Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Mars => Wątek zaczęty przez: Scorus w Sierpnia 16, 2012, 19:08

Tytuł: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpnia 16, 2012, 19:08
Dla pierwszego indyjskiego orbitera Marsa zaproponowano 10 instrumentów naukowych:
http://www.asianscientist.com/topnews/isro-indian-mission-to-mars-red-planet-2013/
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: byko w Września 11, 2012, 10:24
Dla pierwszego indyjskiego orbitera Marsa zaproponowano 10 instrumentów naukowych:
http://www.asianscientist.com/topnews/isro-indian-mission-to-mars-red-planet-2013/

I ma juz swoją nazwę - "Mangalyaan"
źródło - Pietrobon's Space Archive - manifest startów dlka Indii.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Września 15, 2012, 20:46
Przepraszam bardzo... początek 2012 i ktoś mówi o końcu 2013 jako dacie startu? Hahaha. Ja zakładam 2018. 2016 to wciąż ciut za krótko...
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: byko w Września 18, 2012, 12:30
Przepraszam bardzo... początek 2012 i ktoś mówi o końcu 2013 jako dacie startu? Hahaha. Ja zakładam 2018. 2016 to wciąż ciut za krótko...

Ja o nazwie piszę, co do dat to Pietrobon jest nierychliwy w aktualizacją - Mars Netlander "wisiał"  tam z planowanym startem w 2009 roku jeszcze wiele LAT po tym jak projekt skasowano. A swoją drogą Astro.pl też podaje wciąż 2013 jako datę startu i z tego co pamiętam oficjalnie hindusi tez coś tak mówili więc może poleci? Najwyżej jak będzie niedoróbka to poleci w cztery różne strony i to z wielkim hukiem ale tego im (i sobie) nie życzę.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Września 30, 2012, 20:15
Wygląda na to, że sonda jest już budowana.
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/09271011-mangalyaan-update.html

Zakłada jest też strona misji, na razie nic na niej nie ma.
http://www.issdc.gov.in/mangalyaan.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Września 30, 2012, 20:16
Pojawił się też rysunek sondy. Ciekawe po co taka duża antena, w końcu kamery o wysokiej rozdzielczości nie będzie miała. Czy sonda będzie nadawała w przestarzałym paśmie S?

Poza tym widoczny jest duży radiator pod anteną, pewnie czasza będzie go ocieniać. Instrumenty są rozmieszczone wokół łącznika z górnym stopniem rakiety, a na przeciwnej stronie są umieszczone anteny niskiego zysku.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: velo w Września 30, 2012, 21:09
Myślę że sonda wystartuje, ale z tak krótkim czasem na planowanie + duży bałagan indyjski daję sondzie średnie szanse.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Października 14, 2012, 19:56
Obecnie testowany jest silnik główny.

Start jest planowany na październik - listopad 2013 r. Po wejściu na orbitę okołoziemską sonda wykona 6 manewrów silnikowych (kosmodrom położony niekorzystnie?), a 7 manewr 26 listopada 2013 r przeniesie ją na trajektorię heliocentryczną. Wejście na orbitę Marsa jest zaplanowane na 21 września 2013 r.

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/10090908-manglayaan-motor.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Października 14, 2012, 20:06
Obecnie testowany jest silnik główny.

Start jest planowany na październik - listopad 2013 r. Po wejściu na orbitę okołoziemską sonda wykona 6 manewrów silnikowych (kosmodrom położony niekorzystnie?), a 7 manewr 26 listopada 2013 r przeniesie ją na trajektorię heliocentryczną. Wejście na orbitę Marsa jest zaplanowane na 21 września 2013 r.

2014 :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Października 16, 2012, 02:52
Uwierzę w Mangalyaan na orbicie Marsa, jak tam dotrze. Te tempo jest obłąkane - albo też robili tę misję na lata przed jej publicznym ogłoszeniem. To by wszystko tłumaczyło.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Października 16, 2012, 13:02
Wątpię, żeby te manewry na orbicie okołoziemskiej przebiegły z powodzeniem.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Października 16, 2012, 17:52
Hindusi bardzo potrzebują jakiegokolwiek sukcesu w kosmosie, bo nieprędko się otrząsną po dwóch spektakularnych katastrofach w 2010 r. Skoro nie bardzo im idzie z rakietami, może skierują całe swe siły i ambicje na sondy...
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maja 08, 2013, 15:30
Istnieje potwierdzenie, że Mangalyaan rusza w podróż tego roku:
http://www.marsdaily.com/reports/India_to_have_five_rocket_launches_including_Mars_mission_in_2013_999.html
Mam nadzieję, że zaleci dalej niż Phobos Grunt  ::)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maja 08, 2013, 16:13
Istnieje potwierdzenie, że Mangalyaan rusza w podróż tego roku:
http://www.marsdaily.com/reports/India_to_have_five_rocket_launches_including_Mars_mission_in_2013_999.html
Mam nadzieję, że zaleci dalej niż Phobos Grunt  ::)

Muszę przyznać, że bardzo kibicuję tej misji. Byłoby to duże dokonanie skierować sondę z Indii ku Czerwonej Planecie. Zatem liczę przynajmniej na okolice Marsa. :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maja 08, 2013, 17:45
Projekt idzie szybko, bo sonda jest niewiele zmodyfikowaną kopią Chandrayaan 1. Jednak zbyt dobrze jej to nie wróży.

Podobno nazwa Mangalyaan nie jest oficjalna i została wymyślona przez prasę.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Maja 23, 2013, 09:06
Szesc miesiecy do startu:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/05210800-indias-mars-orbiter-mission.html (http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/05210800-indias-mars-orbiter-mission.html)
Cos wtedy jak chang'e 3;-) Czyli chinczycy wlezli indianom na ambicje;-)))
(http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/spacecraft/2013/20130520_mom_f537.jpg)
Z powazaniem
                                  Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maja 25, 2013, 22:54
Ładne logo misji  8)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Maja 25, 2013, 23:14
Ładne logo misji  8)
              ... bo to logo jest bardzo wazne dla hindusow, podczas spaceupu we wawie mailem okazje porozmawiac z panem Gupta z ESA, z pochodzacym z Indii, uswiadomil mi skad to pochodzi ten symbol - to byla baardzo inspirujaca dla mnei rozmowa. Tak, zamieszany jest w to niejaki Mahatma Gandhi;-))) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Września 11, 2013, 16:07
Pokazano prasie orbiter. Na NSF można zobaczyć zdjęcia, oto jedno z nich (klik):

(http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=29440.0;attach=542460;image)

Start najprawdopodobniej w listopadzie.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Września 22, 2013, 21:06
"Hindustan Times" podał dzisiaj, że start prawdopodobnie 28 października.

Źródło: http://www.hindustantimes.com/HTNext/ZanyScience/India-s-Mars-Mission-lift-off-date-pushed-ahead-by-a-week/Article1-1125600.aspx
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 23, 2013, 16:46
"Hindustan Times" podał dzisiaj, że start prawdopodobnie 28 października.

