Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Pozostałe i Badania Kosmosu => Wątek zaczęty przez: Leszek Szamocki w Lipiec 16, 2010, 21:42

Tytuł: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Leszek Szamocki w Lipiec 16, 2010, 21:42
Dzisiaj zakładam wątek i zabieram się do pracy (zbierania i tłumaczenia materiałów).

Od siebie i w największym skrócie dodam, że teleskop kosmiczny im. James'a Webb'a okrzyknięty został następcą Hubble'a. Na chwilę obecną (po kilku przesunięciach) planuje się wysłanie go na orbitę w 2014 roku. W odróżnieniu od Hubble'a obserwacje będzie prowadził głównie w podczerwieni, a jego celem jest sięgnąć jeszcze głębiej w czasie i przestrzeni.

Większość materiałów, które zamierzam tu opublikować, będzie pochodzić z oficjalnej strony projektu http://www.jwst.nasa.gov/about.html (http://www.jwst.nasa.gov/about.html), ale nie omieszkam też wrzucać nowinek i ciekawostek pochodzących z innych źródeł.

Napisanie wstępniaka nie powinno mi zająć więcej niż 2-3 dni.

Pozdrawiam wszystkich."Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST, pierwotna nazwa Next Generation Space Telescope - NGST) jest przygotowywanym następcą Teleskopu Hubblea. Jest to projekt NASA realizowany we współpracy z agencjami kosmicznymi ESA i CSA. Posłuży do wykonywania bardzo szczegółowych obserwacji najróżniejszych obiektów astronomicznych - od odległych galaktyk poprzez gwiazdy do ciał Układu Słonecznego.

Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba (JWST, pierwotna nazwa Next Generation Space Telescope - NGST) wykonywane będą obserwacje w zakresie podczerwieni bliskiej i środkowej (0.6 - 28 nm). W tym zakresie będzie wykonywane obrazowanie z bardzo wysoką rozdzielczością kątową oraz spektroskopia z wysoką rozdzielczością widmową. Program naukowy kładzie szczególny nacisk na badania najodleglejszych obserwowalnych galaktyk, położonych w odległości około 13 miliardów lat świetlnych, i widzianych w czasach, gdy galaktyki były jeszcze bardzo młode. Do podstawowych celów naukowych obserwatorium zaliczają się: wykonanie badań ewolucji galaktyk z przesunięciem ku czerwieni z=5 oraz wykonanie badań morfologii i kolorów tych galaktyk; dokonanie detekcji światła z pierwszych gwiazd we Wszechświecie; badania procesów fizycznych zachodzących podczas formowania się gwiazd i planet; badania procesów tworzenia pierwszych ciężkich pierwiastków we Wszechświecie; badania planet pozasłonecznych i dysków protoplanetarnych, w tym poszukiwania pierwiastków istotnych dla żywych organizmów; wykrywanie i określenie krzywych jasności odległych supernowych dla badań kosmologicznych; badania rozkładu ciemnej materii poprzez obserwowanie soczewek grawitacyjnych; oraz badania populacji gwiazd w pobliskich galaktykach."

Dalszy ciąg obszernego opracowania misji JWST dostępny jest na kosmonauta.net (http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Misje/jwst-przeglad-misji.html)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 04, 2010, 02:12
Jak tam pisanie wstępu Leszku? :)

Sam nie będę zwlekać i podrzucę tutaj ważną informację ;)

JWST - etap nanoszenia warstw odblaskowych na powierzchnię luster głównych

Prace przy budowie Kosmicznego Teleskopu Webba wchodzą w kolejny etap realizacji, który coraz bardziej przybliża zespół projektowo – wykonawczy amerykańskiego koncernu technologicznego NYSE – Northrop Grumman Corporation, do zakończenia prac nad podstawową strukturą optyczną teleskopu, w skład której wchodzą m.in. lustra główne.

Więcej w tym artykule na kosmonaucie (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/jwst-etap-nanoszenia-warstw-odblaskowych-na-powierzchni-luster-gownych.html). W załączniku podgląd na lustra główne JWST.

Może historycznie przypomnę jeszcze o jednym ważnym wydarzeniu w tym roku - w maju dowiedzieliśmy się, że JWST przeszedł już fazę krytycznego przeglądu CDR. Więcej tutaj (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/teleskop-webba.html).

Teleskop Webb'a o krok bliżej do rozpoczęcia misji

Gorąco oczekiwane nowe kosmiczne obserwatorium - teleskop JWST (James Webb Space Telescope), ma już za sobą przejście najbardziej znaczącego punktu przygotowań - przeglądu projektu CDR (Critical Design Review), który przybliża nas do startu planowanego obecnie na 2014 rok.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopad 12, 2010, 12:52
Niestety mamy problem.. jak zwykle z kasą oczywiście :(

Problemy z funduszami dla JWST?

"Pod koniec października NASA otrzymała raport o stanie prac oraz poziomie nakładów na projekt teleskopu JWST (James Webb Space Telescope). Z raportu wynika, że startu tego kosmicznego obserwatorium można się spodziewać dopiero pod koniec 2015 roku. Ponadto, obecny i planowany poziom nakładów finansowych może okazać się zbyt niski w stosunku do wymagań.

JWST jest nazywany "następcą teleskopu Hubble". To orbitalne obserwatorium ma w podobnym stopniu zrewolucjonizować naszą wiedzę z zakresu astronomii i przyczynić się do wielu ważnych odkryć.

Projekt (w sensie zatwierdzonych kontraktów) trwa od 2002 roku. Od tego czasu trwa rozwój technologii. Ostatnio też rozpoczęły się testy niektórych elementów JWST - np. osłon przeciwsłonecznych.

Niestety, projekt doświadczył już wielu opóźnień i NASA, na wniosek polityków, dokonała przeglądu stanu prac. Prace komisji miały miejsce w sierpniu i we wrześniu, po czym miała miejsce analiza zebranych danych. Raport końcowy specjalnej grupy został dostarczony menedżerom NASA pod koniec października. Wczoraj nastąpiła publikacja raportu - każdy zainteresowany może ten dokument ściągnąć i przeczytać.

