Autor Wątek: Rada Ministerialna ESA 2012  (Przeczytany 12072 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Rada Ministerialna ESA 2012
« dnia: Listopad 20, 2012, 12:21 »
To wydarzenie zasługuje na oddzielny wątek.

Dziś zaczęła się Rada Ministerialna ESA 2012 i Polska w niej bierze udział jako 20. członek tej agencji. Do jutra ministrowie/przedstawiciele państw ESA będą debatować na temat przyszłości europejskiego sektora kosmicznego. Zapadną decyzje wiążące nawet i na kilkanaście lat.

Dziś/jutro muszą zapaść decyzje takie jak: przyszłość Ariane 5/ start programu Ariane 6, przyszłość ISS, co dalej z ATV. Będą też akcenty regionalne - czyli jak rozwijać współpracę pomiędzy różnymi państwami w ESA - także tymi "nowymi" i "malutkimi".

Pierwsze fotki już wypływają. Jedna z nich ma polską flagę w tle. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2012, 14:34 »
Ponoć strona niemiecka się mocno starła ze stroną francuską w kwestii rakiety nośnej. Niemcy wolą Ariane 5 a Francuzi - Ariane 6. Atmosfera jest według niektórych źródeł "bardzo napięta".

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2637
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2012, 16:02 »
To może zaczną się nawzajem okładać częściami Ariane? :) Które części przetrwają więcej uderzeń, ta wersja rakiety zostanie przyjęta.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2012, 17:02 »
To może zaczną się nawzajem okładać częściami Ariane? :) Które części przetrwają więcej uderzeń, ta wersja rakiety zostanie przyjęta.

He he ciekawy pomysł  ;D Problem w tym, że części Ariane 6 w ogóle jeszcze nie istnieją  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2012, 17:02 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2012, 17:40 »
Skład Rady Ministerialnej ESA 2012. Zgadnijcie, kto reprezentuje Polskę?  :)

Odpowiedź znajdziecie tutaj: http://www.flickr.com/photos/europeanspaceagency/8202502041/
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2012, 17:43 wysłana przez kanarkusmaximus »

LooZ^

  • Gość
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2012, 20:28 »
Myślałem, że Michał :(

;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2012, 21:34 »


Na popularnym także u nas blogu ParabolicArc artykuł na ten temat: http://www.parabolicarc.com/wp-content/uploads/2012/11/Poland_and_ESA_M.jpg.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2012, 10:14 »
Chyba doszło do przełomu w rozmowach i negocjacjach na Radzie. W skrócie - Ariane 6, ograniczone prace przy Ariane 5 ME, ISS do 2020 roku (przynajmniej) z europejskim udziałem i moduł serwisowy dla MPCV Oriona.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2012, 11:03 »
Chyba doszło do przełomu w rozmowach i negocjacjach na Radzie. W skrócie - Ariane 6, ograniczone prace przy Ariane 5 ME, ISS do 2020 roku (przynajmniej) z europejskim udziałem i moduł serwisowy dla MPCV Oriona.

Kompletna porażka Niemców. Byłem kilka miesięcy temu w Astrium i rozmawiałem z ludźmi odpowiedzialnymi rozwój Ariane, w szczególności górnych stopni. Bardzo im zależało na modernizacji obecnej rakiety, podczas gdy Francuzi nalegali na budowę nowej. Ta druga opcja jest znacznie bardziej kosztowna, co owocuje cięciami, m.in. lądownika księżycowego (też miał budowany przez Niiemców). Można się spodziewać wielu zwolnień w Bremie, zarówno w Astrium, jak i DLR.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2012, 11:14 »
Co więcej - studia nad Ariane 6 mają trwać przez jakieś 18 miesięcy, do około połowy 2014 roku. Czyli miałyby się zacząć już od stycznia?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2012, 11:19 »
W sumie sie nie dziwie. Ariane 6 ma byc mniejsza, jak uslyszalem. Oznacza to, ze bedzei czesciej startowala, bardziej mozna ja optymalizowac - nikt nei bedzie ryzykowac startu takiej rakiety jak ariane-v aby cos poprawic a mniejsza rakieta ma wieksze szanse na ewolucje z kazdym lotem. Tak jak w przypadku sojuza to juz zupelnei inny statek niz ten na poczatku. A ze nei mozna wynosic niczego duzego? Cooz, potrafimy skladac duze konstrukcje na LEO po co ryzykowac budowe kolejnej N-1 jak mozna cos dowozic po kawalku. IMHo, madra decyzja.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2012, 11:23 »
Ariane 5 powstała dla wynoszenia Hermesa bodajże. Dziś Ariane 5 wynosi najczęściej po dwa komsaty na GEO, co nie zawsze jest takie proste. Przykładowo jeśli jeden z komsatów ma jakieś opóźnienie, to drugi nie może lecieć sam, nawet gdyby dostawca sobie tego życzył. :)

Ariane 6 ma być chyba (pewnie to w trakcie studiów wyjdzie) mniejsza i modularna. Czyli - w którejś podstawowej wersji ma wynosić jednego satelitę na GEO, przy niższym koszcie obsługi i łatwiejszych operacjach. Z komercyjnego punktu widzenia - całkiem mądra decyzja.

Pytanie tylko - a co z cięższymi ładunkami, np porównywalnymi masą z ATV?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2012, 12:28 »
Ariane 5 powstała dla wynoszenia Hermesa bodajże. Dziś Ariane 5 wynosi najczęściej po dwa komsaty na GEO, co nie zawsze jest takie proste. Przykładowo jeśli jeden z komsatów ma jakieś opóźnienie, to drugi nie może lecieć sam, nawet gdyby dostawca sobie tego życzył. :)

Ariane 6 ma być chyba (pewnie to w trakcie studiów wyjdzie) mniejsza i modularna. Czyli - w którejś podstawowej wersji ma wynosić jednego satelitę na GEO, przy niższym koszcie obsługi i łatwiejszych operacjach. Z komercyjnego punktu widzenia - całkiem mądra decyzja.

Pytanie tylko - a co z cięższymi ładunkami, np porównywalnymi masą z ATV?

Dokaldnie, o tych problemach z dwoma satelitami naraz to mowilo sie juz od dawna. Sa dwie mozliwosci albo zakladaja, ze starczy ariane-v bo ona tak szybko nie zniknie z wyrzutni, albo inna mozliwosc duza rakieta nie jest na razie potrzebna. A co ja zastapi? Laczenie ladunkow na orbicie? ISS wiele nas nauczyl. czy moze baardzo efektywne wyzsze czlony rakiet? Moze wymiana z japonczykami/rosjanami czy chinczykami? Po co kazdy ma miec ten sam zestaw? Europejczycy maja teraz az 3 opcje A5/Sojuz i Vege, cos za duzo tego dobrego;-)
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2012, 12:41 »
Pytanie tylko - a co z cięższymi ładunkami, np porównywalnymi masą z ATV?

Rozumiem, że Ariane 5 będzie dalej produkowana, choć nie rozwijana.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23261
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2012, 12:53 »
Pytanie tylko - a co z cięższymi ładunkami, np porównywalnymi masą z ATV?

Rozumiem, że Ariane 5 będzie dalej produkowana, choć nie rozwijana.

Będzie - do wersji Ariane 5 ME, która będzie zdolna wynieść 20% więcej ładunku. To jest to "absolutnie minimum", na które Niemcy się zgodzili.

O 13:00 CET będzie konferencja pod tym linkiem:
http://www.esa.int/SPECIALS/Ministerial_Council_2012/SEMW9C91M9H_0.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rada Ministerialna ESA 2012
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2012, 12:53 »