Źródło: http://www.hindustantimes.com/HTNext/ZanyScience/India-s-Mars-Mission-lift-off-date-pushed-ahead-by-a-week/Article1-1125600.aspx

No to się będzie działo. Oby tylko było lepiej, niż to było u Phobos Grunta  :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 05, 2013, 18:03
Masz ci los - z uwagi na "gov shutdown" w USA może dojść do opóźnienia misji Mangalyaan, bo ma korzystać z amerykańskiej DSN...

http://www.dnaindia.com/bangalore/1898741/report-us-shutdown-may-mar-india-s-mars-mission
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 05, 2013, 18:36
Masz ci los - z uwagi na "gov shutdown" w USA może dojść do opóźnienia misji Mangalyaan, bo ma korzystać z amerykańskiej DSN...

http://www.dnaindia.com/bangalore/1898741/report-us-shutdown-may-mar-india-s-mars-mission

Ehm....
Ale dopóki sonda nie wystartuje to przecież nie będzie korzystać z DSN? Może do czasu startu sondy politycy się dogadają? Przecież MAVEN też ma z tej sieci korzystać? Czyż nie? Więc w czym problem?  ::)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Października 05, 2013, 19:02
A tak w ogóle to ta misja oficjalnie nazywa się MOM (Mars Orbiter Mission), a Mangalyaan został kiedyś wymyślony przez prasę.

Najdłuższy gov shutdown trwał 21 dni. Jeśli ten potrwa do 28 października to zostanie ustanowiony nowy rekord.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: russex w Października 05, 2013, 19:10
A tak w ogóle to ta misja oficjalnie nazywa się MOM (Mars Orbiter Mission), a Mangalyaan został kiedyś wymyślony przez prasę.

To trzeba by było zmienić nazwę wątku jak idzie a chyba idzie :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 06, 2013, 17:31
Na szczęście jest dementi ze strony ISRO:
http://www.isro.gov.in/pressrelease/scripts/pressreleasein.aspx?Oct05_2013
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Października 16, 2013, 22:29
Przygotowaniu do startu 28 paźdz. idą pomyślnie. Na NSF sporo zdjęć z przygotowań, np.:

(http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=29440.0;attach=547037;image) (http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=29440.0;attach=547041;image) (http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=29440.0;attach=547045;image)

Na YT jest obszerny filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=-gXUkP2bkyc
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Października 17, 2013, 18:25
A tu wcześniejsze zdjęcia samej sondy po dostarczeniu na kosmodrom:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/10051224-mars-orbiter-mission-sriharikota.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Października 18, 2013, 23:10
Na NSF wyłapano z doniesień prasowych, że start MOM został przesunięty. Prawdopodobnie na pierwszy tydzień listopada.

Źródło: http://www.andhrabhoomi.net/content/pslv

Google nie bardzo radzi sobie z tłumaczeniem. Nie rozszyfrowałem przyczyn przesunięcia, coś tam jest o jakimś radarze... Ale w każdym razie: "According to ISRO is planning to launch in the first week of November". A po polsku: "Według ISRO planuje uruchomić w pierwszym tygodniu listopada".
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 18, 2013, 23:15
Puszczam swoje wici - możliwe, że dostanę dość dobre tłumaczenie niebawem. :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Października 19, 2013, 20:22
http://www.ndtv.com/article/india/india-s-mars-mission-postponed-by-a-week-due-to-bad-weather-in-pacific-ocean-434425?curl=1382191614 (http://www.ndtv.com/article/india/india-s-mars-mission-postponed-by-a-week-due-to-bad-weather-in-pacific-ocean-434425?curl=1382191614)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Października 22, 2013, 19:52
ISRO wydała oficjalny komunikat, że start MOM odbędzie się 5 listopada:

The launch of India's first interplanetary probe, Mars Orbiter Spacecraft onboard PSLV-C25 (in its XL version), is scheduled on November 5, 2013 from Satish Dhawan Space Centre SHAR, Sriharikota. The lift-off time is at 14:36 hrs IST.

Źródło: http://www.isro.org/pressrelease/scripts/pressreleasein.aspx?Oct22_2013
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Października 25, 2013, 20:19
Kilka dni temu misja MOM otrzymała swój, chyba oficjalny, profil na FB: https://www.facebook.com/pages/ISROs-Mars-Orbiter-Mission/1384015488503058. Jest dużo informacji, zdjęć. Oto logo misji:

https://scontent-b-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/1187_1384794025091871_36335313_n.png
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Października 26, 2013, 14:46
Tymczasem sonda jest już zamknięta w owiewce.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 29, 2013, 18:11
Tymczasem sonda jest już zamknięta w owiewce.

To w końcu kiedy ma startować? Bo ja już wątek straciłem  ;)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Listopada 04, 2013, 22:21
Start już za 12 godzin! Rakieta z sondą oczywiście na wyrzutni. Bieżące informacje na facebooku: https://www.facebook.com/pages/ISROs-Mars-Orbiter-Mission/1384015488503058
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Listopada 05, 2013, 08:50
Na NSF podali, że webcast będzie można oglądać przynajmniej w trzech miejscach:

http://webcast.gov.in/live/
http://www.ndtv.com/video/live/channel/ndtv24x7
http://ibnlive.in.com/livetv/

Czy ktoś będzie mógł oglądać i zdawać sprawę?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 09:39
Start już za niecałe 0,5h.

http://216.185.104.74/isro
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 09:45
Warunki atmosferyczne sprzyjające, nie ma doniesień o jakichkolwiek kłopotach - oby tak dalej.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 09:54
T-13 minut . Będzie to 25-ty start rakiety PSLV (w użyciu od 1993) i 40-ty start w ogóle w historii Indii (od 1979). To także druga hinduska sonda kosmiczna (pierwszą był orbiter Księżyca Chandrayaan-1 wystrzelony w październiku 2008).
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:03
Na obszarze południowego Pacyfiku znajdują się w pogotowiu dwa statki monitorujące ostatnią fazę wzlotu rakiety.

Do startu pozostało już tylko 5 minut.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:08
T-60 sekund.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:09
PSLV wystartowała! MOM - MangalYaan w drodze na Marsa :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:14
Osłony odrzucone, obecnie trwa wzlot na trzecim (z czterech) stopniu rakiety.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:19
Stopień trzeci zakończył pracę, nastąpiła jego separacja. Teraz czekamy na zapłon ostatniego członu nosiciela. Powinien nastąpić za niecałe pół godziny.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:31
Wszystko w normie. W oczekiwaniu na rozruch czwartego stopnia (o 10.43 CET) - film ze startu :)

http://www.youtube.com/watch?v=BlZ5shuUGq8
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:39
Hmm... pułap lotu nieco wyższy od zakładanego (za aktualizacjami na Spaceflight Now).
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:44
Nalanda, jeden z wspomnianych statków namierzających odebrał po przerwie w łączności sygnał z rakiety.