Z raportu wynika, że wcześniej zakładane koszty całkowite (5 mld usd) oraz rok startu (czerwiec 2014) są niemożliwe do spełnienia. Okazało się także, że projekt nie był odpowiednio monitorowany w kwestii budżetowej. Raport rekomenduje zmiany systemu zarządzania w projekcie JWST, dzięki czemu program zyska na efektywności i przejrzystości.

Dokonano też wyliczeń kosztów całości projektu. W tej chwili wydaje się, że całkowity koszt programu JWST (z datą startu pod koniec 2015 roku) zawierać się będzie pomiędzy 6,2 a 6,8 mld USD, czyli około 25-35% więcej niż pierwotnie zakładano. Oznacza to, że NASA (chcąc kontynuować ten prestiżowy projekt) będzie musiała zabezpieczyć więcej funduszy aż do roku fiskalnego 2016, co w obecnej sytuacji politycznej może być bardzo trudnym zadaniem (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/2010-11-03-nasa.html).

Raport dostępny jest na stronie NASA (http://www.nasa.gov/news/reports/index.html)."

Źródło - kosmonauta.net (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/2010-11-11-jwst.html)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 12, 2010, 13:48
To chyba problem każdego większego projektu wymagającego rozwoju technologii. Najczęściej okazuje się być za drogi...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: wini w Listopad 12, 2010, 14:43
ale prawie 7mld za całość to lekka przesada, za to można by HLV zbudować pewnie
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Listopad 12, 2010, 14:58
ale prawie 7mld za całość to lekka przesada, za to można by HLV zbudować pewnie

Hehe, może tak, a może nie... zawsze trudno przewidzieć na jakie niespodziewane problemy się natrafi.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: axion w Listopad 12, 2010, 17:46
W ostatnim listopadowym numerze "Świat Nauki" ukazał się artykuł na temat JWST pt. "Obserwatorium jak origami".
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Grudzień 29, 2010, 21:00
Pozwoliłem sobie włamać do pierwszego postu i wrzucić fragment z obszernego opracowania misji JWST, które dzisiaj się pojawiło na kosmonaucie. Z pewnością jedyne takie opracowanie w Polsce :) Wielkie podziękowania dla Scorusa za wysiłek włożony w napisanie!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: axion w Styczeń 01, 2011, 22:21
Z pewnością jedyne takie opracowanie w Polsce :)

Opracowanie doskonałe. Na swój użytek wydrukowałem je do pdf-a, wygodnie się je wtedy czyta. Szkoda tylko że na polskiej Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmiczny_Teleskop_Jamesa_Webba) tak biednie z artykułem.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Jacob w Styczeń 01, 2011, 22:27
Noo jakby to na Wiki wrzucić to by był szał. Wyszedłby super artykuł.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: axion w Styczeń 01, 2011, 22:43
Co do wrzucania na wiki, sprawa jest uregulowana postanowieniem w tym wątku: link (http://www.astronautyka.org/index.php/topic,280.0.html) (dotyczy tylko forum PFA). Opracowanie jest umieszczone w serwisie kosmonauta.net z zastrzeżonymi prawami. Ale gdyby wykorzystać informacje (nie tekst!) zawarte w opracowaniu a następnie podać źródła do stron oficjalnych i pierwszorzędnych źródeł np. NASA (weryfikowalność (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Weryfikowalno%C5%9B%C4%87)) to nic nie stoi na przeszkodzie aby rozbudować artykuł na Wiki.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 19, 2011, 10:27
Przekładanie startu jest już prawie pewne:
http://www.spaceflightnow.com/news/n1101/17jwst/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: wini w Luty 18, 2011, 22:09
Według najnowszego artykułu na SFN nie ma szans na wyniesienie JWST w 2014 roku. Najprawdopodobniej nie uda się tego dokonać także rok później i mowa jest o 2016 roku jako dacie wystrzelenia obserwatorium.

http://spaceflightnow.com/news/n1102/17jwst/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Kwiecień 12, 2011, 18:30
Teraz już mówią o 2018:
http://www.spacenews.com/civil/110412-jwst-launch-2018.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 12, 2011, 19:52
W artykule opisującym ostatnie ważne dokonanie teleskopu Hubble'a spotkałem się z określeniem "pod koniec tej dekady" i zapewne to jedno z najlepszych określeń...

Artykuł z kosmo:

JWST dopiero w 2018?
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/jwst-dopiero-w-2018-roku.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 25, 2011, 13:38
Testy segmentów lustra JWST rozpoczęte

"W zeszłym tygodniu rozpoczęły się testy kriogeniczne sześciu z osiemnastu segmentów głównego lustra JWST, następcy Teleskopu Hubble`a. Testy mają dowieść, że segmenty poradzą sobie z bardzo niską temperaturą występującą w przestrzeni kosmicznej, zanim zostaną wmontowane w strukturę teleskopu.

Do tego typu testów NASA posiada w swoim ośrodku Marshall Space Flight Center w Hustonville (Alabama, USA) specjalne laboratorium - X-ray and Cryogenic Facility. Znajduje się w nim sprzęt umożliwiający testowanie komponentów sond w warunkach podobnych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej.

Każdy ze segmentów mierzy 1,3 metra, wykonany jest z berylu i posiada masę 40 kg. Razem uformują one 6,5-metrowe heksagonalne lustro główne teleskopu. Podobnie jak blendy używane przez fotografów, berylowa powierzchnia pokryta jest cienka warstwą złota, co zwiększa stopień odbicia światła. Sześć testowanych segmentów przeszło już wcześniej niezwykle skomplikowany ośmioletni proces produkcji oraz polerowania."

Więcej w artykule na kosmo (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/jwst20110425.html).

