Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Ziemia - bezzałogowe => Wątek zaczęty przez: mars76 w Sierpnia 16, 2014, 18:20

Tytuł: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpnia 16, 2014, 18:20
Może trochę wcześnie , ale już pierwsze informacje się pojawiają  w sieci na temat następnej misji zaopatrzeniowej do ISS  a będzie ona ciekawa.
Start na chwilę obecną jest przesunięty z 12  września na 19 ( data oczywiście będzie powiązana z terminem wystrzelenia wcześniejszej misji z Asiasat 6 która jest aktualnie wyznaczona na 26 sierpień - dwie misje "wymieniły się" 1 stopniami Falcona ) 1 stopień ( F9S1-013) przeszedł już testy w McGregor w Texasie , start tradycyjnie z SLC-40 z Florydy.
Na chwilę obecną nie ma oficjalnego potwierdzenia co do sposobu lądowania ; są dwa warianty ; lądowanie na barce ( gdzieś na atlantyku)- oszczędność paliwa ( strata tylko 15%) kosztem bardziej skomplikowanej operacji lub lądowania na lądzie ; operacja łatwiejsza z logistycznego punktu kosztem większego zużycia paliwa ( ok 30%) -ja osobiście jestem zwolennikiem posadzenia 1 stopnia na lądzie ; w lądowanie na barce nie za bardzo wierzę.
Dragon V1 towarowy przewiezie wiele niezbędnych i ważnych "gadżetów"
-przede wszystkim zapasowe baterie do kombinezonów "EMU" do EVA ;po naziemnych testach ( cyrki z bezpiecznikami) NASA postanowiła odroczyć serię EVA do czasu przywiezienia nowych baterii na ISS.
-na pokładzie smoka oprócz standardowego wyposażenia ( jedzenie ; odzież ; przybory osobiste) znajdzie się jednostka ORUs (Orbital Replacement Units) na konkretne zapasowe podzespoły dla ISS ( np wyżej wspomniane baterie)
-w bagażniku zewnętrznym poleci ISS-RapidScat; eksperyment , który będzie przymocowany na Columbusie a wyciągnięty oczywiście za pomocą kanadyjskiej "rączki"; będzie służył do badań powierzchni oceanów; prędkości i kierunki wiatru , urządzenie przywróci zdolność tych pomiarów po awarii anteny na satelicie QuikScat ; poza tym rapidscat jest niskobudżetowym projektem wykonanym z zapasowych komponentów QuikScat i ADEOS II. -bardzo pomoże to opracować dokładne modelu klimatu ( huragany i podobne rozrywki na wodzie)
-w hermetycznej części ma polecieć drukarka 3D firmy Made in Space ( która pierwotnie miała polecieć w misji CRS 5 ) NASA zależy na jak najszybszej zabawie i testach w tą drukarką. Technologia ta zaczyna być intensywnie badana ; pozwoli to na drukowanie wielu części in-situ i będzie kolejnym ułatwieniem w przyszłej eksploatacji deep space. ( dla ciekawości spacex "wydrukował" tą technika silniczki superdraco i już aktualnie w ten sam sposób robią silnik Raptor )

-


Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: jsc w Sierpnia 16, 2014, 20:20
Może trochę wcześnie , ale już pierwsze informacje się pojawiają  w sieci na temat następnej misji zaopatrzeniowej do ISS  a będzie ona ciekawa.
Start na chwilę obecną jest przesunięty z 12  września na 19 ( data oczywiście będzie powiązana z terminem wystrzelenia wcześniejszej misji z Asiasat 6 która jest aktualnie wyznaczona na 26 sierpień - dwie misje "wymieniły się" 1 stopniami Falcona ) 1 stopień ( F9S1-013) przeszedł już testy w McGregor w Texasie , start tradycyjnie z SLC-40 z Florydy.
Na chwilę obecną nie ma oficjalnego potwierdzenia co do sposobu lądowania ; są dwa warianty ; lądowanie na barce ( gdzieś na atlantyku)- oszczędność paliwa ( strata tylko 15%) kosztem bardziej skomplikowanej operacji lub lądowania na lądzie ; operacja łatwiejsza z logistycznego punktu kosztem większego zużycia paliwa ( ok 30%) -ja osobiście jestem zwolennikiem posadzenia 1 stopnia na lądzie ; w lądowanie na barce nie za bardzo wierzę.
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: jsc w Sierpnia 16, 2014, 20:21
Bazując na twoim poście pozwoliłem sobie zrobić temat o lądowaniu I stopnia http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1894.0 (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1894.0).
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: jsc w Sierpnia 16, 2014, 20:22
Ja też jestem zwolennikiem lądowania na lądzie i mam nadzieję, że ten stopień poleci jeszcze w tym roku.
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpnia 16, 2014, 20:37
Pytanie - czy też wątek musi być oddzielnie? :)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: JSz w Sierpnia 16, 2014, 21:34
Racja - zdecydowanie nadmiarowy wątek, skoro jest już o CRS-4 ;D
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpnia 16, 2014, 22:22
No to scaliłem. :)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpnia 17, 2014, 05:07
Chyba zła wiadomość dla miłośników efektywnych lądowań ; w tej misji znowu będzie wodowanie w oceanie ( ani barka ani ląd ) dopiero później w tym roku doczekamy się tego widowiska -szkoda:(

