Autor Wątek: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)  (Przeczytany 22100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 25, 2019, 18:52 »
Breakthrough Listen – optyczne poszukiwanie innych cywilizacji
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 LIPCA 2019

(...)
Optyczny “nasłuch” Wszechświata

W lipcu 2019 Breakthrough Inititiatives poinformował o rozpoczęciu poszukiwań obcych cywilizacji technicznych na zakresie optycznym. W tym celu nawiązano współpracę z obserwatorium VERITAS (Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array System) w Arizonie. VERITAS składa się z czterech dwunastometrowych teleskopów.

Zadaniem teleskopów VERITAS w ramach Breakthrough Listen będzie poszukiwanie sygnałów laserowych. Niektóre z takich “pulsów” mogą mieć czas trwania mierzony w zaledwie nanosekundach. Tego typu sygnały mogą być nadawane przez potężne lasery zbudowane przez obce cywilizacje.

Obserwatorium VERITAS zostało uruchomione w kwietniu 2007 roku. Każdy z czterech teleskopów tego obserwatorium składa się z 350 segmentów. Pole widzenia każdego z teleskopów VERITAS to 3,5 stopnia. Całkowita powierzchnia VERITAS to 100 tysięcy metrów kwadratowych.



Obserwatorium VERITAS / Credits – Active Galactic
(B-I)
https://kosmonauta.net/2019/07/breakthrough-listen-optyczne-poszukiwanie-innych-cywilizacji/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2023, 20:26 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 17, 2021, 03:36 »
Gdzie są oni? Możliwe, że już ich nie ma!
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 STYCZNIA 2021

https://kosmonauta.net/2021/01/gdzie-sa-oni-mozliwe-ze-juz-ich-nie-ma/

Offline Glover

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 17, 2021, 21:23 »
Założenie, że wszystkie cywilizacje są tak agresywne i bezmyślne, jak nasza świadczy o bezmyślności oraz zadufaniu naszej cywilizacji.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Using Tapatalk

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 17, 2021, 21:36 »
Glover, a mógłbyś sklasyfikować różne typu cywilizacji technicznych? Jak to widzisz? I czy któraś z nich miałaby absolutnie zero prawdopodobieństwa samo-anihilacji?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 17, 2021, 21:36 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 17, 2021, 22:15 »
Cytuj
Po trzecie, prawdopodobnie większość cywilizacji technicznej w naszej Galaktyce jest młodych (mniej niż 500 mln lat, a nawet mniej niż 10 mln lat).
Sorry, ale przez 500 mln lat to do najbliższych gwiazd można dotrzeć truchcikiem - a skoro można podróżować do gwiazd, to cały wywód diabli biorą.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 17, 2021, 23:10 »
Nie ukrywam, że zaskoczyło mnie to, że nie wzięto tego pod uwagę. Nawet gdyby była jakaś cywilizacja, która by się mocno przywiązała do własnego układu planetarnego, to przynajmniej w obliczu jakiejś katastrofy - na odpowiednim poziomie zaawansowania - mogłaby wysłać jakąś swoją "próbkę" do innego układu.

Przy czasie liczonym w milionach lat to nawet można nie próbować podróżować do innych gwiazd, a wręcz wskakiwać do tych, co się znajdą w pobliżu.

Próbuje stworzyć jakiś logiczny argument, czemu w ogóle by coś takiego nie mogło nastąpić. Jedyne co mi na myśl przychodzi to skrajnie wysoka aktywność gwiazdy w układzie, praktycznie uniemożliwiająca bezpieczny odlot. Ale wówczas by sobie zwiedzali Galaktykę za pomocą planetoid...

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 17, 2021, 23:30 »
Hmm... prędkość światła limitem prędkości nie do złamania, terraformacja kompletnie niepraktyczna, brak warunków do życia na jakimkolwiek obiekcie osiągalnym w rozsądnym czasie?

Offline Glover

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 18, 2021, 10:27 »
Glover, a mógłbyś sklasyfikować różne typu cywilizacji technicznych? Jak to widzisz? I czy któraś z nich miałaby absolutnie zero prawdopodobieństwa samo-anihilacji?
Zacznijmy od tego, że poruszamy się w dziedzinie science-fiction. Nam się wydaje, że coś jest jakieś na podstawie naszych doświadczeń, na podstawie tego, czego doświadczyliśmy, co odbywało się w określony sposób w naszej historii etc.

Wystarczy odwołać się do giganta science-fiction:

"Stanisław Lem już pół wieku temu eksperymentował z cywilizacjami, których płciowość jest odmienna od naszej. Opisał np. cywilizację, która zna pięć płci (Dada, Mama, Gaga, Fafa i Haha). Zamiast naszego "trójkąta małżeńskiego" u nich produkuje się wyciskacze łez na temat "dramatu czwórni", czyli o kochającej się rodzinie, której zabrakło piątego do kompletu."