Załącznik: Inżynier NASA Ernie Wright przygląda się pierwszemu zestawowi segmentów lustra JWST tuż przed rozpoczęciem testów.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 20, 2011, 00:22
2022-2024? Dopiero wtedy (może) dojdzie do umieszczenia JWST w kosmosie? Powodem są oczywiście pieniążki...

http://nasawatch.com/archives/2011/05/scolese-webb-la.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Maj 20, 2011, 09:40
a nie mówiłem? :) lepiej było te z MSL'a przeznaczyć na JWST
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 20, 2011, 09:48
Zobaczymy, co NASA na to postanowi. Tak sobie przypominam, że gdy projekt JWST się rozpoczynał, to miało to kosztować chyba 1,5 mld usd. A teraz już jest z 6-7 miliardów...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Czerwiec 08, 2011, 14:51
6-7 mld? :D klasyka w finansowym wydaniu NASA, pytanie czy Musk z ekipa wlasciwych inzynierow bylby w stanie to zbudowac wlasnie za 1,5 mld... czyli generalnie czy sektor prywatny moglby przejac zamowienia rzadowe na tego typu misje...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Czerwiec 08, 2011, 15:09
6-7 mld? :D klasyka w finansowym wydaniu NASA, pytanie czy Musk z ekipa wlasciwych inzynierow bylby w stanie to zbudowac wlasnie za 1,5 mld... czyli generalnie czy sektor prywatny moglby przejac zamowienia rzadowe na tego typu misje...

Wiesz, nie sądzę żeby sektor prywatny był w stanie zbudować ten teleskop za niewiele mniej. Problemem nie jest marnotrawstwo pieniędzy w NASA, ale super-optymistyczne estymaty. Które nie wynikają z jakichś błędów estymacji, ale z sytuacji w jakiej NASA musi istnieć - gdyby od początku mówili 2018 i 7 miliardów, to w życiu by nie dostali pieniędzy na ten projekt. W ten sam sposób powstał F-22, F-35, prom kosmiczny i tysiące innych, mniejszych projektów. System jest zły, ale JWST nie jest wyjątkiem.

Moim zdaniem powinni niestety wstrzymać prace nad tym teleskopem zamiast inwestować następne miliardy w niego.

Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Czerwiec 09, 2011, 08:44
...czyli podliczając dotychczasowy rachunek ile by utopiono miliardów zielonych w przypadku wstrzymania / zaniechania dalszych prac na JWST?

Poza tym wstrzymanie prac niczego w tym przypadku - imho - nie rozwiązuje, bo utopiony zostaje kolejny spory projekt, obojętnie czy dysponowali by z miejsca budżetem np 5 mld czy takim 1,5 mld + dodatkowe (jak obecnie) koszta. Efekt ten sam, kasa ta sama i taki sam - smutny - finał z jej utopieniem.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 09, 2011, 09:17
6-7 mld? :D klasyka w finansowym wydaniu NASA, pytanie czy Musk z ekipa wlasciwych inzynierow bylby w stanie to zbudowac wlasnie za 1,5 mld... czyli generalnie czy sektor prywatny moglby przejac zamowienia rzadowe na tego typu misje...

Nikt w pojedynkę by tego nie zrobił. W projekcie uczestniczą 3 agencje kosmiczne, łącznie 15 krajów.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Lipiec 07, 2011, 21:35
politycy chcą przestania finansowania JWST !

http://www.spacedaily.com/reports/US_lawmakers_vote_to_kill_Hubble_successor_999.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 07, 2011, 21:48
Tak jest - to jest jedna z ważniejszych wiadomości odnośnie proponowanych budżetów na przyszłość.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Lipiec 07, 2011, 22:27
No nie...

I niech to będzie cały mój komentarz, bo słów po prostu brakuje.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 07, 2011, 23:24
To akurat nic szczególnego. Przepchną go prawie na pewno.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 07, 2011, 23:39
Właśnie nie jestem pewien do końca. Chcą obniżyć budżet NASA do zaledwie 16,8 mld usd. To bardzo mało.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Lipiec 08, 2011, 00:30
Właśnie nie jestem pewien do końca. Chcą obniżyć budżet NASA do zaledwie 16,8 mld usd. To bardzo mało.
He ile... :o A myślałem, że 18mld z groszami to było mało wobec obiecywanych ~20mld w którymś tam roku...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 08, 2011, 01:01
Obiecuję zagłębić się w ten temat. Jak na razie dość dużo szumu w tej materii i do końca nie wiem, która wersja jest bardziej 'spójna' i 'wiarygodna'.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Lipiec 08, 2011, 11:49
To akurat nic szczególnego. Przepchną go prawie na pewno.

Skąd ta pewność, że go przepchną?  Przecież ten projekt jest tragicznie zarządzany od samego początku, efektem - utopiona kasa, odsuwane wielokrotnie deadline'y kończące poszczególne etapy. jednym słowem "perełka" szablonowego wydania "jak sprawnie zawalić projekt". No i potężne pieniążki, które tak de facto - nie wiadomo chyba do końca na co poszły skoro z estymowanych 1,6 mld zrobiło się już blisko 5 x więcej... też bym chyba na miejscu konkresmenów skasował tę studnię szmalcu bez widocznych rezultatów.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 08, 2011, 19:47
Bo projekt jest już bardzo zaawansowany pod kątem sprzętu. Do tej pory ukończono wszystkie instrumenty, większość zwierciadła i część ISIM, 3/4 wyposażenia. Z tego co wiem, nie rozpoczęły się jeszcze prace nad busem. Jednak program integracji i testów będzie drogi i długotrwały.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: velo w Lipiec 09, 2011, 01:07
Ja bym ubił ten projekt. Jak jest taki nadmiar kosztów - to niech zarządzającym polecą głowy - a nie po prostu przejdą dalej do codzienności
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 09, 2011, 08:19
W przyszłym tygodniu House Appropriations Committee będzie wprowadzać poprawki.
http://planetary.org/blog/article/00003094/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Lipiec 09, 2011, 12:25
Oj długo będziemy czekać na Jamesa..
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Lipiec 24, 2011, 19:28
Mam nadzieję, że go załatwią (na ukaranie w jakiś sposób durni, który tak go spartolili chyba nie ma co marzyć). Wiadomo, że połowa misji kosmicznych ma obsuwy czasowe i budżetowe, ale toto to już przesada i niechlubny rekord. Chyba tylko wahadłowiec miał większe rozjazdy między planowaniem a skrzeczącą rzeczywistością.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 24, 2011, 19:40
Jest to nieprawa, bo start HST opóźnił się z 1983r do 1990, a koszt wzrósł z 400 mln do 2.5 mld dolarów po uproszczeniu projektu, zmniejszeniu rozmiaru zwierciadła i zaniechaniu części testów co zaowocowało nieprawidłową geometrią zwierciadła. A w tym wypadku jeszcze nic nie uproszczono.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Lipiec 31, 2011, 19:55
start HST opóźnił się z 1983r do 1990,
JWST oryginalnie miał lecieć w... 2011. Od tego czasu termin był wielokrotnie przekładany. Teraz ma lecieć w 2018, a może i grubo po 2020, czyli więcej niż Hubblowe 7 lat. Jeśli JWST uniknie katowskiego topora, cholernie wątpię, by się na tym skończyło.

