Autor Wątek: URC 2016  (Przeczytany 5443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
URC 2016
« dnia: Luty 25, 2016, 21:28 »
W dniach 2-4 czerwca w USA odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich: University Rover Challenge.

Jak zwykle nie zabraknie tam polskich drużyn.

Łazik marsjański "Lem" powstaje na Politechnice Gdańskiej
24.02.2016

Źródło: Politechnika Gdańska

Studenci Politechniki Gdańskiej zbudowali własny łazik marsjański. "Lem" - nazwany tak na cześć słynnego pisarza science fiction - ma wziąć udział w amerykańskich zawodach University Rover Challenge 2016, a później służyć jako platforma edukacyjna m.in. dla studentów robotyki.

Kwalifikacje drużyn do zawodów University Rover Challenge (URC) jeszcze trwają. Dopiero z końcem marca okaże się, które ekipy sprawdzą możliwości, a przede wszystkim zwinność zaprojektowanych przez siebie łazików na pustyni w Utah. Jednym z nich może być łazik "Lem" zbudowany przez zespół Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej.
 
Jak informuje Politechnika Gdańska, "Lem" ma 70 cm szerokości i 30 cm wysokości. Powstał w ramach zajęć realizowanych na studiach stacjonarnych II stopnia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.
 
"Wygrana w międzynarodowym konkursie byłaby wspaniała, ale nasze ambicje są większe. URC skupia się głównie na aspektach mechanicznych, a nam zależy, by +Lem+ był samodzielny i inteligentny, by poruszał się bez sterowania. Być może nasz łazik okaże się troszkę wolniejszy niż inne, ale z pewnością będzie bardziej zaawansowany programistycznie" – podkreśla student PG i lider zespołu Nex Robotics - Mateusz Kraiński.
 
Dla studentów PG ważny jest przede wszystkim aspekt edukacyjny. Rozwijają więc łazik jako platformę edukacyjną, z której w przyszłości mogliby korzystać np. studenci robotyki, projektując różnego rodzaju algorytmy czy inteligentne moduły. Studenci z Nex Robotics marzą też, by za jakiś czas otworzyć firmę produkującą łaziki oraz moduły z zakresu robotyki, np. na potrzeby uczelni i innych placówek edukacyjnych.
 
"Po sukcesach polskich studentów na światowych zawodach łazików o tych pojazdach zrobiło się głośno. Stwierdziliśmy, że musimy mieć na PG własny łazik" – zaznacza Mateusz Kraiński. "Projekt grupowy przerodził się w przedsięwzięcie o szerszym zasięgu. Zaczynaliśmy w piątkę, a teraz przy projekcie pracuje około dwudziestu osób z różnych wydziałów. Jesteśmy grupą pasjonatów chcących zrobić coś wykraczającego poza program studiów. Skrzyknęliśmy się tzw. pocztą pantoflową" - opisuje.
 
Do Nex Robotics należą studenci i studentki wydziałów: Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Mechanicznego oraz Chemicznego. Członkowie zespołu wykonują zadania programistyczne, elektroniczne bądź mechaniczne, zgodne ze swoimi zdolnościami.
 
"W naszym gronie jest także student filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, który dzięki pracy nad łazikiem realizuje swoją drugą pasję. Postanowił nawet rozpocząć studia na Wydziale Mechanicznym. Ostatnio do ekipy dołączył też gimnazjalista. Jesteśmy otwarci na współpracę" - dodaje Kraiński.
 
Do udziału w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich: University Rover Challenge, które między 2 a 4 czerwca odbędą się w USA zarejestrowało się aż dziesięć zespołów z Polski. W sumie do rywalizacji chcą przystąpić 63 drużyny z 12 krajów.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408539,lazik-marsjanski-lem-powstaje-na-politechnice-gdanskiej.html
http://www.kosmonauta.net/2016/03/lem-mars-rover-co-drzemie-w-srodku/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2016, 16:42 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2016, 19:27 »
Siedem polskich zespołów w zawodach University Rover Challenge
21.03.2016

Siedem zespołów z Polski zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 2 do 4 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 30 zespołów z siedmiu krajów.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań. Będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.
 
