Autor Wątek: Stardust / Stardust-NExT  (Przeczytany 27308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #120 dnia: Luty 27, 2011, 22:06 »
Zastanawiam się nad tym co będą dalej robiły nasze dzielne sondy: Deep Impact/EPOXI oraz Stardust? Chyba są w dobrym stanie, żeby kontynuować misję? Czy wystarczy im na to paliwa, na ewentualne przeloty koło innych ciał niebieskich?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #121 dnia: Luty 27, 2011, 23:48 »
Zastanawiam się nad tym co będą dalej robiły nasze dzielne sondy: Deep Impact/EPOXI oraz Stardust? Chyba są w dobrym stanie, żeby kontynuować misję? Czy wystarczy im na to paliwa, na ewentualne przeloty koło innych ciał niebieskich?
Co do Stardust to poziom paliwa jest bardzo niski. Tutaj:
http://spaceflightnow.com/news/n1012/23stardustnext/
napisali, że zakończenie misji nastąpi w okolicach 28 kwietnia. Być może uruchomią tylko silniki tak aby zużyć całe paliwo i w ten sposób porównać faktyczną pozostałą ilość paliwa z wartością wyliczoną. Więc w tym roku pożegnamy sondę Stardust...a pamiętam jak oglądałem start tej misji w TVP-1 (gdzieś chyba mam nawet na VHS :P) .

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #122 dnia: Luty 28, 2011, 09:23 »
a pamiętam jak oglądałem start tej misji w TVP-1 (gdzieś chyba mam nawet na VHS :P) .

Też mam wspomnienia odnośnie początku tej misji - start pokazali w "Teleexpressie" ;)
GG 8698011

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #123 dnia: Luty 28, 2011, 11:47 »
Sonda naprawdę sporo zrobiła, także przejdzie na zasłużoną emeryturę :) Nic się więcej z niej nie da wycisnąć, biorąc pod uwagę pokładowe instrumenty oraz brak możliwości korekcyjnych trajektorii.

Kawałem historii te kilkanaście lat :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #123 dnia: Luty 28, 2011, 11:47 »

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #124 dnia: Luty 28, 2011, 11:55 »
a pamiętam jak oglądałem start tej misji w TVP-1 (gdzieś chyba mam nawet na VHS :P) .

Też mam wspomnienia odnośnie początku tej misji - start pokazali w "Teleexpressie" ;)

Jak pokazywali w Teleexpressie to nie był bym pewien czy rzeczywiście wystartowała.  :D Ostatnio mówili, że prom Discovery wylądował na ISS  ;D

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 14, 2011, 22:56 »
...a pamiętam jak oglądałem start tej misji w TVP-1 (gdzieś chyba mam nawet na VHS :P) .
Znalazłem i wrzuciłem tę relację na yt. W tym czasie TVP prowadziła akcję zbierania imion, które miały potem zostać umieszczone na pokładzie rakiety. Oczywiście każdy kto posiadał dostęp do internetu mógł zrobić to samodzielnie. Jednak był to rok 1999 a dostęp do internetu nie był tak powszechny jak dzisiaj :P  Start następuje w 5:05.

Podoba mi się komentarz Ustynowicza. Co prawda pod wpływem emocji wywołanych widokami z kamerki pokładowej momentami gubi wątek i przegapił odpalenie drugiego stopnia, ale mimo wszystko całkiem fajnie się słucha :) Co do Ustynowicza, to był on chyba współautorem krótkich odcinków poświęconych wybranym misjom wahadłowców. Nazywało się to chyba "Alfa" (stara nazwa ISS) czy jakoś podobnie. Jeśli mi się jakieś zachowały to też wrzucę do odpowiedniego działu.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 25, 2011, 07:43 »
24.03.2011 około 23:00 GMT włączono silnik sondy, który funkcjonował 146 sekund, aż do wyczerpania paliwa, a po przesłaniu danych z manewru, o 23:33, wyłączono jej nadajnik, czym jej misja została definitywnie zakończona. Znajduje się ona na orbicie heliocentrycznej, na której w ciągu najbliższych 100 lat nie będzie zbliżać się do planet bardziej, niż na kilka (Ziemia), bądź kilkanaście (Mars) milionów kilometrów.

Żegnaj S/N i dziękujemy ci!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2012, 22:27 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 25, 2011, 21:39 »
Dziękujemy sondo Stardust! Należy jednak pamiętać, że analiza danych wciąż trwa i co jakiś czas będą pewnie pojawiać się publikacje naukowe związane z tą wyprawą.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 25, 2011, 23:19 »
Piękna misja, i.. właśnie zdaję sobie sprawę, że oglądamy zmierzch prawdziwej misji naukowej. Dziękujemy Stardust!

Więcej o zakończeniu misji w artykule na kosmo.

