Autor Wątek: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016  (Przeczytany 20468 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 07, 2016, 16:35 »
Zgodnie z zapowiedziami zwołana została rada ONZ na ten temat http://www.bbc.com/news/world-asia-35516278
Komentarze są stosunkowo uspokajające i mam nadzieję, że mają rację. Gdyby Korea Północna chciała wynieść zwykłego satelitę, to raczej skorzystałaby z pomocy Chińczyków, więc zamiary tego startu wydają się być oczywiste. Na szczęście minie jeszcze kilka długich lat, nim będą w stanie wynieść i wymierzyć w cokolwiek swoje bomby, choć bliskość czasowa ostatniego testu i tego startu działają na wyobraźnię. Boję się natomiast, że w duchu szerzącej się poprawności politycznej i owijania w bawełnę, nawet w obliczu takiego niebezpieczeństwa nikt nic nie zrobi, by powstrzymać szalone pomysły Kima i za kilka lat zagrożenie stanie się całkiem realne. Na razie wydaje mi się, że rzeczywiście może chodzić o małe satelity szpiegowskie, jednak ambicje północnokoreańskiego wodza są znacznie większe...

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 07, 2016, 16:50 »
Na szczęście minie jeszcze kilka długich lat, nim będą w stanie wynieść i wymierzyć w cokolwiek swoje bomby, choć bliskość czasowa ostatniego testu i tego startu działają na wyobraźnię. Boję się natomiast, że w duchu szerzącej się poprawności politycznej i owijania w bawełnę, nawet w obliczu takiego niebezpieczeństwa nikt nic nie zrobi, by powstrzymać szalone pomysły Kima i za kilka lat zagrożenie stanie się całkiem realne.

A ja zapytam naiwne pytanie. Co sprawia, że dla specjalistów jest oczywiste, że Uhna 3 jest pociskiem, a nie Angara która uderzyła w poligon na Kamczatce?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 07, 2016, 18:45 »
A ja zapytam naiwne pytanie. Co sprawia, że dla specjalistów jest oczywiste, że Uhna 3 jest pociskiem, a nie Angara która uderzyła w poligon na Kamczatce?

Wydaje mi się, że nikt poważnie nie nazywa rakiety Unha-3 pociskiem - nie jest to konstrukcja, którą szybko można odpalić. Ta rakieta wymaga składania na wyrzutni, której za bardzo nie da się ukryć. Rakieta też nie ma jak być gotowa do odpalenia przez dłuższy czas - raczej tutaj mowa o kilkudziesięciu godzinach od momentu rozpoczęcia tankowania.

Wszystko związane ze startem tej rakiety można obserwować z orbity i wiadomo, że start się zbliża. Nie ma więc elementu zaskoczenia.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 07, 2016, 19:32 »
Zgadza się. Ale też nigdy nie wiadomo, co Koreańczycy umieścili na wierzchołku - czy aby nie jakiś ładunek. Na NSF już pojawiły się mapki, nad którymi miejscami w Stanach satelita przeleciał w pierwszym okrążeniu (jak by to miało jakieś znaczenie, bo przy orbicie polarnej prędzej czy później znajdzie się prawie nad każdym punktem globu).

Inna sprawa, że gdyby Kim zdecydował się zrzucić powrotnik z bombką komuś na głowę, to drugiej okazji już by nie miał - z powodów, które Krzysztof wyłożył.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 07, 2016, 19:32 »

Offline kedrok

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 60
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 08, 2016, 07:21 »
Zobaczcie na te zdjęcia z centrum kontroli lotów, nie dziwi was brak klawiatur?

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 08, 2016, 09:57 »
Po co im klawiatury. Wszystkim kieruje wódz, a oni tylko podziwiają. A on też nie ma klawiatury bo steruje wszystkim bezdotykowo - świadomością.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 08, 2016, 10:16 »
Zobaczcie na te zdjęcia z centrum kontroli lotów, nie dziwi was brak klawiatur?

Mają klawiatury wysuwane. Na zdjęciu poniżej widać przynajmniej jedną w trzecim rzędzie (kliknij na zdjęcie). Widać że pracują patrząc tylko na ekran, nie na klawiaturę.


Offline kedrok

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 60
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 08, 2016, 12:03 »
faktycznie

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 08, 2016, 14:43 »
Czy są jakieś obserwacje lub nasłuch satelity? Nigdzie nie znalazłem żadnej informacji na ten temat... 

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 08, 2016, 15:08 »
Znalazłem tylko negatywne informacje:

Cytuj
Signals from the new satellite had also yet to be detected. Amateurs and experts alike are doing their best to listen in around the world, but it is unclear exactly what frequency the satellite is supposed to be using, or what it will be transmitting.

Jonathan McDowell, an astrophysicist working at the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, said four objects from the 2012 launch are still trackable in their orbits — the satellite itself, the final stage of the Unha-3 rocket that lifted it into space and two small pieces of debris.

"It will stay up for a few more years," McDowell said. "There's no evidence that the spacecraft ever transmitted any signals. If it did work, I suspect it was for only a few hours, if at all."

He said the satellite was in an initial orbit of 498x587 kilometers — figures that denote the object's closest and farthest distance from Earth — similar to the orbit of the satellite launched Sunday. But over 3 years, friction with the Earth's outer atmosphere has brought the older one's orbit closer, to 467x529 kilometers. That's still well above the orbit of the International Space Station.

"Perhaps if the new one works they'll actually release Earth images from it," McDowell said. "We'll see."

http://www.al.com/news/index.ssf/2016/02/north_korea_almost_flew_a_sate.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 09, 2016, 13:08 »
Chyba znaleziono osłonę aerodynamiczną rakiety Unha-3.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 09, 2016, 13:35 »
Kto znalazł?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 09, 2016, 13:50 »
Kto znalazł?

Prawdopodobnie marynarka Korei Południowej.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 09, 2016, 19:07 »
Na NSF niestety nie podali źródeł tych zdjęć.

Natomiast podano link do artykułu na CNN, według którego jakiś wysoki wojskowy amerykański stwierdził, że satelita koziołkuje na orbicie (jeśli dobrze tłumaczę "is tumbling in orbit") i nie da się go niczego wykorzystać.

http://edition.cnn.com/2016/02/08/asia/north-korea-rocket-launch/index.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 09, 2016, 22:22 »
Koziołkuje, czyli został wprowadzony w niekontrolowany ruch obrotowy. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Północnokoreańska Unha po raz drugi - start: luty 2016
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 09, 2016, 22:22 »