a koszt wzrósł z 400 mln do 2.5 mld dolarów
JWST miał kosztować 1,6 miliarda $. Aktualne projekcje to 6,8 miliarda zielonych. Jeśli JWST uniknie katowskiego topora, cholernie wątpię, by się na tym skończyło.

A w tym wypadku jeszcze nic nie uproszczono.
Na descoping jest już ździebko za późno. Technologicznie JWST jest ok, porażka jest w zarządzaniu oraz - szczególnie - w ocenie, ile to ma tak naprawdę kosztować i ile czasu to zajmie.

Podtrzymuję zarzut rekordowego spartolenia projektu w zakresie lotów bezzałogowych i wyrok śmierci na JWST. Jak mówiłem, marzę jeszcze o wyciągnięciu konsekwencji wobec zarządców, ale jakoś nigdy nie słyszałem, żeby ktokolwiek pracę stracił z tego typu powodów w NASA. Nic dziwnego, że takie rzeczy się dzieją.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: skrzyp w Lipiec 31, 2011, 20:39
A ja osobiście bym nie ubijał JWST. Szkoda wykonanej pracy i wydanej kasy, to raz, a dwa że po zakończeniu misji Hubbla na orbicie nie będzie nic.
Powinni wyciągnąć konsekwencje wobec osób które zawalały i jak najszybciej wysłać teleskop na orbitę.

Od razu mówię że nie wiem o co dokładnie chodzi i co zostało zawalone. Ale jeśli zawalenie polega na tym, że nie spodziewano się aż takich wydatków i nijak nie dało by się ich znacznie obniżyć przy innym zarzadzaniu projektem, to tym bardziej powinno sie kontynuowac budowe. Postep kosztuje.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 31, 2011, 21:11
Po 2020 przy obecnej propozycji budżetu na kolejne lata, to ostrzeżenie dla polityków tak jak w przypadku HLV. Lata 2018 - 2020 pojawiają się już od kilku lat przy propozycjach cięć w budżecie dla programów naukowych, nie ma w tym nic dziwnego. Z przytoczonych liczb widać też, że budżet jest przekroczony o ponad 400%, a nie o ponad 600% jak w przypadku HST.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Lipiec 31, 2011, 22:53
Szkoda wykonanej pracy i wydanej kasy
Ehm. (http://en.wikipedia.org/wiki/Sunk_costs#Loss_aversion_and_the_sunk_cost_fallacy)

Ale jeśli zawalenie polega na tym, że nie spodziewano się aż takich wydatków i nijak nie dało by się ich znacznie obniżyć przy innym zarzadzaniu projektem,
Według informacji, jakie posiadam, jedną z głównych przyczyn katastrofy JWST było złe zarządzanie projektem. Sugeruje to, że było możliwe inne, lepsze zarządzanie projektem, które utrzymałoby przekroczenie czasu i budżetu w ryzach.

Lata 2018 - 2020 pojawiają się już od kilku lat przy propozycjach cięć w budżecie dla programów naukowych, nie ma w tym nic dziwnego.
Wymówki, wymówki. Zaprzeczysz, że JWST opóźnia się już jak Hubble, a prawdopodobnie obsunie się jeszcze bardziej?

Z przytoczonych liczb widać też, że budżet jest przekroczony o ponad 400%, a nie o ponad 600% jak w przypadku HST.
Zaraz pewnie powiesz że 6,8mld$ to mniej, niż 2,5mld$?

JWST JEST negatywnym rekordem niepowodzeń misji bezzałogowych. Żadne wymówki tego nie zmienią.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Lipiec 31, 2011, 23:04
MaDeR - moim zdaniem nie ma co tak podchodzić do całej sprawy. Tak po prostu projekt się rozwija w obliczu problemów finansowych NASA (oraz wspominanych problemów z kadrą zarządzającą). Ktoś już kiedyś tutaj pisał (Scorus chyba), że projekty mają to do siebie, iż ich wycena z reguły nie pokrywa się z rzeczywistością. Takie zabiegi przekładają się na parcie do przodu z projektem w momencie pojawiania się problemów czy wzrastających kosztów. Wtedy szuka się także kompromisów. Z drugiej strony nie wolno nie doceniać zaawansowanej estymacji kosztów, która występuję w tego typu projektach co JWST. To nie jest tak proste jak nam się wydaje..
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 31, 2011, 23:09
Wymówki, wymówki. Zaprzeczysz, że JWST opóźnia się już jak Hubble, a prawdopodobnie obsunie się jeszcze bardziej?
Stwierdzę tylko istnienie gry politycznej.