...i mamy zapłon czwartego stopnia! Ma trwać łącznie 8 minut i 39 sekund.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 10:53
Stopień czwarty zakończył pracę. Separacja sondy :)

Gartulacje dla ISRO, start zakończył się powodzeniem. Teraz czas na trwającą do końca miesiąca serię manewrów zmieniających parametry orbity. 30 listopada MangalYaan opuści ją kierując się w stronę Czerwonej Planety.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Listopada 05, 2013, 11:44
Dzięki Mikkael za relację!
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 05, 2013, 13:25
Nie ma sprawy. Dobrze, że mam dzisiaj nieco spokojniejszy dzień w pracy ;)

Tymczasem parametry początkowej orbity MOMa wynoszą: 261 km (perigeum) i 23927 km (apogeum).
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 05, 2013, 15:12
Cieszę się z dzisiejszego udanego startu  8) Indie już dołączyły do elitarnego grona krajów, które wysłały w kosmos (a przynajmnjiej na LEO) sondę międzyplanetarną oraz na Marsa.
Oby kolejne etapy misji przebiegły pomyślnie. Do przełomu listopd i grudnia Indie mają czas przygotować sondę na opuszczenie Ziemi i wejście na trajektorię kierującą na czerwoną Planetę.

http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/ukad-soneczny/5979-2013-11-05-indyjska-sonda-mangalyaan-w-drodze-na-marsa.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: russex w Listopada 05, 2013, 15:33
Super, Indie mają swoją sondę marsjańską. Taki niepozorny kraj a takie sukcesy lepiej jak Chiny o dziwo :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: mikii77 w Listopada 05, 2013, 16:13
A tu pełna relacja w lepszej jakości :D
http://www.youtube.com/watch?v=7DcSDOkDvyQ
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 05, 2013, 17:39
Super, Indie mają swoją sondę marsjańską. Taki niepozorny kraj a takie sukcesy lepiej jak Chiny o dziwo :)

Hmm. Czy taki niepozorny? Miałbym poważne wątpliwości. Jest to po Chinach najludniejszy kraj świata. Zaś powierzchnia zajmowana przez ten kraj oraz ostatnie postępy gospodarcze też nie są małe.
Szkoda tylko, że istnieje tam system kastowy, skazujący miliony Hindusów na skandaliczną biedę  >:( Poza tym nieraz w tym kraju odbywały się prześladowania tamtejszych chrześcijan  :(
Czyli jest to kraj skrajności. Obok bogatych ludzi, rozwoju technologicznego istnieje skrajna bieda oraz brak poszanowania praw człowieka  :(
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Listopada 05, 2013, 18:07
A ja się najbardziej cieszę z tego że jeśli ta misja osiągnie sukces, to będzie to kolejne wydarzenie dopingujące Chiny do rywalizacji nie tylko z Indiami ale także z Rosją, UE i USA  :)

Poza tym piękną fotkę sondy znalazłem  :)

(http://ocdn.eu/images/pulscms/MmY7MDQsMCwxMDMsOWMzLDU3ZDswNiwzMjAsMWMy/25e61af4314864d5c6ff371bca6e8987.jpg)

A tu pozostałe fotki:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/indyjska-sonda-w-300-dni-dotrze-na-marsa/qwrtc
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 05, 2013, 19:10
A ja się najbardziej cieszę z tego że jeśli ta misja osiągnie sukces, to będzie to kolejne wydarzenie dopingujące Chiny do rywalizacji nie tylko z Indiami ale także z Rosją, UE i USA  :)

Chiny na pewno to zdopinguje. Natomiast na Rosję chyba bym już nie liczył, przynajmniej w tej dekadzie  :'(
A propos USA to nie muszą się na razie z nikim ścigać, bo Amerykanów w lotach na Marsa i w innych kosmicznych rzeczach nie szybko ktoś ich doścignie  ;D
A Unia Europejska? Wątpię, prędzej ESA  ;) Ale przecież ESA ma realizować ambitny program Exo Mars, więc nie muszą tu się ścigać, chyba, że z Amerykanami  ;)
Ale znając pacyfistyczne nastawienie Europejczyków to w europejskie ściganie się wątpię  ;)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Listopada 05, 2013, 20:03
Mnie również cieszy sukces Indii :). Który to już będzie orbiter Marsa? Jeżeli oczywiście dotrze tam pomyślnie. 10?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: anatolio w Listopada 05, 2013, 20:56
Wydaje mi się że 11.  Mars-2, Mars-3, Mariner-9, Mars-5, Viking-1, Viking-2, Fobos-2, Mars Odyssey,  Mars Express,  MRO.
Z tym że Fobos 2 już po wejściu na orbitę Marsa zamilkł.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Listopada 05, 2013, 22:17
Z tym że Fobos 2 już po wejściu na orbitę Marsa zamilkł.
Właśnie Fobosa nie policzyłem :).
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: eRKa w Listopada 05, 2013, 22:39
Udało im się super :) oczywiście jeszcze nie można powiedzieć, że misja jest udana ale najtrudniejszy etap chyba już za nimi. Ja osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem kosztów tej misji. 73 mln USD - toż to darmocha. Na księżyc chyba też wysłali najtańszą misję. NASA do misji marsjańskiej na dzień dobry doliczyła by jedno zero więcej i to przy dobrych wiatrach. No oby tylko ten orbiter działał. Kolejna rzecz to PSLV. Kurcze wystarczyło dopieścić jedną małą rakietkę żeby święcić takie sukcesy. A te z kolei będą motywacją do osiągania kolejnych. Wielkie brawa.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Listopada 05, 2013, 23:08
Ja osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem kosztów tej misji. 73 mln USD - toż to darmocha. Na księżyc chyba też wysłali najtańszą misję.
Tam też są inne zarobki niż w USA  :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Listopada 06, 2013, 00:27
Mimo wszystko to wciąż robi wrażenie. Niech tylko dotrze gdzie ma dotrzeć to dopiero co niektórym szczeny opadną :).
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: olasek w Listopada 06, 2013, 06:10
ale najtrudniejszy etap chyba już za nimi.
Najtrudniejsze zdecydowanie przed nimi, wystarczy popatrzyc na stosunek udanych misji Marsjańskich do liczby udanych startów takich misji.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Listopada 06, 2013, 08:47
Ja osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem kosztów tej misji. 73 mln USD - toż to darmocha. Na księżyc chyba też wysłali najtańszą misję.
Tam też są inne zarobki niż w USA  :)

Tym niemniej koszt jest naprawdę nieduży. Ale należałoby też porównać możliwości tej sondy z podobnymi, jej wyposażenie oraz jakość poszczególnych urządzeń. W naszym gronie chyba tylko Scorus byłby w stanie to zrobić?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopada 06, 2013, 08:54
Najtrudniejsze zdecydowanie przed nimi, wystarczy popatrzyc na stosunek udanych misji Marsjańskich do liczby udanych startów takich misji.

Statystyki bardzo psują ruscy ze swoimi kubłami śmieci przewrotnie nazywanymi sondami. Z normalnie przygotowanych sond po udanym starcie niepowodzeniem zakończyły się loty tylko 4 próbników - Mars Observer, Nozomi, MCO i Polar Lander. Do udanych zalicza się natomiast 13 misji - Mariner 4, Mariner 6, Mariner 7, Mariner 9, Viking 1, Viking 2, Pathfinder, MGS, Odyssey, Mars Express, MER A, MER B, MRO i MSL. W dwóch pierwszych nieudanych lotach siadły zawory w układach napędowych, a w dwóch następnych popełniono szkolne błędy. Warto zauważyć, że jak dotąd jedyną agencją, która dotarła do Marsa za pierwszym razem jest ESA. Czy ISRO się uda powtórzyć ten wyczyn? Szanse oceniałbym na mniej niż 50%, w końcu to dopiero drugi pojazd tej agencji przeznaczony do długotrwałego użytkowania poza orbitą Ziemi.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopada 06, 2013, 08:57
Tym niemniej koszt jest naprawdę nieduży. Ale należałoby też porównać możliwości tej sondy z podobnymi, jej wyposażenie oraz jakość poszczególnych urządzeń. W naszym gronie chyba tylko Scorus byłby w stanie to zrobić?

