Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Technologie => Wątek zaczęty przez: JSz w Maja 10, 2021, 15:52

Tytuł: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Maja 10, 2021, 15:52
Rosja już od ponad 10 lat mówiła o oddzieleniu od ISS rosyjskich modułów, po zakończeniu pracy stacji. Przynajmniej tych, które będą nadawały się jeszcze do eksploatacji, oraz uzupełnienia ich nowymi. W ten sposób miała powstać nowa, tym razem już wyłącznie rosyjska stacja OPSEK (Орбитальный Пилотируемый Сборочно-Экспериментальный Комплекс). Jednak czas użytkowania ISS ciągle przedłużano, obecnie mówi się o 2028 r., zaś w międzyczasie moduły ISS się starzeją i coraz mniej nadają się do dłuższej eksploatacji. Pamiętajmy, że podstawowe moduły ISS należą do najstarszych na stacji. Ostatnio pojawiły się pęknięcia i nieszczelności w kadłubie Zwiezdy - największego rosyjskiego modułu.

W tej sytuacji OPSEK stał się nierealny, powstała zatem nowa koncepcja: ROSS (Российская орбитальная служебная станция) - Rosyjska Orbitalna Stacja Robocza. Ogłosił ją jeden ze znaczących rosyjskich polityków, który podał zarazem rok 2025 jako datę rozpoczęcia budowy nowej stacji. Wywołało to oczywiście zamieszanie, gdyż oznaczałoby, że Rosja opuści ISS przed końcem jej użytkowania. Jednak kilka dni później Roskosmos podał na swojej stronie właściwą datę, czyli rok 2028. Data ta koresponduje z zakończeniem działalności ISS, a zarazem z odłączeniem od niej prywatnej amerykańskiej stacji Axiom.

Pomysł  na ROSS różni się od OPSEK tym, że ROSS będzie budowany od podstaw, a więc nie będzie w niego włączony moduł Nauka, który jeszcze nie został włączony też do ISS, ale jest już przygotowywany do startu. Natomiast zostaną włączone do niego moduły NEM, projektowane i podobno już budowane. Nowy moduł główny również będzie oparty na konstrukcji NEM.

ROSS będzie stacją klasy Mir, złożoną z kilku modułów, o masie kilkuset ton i pojemności kilkuset m3. Będzie zatem podobny rozmiarami i kształtem do amerykańskiego Axioma, mającego zapewnić Amerykanom stały pobyt na LEO po ISS, jak i obecnie budowanej Chińskiej Stacji Kosmicznej (CSS).

To wszystko oczywiście są zapowiedzi. Prace nad modułami NEM już trwają, gdyż początkowo były one przewidziane dla ISS. Jednak przy obecnym stanie rosyjskiego przemysłu astronautycznego i jego możliwościach organizacyjnych i finansowych, do wszelkich planów Roskosmosu należy podchodzić z bardzo dużą ostrożnością...

Artykuł Roskosmosu: https://www.roscosmos.ru/30863/.

Moduł NEM - podstawowy komponent ROSS:

(https://www.roscosmos.ru/media/gallery/big/30863/5611131518.jpg)
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: docktor w Maja 11, 2021, 13:04
Ani słowa o napędzie fotonowym?

W powstanie stacji Axiom wierzę, ale w nowego Mira raczej nie. Nie w tej perspektywie czasowej.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Maja 11, 2021, 15:05
Nie znalazłem niczego o rosyjskiej rakiecie fotonowej, ale pewno to jeszcze nieodtajnione ;).

Natomiast cieszy mnie, że jest coś nowego w tym projekcie: podstawowym modułem nie będzie już ani odwieczny DOS (Salut, Mir, Zwiezda) ani niemal równie wiekowy FGB (Zarja, Nauka). Będzie coś nowego: NEM (nazwa zapewne robocza), którego dwie sztuki miały zresztą już od lat być dołączone do ISS.