Zaraz pewnie powiesz że 6,8mld$ to mniej, niż 2,5mld$?
Przejdę tylko na wartości procentowe wykazując, że proporcjonalnie rekordem nie jest.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Sierpień 06, 2011, 19:00
Zaraz pewnie powiesz że 6,8mld$ to mniej, niż 2,5mld$?
Przejdę tylko na wartości procentowe wykazując, że proporcjonalnie rekordem nie jest.
A kto tu mówił o proporcji? Ja na pewno nie. Smętne te twoje chwyty.

że projekty mają to do siebie, iż ich wycena z reguły nie pokrywa się z rzeczywistością.
Pisałem już o tym, że pewne przekroczenia czasu i budżetu są zrozumiałe. Jednak istnieje moment, kiedy to zaczyna być po prostu przegięciem i trzeba powiedzieć dość. Skasować ten projekt, i tyle. Zasługuje na to.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: skrzyp w Sierpień 06, 2011, 22:41
No ok, przegięli, skasujemy ale co dalej? Obecnie zero planów na kolejny telep na orbicie. W takim razie czym/jaki powinien być kolejny teleskop? Następcy mieli by wykorzystać to co już zrobili w JWST czy wszystko całkiem od nowa?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Sierpień 08, 2011, 03:13
Moim zdaniem ESA powinna zbudować i wysłać coś w kosmos. W końcu USa jest znane z kasowania projektów ktore są kluczowe do poznawania wszechswiata - przykładem jest SSC skasowany ponad 20 lat temu. JWT będzie następnym takim krokiem milowym. Kraj głęboko wierzących chrześcijan dobrze wie jak powstał wszechświat i w ile dni i budowanie jakichś teleskopow nie ma sensu jak mozna wydać te pieniądze na mordowanie niewiernych.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: glimpse w Sierpień 08, 2011, 10:00
Może nie jestem specjalistą, ale JWST to zdecydowanie bardziej skomplikowany teleskop od innych już zbudowanych i wyniesionych w kosmos. Wątpię, żeby ESA dała radę stworzyć coś takiego. Ja czekam aż go dokończą, jak uwalą to będzie porażka.... nie wyobrażam sobie tego.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Sierpień 08, 2011, 10:59
Może powinni zaproponować ESA współudział w tym swoim projekcie. Nie tylko finansowy rzecz jasna. Gdyby się z tego zrodził projekt JWST ESA-NASA-CSA to kto wie...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: perian w Sierpień 08, 2011, 11:24
Może powinni zaproponować ESA współudział w tym swoim projekcie. Nie tylko finansowy rzecz jasna. Gdyby się z tego zrodził projekt JWST ESA-NASA-CSA to kto wie...

Przecież ESA bierze czynny udział w tym projekcie i to od lat. JWST ma lecieć Arianką.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Sierpień 08, 2011, 14:59
Bardzo źle to ująłem.  :P Przyznaję.
Miałem na myśli tę swoją część, za którą odpowiedzialna jest NASA. Czyli gdyby to przestał być projekt NASA-ESA-CSA a zacząłby ESA-NASA-CSA...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Sierpień 08, 2011, 20:08
Miałem na myśli tę swoją część, za którą odpowiedzialna jest NASA. Czyli gdyby to przestał być projekt NASA-ESA-CSA a zacząłby ESA-NASA-CSA...

JWST może i szkoda, ale koszty przyprawiają o zawrót głowy. Za mniejsze pieniądze można mieć znacznie bardziej ambitne narzędzia naziemne - i tą drogą idzie właśnie Europa. Wystarczy wymienić trzy instrumenty - istniejący VLT (http://www.astronautyka.org/index.php?action=post;quote=27262;topic=147.45) (rozdzielczość wielokrotnie lepsza od HST), planowany E-ELT (http://en.wikipedia.org/wiki/European_Extremely_Large_Telescope) oraz OWL (http://en.wikipedia.org/wiki/Overwhelmingly_Large_Telescope) (100 m zwierciadło, skasowany ze względu na koszt: 1.5 G€).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 08, 2011, 20:22
Bardzo źle to ująłem.  :P Przyznaję.
Miałem na myśli tę swoją część, za którą odpowiedzialna jest NASA. Czyli gdyby to przestał być projekt NASA-ESA-CSA a zacząłby ESA-NASA-CSA...

Już takie były - IXO i LISA. Po długich analizach nie podjęli się tego bo udział finansowy NASA byłby za mały (a i tak mają problem z Bepi Colombo) i zlecili następne lata analiz.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 08, 2011, 20:43
Moim zdaniem ESA powinna zbudować i wysłać coś w kosmos. W końcu USa jest znane z kasowania projektów ktore są kluczowe do poznawania wszechswiata - przykładem jest SSC skasowany ponad 20 lat temu. JWT będzie następnym takim krokiem milowym. Kraj głęboko wierzących chrześcijan dobrze wie jak powstał wszechświat i w ile dni i budowanie jakichś teleskopow nie ma sensu jak mozna wydać te pieniądze na mordowanie niewiernych.

W ESA po ISO, XMM, INTEGRAL, Plancku, Herschelu i Gaia sami zaczęli mówić o spadku aktywności w astrofizyce w kosmosie i na przyszłość nic konkretnego / realistycznego się nie szykuje. A realizacja najmłodszych z wymieniowych projektów zaczęła się ponad 10 lat temu.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Sierpień 08, 2011, 23:25
E-ELT z tego co pamiętam to budowa rusza w przyszłym roku. Ten teleskop ma być wielokrotnie lepszy od choćby Hubble'a, jestem ciekaw jakby wyglądał hipotetyczny jak na razie pojedynek JWST vs. E-ELT ? To by dopiero pokazało czy w zasadzie jest jeszcze sens wysyłać w kosmos teleskopy.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 09, 2011, 00:11
W zasadzie wzajemnie się uzupełniają, a zakres spektralny MIRI obejmuje fale dłuższe w większości nie dostępne dla E-ELT. Sporo ciekawych prezentacji:
http://www.eso.org/sci/meetings/jwstelt2010/program.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 09, 2011, 03:50
JWST może i szkoda, ale koszty przyprawiają o zawrót głowy. Za mniejsze pieniądze można mieć znacznie bardziej ambitne narzędzia naziemne - i tą drogą idzie właśnie Europa. Wystarczy wymienić trzy instrumenty - istniejący VLT (http://www.astronautyka.org/index.php?action=post;quote=27262;topic=147.45) (rozdzielczość wielokrotnie lepsza od HST), planowany E-ELT (http://en.wikipedia.org/wiki/European_Extremely_Large_Telescope) oraz OWL (http://en.wikipedia.org/wiki/Overwhelmingly_Large_Telescope) (100 m zwierciadło, skasowany ze względu na koszt: 1.5 G€).