Do udziału w zawodach, które będą rozgrywane między 2 a 4 czerwca, zgłosiła się rekordowa liczba 63 drużyn z 12 krajów. Amerykańscy sędziowie po tzw. Critical Design Review, czyli szczegółowym przeglądzie projektów technicznych łazików, wyłonili 30 zespołów, które wezmą udział w zawodach. Wśród nich znalazło się siedem zespołów z Polski.
 
W zawodach URC Polskę będą reprezentowały zespoły: #next team z Politechniki Białostockiej; Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej, SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz dwa zespoły z Wrocławia: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
Najwięcej drużyn - aż 11 - będzie reprezentowało Stany Zjednoczone. W zawodach zmierzą się też cztery zespoły z Kanady, po trzy z Bangladeszu i Indii oraz po jednym z Egiptu i Korei Południowej.
 
Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnięto w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
 
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.
 
Zawody URC i ich - organizowana w Polsce - europejska edycja European Rover Challenge wspólnie utworzyły Rover Challenge Series, czyli ligę najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Do ligi, zarządzanej przez stowarzyszenie Mars Society włączono także mniejsze, zamknięte konkursy krajowe. Drużyny, rywalizujące w poszczególnych zawodach, będą zbierać punkty do klasyfikacji generalnej, z której na koniec sezonu wyłoniony zostanie najlepszy zespół robotyczny na świecie.
 
Konstruktorzy łazików marsjańskich wciąż mogą zgłaszać się do zawodów European Rover Challenge, które we wrześniu odbędą się w Polsce, w woj. podkarpackim. Do końca rejestracji na ERC pozostało zaledwie 10 dni – termin składania aplikacji mija wraz z końcem marca.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408916,siedem-polskich-zespolow-w-zawodach-university-rover-challenge.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2016, 08:40 »
Polski zespół najlepszy po półfinałach University Rover Challenge
03.06.2016

Łazik marsjański studentów z Politechniki Rzeszowskiej zajął pierwsze miejsce w półfinałach zawodów University Rover Challenge, które trwają w USA. Razem z czterema innymi polskimi drużynami wystartuje więc w finale Ares dla najlepszych zespołów. W drugim finale - Phobos - znalazły się dwa polskie zespoły. (...)

W półfinałach, które odbyły się pierwszego dnia zawodów, wystartowało 28 ekip z całego świata. Zawodnicy musieli m.in. przejechać krótki, 5-minutowy tor przeszkód, odpowiedzieć na pytanie dotyczące eksploracji Marsa, przy użyciu łazika podnieść i przewieźć narzędzia. Zespoły miały trzy punktowane przejazdy. Do zdobycia było 100 punktów. Liczba zdobytych punktów decydowała o tym, które zespoły wystartują w finale Ares (górna połowa tabeli), a która w finale Phobos (dolna połowa tabeli).
 
Do finału Ares, wśród 14 najlepszych ekip, znalazło się pięć polskich zespołów. Pierwsze miejsce i 84 punkty zdobył zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się zespoły ze Stanów Zjednoczonych. Czwarte miejsce należy do drużyny ‪#‎next‬ team z Politechniki Białostockiej, która wywalczyła 73 punkty. Wśród najlpeszych zespołów znalazły się też drużyny: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego (5. miejsce); Raptors z Politechniki Łódzkiej (10. miejsce); PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej (14. miejsce). (...)

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409960,polski-zespol-najlepszy-po-polfinalach-university-rover-challenge.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2016, 13:30 »
Go Rzeszów go  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2016
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2016, 13:30 »

LooZ^

  • Gość
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 04, 2016, 13:32 »
Nie znam się na temacie - czy taki łazik można zapakować i wysłać na Marsa, czy to bardziej demonstrator technologii?