Scorus

  • Gość
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 22, 2012, 17:28 »
Dane z przelotu koło Tempel 1 zostały już zarchiwizowane. A więc prace związane z misją zostały zakończone.
http://pdssbn.astro.umd.edu/data_sb/missions/stardustnext/index.shtml

Scorus

  • Gość

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #131 dnia: Sierpień 15, 2014, 20:59 »
Jest szansa, iż Sturdast przechwycił drobiny materii miedzygwiezdnej:
http://www.kosmonauta.net/2014/08/stardust-przechwycil-materie-miedzygwiezdna/
Pytanie tylko, czym naukowcy chcą odróżnić taką materię, skoro nigdy takowej w rękach nie mieli?  ::)

Scorus

  • Gość
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #132 dnia: Sierpień 15, 2014, 23:10 »
W meteorytach takie się spotyka. Można odróżnić składem izotropowym, co też pisze w artykule na kosmonaucie.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1945-5100.1993.tb00274.x/abstract

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #133 dnia: Styczeń 19, 2024, 17:06 »
Nowe badania ujawniają prawdziwą naturę komety Wild 2.

Na ilustracji: Wizja artystyczna misji Stardust w kosmosie. Źródło: NASA/JPL/Cornell/LMSS


Osiemnaście lat po powrocie misji NASA Stardust na Ziemię, która przywiozła pierwsze próbki ze znanej komety, zaczynamy poznawać prawdziwą naturę tego lodowego ciała.

Misja Stardust zebrała materiał z Wild 2, komety, która prawdopodobnie uformowała się za Neptunem i obecnie krąży wokół Słońca pomiędzy Marsem a Jowiszem. Żmudne analizy próbek mikroskopowych, opisane niedawno w czasopiśmie Geochemistry, ujawniły zaskakującą prawdę o pochodzeniu i historii tej komety.

Kiedy Stardust wystrzelono w 1999 roku, wielu naukowców spodziewało się, że w skalistym materiale komety dominuje pierwotny pył, z którego powstał Układ Słoneczny – „pył gwiezdny”, od którego wzięła się nazwa misji. Jednak rzeczywiste próbki opowiadały inną historię: Wild 2 zawiera potpourri pyłu, który powstał w wyniku różnych wydarzeń na początku historii Układu Słonecznego.



Po lewej: Złożony obraz jądra komety Wild 2 wykonany z długą i krótką ekspozycją, przedstawiający cechy powierzchni i aktywność dżetów. Po prawej: zbliżenie z innego zdjęcia przedstawiające szczyty, zagłębienia i grzbiety na Wild 2. Źródło: Geochemistry

Przetrzymywana w chłodni kosmicznej przez prawie cały okres swojego życia kometa uniknęła zachodzących zmian pod wpływem ciepła i wody, które są obserwowane w próbkach pochodzących z planetoid. Dla naukowców, którzy zajmowali sie tymi badaniami, odkrycie, że Wild 2 zawiera zapis „lokalnych” wydarzeń, było ekscytujące.

„Kometa Wild 2 była świadkiem wydarzeń, które ukształtowały Układ Słoneczny w taki, jaki widzimy dzisiaj” – powiedział Ryan Ogliore, profesor fizyki na wydziale Arts & Sciences na Washington University w St. Louis, który studiuje próbki Stardust przez kilka lat. – „Zawiera ona rzeczy, których nigdy nie widzieliśmy w meteorytach, takie jak niezwykłe skupiska węgla i żelaza oraz prekursory sferuli magmowych, które tworzą najpopularniejszy typ meteorytów. Wszystkie te obiekty zostały znakomicie zachowane.”

Niezwykły skład Wild 2

Może się wydawać, że po prawie dwudziestu latach naukowcy mieli mnóstwo czasu na przeanalizowanie maleńkiej ilości materiału zwróconego przez misję Stardust: mniej niż jeden miligram (wyobraźcie sobie ziarnko piasku). Jednakże warto pamiętać, że na materiał składają się tysiące drobnych cząstek znajdujących się w kolektorze wielkości pizzy.

„Prawie każda cząsteczka Wild 2 jest wyjątkowa i ma inną historię do opowiedzenia” – powiedział Ogliore. „Wydobycie i analiza tych ziaren jest czasochłonnym procesem. Ale korzyści płynące z nauki są ogromne”.



Mikroskopijne składniki cząstek pyłu zebrane z okolic Komety Wild 2 (po lewej) i przestrzeni międzyplanetarnej (po prawej) przez misję Stardust i przywiezione na Ziemię. Obydwa elementy składają się ze szkła z osadzonymi zaokrąglonymi ziarnami metalu i siarczkami. Mogą to być zachowane ziarna międzygwiazdowe, które zostały włączone do ciał wczesnego Układu Słonecznego. Źródło: NASA

Większość cząstek pochodzących z Wild 2 jest wciąż niezbadana i z pewnością kryje w sobie wiele innych niespodzianek. Z biegiem czasu próbki będzie można badać przy użyciu nowych technik, które nie istniały w momencie startu misji.