Cytat z artykułu:
 https://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,8721092,Postplciowa_przyszlosc.html

Ograniczoność naszych koncepcji polega na tym, że to nasze koncepcje. Obce cywilizacje mogą być oparte na zupełnie innych systemach społecznych, na innych zasadach, na innych wartościach, mogą rozwijać i stosować zupełnie inne technologie.

Szukamy cywilizacji, takich jak nasza. Szukamy życia, takiego jak nasze. A jeżeli we Wszechświecie istnieje życie oparte na krzemie, zamiast węgla? Może odwiedziły nas sondy innych cywilizacji, stwierdziły że nie ma tutaj życia opartego na krzemie i poleciały dalej?

Wracając do spraw ziemskich: nawet w skali globu mamy grupy społeczne, narody wyznające zupełnie odmienne wartości i filozofie.

Sam przez wiele lat przetwarzałem dane dla Seti@home, ale zawsze miałem wątpliwości, czy używany dobrych środków technicznych i dobrych metod.

Kiedyś Lem fantazjował o czytnikach książek i innych treści. Ta fantazja zmieniła się w rzeczywistość na półkach sklepowych. Moim zdaniem jesteśmy wciąż za mało rozwiniętą cywilizacją, by potrafić szukać innych cywilizacji.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Using Tapatalk

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 18, 2021, 12:18 »
Hmm... prędkość światła limitem prędkości nie do złamania, terraformacja kompletnie niepraktyczna, brak warunków do życia na jakimkolwiek obiekcie osiągalnym w rozsądnym czasie?

Przez 500 mln lat chyba się da jakąś sztuczną inteligencję wyklepać, a ta będzie niezależna od warunków, czasu i innych czynników.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 18, 2021, 13:53 »
W sensie, że gatunek mógłby kolonizować inne obiekty za pomocą robotów? Po co?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 18, 2021, 13:57 »
Hmm... prędkość światła limitem prędkości nie do złamania, terraformacja kompletnie niepraktyczna, brak warunków do życia na jakimkolwiek obiekcie osiągalnym w rozsądnym czasie?

Przez 500 mln lat chyba się da jakąś sztuczną inteligencję wyklepać, a ta będzie niezależna od warunków, czasu i innych czynników.

A do tego można dodać nawet i to, że życie przynajmniej próbowałoby się dostosować do życia w "gorszych" warunkach niż te panujące na planecie, skąd osobniki jakiejś cywilizacji postanowiły się "wyeksportować". Czy to słabsza grawitacja, czy też życie w ograniczonej przestrzeni (np tunele pod powierzchnią), czy też innych czynników. To dostosowanie się mogłoby być "wspomagane" przez intelekt i zdobycze technologiczne danej cywilizacji. :)

W sensie, że gatunek mógłby kolonizować inne obiekty za pomocą robotów? Po co?

Możliwe, że Borys bardziej powiedział, że organiczne ciała w dużej części z czasem mogą się same zrobotyzować, jako element dostosowania do warunków w innych miejscach.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 18, 2021, 14:12 »

Hmm... prędkość światła limitem prędkości nie do złamania, terraformacja kompletnie niepraktyczna, brak warunków do życia na jakimkolwiek obiekcie osiągalnym w rozsądnym czasie?

Przez 500 mln lat chyba się da jakąś sztuczną inteligencję wyklepać, a ta będzie niezależna od warunków, czasu i innych czynników.


W sensie, że gatunek mógłby kolonizować inne obiekty za pomocą robotów? Po co?

Możliwe, że Borys bardziej powiedział, że organiczne ciała w dużej części z czasem mogą się same zrobotyzować, jako element dostosowania do warunków w innych miejscach.

Albo zrobotyzowane misje mogą krążyć od planety do planety zasiedlając je biologicznymi formami życia zapisanymi w bazie danych.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 18, 2021, 16:28 »
W sensie, że gatunek mógłby kolonizować inne obiekty za pomocą robotów? Po co?

Nie. Inteligencja w niebiologicznych ciałach mogłaby kolonizować nieprzyjazne dla życia obiekty nie w interesie bladawców, ale swoim własnym.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 18, 2021, 17:14 »
To bardzo ciekawe Borysie - możesz to rozwinąć? Jeśli cię dobrze rozumiem, to chodzi ci o to, że docelowo AI by stworzyła swoją własną ekonomię (i kolonizację), która w pewnej części by była niezależna od ekonomii "biologicznych rodziców"? Np pozyskiwanie surowców i ich obróbka dla innych odbiorców, którzy z kolei też by coś oferowali w zamian? (Np energię, paliwo, komponenty, dane itp.)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 18, 2021, 21:44 »
To bardzo ciekawe Borysie - możesz to rozwinąć?

Motywacje i cele AI mogą być dowolne - od bardzo ludzkich, po zupełnie od czapy - dlatego nie będę się bawił w pisarza SF. Chodziło mi jedynie o to, że biologia nie jest nieprzekraczalną barierą dla cywilizacji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 18, 2021, 21:44 »