źródło:
http://spaceflightnow.com/falcon9/010/140815video/#.U_AbG0CxNss
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpnia 17, 2014, 13:10
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpnia 17, 2014, 13:42
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.
Masz rację ; spiesz się powoli;)) lepiej małymi krokami do przodu niż jednym dużym w tył:)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpnia 25, 2014, 17:09
Spacex zaprosi maksymalnie 50 przedstawicieli prasy  (social media) na start Dragona w misji CRS-4 w dniach 18-19 września, tyle samo dla (news media) ; NASA Social participants czyli bardziej uprzywilejowani będą mieli okazje do:
- obejrzeć start Falcona
-odbyć wycieczkę po włościach NASA w Kennedy Space Center
-pogawędzić z przedstawicielami NASA i Spacex
-obejrzeć i porobić fotki z platformy startowej
-spotkać entuzjastów z social media + pogawędzenie
-również spotkanie z członkami social media z firm spacex i nasa
Takie to atrakcje wymyslili

https://www.newspacewatch.com/
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Sierpnia 25, 2014, 22:41
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.
Zmiana w manifeście spowodowała, że Asiasat-6 korzysta z pierwszego członu pierwotnie przeznaczonego dla CRS-4. Wygląda więc, że CRS-4 nie będzie miał nawet nóg.
http://www.reddit.com/r/spacex/comments/2e8qdr/why_wont_crs4_have_landing_legsbetter_rcs/
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpnia 26, 2014, 11:30
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.
Zmiana w manifeście spowodowała, że Asiasat-6 korzysta z pierwszego członu pierwotnie przeznaczonego dla CRS-4. Wygląda więc, że CRS-4 nie będzie miał nawet nóg.
http://www.reddit.com/r/spacex/comments/2e8qdr/why_wont_crs4_have_landing_legsbetter_rcs/
O wymianie członów pisaliśmy wcześniej ;co do nóg to w teorii mieli je dołączyć ;musimy trochę poczekać na potwierdzenie
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpnia 27, 2014, 15:05
Prawnopodobnie przesunięcie startu asiasat 6 wpłynie na start misji CRS-4 ( dobrze dla firmy , że orbcomm odroczył start swoich następnych satelitów)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mikii77 w Września 05, 2014, 13:20
Zdjęcie z cyklu: pokaż smoczku, co masz w środku ;D
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 05, 2014, 18:09
Niezłe ujęcie;) czekamy na więcej
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 05, 2014, 19:13
A czy jest już jakiś manifest sprzętu, który jest na pokładzie Dragona?
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 05, 2014, 19:35
A czy jest już jakiś manifest sprzętu, który jest na pokładzie Dragona?
Oczywiście; pisałem o nim wcześniej
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 05, 2014, 19:44
A czy jest już jakiś manifest sprzętu, który jest na pokładzie Dragona?
Oczywiście; pisałem o nim wcześniej
pozdrawiam

Tak - przepraszam za brak precyzyjności - chodziło mi o rozpiskę masową, czyli tyle tego w kg, tyle tego w kg, a tyle wróci na Ziemię. :) Czy coś takiego jest?
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: robinson w Września 20, 2014, 19:27
O której polskiego czasu jest planowany start w drugim podejściu? Z gory dziękuje za info. Pzdr


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: neptun w Września 20, 2014, 19:57
O której polskiego czasu jest planowany start w drugim podejściu?

Start rakiety Falcon 9 ( SpaceX CRS 4 ) 21.09.2014 godzina 07:52 polskiego czasu .
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: robinson w Września 20, 2014, 20:35
Bardzo dziekuje, jutro będzie fajny poranek :-)
Pzdr
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 21, 2014, 05:18
Pogoda znowu straszy odwołaniem startu dragona
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: robinson w Września 21, 2014, 08:11
Start udany. Gratulacje dla SpaceX! Pzdr


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 21, 2014, 11:07
Start CRS-4 dla wszystkich, który wybrali sen:
http://www.youtube.com/watch?v=i9uOoriSNtE
:)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 21, 2014, 11:14
Szkoda , że do grudnia musimy czekać do następnego startu ; dzięki za film ( uroki pracy )
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Września 21, 2014, 11:19
Starty robią się powoli nudne.I bardzo dobrze,znaczy że rakieta coraz bardziej dopracowana.
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: velo w Września 21, 2014, 13:12
To były tylko dwa tygodnie pomiędzy lotami Falcona 9!
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 23, 2014, 08:43
Dziś Dragon cumuje do ISS! Przechwycenie o 13:04 CEST przez ramię Stacji!
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 23, 2014, 12:39
Za mniej niż 30 minut przechwycenie! Można już oglądać obraz na NASZEJ TV! :)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 23, 2014, 15:12
No i Dragon już na ISS. :)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 23, 2014, 20:05
To nagranie chyba wszystkich ucieszy. :)
http://www.youtube.com/watch?v=BX2Radl_5OI
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Września 24, 2014, 05:22
Smoczek grzecznie przycumowany i czeka na rozpakunek
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 25, 2014, 20:20
Dragonisław opuścił ISS!

http://www.youtube.com/watch?v=V_inUrWRHSQ
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 25, 2014, 20:56
Natomiast już powinno zejście z orbity przez Dragona, ale o nim ani słowa na stronach SpaceX oraz Tłajterze.
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 25, 2014, 22:01
Okiej - są potwierdzenia! Dragon bez problemu wodował! :)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Października 26, 2014, 05:21
Ciekawe jak myszki zniosły lądowanie?;) ;D
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: Slavin w Października 26, 2014, 09:26
SpaceX upublicznił zdjęcie z bezpiecznego wodowania Dragona.

(http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?action=dlattach;topic=1893.0;attach=35672;image)
Tytuł: Odp: Dragon CRS4
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Października 26, 2014, 11:37
Fajne ujęcie ; widać , że kapsuła jest osmolona ; szkoda , że filmu nie udostępniono - może później wrzucą do sieci