Moduł ma kształt pojedynczego cylindra na wzór amerykańskiego Destiny czy europejskiego Columbusa. Na ROSS mają znaleźć się dwa czy trzy takie. Masa modułu, jak widać z dołączonego obrazka, ma wynieść 20,5 t, a pojemność użytkowa 92 m3, czyli parametry zbliżone do DOS-ów, a zarazem do chińskiego Tianhe.

Zob.: https://severnymayak.ru/2021/04/21/v-rkk-energiya-pokazali-kak-mogut-vyglyadet-moduli-novoj-rossijskoj-kosmicheskoj-stancii/.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: Tantal w Maja 11, 2021, 15:09
Może zamiast NEM powinno być NAM zgodnie z prastarym rosyjskim "Niet Anałoga w Mirie"
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: JSz w Sierpnia 16, 2022, 15:47
Roskosmos pokazał model ROSS. Jeśli dobrze rozpoznaję, to: ROSS = 2 x NEM + 2 x FGB + Priczał.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: change w Lutego 15, 2026, 17:22
Czy wiadomo jak postepy w budowie ross.Moim zdaniem skończy sie tak że rosjanie umieszczą moduł typu salut 7 polączony z śluzą poisk i tyle,będą wysyłać po2 kosmonautów na zmiane plus trzecie miejsce na krótkie misje dla krajów zaprzyjaźnionych np.[kazachstan,białorus,iran] i tyle.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 15, 2026, 18:48
Eee no właśnie! Okazuje się, że tą nową ROSS będzie... "w podstawie" rosyjską częścią ISS:
https://arstechnica.com/space/2025/12/russia-is-about-to-do-the-most-russia-thing-ever-with-its-next-space-station/
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 15, 2026, 23:55
A czy taki pomysł nie zagraża życiu rosyjskich kosmonautów? Po 30 latach moduły rosyjskiej części ISS będą praktycznie złomem. Młodszy moduł ,,Nauka" też chyba uszkodzona po bombowym cumowaniu do stacji.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: docktor w Lutego 16, 2026, 21:40
Obstawiam, że jeśli cokolwiek zrobią, to zbudują razem z Chińczykami.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: change w Lutego 16, 2026, 21:52
A czemu tak uważasz tu chodzi o zachowanie programu załogowego na własnych zasadach,myslę że to będzie poprostu mini stacja i tyle
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Lutego 16, 2026, 22:11
Obstawiam, że jeśli cokolwiek zrobią, to zbudują razem z Chińczykami.

Po pierwsze, Chińczycy mają już stację lepszą od ROS, a po drugie, na jakiej niby orbicie by miała być ta wspólna? 41 stopni jest poza zasięgiem Rosjan, a 51 stopni, to znów strata udźwigu dla Chińczyków. Tak, czy siak, bez sensu.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: docktor w Lutego 17, 2026, 11:08
Chodziło mi raczej o zakup technologii i produkcję stacji w Chinach. Moim zdaniem Rosja jest obecnie organizacyjnie i gospodarczo niezdolna dźwignąć taki ciężar.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Lutego 17, 2026, 14:46
Chodziło mi raczej o zakup technologii i produkcję stacji w Chinach. Moim zdaniem Rosja jest obecnie organizacyjnie i gospodarczo niezdolna dźwignąć taki ciężar.

Zakup stacji w Chinach??!! Raczysz żartować... Ani Rosjanie nie poniżą się tak, ani Chińczycy nie sprzedadzą swoich technologii. Co do drugiego zdania - pełna zgoda.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: Jake_Suly w Lutego 18, 2026, 07:06
Cały wątek na obecną chwilę jest mówiąc delikatnie śmieszny.
Tytuł: Odp: Planowana rosyjska stacja załogowa post-ISS (ROSS)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 18, 2026, 13:45
Cały wątek na obecną chwilę jest mówiąc delikatnie śmieszny.

Dlatego warto z bliska obserwować całą sytuację.