Przy czym trzeba pamiętać, że bardzo wysoka rozdzielczość VLT w trybie interferometrycznym dotyczy tylko mapowania obiektów bardzo małych kątowo i ma zupełnie inne cele naukowe niż przeglądy fragmentów nieba. A że jest prowadzona w podczerwieni staje się przydatna tylko dla obiektów o temperaturze powierzchniowej powyżej 1000 stC, czyli praktycznie tylko dla gwiazd i aktywnych jąder galaktyk.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 09, 2011, 19:47
Moim zdaniem ESA powinna zbudować i wysłać coś w kosmos. W końcu USa jest znane z kasowania projektów ktore są kluczowe do poznawania wszechswiata - przykładem jest SSC skasowany ponad 20 lat temu. JWT będzie następnym takim krokiem milowym. Kraj głęboko wierzących chrześcijan dobrze wie jak powstał wszechświat i w ile dni i budowanie jakichś teleskopow nie ma sensu jak mozna wydać te pieniądze na mordowanie niewiernych.

Hmm Marku co ma piernik do wiatraka.
Proszę nie mieszać chrześcijaństwa do kasowania kosmicznych projektów. A wojenki religijne w chrześcijaństwie już nie modne  ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Sierpień 23, 2011, 16:11
Zobaczymy, co NASA na to postanowi. Tak sobie przypominam, że gdy projekt JWST się rozpoczynał, to miało to kosztować chyba 1,5 mld usd. A teraz już jest z 6-7 miliardów...

Jak się okazuje, "trochę" więcej: NASA Estimates $8.7 Billion To Fly Webb (http://www.aviationweek.com/aw/generic/story.jsp?id=news/awx/2011/08/22/awx_08_22_2011_p0-362179.xml&headline=NASA%20Estimates%20$8.7%20Billion%20To%20Fly%20Webb&channel=space)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Sierpień 23, 2011, 17:05
Cytuj
The agency says that by the end of fiscal 2011 it will have spent $3.5 billion so far on the telescope, which means another $5.2 billion must be found by the end of the five-year mission following launch in 2018.
Myślę, że jest to poniekąd uspokajające. Raczej nie przepuszczą 3,5 miliarda w zapomnienie. Być może do 2018 roku nie uda się zdążyć.. ale sądzę, że nie zdecydują się na anulowanie projektu.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 23, 2011, 18:45
To oczywiście koszt łączny - ze starem, prowadzenie misji i archiwizacją danych.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Sierpień 23, 2011, 19:54
To oczywiście koszt łączny - ze starem, prowadzenie misji i archiwizacją danych.
Czyli od dnia dzisiejszego do 2023 roku potrzeba 5,2 miliarda $?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 23, 2011, 21:25
To oczywiście koszt łączny - ze starem, prowadzenie misji i archiwizacją danych.
Czyli od dnia dzisiejszego do 2023 roku potrzeba 5,2 miliarda $?

Mniej więcej tak.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Wrzesień 04, 2011, 14:34
Raczej nie przepuszczą 3,5 miliarda w zapomnienie. Być może do 2018 roku nie uda się zdążyć.. ale sądzę, że nie zdecydują się na anulowanie projektu.
Uhm. (http://en.wikipedia.org/wiki/Sunk_costs#Loss_aversion_and_the_sunk_cost_fallacy)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 04, 2011, 17:40
Uhm. (http://en.wikipedia.org/wiki/Sunk_costs#Loss_aversion_and_the_sunk_cost_fallacy)
Miejmy nadzieje, że będzie dobrze ;).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 05, 2011, 11:27
A wiecie ile w Iraku i Afganistanie rocznie wydają na klimatyzację namiotów?  :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 05, 2011, 23:16
A wiecie ile w Iraku i Afganistanie rocznie wydają na klimatyzację namiotów?  :P

Analogia do chłodzenia JWST? ;) Ten zawsze będzie odwrócony tyłem do Słońca w L2. Na wojnie byłoby to wysoce niewskazane :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 06, 2011, 03:40
Analogia do chłodzenia JWST? ;) Ten zawsze będzie odwrócony tyłem do Słońca w L2. Na wojnie byłoby to wysoce niewskazane :P

Było kiedyś na nasalogy.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 06, 2011, 03:41
Tymczasem zakończyły się prace nad zwierciadłem wtórnym:
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-secondary.html

A model lotny MIRI przeszedł testy kriogeniczne w Rutherford Appleton Laboratory (RAL) w Wielkiej Brytanii:
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-miri-cryo.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 06, 2011, 21:56
Analogia do chłodzenia JWST? ;)

Ha, ha, ha. 20 miliardów dolarów rocznie.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: glimpse w Wrzesień 07, 2011, 08:17
Analogia do chłodzenia JWST? ;)

Ha, ha, ha. 20 miliardów dolarów rocznie.