Instrumenty są tylko dodatkiem do testów inżynieryjnych. Poza detektorem metanu niewiele znaczą oprócz demonstracji możliwości prowadzenia obserwacji za pomocą tej platformy. Układ komunikacyjny pracuje w paśmie S (właściwie nie używanym w misjach planetarnych od końca lat 70-tych) więc i tak nie można przesłać większej ilości danych. Niski koszt wynika z prawie niezmienionego zaadaptowania konstrukcji Chandrayaan-1. Rakieta nośna też się nie nadaje do wprowadzenia sondy na orbitę okołosłoneczna, stąd dość dziwna geocentryczna faza misji. Dalszą konsekwencją jest konieczność wybrania silnie eliptycznej orbity okołomarsjańskiej nadającej się tylko do wąskiego zestawu wyspecjalizowanych badań. Tak więc do realizacji naprawdę wartościowych misji naukowych jest tam jeszcze daleko.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 06, 2013, 12:11
Manewry (w sumie 6) na orbicie okołoziemskiej mają mieć miejsce dzisiaj i następnie w dniach: 7, 8, 9, 11 i 16 listopada. Odlot ku Marsowi 1 grudnia :)

http://timesofindia.indiatimes.com/india/Mars-mission-Journey-has-only-begun-challenging-phase-is-coming-Isro-says/articleshow/25270007.cms
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Listopada 06, 2013, 14:49
Czy znajde gdzies pliki orbity w formacie SPICE bsp ?
Chcialbym zwizualizowac orbite sondy w Celestii.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Listopada 06, 2013, 18:39
Udało im się super :) oczywiście jeszcze nie można powiedzieć, że misja jest udana ale najtrudniejszy etap chyba już za nimi. Ja osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem kosztów tej misji. 73 mln USD - toż to darmocha.
Masz to, za co płacisz. Ta sonda, to raczej eksperyment technologiczny niż naukowy - Indie chcą udowodnić, że w ogóle są w stanie dolecieć na Marsa. Na bardziej skomplikowane (i zarazem droższe) misje przyjdzie czas później, jak już nabiorą doświadczenia.

Tak czy owak, Nozomi pokazuje, że za wcześnie na cieszenie się. Zaczekajmy co najmniej do września 2014.

NASA do misji marsjańskiej na dzień dobry doliczyła by jedno zero więcej i to przy dobrych wiatrach.
Bzdura. Misja identyczna jak MOM pewnie by kosztowała więcej made by NASA, ale nie 10x tyle.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: mikii77 w Listopada 06, 2013, 18:51
Super, Indie mają swoją sondę marsjańską. Taki niepozorny kraj a takie sukcesy lepiej jak Chiny o dziwo :)
Chińczycy raczej skupiają się na załogowym eksplorowaniu kosmosu. Hindusi mają z tym problem, więc są jednak trochę do tyłu ;)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Listopada 06, 2013, 20:03
A ja się najbardziej cieszę z tego że jeśli ta misja osiągnie sukces, to będzie to kolejne wydarzenie dopingujące Chiny do rywalizacji nie tylko z Indiami ale także z Rosją, UE i USA  :)
Chiny na pewno to zdopinguje. Natomiast na Rosję chyba bym już nie liczył, przynajmniej w tej dekadzie  :'(
A propos USA to nie muszą się na razie z nikim ścigać, bo Amerykanów w lotach na Marsa i w innych kosmicznych rzeczach nie szybko ktoś ich doścignie  ;D
A Unia Europejska? Wątpię, prędzej ESA  ;)
Pisząc zdopinguje miałem na myśli nie to, że Indie chcą się ścigać z USA, Rosją czy Chinami ale to że i USA i Rosja i Chiny chcą utrzymać znaczącą przewagę w tej dziedzinie nad takimi krajami jak Indie czy Japonia. Tak więc im większe postępy w astronautyce robią Indie czy Japonia to tym wyżej podnosi się poprzeczka i czołowka bardziej musi się starać by zachować obecną znaczną przewagę  :) A co do ESA to najwięcej do powiedzenia w tej agencji mają państwa Unii, więc praktycznie o finansach ESA głównie członkowie Unii Europejskiej decydują.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: olasek w Listopada 06, 2013, 20:56
Statystyki bardzo psują ruscy ze swoimi kubłami śmieci przewrotnie nazywanymi sondami.
Zgoda tylko mam watpliwosci czy Hindusi zasluguja akurat na statystyki NASA, jak wiadomo wystrzelic cos na orbite ziemska to teraz wielu to potrafi, natomiast dystans, odpornosc elektroniki, reszty hardware, itp robi swoje w locie na Marsa.
Bzdura. Misja identyczna jak MOM pewnie by kosztowała więcej made by NASA, ale nie 10x tyle.
Ja bym sie nie klocil z kolega o to 10x razy, jest calkiem mozliwe ze kosztowaloby blisko 10 razy wiecej, MRO w koncu kosztowal 720 mln USD i to 8 lat temu, zarobki w NASA sa pewnie 10 razy wieksze, jest tylko pewne ze za te powiedzmy 10 razy wiecej same urzadzenia naukowe bylyby wielokrotnie lepsze jak i cala sonda bylaby duzo lepiej zbudowana, bardziej dlugowieczna, bazujac na olbrzymim doswiadczeniu jakie NASA zdobyla przez cale dekady.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: CzarnyZajaczek w Listopada 07, 2013, 19:52
Pierwsza operacja zmiany orbity zakończona sukcesem
http://www.isro.org/pressrelease/scripts/pressreleasein.aspx?Nov07_2013

czas: 01:17 IST (6 listopad 2013 20:40:00   CET)
silnik uruchomiono na 416 s

Kolejna za niecałe 2 godziny
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Listopada 10, 2013, 22:13
Jak by nie oceniać samej sondy, jest to wielki sukces Indii i Hindusi są dumni z tej misji:

(http://news.bbcimg.co.uk/media/images/70919000/jpg/_70919156_70915259.jpg)

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24816779
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Pojmen w Listopada 11, 2013, 15:03
Że niby silniki pracują ze zbyt słabym ciągiem :P no to mam nadzieję, że zdołają MOMa wyhamować przed marsem :P
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: CzarnyZajaczek w Listopada 12, 2013, 22:42
oficjalny press release http://isro.gov.in/pressrelease/scripts/pressreleasein.aspx?Nov11_2013

w trakcie jednego z manewrów zwiększania orbity, kiedy testowano jedną z opcjonalnych konfiguracji tzn. uruchomienie równocześnie podstawowych i zapasowych silników, okazało się że nie mogą być uruchomione równocześnie (system odciął dopływ paliwa do silników)

dlatego była konieczne dodatkowa operacja zwiększenia orbity (musieli poczekać na odpowiedni moment kiedy satelita ponownie znajdzie się w perygeum)

w tym dodatkowym manewrze wszystko poszło OK czyli nie mieli awarii tylko po prostu nie mogą równocześnie odpalić tych dodatkowych, zapasowych silników z podstawowymi
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Listopada 20, 2013, 23:52
Pierwsza fotka Ziemi:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/11200849-first-images-from-mars-orbiter-mission.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: russex w Listopada 30, 2013, 12:36
Wiadomo kiedy, o której MOM opuści orbitę Ziemi ?? Z tego co mi wiadomo ma to nastąpić dzisiaj.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 30, 2013, 20:20
Wiadomo kiedy, o której MOM opuści orbitę Ziemi ?? Z tego co mi wiadomo ma to nastąpić dzisiaj.

