Pierwotna data: 17/02/2008
Możliwe wykrycie przodka supernowej szczególnego typuNaukowcy donoszą o możliwym wykryciu podwójnego systemu gwiazd, który później został zniszczony w wyniku eksplozji supernowej Ia(do teraz nigdy nie wykryto gwiazdy, która potem stała się supernową tego typu).
Ale od początku. W 2007 r wykryto supernową w pobliżu galaktyki eliptycznej NGC 1404. Nazwaną ją SN 2007on i sklasyfikowany jako supernową typu Ia co oznacza, że eksplozja spowodowany został przez wybuch białego karła w podwójnym układzie gwiazd.
Powód wybuch białego karła nie jest do końca znany. Jedna z teorii zakłada, że biały karzeł mógł "wykradać" materię drugiej gwieździe z systemu co doprowadza do jego niestabilności i w konsekwencji wybuchu.
Taka opcja przewiduje jednak, że podczas pobierania materii, karzeł silnie się ogrzewa oraz produkuje promienie rentgenowskie, które powinny być wykryte przed wybuchem.
I tak właśnie się stało. Na zdjęciach tego obszaru wykonanych rzez Chandrę 4 lata wcześniej wykryto dość silne źródło promieni X. Jest tylko jedno "ale". Źródło to nie znajduje się dokładnie w miejscu gdzie wykryto supernową. Praktycznie z każdych pomiarów wynika, że różnica pozycji jest na tyle duża, że nie może być wynikiem jakiegokolwiek błędu.
Z drugiej jednak strony, w tym obszarze jest tak mało źródeł rentgenowskich, że prawdopodobieństwo występowania takiego źródła niezwiązanego z supernową jest znikomo małe.
Jeszcze innym wytłumaczeniem, znacznie mniej prawdopodobnym jest całkowite zniknięcie źródła promieniowania rentgenowskiego odpowiedzialnego za wybuch supernowej.
Tak czy inaczej zagadka trwa, a naukowcy planują kolejne jeszcze dokładniejsze badanie tej sprawy.
Faktem jest jednak, że w przyszłości, wcale nie tak dalekiej możliwe, że będziemy mogli wykrywać choć część supernowych na jakiś czas przed ich wybuchem.
Po prawej obraz wykrytej supernowej, po lewej ten sam obszar przed czterema latami. Wyraźnie widać, że źródło rentgenowskie nie znajduje się idealnie w środku okręgu, który wyznacza miejsce supernowej SN 2007on.
http://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/08-018.htmlhttp://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/multimedia/photos08-018.htmlhttp://chandra.harvard.edu/press/08_releases/press_021308.html