Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Mars => Wątek zaczęty przez: artpoz w Października 20, 2022, 19:25

Tytuł: Nowy sposób lądowania na Marsie
Wiadomość wysłana przez: artpoz w Października 20, 2022, 19:25
https://youtu.be/tkejVTkAnXc
Tytuł: Odp: Nowy sposób lądowania na Marsie
Wiadomość wysłana przez: Arentiss w Października 26, 2022, 11:43
Interesująca alternatywa dla tanich i lekkich misji.
Ciekawe jak rozwiążą problem koziołkowania lądownika po uderzeniu w grunt.
Tytuł: Odp: Nowy sposób lądowania na Marsie
Wiadomość wysłana przez: station w Października 26, 2022, 18:25
Interesująca alternatywa dla tanich i lekkich misji.
Ciekawe jak rozwiążą problem koziołkowania lądownika po uderzeniu w grunt.

W JPL przerabiano ten temat już trzykrotnie, tam jednak do głosu dochodziły wczesniej systemy spadochronów. Ten najnowszy "pomysł" to chyba jednak jakaś, że tak ujmę, wersja alfa wariantu nieco desperackiego.
Tytuł: Odp: Nowy sposób lądowania na Marsie
Wiadomość wysłana przez: juram w Października 26, 2022, 19:21
Rzeczywiście to jakieś "desperado", bo jeśli po przypadkowym koziołkowaniu wyląduje do góry nogami (których nie przewidziano), to misję trafi szlag. Chyba że, to będzie jakiś "wańka wstańka" i sam się obróci do pozycji roboczej.  :)
Tytuł: Odp: Nowy sposób lądowania na Marsie
Wiadomość wysłana przez: station w Października 27, 2022, 07:44
Rzeczywiście to jakieś "desperado", bo jeśli po przypadkowym koziołkowaniu wyląduje do góry nogami (których nie przewidziano), to misję trafi szlag. Chyba że, to będzie jakiś "wańka wstańka" i sam się obróci do pozycji roboczej.  :)

tzn. właśnie Pathfinder czy oba MER'y miały taką możliwość, że po wylądowaniu na którymś z bocznych "płatków", mechanizm rozkładający lądownik mógł bez problemu ustawić się we właściwej pozycji wyjściowej dla łazika / stacji centralnej. Bodajże tylko Opportunity wylądował idealnie na tym tzw. "płatku" centralnym, natomiast zarówno Pathfinder jak i Spirit musiały być odpowiednio spozycjonowane.