TMI ma się rozpocząć o 20:19 CET (czyli teraz) i potrwać 23 minuty.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopada 30, 2013, 20:47
Manewr zakończony sukcesem :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: russex w Grudnia 01, 2013, 07:16
Manewr zakończony sukcesem :)

No to następny przystanek: Mars
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudnia 01, 2013, 12:32
No to następny przystanek: Mars

Oby droga na Marsa sondzie przebiegła dobrze. Myślę, że samo ewentualne dotarcie w okolice Czerwonej Planety będzie dobrze świadczyć o technice Indii. A jak będzie udana orbitacja to oho ho bardzo pozytywnie się zdziwię  :) Inna sprawa co o tym pomyślą Chiny  ;D
Jakby co gdyby misja Changa 3 się udała będą mieliwówczas alibi, że oprócz ZSRR i USA nikt nie lądował poza Państwem Środka  :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Grudnia 01, 2013, 14:31
No to następny przystanek: Mars

Oby droga na Marsa sondzie przebiegła dobrze. Myślę, że samo ewentualne dotarcie w okolice Czerwonej Planety będzie dobrze świadczyć o technice Indii. A jak będzie udana orbitacja to oho ho bardzo pozytywnie się zdziwię  :) Inna sprawa co o tym pomyślą Chiny  ;D
Jakby co gdyby misja Changa 3 się udała będą mieliwówczas alibi, że oprócz ZSRR i USA nikt nie lądował poza Państwem Środka  :)
           ... oni zawsze miedzy soba rywalizowali;-) Widac to nawet na ich produkcjach filnowych;-) BTW, Change-3 ma duze szanse na sukces, chinczykow wspiera ESA http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/11300732-change-3-ready-to-launch.html (http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/11300732-change-3-ready-to-launch.html). Z powazaniem
                                                   Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Grudnia 01, 2013, 21:53
Tylko można sobie życzyć by taka rywalizacja nadal się rozwijała  :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Grudnia 12, 2013, 08:25
MOM ma za sobą pierwszą korektę kursu w stronę Marsa. Przeprowadzono ją 11 grudnia ok godz. 2.00 CET. Manewr zakończył się sukcesem, a kolejny dopiero wiosną.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Grudnia 12, 2013, 09:54
Kurczę jakoś nie mogę sobie tego przyswoić. Indie na Marsie, Chińczycy lądują na Księżycu. Tak się przyzwyczaiłem, że zawsze USA w dalekim kosmosie ze sporadycznymi wyjątkami (ESA, JAXA) że nie może to do mnie dojść :D Wielka szkoda teraz, że nie ma poważnych planów na kolejny milowy krok strony zachodniej, czyli orbiter Europy. Misje do planetoid, nawet załogowe to już nie to samo, nie ma tego dreszczyku eksploracji jak przy Voyagerach.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudnia 12, 2013, 10:54
W ciekawych czasach żyjemy! :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: russex w Lutego 13, 2014, 18:41
100 dni w przestrzeni kosmicznej.

http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/ukad-soneczny/6255-100-dni-sondy-mom.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Czerwca 11, 2014, 19:40
Kolejne odpalenie korygujące (TCM-3) zakończone powodzeniem :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Września 21, 2014, 20:16
Jak wiadomo planowany na 14 września manewr TCM-5 (TCM-4 został anulowany) został przesunięty na 22 września, czyli na jutro. Postanowiono bowiem wykorzystać go jako test uruchomienia silnika głównego przed wejściem na orbitę okołomarsjańską.

Sonda dotrze do Marsa 24 września. Pojazd będzie zbliżał się do Marsa po trajektorii hiperbolicznej względem niego. W perycentrum tej trajektorii wykonany zostanie manewr wejścia na orbitę okołomarsjańską (Martian Orbit Insertion - MOI). Silnik LAM zostanie uruchomiony o godzinie 01:47:32 UTC na okres 1 454 sekund. Będzie to największy manewr w trakcie misji. Zmiana szybkości wyniesie 1 098.7 m/s. Dzięki temu szybkość sondy względem Marsa zostanie zmniejszona na tyle, że pojazd zostanie pochwycony przez jego pole grawitacyjne. Manewr zakończy się o 02:11:46 UTC.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 24, 2014, 06:00
Hindusi potwierdzają wejście sondy na orbitę marsjańską -Brawo 5 satelita marsa;))
http://www.nasaspaceflight.com/2014/09/draft-indias-mom-spacecraft-arrive-mars/
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Września 24, 2014, 08:39
Wspaniała wiadomość na "dzień dobry" :) Gratulacje dla Hindusów!

"Marsjański potwór" chyba zdechł... ;)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 24, 2014, 09:38
Brawa dla ISRO! To jest wielkie dokonanie!
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Września 24, 2014, 10:57
"Marsjański potwór" chyba zdechł... ;)

Po prostu najbardziej lubi sprzęt ruski. W związku z tym przeniósł się na LEO ;)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 24, 2014, 13:17
"Marsjański potwór" chyba zdechł... ;)

Po prostu najbardziej lubi sprzęt ruski. W związku z tym przeniósł się na LEO ;)
Teraz jak ruscy z ESA wpółpracują  nad exomarsem to szanse na ominięcie klapy znacząco wzrosły
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 24, 2014, 16:24
Gratulacje dla Indii.
Szkoda tylko, że nie mamy żadnych fotek od sondy MOM  ::)

Jeśli chodzi o sensor metanu na sondzie, to czym MOM będzie się różnić od przyszłego Exo Mars 2016 w tym zakresie badań? Mam nadzieję, ze hinduska sonda znacznie nas przybliży do odpowiedzi na pytanie - jakie są źródła metanu na Marsie  :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 24, 2014, 20:15
Coś ciekawego, dla porównania i dla zadumy...
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Września 24, 2014, 20:41
http://www.themukt.com/2014/09/24/red-hat-linux-powering-indian-mission-mars/ (http://www.themukt.com/2014/09/24/red-hat-linux-powering-indian-mission-mars/) bo za wszystkim stoi odpowiednia wiedza skad brac "klocki" z ktoryh robi sie takei projekty. Z powazaniem
                                                                                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Września 24, 2014, 21:23
Inne porównanie kosztów :):

(http://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/p228x119/1506758_703144619760431_7355351903153090248_n.jpg?oh=c385f3d62ac2b5525f46b8441bf419e4&oe=54D11B75&__gda__=1421715106_659390f63f3047d783353af29edd4bf5)

