIBLE OPTICAL SOLAR REFLECTOR (OSR) (ARTES 5.1 REF 4D.030) (RE-ISSUE 2) ( ISSUED)"
Re-issue może oznaczać, że ESA z nikim nie wynegocjowała projektu albo że został anulowany w trakcie wykonywania i wrócił do prac przygotowawczych.

Więc możliwe, że zrzuty sie także znów pojawią. Jeśli tak, to dam znać. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 11, 2014, 19:44 »
Ale rok już minął jak miały być testy, więc ESA pewnie coś z tym robi. A czy nie może być tak, że testy te przeprowadzi wykonawca spadochronów? Wówczas wystarczyłby drobny chyba dla całości kwoty aneks do umowy. Nie wiem, kto jest tym wykonawcą i jakie są w tym zakresie procedury ESA.

Nie znam rumuńskiej mentalności, ale gdyby to się działo w polskich warunkach to szukałbym:
a) kogoś kto przejadał pieniądze (niekoniecznie świadomie, można je np. ładować w kiepski marketing zamiast zainwestować w testy technologii i to już będzie duża strata)
b) kogoś kto zarządzał ludźmi choć tego nie potrafi
c) wewnętrznych konfliktów (np. między założycielami, o zarządzanie, o wytyczanie kierunku)

Częste zmiany koncepcji sugerują punkt C, a kiepskie efekty punkt B i A. Nie zdziwiłbym się, gdyby wystąpiły wszystkie.

Bardzo trafne uwagi Rafale! Wydaje mi się, że jedną z przyczyn tej sytuacji jest to, że ARCA trwała przy formule NGO, która jest pod wieloma względami korzystna. Ale jeśli zabiera się za większy biznes, to mogą pojawić się takie zjawiska, o których pisze Rafał. Zarządzanie firmą za pomocą zarządu stowarzyszenia nie może być skuteczne.

velo

  • Gość
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #123 dnia: Wrzesień 05, 2015, 19:00 »
Update!
W zeszłym roku mieliśmy tu dyskusję o tym, że ARCA Space stała się firmą amerykańską (siedziba w Las Cruces w Nowym Meksyku). Space News donosi o kilku newsach z ich stajni

http://spacenews.com/arca-space-to-perform-flight-tests-at-spaceport-america/

W skrócie, dogadali się ze Spaceport America (który jak wiemy masowo szuka klientów po problemach z Virgin Galactic) i mieliby pod koniec tego roku zrobić pierwszy testowy lot czegoś o nazwie AirStrato UAS drone. Loty suborbitalne rakiety Haas miałyby nastapić w 2016 roku. Obaczymy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #123 dnia: Wrzesień 05, 2015, 19:00 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #124 dnia: Wrzesień 05, 2015, 19:25 »
mieliby pod koniec tego roku zrobić pierwszy testowy lot czegoś o nazwie AirStrato UAS drone. Loty suborbitalne rakiety Haas miałyby nastapić w 2016 roku. Obaczymy.

Te drony zaczęli robić jeszcze w Rumunii - pisaliśmy o tym swego czasu. Obecnie oferują cztery ich modele, szczegóły na stronie http://www.airstrato.com/. Oto największy model:



Co do rakiet Haas obawiam się, że pozostały one na ich stronie http://www.arcaspace.com/ wyłącznie w celach PR-owych.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #125 dnia: Wrzesień 05, 2015, 22:24 »
Czyli ze Spaceport America będą startowały również takie bezzałogowce, no tak, ciekawe :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #126 dnia: Wrzesień 05, 2015, 23:17 »
Wydaje mi się, że ze Spaceport America głównie będą latać bezzałogowce - przynajmniej przez kilka najbliższych lat...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 09, 2016, 15:38 »
Na razie arca zastanawia sie nad czym o wiele prostszym, problem jest o wiele nizszych lotow:
http://www.economist.com/news/science-and-technology/21685441-rocket-scientists-have-come-up-hoverboard-works-skating-mcfly?fsrc=scn/tw/te/pe/ed/skatingwithmcfly
;-) Z powazaniem
                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #128 dnia: Kwiecień 01, 2017, 18:44 »
Nie spodziewałem się, że ten wątek kiedykolwiek jeszcze odżyje. A jednak - sympatyczny skądinąd Rumun wczoraj odsłonił przed światem kolejne renderki. Chodzi o rakietę Hass 2CA, która ma stanowić rozwinięcie pomysłu Haas 2C.

W skrócie:
- ma to być SSTO (single stage to orbit) - pierwsza na świecie,
- silnik typu szeregowy aerospike - były już takie pomysły innych firm, ale nigdy nie dotarły do orbity,
- doba na przygotowanie startu,
- kompozytowa,
- udźwig 100 kg na LEO,
- cena za start 1 mln USD (co daje 10 tys./kg, czyli raczej średnio),
- starty z Wallops (jak Antaresy, podobno są dogadani z NASA),
- pierwszy start 2018.

A oto owe renderki (to u góry to makieta):





Zajrzałem do wątku na NSF - wszystkie wypowiedzi oczywiście bardzo sceptyczne, a jeśli idzie o wiarygodność firmę porównuje się z niesławnym Excalibur Almaz. Na koniec filmik:



Więcej: http://www.arcaspace.com/en/haas2c.htm
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2017, 18:49 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #129 dnia: Kwiecień 01, 2017, 18:49 »
Renderków nigdy za mało!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 01, 2017, 18:51 »
Renderków nigdy za mało!

Ileś renderków musi powstać (ciekawe ile?) by mogła powstać jedna prawdziwa rakieta :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #131 dnia: Kwiecień 01, 2017, 18:52 »
Renderków nigdy za mało!

Ileś renderków musi powstać (ciekawe ile?) by mogła powstać jedna prawdziwa rakieta :)

Wydaje mi się, że wciąż za mały mamy materiał eksperymentalny, aby być w stanie określić jaka jest zależność pomiędzy jednym "stanem" a drugim. :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #132 dnia: Kwiecień 04, 2017, 08:55 »
Pierwszorzędna informacja na 1-ego kwietnia ;-)

Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 16, 2017, 16:36 »
Próbują pozyskać kasę w USA...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 25, 2017, 10:18 »
Kolejne renderki:




Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 25, 2017, 10:18 »