„Próbki Stardust, mikroskopijne ziarna z ciała o średnicy mniejszej niż trzy km, zawierają zapis głębokiej przeszłości i wydarzeń, które miały miejsce w przestrzeni obejmującej miliardy kilometrów” – powiedział Ogliore. „Po 18 latach badań tej komety mamy znacznie lepszy obraz dynamicznych lat formowania się Układu Słonecznego”.

Więcej informacji: publikacja „Comet81P/Wild 2: A record of the Solar System’s Wild Young” Ryana C. Ogliore, 28 listopada 2023 r., Geochemistry.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0009281923000971?via%3Dihub
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2024, 17:09 wysłana przez Slavin »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 20, 2024, 04:21 »
Po dwóch dekadach kometa Wild 2 wciąż zaskakuje. Nowe odkrycia w próbkach z misji Stardust.



Chwała temu, kto jeszcze pamięta misje kosmiczne z początku XXI wieku. Niemal dokładnie osiemnaście lat temu na Ziemię wróciła kapsuła z próbkami pobranymi z warkocza pyłowo-lodowego ciągnącego się za kometą Wild 2 przez sondę Stardust. Mimo upływu czasu, próbki zebrane w trakcie tej misji wciąż dostarczają naukowcom bardzo ciekawych informacji.

Sonda Stardust zebrała próbki materiału z komety Wild 2, komety, która prawdopodobnie uformowała się za Neptunem i obecnie krąży wokół Słońca po orbicie rozciągającej się między orbitami Marsa i Jowisza. Żmudne analizy próbek mikroskopowych, opisane niedawno w czasopiśmie Geochemistry, ujawniły zaskakującą prawdę o pochodzeniu i historii komety.

Misja Stardust rozpoczęła się wyniesieniem sondy w przestrzeń kosmiczną w 1999 roku. Wtedy to wielu naukowców spodziewało się, że w skalistej części komety dominuje pył, z którego powstał Układ Słoneczny. Stąd zresztą wzięła się nazwa całej misji (Stardust to pył gwiezdny).

Jak się jednak okazuje, założenie to było błędne. Kometa Wild 2 zbudowana jest z pyłu pochodzącego z wielu różnych zdarzeń, do których doszło na początku istnienia Układu Słonecznego. Autorzy najnowszej pracy wskazują wręcz, że kometa ta stanowi swoisty zapis burzliwej historii młodego Układu Słonecznego. Fakt, że ten zapis utrzymał się do dnia dzisiejszego można przypisać faktowi, że kometa nigdy nie zbliża się za bardzo do Słońca, przez co promieniowanie naszej gwiazdy dziennej nie było w stanie odparować wody, zawartej w komecie.



Naukowcy wskazują, że kometa Wild 2 zawiera w swoim wnętrzu rzeczy, których jak dotąd nie udało się odkryć w meteorytach, w tym niezwykłe skupiska węgla i żelaza, a nawet prekursory kul magmowych, które tworzą najpopularniejszy typ meteorytów. W otoczeniu Ziemi takich obiektów nie ma, ale we wnętrzu Wild 2 pozostają one niezmienione od kilku miliardów lat.

Zaskakujący może być dla wielu fakt, że po 18 latach od otworzenia próbki w laboratorium, wciąż można z niej dowiedzieć się czegoś nowego, szczególnie że sonda Stardust zebrała zaledwie jeden miligram materii. Warto jednak pamiętać, że na tę mikroskopijną masę składają się tysiące drobnych cząstek, które zostały uwięzione w aerożelu znajdującym się w instrumencie o powierzchni 0,1 m kw.

„Prawie każda cząsteczka Wild 2 jest wyjątkowa i ma inną historię do opowiedzenia. Wydobywanie i analiza tych ziaren jest czasochłonnym procesem. Jednak korzyści naukowe są ogromne. Próbki zebrane w ramach misji Stardust, mikroskopijne ziarna z ciała o średnicy mniejszej niż trzy kilometry, zawierają zapis głębokiej przeszłości Układu Słonecznego. Po 18 latach badań tej komety mamy znacznie lepszy obraz dynamicznych lat formowania się Układu Słonecznego”.

– mówi Ryan Ogliore z Washington University w St. Louis, główny autor opracowania.

Większość cząstek Wild 2 jest wciąż niezbadana i z pewnością kryje w sobie wiele innych niespodzianek. Z biegiem czasu próbki będzie można badać przy użyciu nowych technik, które nie istniały w momencie startu i lądowania misji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stardust / Stardust-NExT
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 20, 2024, 04:21 »