Oczywiście trzeba uwzględnić niższe koszty pracy w Indiach. Ale zaś z drugiej strony ogromną ponoć korupcję...
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Września 24, 2014, 22:16
Mam nadzieję że ten sukces Indii zdopinguje także Chiny do wysłania swojej sondy do Marsa lub innej planety  :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Września 24, 2014, 22:20
Moze maja wieksza korupcje ... albo maja jej wieksza wykrywalnosc lub swiadomosc, ze cos jest korupcja?;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                   Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Września 24, 2014, 22:23
Mam nadzieję że ten sukces Indii zdopinguje także Chiny do wysłania swojej sondy do Marsa lub innej planety  :)
               ... oj, oni sie tak zawsze fajnei nie lubili, ale moze sie okazac, ze z tym juz koniec. Indie chca wspolpracowac z Chinami przy projekatch satelitarnych i ... kolejowych: http://www.spacenews.com/article/civil-space/41942india-and-china-sign-space-cooperation-pact (http://www.spacenews.com/article/civil-space/41942india-and-china-sign-space-cooperation-pact):
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 25, 2014, 13:14
Mam nadzieję że ten sukces Indii zdopinguje także Chiny do wysłania swojej sondy do Marsa lub innej planety  :)
               ... oj, oni sie tak zawsze fajnei nie lubili, ale moze sie okazac, ze z tym juz koniec. Indie chca wspolpracowac z Chinami przy projekatch satelitarnych i ... kolejowych: http://www.spacenews.com/article/civil-space/41942india-and-china-sign-space-cooperation-pact (http://www.spacenews.com/article/civil-space/41942india-and-china-sign-space-cooperation-pact):
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Nie wiem co szybciej zdopinguje wyścig współpraca czy konkurowanie? ( można porównać wyścig kosmiczny z lat 60 a dzisiejsza współpraca- wniosek jest jeden)
Z uszanowaniem
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Września 25, 2014, 13:47
Rywalizacja jest zwiazana z bezpieczenstwem, czyli czyms co jest bardzo wazne dla ludzi, za to wspolpraca daje mozliwosc synergii podmiotow i mniejszych kosztow ale za to nie jest to tak wazne. Z powazaniem
                                                                                                                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 25, 2014, 15:29
Pierwsza fotki z MOM:

http://www.marsdaily.com/reports/Indias_spacecraft_beams_back_first_Mars_photos_999.html

 8)

P.S. Chyba Hindusi też czytają nasze forum, bo niedawno pytałem o fotkę z MOM  ;)

P.S. 26.09.2014
Hmm Myślałem, że będą ochy i achy z tych hinduskich fotek Marsa a tu ciszaaaaaaaaa cichosza  ;)
Ciekawe czy MOM sfotografuje słynne piramidy z Cydonii. Indie to nie USA i śladów cywilizacji na Marsie nie będa ukrywać  ;D A na serio, to jaką rozdzielczość ma najlepsza kamera MOM?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Września 26, 2014, 16:57
Nowe zdjęcia będą zapewne publikowane tutaj: http://isro.org/pslv-c25/Imagegallery/mom-images.aspx

Zdjęcie, które zamieściłeś na dole, było zrobione z wysokości 7.300 km, a jego rozdzielczość wynosi 376 m. Z tym, że dałeś je nie w pełnej rozdzielczości, hi-res jest na podanej przeze mnie stronie.

Na razie te zdjęcia nie powalają.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 26, 2014, 17:15
Nowe zdjęcia będą zapewne publikowane tutaj: http://isro.org/pslv-c25/Imagegallery/mom-images.aspx

Zdjęcie, które zamieściłeś na dole, było zrobione z wysokości 7.300 km, a jego rozdzielczość wynosi 376 m. Z tym, że dałeś je nie w pełnej rozdzielczości, hi-res jest na podanej przeze mnie stronie.

Na razie te zdjęcia nie powalają.

Rzeczywiście, jako tako jakość zdjęć nie jest powalająca. Ale, to, że wykonała je hinduska sonda to dla mnie wielka sensacja. Poza tym jak dla mnie, przedstawiają one najbardziej zbliżony do naturalnego kolor planety  :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 26, 2014, 17:17
Niestety przegapiłem fotkę Ziemi wykonana przez MOM.

Czy pojawiła się takowa na naszym Forum?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 29, 2014, 20:50
Kolejna fotka Czerwonej Planety autorstwa MOM, wykonane wczoraj:

http://isro.org/pslv-c25/Imagegallery/mom-images.aspx#2

Widać, że na części planety trwa pyłowa zadymka. Poza tym, po tej fotce widać jak daleko, przynajmniej czasowo oddala się sonda od planety.

Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 29, 2014, 23:08
Naprawdę ładna fotka! Nie byłem jeszcze na żadnej prezentacji dotyczącej MOM na IAC, ale widać, że warto się wybrać.

ISRO non stop podkreśla, że są pierwszym krajem, któremu się udało "za pierwszym razem" z wejściem na orbitę Marsa.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Września 30, 2014, 15:02
Dziwne kolory maja fotki z tej misji - jak mocno obrobiony obraz z hamery VHS :)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Września 30, 2014, 15:49
Bo to automatycznie przetworzony obraz z detektora z filtrami Bayera, bez bardziej wyrafinowanych zmian.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Września 30, 2014, 16:38
Tak mi sie przypomnialo, ze np. rosjanie tez maja troche inne kolory w swoich zdjeciach:
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1371932/Same-planet-view-Russian-satellite-images-Earth-look-different-Nasas.html (http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1371932/Same-planet-view-Russian-satellite-images-Earth-look-different-Nasas.html)
Z powazaniem
                                    Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Października 01, 2014, 12:10
No rzeczywiscie, ale w sumie ciekawa sprawa.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 01, 2014, 20:10
No rzeczywiscie, ale w sumie ciekawa sprawa.

No ciekawa, tylko nie zbaczajmy z tematyki MOM   ;)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Października 11, 2014, 10:26
Trochę do off-topic ale niezłe porównanie cenowe:

Atak Raptora droższy od podróży na Marsa

Pod koniec września amerykańskie lotnictwo zdecydowało się wykorzystać w nalocie na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii nowoczesne, niewidzialne dla radarów myśliwce F-22 Raptor. Mniej więcej w tym samym czasie indyjski orbiter Mangalyaan dotarł na Marsa. Ciekawym faktem jest to, że jego cała misja okazał się tańsza niż ten jeden nalot przy użyciu czterech F-22.

Użyte w ataku rakiety oraz wszelkie pozostałe koszty operacji wojskowej wyniosły około 79 milionów dolarów, podczas gdy indyjska misja na Marsa kosztowała 74 miliony zielonych.

Według przedstawicieli amerykańskiej armii konieczne było użycie supernowoczesnych myśliwców, gdyż obawiano się, że bojownicy z IS mogą mieć zaawansowaną broń przeciwlotniczą taką jak rosyjskie systemy Buk czy Tunguska.

F-22 są bardzo drogie w użyciu - sama godzina lotu kosztuje 68 tysięcy dolarów - a doliczając inne maszyny biorące udział w akcji i wystrzelone pociski koszt misji wyniósł około 79 milionów dolarów - więcej niż kosztowała cała indyjska misja na Marsa. Dlatego też amerykańskie lotnictwo chce używać tych samolotów tylko gdy będą one bardzo potrzebne, jako precyzyjnego "skalpela", który umożliwi kontynuację ataku z pomocą tańszych środków.

Źródło: Daily Beast

   

Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Października 11, 2014, 10:28
Niezle... rakieta(z cala otoczka) robi sie bardziej kosztowna niz zadawane przez nia straty...
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 11, 2014, 11:58
Niezle... rakieta(z cala otoczka) robi sie bardziej kosztowna niz zadawane przez nia straty...

Czyli wychodzi na prosta. Lepiej niech się opłaci badać Marsa niż zabijać ludzi  ::)
Oby tylko ci z IS tak nie zabijali niewinnych ludzi  :P
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Października 11, 2014, 12:16
Czyli wychodzi na prosta. Lepiej niech się opłaci badać Marsa niż zabijać ludzi  ::)

"Taniej" i "opłacalnie" nie są synonimami.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Października 11, 2014, 14:22
Warto pamiętać, że przemysł zbrojeniowy ma największe przychody w skali gospodarki światowej. Tam im wyższe koszty tym lepiej.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 11, 2014, 14:23
"Taniej" i "opłacalnie" nie są synonimami.