Czy te polskie (liczne już) sukcesy, przekładają się/przełożyć mogą, na jakieś faktyczne rozwiązania dla Marsa?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2016, 14:36 »
Te łaziki korzystają ze "zwykłej" elektroniki, więc z pewnością na Marsie nie zadziałają. To między innymi oczywiście. Lepiej je uważać za demonstratory różnych rozwiązań technologicznych w trudnych warunkach.

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 04, 2016, 19:57 »
Nie znam się na temacie - czy taki łazik można zapakować i wysłać na Marsa, czy to bardziej demonstrator technologii?

Czy te polskie (liczne już) sukcesy, przekładają się/przełożyć mogą, na jakieś faktyczne rozwiązania dla Marsa?

Czego się konstruktorzy nauczyli przy budowie tych łazików to nikt im nie odbierze i kiedyś może będą projektować urządzenia, które zostaną wysłane na Marsa. Dlatego moim zdaniem URC/ERC jest takie fajne: wykonuje się projekty, które w ramach normalnego toku studiów są niemożliwe do przeprowadzenia (ze względów systemowych). I choć korzystają z "ziemskiej" elektroniki to ogólne zasady konstrukcji i projektowania podzespołów zostają przecież takie same. Więc moim zdaniem te sukcesy przełożą się na rozwiązania dla Marsa - w dłuższej skali czasowej i raczej nie stricte dla Polski (której nie stać na tak drogie misje międzyplanetarne).

Dodam jeszcze, że jeśli myślimy o rozwiązaniach technologicznych, nie zapominajmy, że elektronika to nie wszystko. Są przecież jeszcze podsystemy mechaniczne (układy napędowe), które mogą zostać zaadaptowane praktycznie bezpośrednio jeśli się sprawdzą.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2016, 12:13 »
I jest! Rzeszów najlepszy na świecie na URC! :)

http://kosmonauta.net/2016/06/znamy-wyniki-urc-2016/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2016, 13:55 »
Super!!! Brawa dla Rzeszowa  8)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 05, 2016, 22:42 »
Brawa dla Rzeszowa! !!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 05, 2016, 23:01 »
Czy są może jakieś filmiki różnych zespołów na youtube?
Znalazłem te:







Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 06, 2016, 20:53 »
Studenci z Rzeszowa ponownie wygrali zawody łazików marsjańskich
06.06.2016

(...) Pierwsze miejsce w zawodach - tak samo jak w 2015 roku - zajął zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Studenci, pokonując pięć konkursowych konkurencji, uzyskali łącznie ponad 450 punktów.
 
Drużyna Politechniki Rzeszowskiej, która wzięła udział w zawodach, liczy osiem osób (w tym jedna kobieta i siedmiu mężczyzn). Trzon zespołu stanowią studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Dziekan wydziału prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp w rozmowie z PAP po sukcesie rzeszowskich studentów zażartował, że te zawody stają się powoli polską specjalnością. „To nie jest przypadek, jeżeli to się dzieje drugi raz z rzędu, a konkurencja nie słabnie, wręcz przeciwnie" - mówił.
 
Podkreślił, że cieszy się niezwykle z tego sukcesu oraz z tego, że tacy studenci trafiają właśnie na Politechnikę Rzeszowską. „Bo to niezwykła radość i duma także dla Politechniki Rzeszowskiej. To właśnie tu powstał ten zespół studentów, tu powstała ta zwycięska koncepcja" - mówił Sęp. (...)

PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409981,studenci-z-rzeszowa-ponownie-wygrali-zawody-lazikow-marsjanskich.html

więcej na: http://www.space24.pl/386708,zwycieski-lazik-marsjanski-z-politechniki-rzeszowskiej
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2016, 06:13 wysłana przez Orionid »

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 12, 2016, 15:39 »
Jak zwykle zespoły z Polski uzyskały świetne wyniki w zawodach łazików marsjańskich URC 2016. Oprócz zwycięzców, zespołu Legendary z Politechniki Rzeszowskiej w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze 4 inne polskie drużyny zajmujące 3,5,7 i 10 miejsce.
Poniżej tabela finału Ares



Świetnie wypadli debiutanci w tej imprezie: zajmujący 3 miejsce zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz 5 miejsce zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej. Obie ekipy pierwsze doświadczenie w budowie łazików i udziale w zawodach zdobyły w trakcie ubiegłorocznych zawodów ERC 2015. Nieco słabiej wypadły dwa doświadczone i utytułowane zespoły: #next z Politechniki Białostockiej i Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W obu przypadkach nastąpiła wymiana kadr i jak widać młodzież nie do końca poradziła sobie z wyzwaniami postawionymi przez zawody. Już we wrześniu będzie okazja do rewanżu i walki o czołowe lokaty.

Tabela finału Phobos
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2016, 15:42 wysłana przez Lubański Robert »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2016
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 27, 2016, 12:12 »
W edycji brytyjskiej polskim drużynom też dopisało szczęście.

Polskie łaziki na podium brytyjskich zawodów marsjańskich
26.07.2016

Łaziki studentów z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Warszawskiego znalazły się na podium międzynarodowych zawodów z UK University Rover Challenge. Brytyjski konkurs wygrała drużyna The Elite z Egiptu.

W zawodach „UK University Rover Challenge”, rozegranych między 23 a 24 lipca w Manchesterze, uczestniczyło sześć zespołów, wśród których znaleźli się reprezentanci Wielkiej Brytanii, Egiptu, Indii, Kanady oraz dwa zespoły z Polski. Konkurs polegał na testowaniu umiejętności półautonomicznych łazików – asystentów astronautów na Marsie. Łaziki pobierały i analizowały próbki z terenu. Następnie musiały przejechać po trudnej nawierzchni i pozbierać z niej porozrzucane narzędzia.
 
Zawody wygrała drużyna The Elite z Egiptu. Drugie miejsce zajął łazik Lem Mars Rover, skonstruowany przez zespół Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej. Trzecią lokatę zdobyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego.
 
"Wiemy, co się nie sprawdziło, a co zadziałało rewelacyjnie. Cieszymy się, że udało nam się zająć drugą lokatę. Ten wyjazd dodał nam siły i wiary w to, że możemy zajść daleko. Poza tym jesteśmy zadowoleni, że aż dwa miejsca na podium zajęły zespoły z Polski. Po raz kolejny pokazaliśmy światu, że prezentujemy robotykę na wysokim poziomie" – mówi Mateusz Kraiński z Nex Robotics.
 
Wysokie pozycje polskich drużyn mają duże znaczenie, bo brytyjski konkurs jest częścią - ustanowionej w marcu 2016 roku - ligi Rover Challenge Series. Składają się na nią zarówno lokalne zawody robotyczne, jak i te najbardziej prestiżowe: University Rover Challenge (URC) i European Rover Challenge (ERC).
 
Ligę - w związku z rosnącą popularnością konkursów łazików marsjańskich - powołali ich dyrektorzy konkursów ERC i URC: Łukasz Wilczyński i Kevin Sloan. Ligą będzie zarządzała globalna organizacja The Mars Society. Liga ma podnosić rangę zawodów, promować współpracę międzynarodową w ich organizacji oraz rozszerzać ideę konkursu na inne kontynenty w najbliższej przyszłości.
 
Kolejnym sprawdzianem dla łazików będzie trzecia edycja konkursu European Rover Challenge, która odbędzie się w Polsce na Podkarpaciu w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Jasionce między 10 a 12 września.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410629,polskie-laziki-na-podium-brytyjskich-zawodow-marsjanskich.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2016
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 27, 2016, 12:12 »