Autor Wątek: Zaproszenie dla obserwatorów księżyca  (Przeczytany 1167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Capsula Espacial

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Latanie na statku na ogromnym morzu Wszechświata
    • Revista Digital Capsula Espacial
Zaproszenie dla obserwatorów księżyca
« dnia: Wrzesień 17, 2020, 00:12 »
Witam, nazywam się Juan

Ta wiadomość nie jest spamem, byłem już na tym forum i jest zaproszeniem obserwatorów do współpracy przy zdjęciach lub rysunkach, jest darmowa i ma cel edukacyjny

(Przepraszamy za tłumaczenie, używam automatycznego tłumacza)

Więcej informacji na naszym blogu: https://sociedadlunarparanaensesla.blogspot.com/

Witaj !!! Z Argentyny zapraszamy do udziału w tej inicjatywie, Argentine Lunar Society (SLA), chociaż jesteśmy z odległych krajów, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zrobili coś razem
Tutaj przesyłam wam magazyn Kosmiczna Kapsuła poświęcony Argentyńskiemu Towarzystwu Księżycowemu, obecnie jednoczymy kraje w obserwacjach i badaniach Księżyca

W publikacji, którą można przeczytać w ISSUU tutaj: https://capsula-espacial.blogspot.com/2020/08/bienvenidos-aeste-numero-de-capsula.html i można ją przetłumaczyć, pobierając ją z przykładowego pliku Archive.org działania i badania, które prowadzimy

Poniżej przesyłam ci program Lunar 100 i program Lunar Bright Rays oraz odpowiednie kontakty dla każdego, kto chce się przyłączyć, może to zrobić (jeśli to możliwe, wyślij wiadomość po hiszpańsku)

Dołącz, obserwacje z innych części planety są bardzo interesujące

Program Lunar 100 SLA-SAO

   Sekcja Księżycowa LIADA sponsoruje następujący program obserwacyjny uruchomiony wspólnie przez Sociedad Astronomica Octante (SAO) z Orientalnej Republiki Urugwaju i SLA

   Lunar 100 to lista najciekawszych miejsc do amatorskich obserwacji Księżyca, uporządkowana od najmniejszej do największej trudności obserwacyjnej. Został wykonany przez Charlesa A. Wooda dla wydania magazynu Sky and Telescope, w celu stymulowania systematycznych obserwacji Księżyca, z myślą o odtworzeniu doświadczenia obserwacji obiektów głębokiej przestrzeni z katalogu Messiera.

   Magazyn The Lunar Observer, miesięczna publikacja Association of Lunar and Planetary Observers (ALPO), publikuje dwumiesięcznik zatytułowany Focus on, przeznaczony do gromadzenia zdjęć konkretnego wypadku na Księżycu, który został wybrany ze względu na jego szczególne zainteresowanie. Od maja 2020 r. Najlepsze zdjęcia wypadków selenograficznych z zestawienia będą publikowane we wspomnianym magazynie. W każdym dwumiesięczniku sekcji Focus on pojawi się dziesięć wypadków, zaczynając od pierwszej dziesiątki (najłatwiejszej do zaobserwowania). . W wydaniu z lipca 2020 r. Zdjęcia wypadków selenograficznych ujęte w numerach od 11 do 20 będą publikowane i tak dalej co dwa miesiące, aż do osiągnięcia numeru 100.

   Z SLA i SAO Wschodniej Republiki Urugwaju uważamy, że interesujące jest przyłączenie się do inicjatywy The Lunar Observer i dlatego uruchomiliśmy ten Program Lunar 100 pod auspicjami Sekcji Księżycowej LIADA. Cel jest dwojaki, będziemy zgłaszać obrazy przesłane do programu do The Lunar Observer, a także opublikujemy je we wszystkich mediach Sekcji Księżycowej SLA, SAO i LIADA, uważamy, że jest to świetna możliwość stymulowania amatorskich obserwacji Księżyca i jeśli wezwanie się powiedzie, możemy marzyć o ostatecznej wspólnej publikacji.

   Lista Lunar 100 jest dostępna pod adresem: https://es.wikipedia.org/wiki/Lunar_100 i pojawi się na stronach internetowych SAO, SLA i LIADA Lunar Section.

   Możesz wysyłać zdjęcia z dowolnej daty, nie muszą być aktualne. Celem jest pokazanie tych 100 wypadków selenograficznych. Jak wysłać swoje zdjęcia? wyślij zdjęcia na następujące e-maile

                         sociedadlunarargentina@gmail.com

Minimalne dane (wymagane przez ALPO do publikacji w The Lunar Observer

1- Wypadek na Księżycu, 2- Nazwisko obserwatora i geograficzne miejsce obserwacji
3- Dzień i czas obserwacji
4- Rodzaj i apertura teleskopu
5- Użyta kamera, wskaż, czy zastosowano filtr, a jeśli tak, podaj jego dane.


Badanie porównawcze kraterów z jasnymi promieniami (jasne kratery promieniowe)

Wspólny program Sekcja Księżycowa LIADA, Stowarzyszenie Amatorów Astronomii (AAA) / Urugwaj, Argentyńskie Towarzystwo Księżycowe (SLA)

Zajęcia

1 - Wybór kraterów i jasnych punktów do obserwacji, wybranie próbki reprezentatywnej zarówno dla tych znajdujących się w morzach, jak i na wyżynach, przy użyciu listy ALPO „Bright Lunar Ray Project”.