Trudno się tu z Tobą Borysie nie zgodzić  ::) Przykład - budowa naszych autostrad  :P
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 22, 2014, 11:08
Czy wiadomo co się z indyjską sondą dzieje? Nie ma wieści (fotek) od jakiś 2 miesięcy....  :(
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopada 22, 2014, 11:13
Zdjęcia są na różncyh stronach na które nikt nie wchodzi.

Np. ostatnio były zdjęcia komety Siding Spring:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/11191142-remember-siding-spring-mars.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 22, 2014, 11:25
Zdjęcia są na różncyh stronach na które nikt nie wchodzi.

Np. ostatnio były zdjęcia komety Siding Spring:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/11191142-remember-siding-spring-mars.html

A jeszcze jakieś inne stronki?  :)
Czemu Hindusi nie chwalą się nimi na stronie misji?  :P
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Stycznia 16, 2015, 16:44
Fotki komety marsjańskiej wykonane przez MOM:
https://www.facebook.com/ISRO/photos/a.1448404935382864.1073741828.1448364408720250/1571634429726580/?type=1&theater

Szkoda, że Hindusi nie chwalą się swoją misją  :P
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Stycznia 16, 2015, 17:40
Zdjęcia są na różncyh stronach na które nikt nie wchodzi.

Np. ostatnio były zdjęcia komety Siding Spring:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/11191142-remember-siding-spring-mars.html

A jeszcze jakieś inne stronki?  :)
Czemu Hindusi nie chwalą się nimi na stronie misji?  :P
Albo nie mają jeszcze za bardzo czym albo sępy
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 06, 2015, 18:08
Na stronie:
http://www.planetary.org/multimedia/space-images/mars/mars-orbiter-mission-photo-of-deimos.html
znalazłem marne fotki Deimosa wykonaną przez MOM.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lutego 06, 2015, 20:18
Te zdjęcia pokazują rzadko fotografowaną stronę odwróconą od Marsa. Jest też Phobos.

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2015/02040740-mars-orbiter-mission-images.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 07, 2015, 07:53
Te fotki lepsze od poprzednich, szkoda, ze nadal w słabej jakości  ::)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lutego 07, 2015, 11:10
Ta sonda to tylko zabawka z systemem komunikacyjnym na paśmie S (!). Dostarczyła np tylko 250 zdjęć. Może jednak detektor metanu przyniesie wartościowe informacje.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 07, 2015, 11:21
Ta sonda to tylko zabawka z systemem komunikacyjnym na paśmie S (!). Dostarczyła np tylko 250 zdjęć. Może jednak detektor metanu przyniesie wartościowe informacje.

Zabawka czy nie, najważniejsze, że działa, co pokazuje, że Indie już jest stać wysyłać sondy kosmiczne poza układ Ziemia-Księżyc. A gdzie jest ta reszta 200 iluś tam zdjęć, bo ja widziałem tylko kilka z nich :-(

A pasmo S czym się charakteryzuje? akurat jestem laikiem.....

Miejmy nadzieję, że Mars wkrótce pierdnie i MOM pochwali się swoim metanowym detektorem  :D
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lutego 07, 2015, 12:20
Tym, że pozwala tylko na małą szybkość transmisji danych, bo wiązka jest szeroka. Nadaje się dla misji na orbicie okołoziemskiej i co najwyżej na Księżycu, w misjach planetarnych od początku lat 70-tych właściwie nie jest używane.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marca 28, 2015, 16:09
Przed chwilą surfując w internecie  przypadkiem znalazłem kolejne fotki od MOM:
http://timesofindia.indiatimes.com/india/Mars-Orbiter-Mission-sends-fresh-pictures-methane-sensors-are-working-fine/articleshow/46453692.cms
Wysokość wulkanu Arsia Mons wydaje mi się trochę przeskalowana ;-)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 27, 2015, 20:57
Kolejna porcja fotek od MOM:
http://www.isro.org/pslv-c25-mars-orbiter-mission/breathtaking-pictures-mars-colour-camera-mcc-of-india%E2%80%99s-mars-orbiter
Stare zdjęcia są na dole, najnowsze na górze  :)
Ciekawe czy sonda wykryła metan na Marsie?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: station w Maja 01, 2015, 00:57
znakomite fotki jak na piewszą indyjską misję marsjańskąm, w dodatku tak tanią.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Stycznia 04, 2016, 23:47
Chyba dawno nikt nie zaglądał na ich stronę, a jest trochę nowych zdjęć :) Plus opisy zrobione w Paincie ;D

Pierwsze zdjęcia, wykonane z odległości 55 000 km przedstawia przede wszystkim Biegun Północny. Drugie zdjęcie przedstawia krater Mojave z wysokości 3 000 km. Na trzecim zdjęciu, wykonanym w listopadzie, uwieczniony został Olympus Mons.

Więcej (ale już starsze):
http://www.isro.gov.in/pslv-c25-mars-orbiter-mission/olympus-mons-image-mars-orbiter
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 22, 2016, 00:09
Galeria fotek wykonana przez MOM. Jest trochę fotek nie przedstawianych na naszym orum:
http://www.isro.gov.in/pslv-c25-mars-orbiter-mission/pictures-mars-colour-camera-mcc-onboard-india%E2%80%99s-mars-orbiter
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpnia 14, 2016, 00:12
Czy są już jakieś naukowe wyniki misji MOM? Czy sonda zwąchała metan na Marsie?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopada 15, 2016, 18:23
Indie: nowy banknot na rocznicę startu sondy marsjańskiej
DZISIAJ, 15 LISTOPADA, 15:23
Marcin Kamassa

Na dzień 5 listopada 2016 roku przypadła trzecia rocznica wystrzelenia pierwszej indyjskiej sondy międzyplanetarnej, Mangalyaan. Z tej okazji Narodowy bank Indii wyemitował specjalny banknot o nominale 2 tysiące rupii, na którego rewersie widnieje grafika dedykowana misji statku kosmicznego.

Nowy typ i wzór banknotu został zaprezentowany publicznie w listopadzie 2016 roku przez przedstawicieli Banku Rezerwy Indii. Grafika przedstawiająca sondę Mangalyaan (Mars Orbiter Mission) została umieszczona na odwrocie banknotu o nominale 2 tysiące rupii (ok. 120 PLN), z wizerunkiem Mahatmy Gandiego. Będzie to najwyższy jak do tej pory indyjski nominał wprowadzony do powszechnego obiegu, zastępując w nim dotychczasowy banknot o wartości tysiąca rupii.

Rewers przedstawia wyraźnie widoczny statek kosmiczny orbitującą nad powierzchnią Marsa. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/489866,indie-nowy-banknot-na-rocznice-startu-sondy-marsjanskiej
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudnia 08, 2016, 16:56
MOM nie da rady wykryć metanu swoim oprzyrządowaniem:
http://www.space.com/34943-india-mars-orbiter-mission-methane-detector-flaw-red-planet.html?utm_source=facebook&utm_medium=facebook&utm_campaign=socialfbspc&cmpid=social_spc_514630

Tylko, że teraz mamy TGO na orbicie Marsa i kłopoty Hindusów nie wydają się nam tak dotkliwe jakby to było jeszcze rok temu  ::)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudnia 08, 2016, 17:23
TGO - jak sama nazwa wskazuje - właśnie to ma za zadanie główne swojej misji. MOM to bardziej misja techniczna niż naukowa, czyli takie problemy się mogą zdarzyć.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 11, 2017, 20:12
Jest szansa, że MOM będzie działać do 2020 roku  :)

Scientists from Indian Space Research Organization (ISRO) have successfully executed crucial orbital maneuvering on Mars spacecraft to give it another lease of life.

