HISTORIA MISJI
Projekt dużego obserwatorium rentgenowskiego został zaproponowany w 1976r. Jego autorami byli Riccardo Giacconi i Harvey Tananbaum. Wstępne prace nad misją w następnych latach prowadziły centra Marshall Space Flight Center (MSFC) i Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO). Szczegółowe prace projektowe trwały w latach 80-tych i 90-tych. Na początku rozważano zbudowanie dwóch obserwatoriów AXAF (misja obrazująca), oraz AXAF-S (misja spektrometryczna). Potem zostały one połączone w jeden pojazd. W roku 1992 projekt satelity został zmodyfikowany w celu ograniczenia kosztów. Usunięto 4 zwierciadła rentgenowskie oraz 2 instrumenty naukowe, w tym główny instrument spektrometryczny (X-ray Spectrometer - XRS). Zmieniono także orbitę pojazdu. W celu uniknięcia wpływu pasów radiacyjnych zdecydowano się na orbitę silnie eliptyczną. W ten sposób jednak utracona została możliwość serwisowania statku za pomocą wahadłowców. Nazwa obserwatorium - Chandra powstała w 1998r. Pierwotnie wystrzelenie Chandry było planowane na sierpień 1998 roku. Opóźniło się jednak o 2 lata.
Instrument XRS został zastosowany na japońskich satelitach Astro-E. Oryginalny satelita - Astro-E uległ jednak zniszczeniu w czasie startu10 lutego 2000r. Misja drugiego satelity - Astro-E2 (Suzaku) jest prowadzona z powodzeniem, ale jego instrument XRS uległ awarii przed rozpoczęciem właściwych obserwacji.
Jeden z najważniejszych elementów obserwatorium Chandra - zwierciadła rentgenowskie zostały wytworzone w Raytheon Optical Systems w Danbury. Zwierciadła zostały dokładnie wyszlifowane i wyczyszczone w Optical Coating Laboratories, Inc. w Santa Rosa w California (z Danbury zostały przetransportowane droga lotniczą). Potem pokryto je irydem. Następnie zostały przetransportowane drogą lotniczą do Eastman Kodak Company w Rochester w stanie New York, gdzie zostały połączone ze strukturą podpierającą. Pomyślny montaż tego systemu, zakończony we wrześniu 1996 roku był jednym z najważniejszych kroków w rozwoju Chandry. W listopadzie 1996 roku system zwierciadeł został przetransportowany na pokładzie wojskowego samolotu C5 do Huntsville w Alabamie i dostarczony do Centrum Lotów Kosmicznych im. Marschalla (Marschall Space Flight Center). Tam system zwierciadeł i instrumenty naukowe zostały gruntowanie przetestowane w systemie kalibracji rentgenowskiej zbudowanym specjalnie w tym celu przez zespół wspierający konstrukcję obserwatorium. Testy zakończone w maju 1997r pokazały, że Chandra może wytworzyć obraz rentgenowski 25 razy ostrzejszy od wcześniejszych obserwatoriów rentgenowskich. Po zakończeniu kalibracji system został przetransportowany do TRW (obecnie NGST) w Redondo Beach w Kalifornii. Tam zmontowano razem system zwierciadeł, instrumenty naukowe i statek kosmiczny, a następnie przeprowadzono testy weryfikujące gotowość pojazdu do startu. W końcu, w 1999 roku kompletne obserwatorium zostało przetransportowane do KSC, gdzie przeprowadzono ostatnie przygotowywania do startu i umieszczono je w ładowni wahadłowca.