Autor Wątek: Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek?  (Przeczytany 866 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek? czy nie czasem "Pionowy start"? Ktoś na innej grupie zwrócił mi uwagę, że nie mam racji, ale jestem święcie przekonany, że to był raczej ten odcinek, a przynajmniej ten, w którym autorzy omawiali technologię stosowaną w śmigłowcach....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2022, 16:22 »
Według mnie chyba "Sen na jawie", bo "Pionowy start" był przed nim. Choć to wcale nie jest pewne, gdyż data emisji nie musi pokrywać się chronologicznie z ich nakręceniem.
"Pionowy start" to 466 odcinek SONDY, wyemitowany 21.09.1989 r., potem miał być 467 - "Kapeć" (niewyemitowany), a "Sen na jawie" to odcinek 468, wyemitowany dopiero 19.10.1989 r. Czyli już po wypadku, odcinek inny, w całości poza studiem, z małym udziałem prowadzących, a opierający się o felietony i materiały reklamowe Shell. No i trochę krótszy, bo 24-minutowy z sekundami. Może planowali jeszcze coś do niego dokręcić w studio, nie wiem.
Być może więc masz rację z tym "Pionowym startem", to na pewno ostatni taki pełnokrwisty odcinek SONDY.

Screen z odcinka "Sen na jawie":


Można jeszcze doliczyć "Rezerwat" (469), który został zrealizowany pod redakcją Tomasza Pycia w oparciu o pozostawione projekty, szkice scenariusza, luźne notatki i konsultacje zespołu "Beyond 2000". Niby SONDA, ale już inna, bez oryginalnej czołówki i z uwagi na to, że tylko wykorzystano materiały do odcinka.

Ostatnim dostępnym jest podobny do ww. odcinek pt. "Nasze kochane zwierzęta", wyemitowany jako 468, który przejął numer niezrealizowanego odcinka "Kapeć".
Tak swoją drogą, wszędzie piszą, że "Program nie został zrealizowany, brak informacji o planowanej tematyce", a ja coś kojarzę, że miał być to odcinek o konstrukcji i wytwarzaniu nowoczesnych opon, oraz sposobach radzenia sobie z przebitą oponą. Tylko skąd mi się to kojarzy - niestety nie pamiętam.

Nasze kochane zwierzęta:


The Dark Side of the Moon

Offline kafar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Lubię księżyc
Odp: Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2023, 21:19 »
Cytuj
"Sen na jawie" to odcinek 468, wyemitowany dopiero 19.10.1989 r.
Według wikipedii emisja nastąpiła dopiero we wrześniu 1990. Tamta informacja jest błędna, czy może w 1990 to była powtórka?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2023, 13:34 »
Już z kilku źródeł mam potwierdzenie, że ostatnim, faktycznie nagranym przed wypadkiem odcinkiem, był wspomniany "Pionowy start".
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2023, 13:34 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2023, 21:15 »
Cytuj
"Sen na jawie" to odcinek 468, wyemitowany dopiero 19.10.1989 r.
Według wikipedii emisja nastąpiła dopiero we wrześniu 1990. Tamta informacja jest błędna, czy może w 1990 to była powtórka?
W takim razie muszę to sprawdzić dokładniej.

Już z kilku źródeł mam potwierdzenie, że ostatnim, faktycznie nagranym przed wypadkiem odcinkiem, był wspomniany "Pionowy start".
Czyli pokrywałoby się to z moimi przypuszczeniami, że tak właśnie mogło być:

Być może więc masz rację z tym "Pionowym startem", to na pewno ostatni taki pełnokrwisty odcinek SONDY.
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Jak nazywał się ostatni, nakręcony przez autorów SONDY odcinek?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2023, 21:15 »