Na klimatyzowanie namiotów? Chyba przesadziłeś  :)

Przeciągnięte terminy z powodu lipy z finansowaniem, klasyka...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 07, 2011, 09:22
http://www.npr.org/2011/06/25/137414737/among-the-costs-of-war-20b-in-air-conditioning

Budżet NASA to jakaś kpina.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 07, 2011, 15:33
Te skrzyneczki przed namiotami są naprawdę takie drogie :|?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: wini w Wrzesień 07, 2011, 17:01
Te skrzyneczki przed namiotami są naprawdę takie drogie :|?

ta suma, zgodnie z artykułem z linku, zawiera w sobie też koszt paliwa, jego dowiezienie do baz wojskowych, logistykę i utrzymanie dróg, zabezpieczenie konwojów itd itp. mimo wszystko jest ogromna Oo
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 07, 2011, 17:26
Nie jest ogromna, tylko to budżet NASA jest śmieszny. Pewien młodzieniec z USA mógłby od tak sfinansować całego JWST, albo wybudować taki teleskop swojego imienia, gdyby chciał przejść do historii nauki, ale woli inwestować w rynek jak większość miliarderów.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: olasek w Wrzesień 07, 2011, 22:51
Nie jest ogromna, tylko to budżet NASA jest śmieszny.
Budzet ESA jest 3 razy smieszniejszy  :-X
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 07, 2011, 22:57
Nie jest ogromna, tylko to budżet NASA jest śmieszny.
Budzet ESA jest 3 razy smieszniejszy  :-X

Tu się zgodzę z Olaskiem.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 08, 2011, 09:54
Mark Zuckerberg jednym pierdnięciem mógłby dofinansować Webba. Jeden człowiek, a nie całe państwo, czy cała unia państw.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 08, 2011, 11:30
Mark Zuckerberg jednym pierdnięciem mógłby dofinansować Webba. Jeden człowiek, a nie całe państwo, czy cała unia państw.

Taa Tylko jakby się czuł Zuckerberg gdyby jego maszyna za 5mld dolarów rozwaliła się za jednym zamachem podczas startu. Lepiej takiej kasy indywidualnemu fundatorowi nie pchać w jeden projekt. Lepiej rozłożyć to na mniejsze sumy w kilku przedsięwzięciach  ;D
Z drugiej strony 5 mld dolarów to kupa szmalu. Za taką kasę można uratować wieeeeeelu ludzkich istnień (choćby w Somalii)
http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/19/256/onz_oglasza_kleske_glodu_w_dwoch_regionach_somalii
http://www.caritas.pl/news.php?id=11441&d=5

 i całe powierzchnie cennych ekosystemów np lasów równikowych. Rozumiem powinny być pieniądze na kosmos i latanie w niego. Państwa powinny inwestować w to dla swego rozwoju i przyszłości. Ale ja osobiście dałbym najwyżej kilkaset milionów dolarów na nowego łazika na Marsa a resztę na wyżej wymienione cele  :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: glimpse w Wrzesień 08, 2011, 11:49
Śmieszny jest współczesny świat, musimy sobie zdać z tego sprawę. Kapitalizm w pewnym stopniu strasznie hamuje rozwój. Na wojsku można zarobić, więc idą w to pieniądze. Na nauce już tak nie, więc jeden teleskop JWST planuje się budować kilkanaście lat i nie wiadomo, czy nie zostanie anulowany, a kasa wyrzucona w błoto. Myślenie władzy w USA nie pozwala przerzucić 20 mld dolarów rocznie z budżetu wojska do budżetu NASA. Wtedy nie mielibyśmy takich problemów i projekt JWST szedłby szybko, dodatkowo mielibyśmy do tego inne ciekawe projekty realizowane przez NASA. Ogólnie wysokość środków łożonych na naukę jest śmiesznie mała. Wszystko opiera się o chęć zarobienia kasy.

Co do pomocy dla Afryki, to jest jak leczenie objawów, a nie samej choroby. Tam musiałby ktoś z zachodu znowu użyć wojska i to w większym stopniu, niż kiedyś (w tych państwach, gdzie są kłopoty). Bo dawanie im pomocy materialnej czy pieniędzy (w taki sposób, jak obecnie) nie ma sensu. Korupcja, układy, itp. większość zabiera dla siebie. Oni muszą mieć nad sobą bat, bo nie mają zahamowań, tak jak cywilizowani bardziej ludzie. Tak uważam :)------------------------
Dyskusja o Afryce i pomocy humanitarnej tu:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,763.0.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: hanysiak w Wrzesień 08, 2011, 18:43
Własnym uszom nie wierzę, kiedy czytam niektóre wpisy. Jesli nie teleskop kosmiczny to co? Teleskopy naziemne? Mimo, że to forum astronautyczne, to ja z bólem serca wybrałbym "schłodzenie" astronautyki na następne 10-20 lat, niż takie uderzenie w całą astronomię i odebranie jej najważniejszego narzędzia. Ile jeszcze pociągnie HST i czym bedziemy latać, żeby go naprawiać?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 08, 2011, 18:47
Własnym uszom nie wierzę, kiedy czytam niektóre wpisy. Jesli nie teleskop kosmiczny to co? Teleskopy naziemne? Mimo, że to forum astronautyczne, to ja z bólem serca wybrałbym "schłodzenie" astronautyki na następne 10-20 lat, niż takie uderzenie w całą astronomię i odebranie jej najważniejszego narzędzia. Ile jeszcze pociągnie HST i czym bedziemy latać, żeby go naprawiać?

Nie wierzysz własnym uszom czy raczej oczom, gdy czytasz nasze wpisy?  ;) Co masz na myśli używając wyrażenia ,,schłodzenie astronautyki"? Czy cięcia w innych programach astronautycznych by ratować JWST?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: olasek w Wrzesień 08, 2011, 18:51
Kapitalizm w pewnym stopniu strasznie hamuje rozwój.
Moze ten kapitalizm nie jest idealny ale jak historia ostatnich powiedzmy 100 lat pokazuje bez tego kapitalizmu to juz naprawde mialbys przyslowiowy guzik z petelka jesli chodzi o nauke.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: hanysiak w Wrzesień 08, 2011, 20:26
Własnym uszom nie wierzę, kiedy czytam niektóre wpisy. Jesli nie teleskop kosmiczny to co? Teleskopy naziemne? Mimo, że to forum astronautyczne, to ja z bólem serca wybrałbym "schłodzenie" astronautyki na następne 10-20 lat, niż takie uderzenie w całą astronomię i odebranie jej najważniejszego narzędzia. Ile jeszcze pociągnie HST i czym bedziemy latać, żeby go naprawiać?

