Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1174621 razy)

gszczepa, mars76 i 21 Gości przegląda ten wątek.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5385 dnia: Listopad 22, 2021, 18:29 »
Najpierw to chyba testy mechazilli bo tego dużego dźwigu już nie ma , wiec na stanowisko startowe tylko to ramie z wieży może booster i SS postawić.
Pzdr


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5386 dnia: Listopad 24, 2021, 02:09 »
Postępy z Wide Bay

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5387 dnia: Listopad 25, 2021, 12:03 »
Najpierw to chyba testy mechazilli bo tego dużego dźwigu już nie ma, wiec na stanowisko startowe tylko to ramie z wieży może booster i SS postawić.
Pzdr


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


Teraz skupiają się na wysięgnikach Quick Disconnect (nie wiem jak się w polskiej nomenklaturze to określa)


Aż by się chciało zawołać: "zabijcie to nim złoży jaja"



Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5388 dnia: Listopad 25, 2021, 12:41 »
Bardzo przepraszam, ale nie mogę się potrzymać  ;D
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5388 dnia: Listopad 25, 2021, 12:41 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5389 dnia: Listopad 25, 2021, 12:45 »
Powiem tak...szeroko idą, ale nie śledzę już tych ich przyziemnych zabaw z wszelkiego rodzaju osprzętem dopóki, dopóty SpaceX nie spróbuje chociaż udźwignąć swoimi raptorami dwuczłonowego monstrum. Te wszystkie zachwyty nad kolejnymi halami, rurami, wykopami już mnie najzwyczajniej mocno zmęczyły. Zbudują całe "wesołe miasteczko" a za chwilę prądu nie będzie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5390 dnia: Listopad 25, 2021, 12:52 »
Spokojnie, czekają  na przenajświętszy papierek do FAA, a czekając, nadrabiają gigantyczną samowole budowlaną infrę. Póki co, rakiecie Muska nie wolno się oderwać do ziemi nawet o milimetr.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5391 dnia: Listopad 25, 2021, 12:58 »
Teraz skupiają się na wysięgnikach Quick Disconnect (nie wiem jak się w polskiej nomenklaturze to określa)

Ramię szybkozłączki.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5392 dnia: Listopad 25, 2021, 13:16 »
Spokojnie, czekają  na przenajświętszy papierek do FAA, a czekając, nadrabiają gigantyczną samowole budowlaną infrę. Póki co, rakiecie Muska nie wolno się oderwać do ziemi nawet o milimetr.

...wszystko rozumiem, biurokracja w końcu przede wszystkim, natomiast mam nadzieję, że warto (było i będzie) czekać na kolejny dowód ze strony SpaceX, że można fruwać czy też raczej chociaż unieść coś tak niebotycznego. Łapki tudzież inne chwytaki i tak jeszcze zdrowo poczekają na swój debiut. No i pytanie zasadnicze - czy w razie bardzo prawdopodobnej w końcu katastrofy przy starcie - nie ucierpi mocno tak przecież na potęgę i radośnie a'priori rozwijany kompleks. Wiecie, na zasadzie, budujemy wielgachną halę, w której za chwile zawitają niedopalone szczątki pierwszego egzemplarza "lotnego".
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2021, 13:18 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5393 dnia: Listopad 25, 2021, 13:37 »
Myślę że wieże opuści bez problemu, kłopotów spodziewałbym sie wyżej:) No ale zobaczymy, wszystko się może zdarzyć.

NSF wypuściło fajne podsumowanie aktualnego stanu Starshipa i infrastruktury:

Online Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5394 dnia: Listopad 25, 2021, 14:45 »
Może się wydawać, że postęp prac w Starbase teraz jest powolny w porównaniu do tego co było wcześniej, ale to jest blednie wrażenie. Prawie codziennie do Boca Chica ciężarówki dostarczają ciekły azot i tlen, pojazdy wylewają beton i przygotowują grunt pod pierwsze testy a w okolicach orbitalnego stołu startowego zaczęli montaż pierwszych rur montując system zalania wodą. Sam mechanizm startowy jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym mechanizmem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Starship to największa i najpotężniejsza rakietę w historii i wszystko musi być odpowiednio przygotowane.