2 - Wizualna i fotograficzna obserwacja kraterów objętych projektem, zawsze ze wskazaniem dnia, godziny, minut i kolongtu.

3 - Kompilacja obrazów archiwalnych ze wskazaniem danych, o których mowa w poprzednim punkcie.

4 - Rejestracja wybranych obrazów, rejestracja systemów promieniowych zawartych w programie za pomocą map Lunar and Planetary Laboratory, które zostaną udostępnione do pobrania uczestnikom programu.

5 - Porównanie zapisów i zdjęć oraz wybór tematów zawartych w „Projekcie Jasnego Księżyca” ALPO, które są istotne według naszych danych.

cele

1 - Zgłoszenie obrazów i zapisów do ALPO, zwłaszcza do jego „Bright Lunar Project”.

2 - Przygotowanie studium porównawczego uzyskanych zapisów z wnioskami mającymi na celu odpowiedź na pytania postawione przez ALPO „Bright Lunar Project”.

Bibliografia

Sekcja Studiów Topograficznych Księżyca. Projekt Bright Lunar: Cele (http://moon.scopesandscapes.com/rays-objectives.pdf)

Nagrywanie jasnych promieni księżycowych, William Dembowski (http://moon.scopesandscapes.com/tlo_back/tlo201804.pdf)

Projekt promienia jasnego księżyca
cele

   Oprócz podstawowego mapowania lokalizacji, rozmiaru i zasięgu promieni księżycowych, wciąż jest wiele rzeczy do nauczenia się na ich temat. Celem projektu jest odpowiedź na następujące pytania:

Rozkład wyładowań atmosferycznych: czy uderzenia pioruna występują głównie na wyżynach lub morzach? Czy kratery promieniowe tworzą zauważalne gromady lub gromady? Czy istnieją przesłanki wskazujące na to, że którykolwiek z promieni pochodzi z odległej strony Księżyca?

Struktura promienia: czy promienie są równomiernie rozłożone wokół pierwotnego krateru? Jeśli promienie wychodzą z krateru, czy zaczynają się od jego środka, czy od krawędzi? Jaki jest początek i koniec poszczególnych promieni i systemów promieni?

Wygląd promienia: jak zmienia się jasność i / lub kolor promienia podczas lunacji? Czy istnieją różnice w jasności i / lub kolorze między jednym a drugim systemem promieni? Czy jasność i / lub kolor promienia zmienia się wzdłuż jego długości? Kiedy poszczególne promienie lub systemy promieni stają się widoczne o wschodzie słońca lub niewidoczne o zachodzie słońca? Czy kratery zawsze są jaśniejsze niż ich promienie, czy też którykolwiek z promieni przekracza jasność głównego krateru? Czy wygląd wiązki zmienia się przy zastosowaniu kolorowych filtrów lub polaryzatorów? Czy promienie są najjaśniejsze podczas pełni księżyca, kiedy słońce jest nad Twoją lokalizacją, czy w jakimkolwiek innym momencie podczas lunacji?

Interakcja promieni z cechami lokalnymi: czy promienie wydają się być odchylane, przerywane lub ukrywane przez cechy powierzchni? Czy promienie z różnych systemów nachodzą na siebie? Czy są oznaki awarii w przypadku nakładania się systemów? Czy można określić, który system jest najmłodszy? Czy istnieją lokalne elementy naśladujące błyskawice (rymy, plecy, łańcuchy kraterów itp.)? Kiedy błyskawica nie jest widoczna, czy istnieją dowody jej obecności na powierzchni Księżyca?

Zapis promienia jasnego księżyca

   Powszechnie wiadomo, że najlepszą porą na obserwację jasnych promieni księżycowych jest pełnia księżyca lub jej okolica. Jednak badanie promieni to inna sprawa. Nie pojawiają się one nagle w czasie pełni księżyca, a następnie natychmiast znikają. A wszystkie promienie nie zapalają się i nie ciemnieją jednocześnie. Jeśli chcesz poważnie zbadać jasne promienie księżycowe, należy je obserwować we wszystkich warunkach oświetleniowych. Jednym z celów badania promieni jest określenie, kiedy każdy system promieni jest widoczny po raz pierwszy, a kiedy nie jest już widoczny. Te granice nie są oparte na porze dnia, ale na długości geograficznej selenograficznej (długość geograficzna porannego terminatora na Księżycu).

   Inną ważną właściwością systemu promieniowego jest jego rozmiar i zasięg w dowolnym momencie. Te właściwości mogą wydawać się zmieniać w czasie lunacji, gdy zmienia się kąt padania światła słonecznego. Jednym ze sposobów zapisania pozycji i zasięgu promieni jest narysowanie ich na mapie księżyca. Jedną z najlepszych map do tego zastosowania są mapy Kwadrantu Księżyca opublikowane przez Lunar and Planetary Laboratory, które można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej https://www.lpl.arizona.edu/, wyszukując System krater księżycowy, kwadrant I i tak dalej. Każdy kwadrant składa się z 11 małych map, co daje łącznie 44. Piękno

Contact:  sociedadlunarargentina@gmail.com

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: r.capsula.espacial@gmail.com

Wielkie dzięki przyjaciele
Modyfikuj wiadomość


https://capsula-espacial.blogspot.com/2020/08/bienvenidos-aeste-numero-de-capsula.html


Polskie Forum Astronautyczne

Zaproszenie dla obserwatorów księżyca
« dnia: Wrzesień 17, 2020, 00:12 »