The Mission was facing imminent death as it was to face an eclipse during which dark shadows of Mars would block light to spacecraft's solar panel.

After hours long remotely controlled execution which activated onboard thrust rockets to tweak the spacecraft's orbit, ISRO claims that Mars probe will sustain till year 2020.


http://www.marsdaily.com/reports/ISRO_saves_its_Mars_mission_spacecraft_from_eclipse_999.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpnia 30, 2018, 12:39
Jakieś nowe wieści odnośnie MOM? Sonda funkcjonuje?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpnia 30, 2018, 12:46
Jakieś nowe wieści odnośnie MOM? Sonda funkcjonuje?

Chyba funkcjonuje skoro nie słychać o końcu misji. Też chętnie bym się dowiedział szczegółów odnośnie jej stanu i działania oraz efektów naukowych misji!
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 24, 2018, 14:24
Dokładnie 4 lata temu MOM wszedł na orbitę Marsa :) Szkoda, że nie słychać o naukowych odkryciach sondy. Wiem, że to tylko misja technologiczna, ale na pokładzie miała ona czujnik do poszukiwania metanu....

India launched its Mars orbiter mission on Nov. 5, 2013 atop a Polar Satellite Launch Vehicle primarily as a demonstration mission to show that the ISRO could build a spacecraft capable of reaching the Red Planet. The $74 million mission was designed to snap photographs of Mars and study the planet's atmosphere for up to 10 months, but did perform science for over a year and continues to orbit the Red Planet.

https://www.space.com/39251-on-this-day-in-space.html
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 24, 2018, 20:29
Hmm, a czy coś o wykrywaniu metanu z poziomu MOM jest może w publikacjach naukowych?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Września 24, 2018, 22:59
Wadliwy detektor metanu nie pozwolił na zebranie danych.

India's Mars Orbiter Mission Has a Methane Problem
BY IRENE KLOTZ  PUBLISHED ON 12/07/2016

The methane-detecting instrument aboard the ISRO MOM spacecraft has been re-purposed after NASA scientists uncovered a design flaw.

More than two years after its pioneering Mars Orbiter Mission (MOM) reached the red planet, the Indian Space Research Organization has yet to release highly anticipated measurements of atmospheric methane, a gas which on Earth is strongly tied to life.

Seeker has learned that the data will never come, due to a flaw in the sensor design.

"They did not design this properly for the detection of methane on Mars,"
Michael Mumma, senior scientist at NASA's Goddard Space Flight Center, told Seeker. (...)
https://www.seeker.com/india-mars-orbiter-mission-methane-detector-flaw-red-planet-2133861312.html

India eyes a return to Mars and a first run at Venus
By Pallava BaglaFeb. 17, 2017

(...) But the “technology demonstrator,” as ISRO calls MOM, has delivered only minimally on science expectations, critics say. For example, its methane sensor apparently has failed to detect methane plumes in the martian atmosphere. “Mangalyaan was a marvel in engineering, but no exciting science came out of [it] since the experiments and instruments themselves were mediocre,” says U. R. Rao, chairman of ISRO’s science advisory committee and a former ISRO chief. “Small instruments give small science,” he says. (...)
http://www.sciencemag.org/news/2017/02/india-eyes-return-mars-and-first-run-venus
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 22, 2019, 18:49
Kilka ślicznych zdjęć z MOM:

https://www.flickr.com/photos/24423544@N00/albums/72157711426934366

A we wrześniu minęło pięć lat od udanej orbitacji Mars Orbiter Mission!
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: byko w Lipca 31, 2021, 01:53
https://indianexpress.com/article/technology/science/isro-releases-image-of-mars-biggest-moon-phobos-6489446/

MOM fotografował Phobosa - chociaż... szału nie ma.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwietnia 04, 2022, 11:28
Chodzą plotki, że od kilku dni nie ma kontaktu z MOM.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwietnia 04, 2022, 15:28
Chodzą plotki, że od kilku dni nie ma kontaktu z MOM.

A można się dowiedzieć o źródło plotek?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwietnia 04, 2022, 17:05
Chodzą plotki, że od kilku dni nie ma kontaktu z MOM.

A można się dowiedzieć o źródło plotek?

Proszę:
https://twitter.com/df2mz/status/1510541211618193408
Ponieważ konto nie za bardzo mi znane, to podałem jako "plotka"
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwietnia 04, 2022, 17:09
Dziękuję, to dobre źródło. Na ISRO nie ma co liczyć...
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 04, 2022, 19:59
Szkoda sondy. Z drugiej strony bardzo długo wytrzymała jak na pierwszą misję miedzyplanetarną Indii.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Września 28, 2022, 21:01
Znamy przyczynę utraty indyjskiej sondy po prawie 8 latach na orbicie Marsa. W kwietniu 2022 r. stanęli w obliczu coraz dłuższego okresu zaćmienia i ledwo przetrwali 6,5-7 godzin. W niedalekiej przyszłości nie ma długich faz zaćmień, ale na pokładzie prawie nie było paliwa, ponieważ 20 kg z 33 kg zużyto w styczniu 2017 r. na modyfikację orbity statku kosmicznego,a rocznie sonda zużywa ~2,5 kg paliwa.

Cytuj
Per Nandini Harinath (@2hr6min), in April 2022 they faced increasingly long eclipse period and barely survived 6.5 to 7 hrs long ones. In near future there are no long eclipse phases but they barely have any propellant left onboard as 20 kg out of 33 kg of it were spent in Jan 2017 modifying the spacecraft\'s orbit to survive oncoming eclipses back then and ~2.5 kg per year propellant is required for maintenance.

 Źródło  (http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?s=&showtopic=7898&view=findpost&p=258597)
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 28, 2022, 21:29
O jakie to zaćmienie chodzi?
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Września 28, 2022, 21:32
O jakie to zaćmienie chodzi?

Przejścia sondy przez cień, rzucany przez Marsa.
Tytuł: Odp: Mars Orbiter Mission (MOM)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Października 04, 2022, 07:45
Podsumowanie wg ISRO

UPDATE ON THE MARS ORBITER MISSION (MOM) AND THE NATIONAL MEET ORGANISED ON 27 SEPTEMBER, 2022
Oct 03, 2022

Cytuj
It was also discussed that despite being designed for a life-span of six months as a technology demonstrator, the Mars Orbiter Mission has lived for about eight years in the Martian orbit with a gamut of significant scientific results on Mars as well as on the Solar corona, before losing communication with the ground station, as a result of a long eclipse in April 2022. During the national meet, ISRO deliberated that the propellant must have been exhausted, and therefore, the desired attitude pointing could not be achieved for sustained power generation. It was declared that the spacecraft is non-recoverable, and attained its end-of-life. The mission will be ever-regarded as a remarkable technological and scientific feat in the history of planetary exploration.
https://www.isro.gov.in/MOM_NationalMeet_2022SEP.html