W okolicach orbitalnej farmy paliwowej budują nasyp, który ma zabezpieczyć zbiorniki przed odłamkami, a sam stół startowy, wieża wygląda solidnie i powinna wytrzymać w razie eksplozji Super Heavy.

Filmik, który bliżej pokazuje jak ma działać orbitalna platforma startowa:



Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5395 dnia: Listopad 25, 2021, 17:54 »
Ja tam się o start  nie martwię, bo jak wybuchnie/spadnie na wieżę w stylu N1, to i tak z tego miejsca nie będzie co zbierać. Natomiast jak  myślę o tym szalonym stylu lądowaniu na wieży, to już przestaje być taki pewny. Wieża i stołek mogą nawet przetrwać nieudane złapanie boostera, ale te wszystkie rurociągi w ich wnętrzu już niekoniecznie.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5396 dnia: Listopad 25, 2021, 18:12 »
Ja tam się o start  nie martwię, bo jak wybuchnie/spadnie na wieżę w stylu N1, to i tak z tego miejsca nie będzie co zbierać. Natomiast jak  myślę o tym szalonym stylu lądowaniu na wieży, to już przestaje być taki pewny. Wieża i stołek mogą nawet przetrwać nieudane złapanie boostera, ale te wszystkie rurociągi w ich wnętrzu już niekoniecznie.

Nie martwisz się, że z "wesołego miasteczka" nic nie zostanie? ;) Jeśli cytując klasyka "nie będzie niczego" to co będzie łapać boostery? Zresztą poza tym nawet Elon z rozbrajającym uśmiechem sam określił ten pomysł (łapania) jako "insane". Właśnie usiłuję rozwinąć tę nieco apokaliptyczną myśl ;) Scenariusz tego typu: Booster + Starship ledwo wznoszą się po czym - niestety - giną w gigantycznej kuli ognia, za chwilę "szlag trafia" całą wieżę (przynajmniej w sensie instalacji), gęsto rozsianie zbiorniki i pozostałą infrastrukturę. I teraz co, Musk zwołuje naradę i SPaceX rozpoczyna kilkumiesięczną odbudowę Starbase, po czym ponownie przystępują do kolejnej próby?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5397 dnia: Listopad 25, 2021, 18:35 »
Znając Muska, to by pewnie napisał na tweterze "LOL", robiąc tym samym najsławniejszego tweeta świata, po czym natychmiast by się wziął do odbudowy. Tylko potem z pozwoleniem do FAA, mogło by być ździebko trudniej  ;). Jednak nawet w porównaniu z apokalipsą N-1, uważam, ze jednak znacznie groźniejszym scenariuszem jest to, że ten system nie zadziała. Rakieta nie trafia, wieża do remontu, rakieta nie trafia, wali w ocean, brak profitu, potem znowu nie trafia wieża do remontu... .
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5398 dnia: Listopad 25, 2021, 19:01 »
I to są scenariusze, które powodują, że jestem przeciwnikiem kasowania SLS w najbliższej przyszłości. Rozwój ciężkich rakiet nośnych to worek bez dna na kasę. Nie wiem, czy popyt na Super Heavy będzie uzasadniać pokrywanie strat wywołanych kolejnymi katastrofami. Cóż pozostaje trzymać kciuki, żeby udało się wcześniej niż później wysłać udaną misję demonstracyjną SS na orbitę...

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5399 dnia: Listopad 25, 2021, 19:05 »
Tylko, że SLS, nawet jak się uda i wyniesie człowieka na Księżyc to i tak będzie klęską. Ekonomiczną.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5399 dnia: Listopad 25, 2021, 19:05 »