Nie wierzysz własnym uszom czy raczej oczom, gdy czytasz nasze wpisy?  ;) Co masz na myśli używając wyrażenia ,,schłodzenie astronautyki"? Czy cięcia w innych programach astronautycznych by ratować JWST?

Tak, użyłem terminu zapożyczonego od Leszka Balcerowicza, ale chodzi mi właśnie o przesunięcia funduszy, kosztem innych projektów astronautycznych, w razie realnego zagrożenia kasacją JWST.  Ałaaaaa...;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 08, 2011, 22:52
W całej ostatniej awanturze z JWST chodzi wyłącznie o usunięcie z budżetu NASA na rok fiskalny 2012 około 2.5 mld dolarów, które nie pójdą na inne projekty ani na naukę. I o nic więcej.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 08, 2011, 23:25
W całej ostatniej awanturze z JWST chodzi wyłącznie o usunięcie z budżetu NASA na rok fiskalny 2012 około 2.5 mld dolarów, które nie pójdą na inne projekty ani na naukę. I o nic więcej.

Czyli już z innych nie? W roku fiskalnym 2013 byłoby wznowione finansowanie JWST?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 09, 2011, 02:37
Raczej będą ciąć dalej. Jeśli jednak po wyborach zmieni się administracja, jest bardzo możliwe, że uda się ugrać podwyższenie budżetu. Na początku kadencji nowa administracja będzie się chciała popisać, że naprawia to co popsuła poprzednia.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 12, 2011, 18:15
Raczej będą ciąć dalej. Jeśli jednak po wyborach zmieni się administracja, jest bardzo możliwe, że uda się ugrać podwyższenie budżetu. Na początku kadencji nowa administracja będzie się chciała popisać, że naprawia to co popsuła poprzednia.

Skoro ciąć, to JWST poleci nie wcześniej niż np w 2022 roku? :(
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: olasek w Wrzesień 12, 2011, 19:54
Ile jeszcze pociągnie HST
Mowi sie ze powinien dzialac do 2016-17, to jest minimum, oczywiscie przy odrobinie szczescia bedzie dzialal znacznie dluzej.
No i oczywiscie nikt go juz nie bedzie naprawial.

Co do JWST to chyba mozna powiedziec ze nikt nie jest teraz pewny losow tego projektu. Kongres zawsze moze uciac fundusze na wszystko co chca, to ich konstytucyjne prawo. Ale nie nalezy wpadac w przedwczesne histerie jak co niektorzy na tym forum. HST tez wyszedl grubo, grubo poza budzet, kosztowal kilkakrotnie wiecej niz to co planowano a nigdy nie zostal uciety, po prostu byl to za wazny projekt. Podobnie jest jakoby z JWST, dla roznych kluczowych ludzi w NASA (nie mowiac o przedstawicielce w Kongresie Barbarze Mikulski) jest to bardzo wazna misja, jak narazie trzymalbym sie tej nadziei bo to naprawde jest to jedyne czego mozna sie chwilowo trzymac.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 12, 2011, 23:34
Może za tydzień dowiemy się znów czegoś ciekawego..
http://www.stsci.edu/jwst/meetings/webinar2011
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 14, 2011, 16:33
Śmieszny jest współczesny świat, musimy sobie zdać z tego sprawę. Kapitalizm w pewnym stopniu strasznie hamuje rozwój. Na wojsku można zarobić, więc idą w to pieniądze. Na nauce już tak nie, więc jeden teleskop JWST planuje się budować kilkanaście lat i nie wiadomo, czy nie zostanie anulowany, a kasa wyrzucona w błoto.

Zachęcam do przeczytania "Drogi do zniewolenia" Hayeka. Książka trudna, ale absolutnie każdy specjalista czy zwolennik/miłośnik czegokolwiek powinien ją przeczytać.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 14, 2011, 16:48
http://www.npr.org/2011/06/25/137414737/among-the-costs-of-war-20b-in-air-conditioning

Budżet NASA to jakaś kpina.

Nie, to bardzo dużo pieniędzy. Fakt, że wojny kosztują więcej, tego nie zmienia.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 14, 2011, 18:55
Tymczasem zakończony został proces nanoszenia złota na powierzchnie optyczne segmentów zwierciadła głównego.
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-mirror-coating.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: glimpse w Wrzesień 15, 2011, 11:40
Śmieszny jest współczesny świat, musimy sobie zdać z tego sprawę. Kapitalizm w pewnym stopniu strasznie hamuje rozwój. Na wojsku można zarobić, więc idą w to pieniądze. Na nauce już tak nie, więc jeden teleskop JWST planuje się budować kilkanaście lat i nie wiadomo, czy nie zostanie anulowany, a kasa wyrzucona w błoto.

Zachęcam do przeczytania "Drogi do zniewolenia" Hayeka. Książka trudna, ale absolutnie każdy specjalista czy zwolennik/miłośnik czegokolwiek powinien ją przeczytać.

A dzięki, nie słyszałem o tej książce. Chyba masz rację, powinienem ją przeczytać :)

http://www.npr.org/2011/06/25/137414737/among-the-costs-of-war-20b-in-air-conditioning

Budżet NASA to jakaś kpina.

Nie, to bardzo dużo pieniędzy. Fakt, że wojny kosztują więcej, tego nie zmienia.

Nawiązując do problemu JWST  :)
Wojskiem interesowałem się już od dzieciaka, jednakże nie śledzę już na bieżąco co tam się dzieje. Poza wojnami koszta budżetu armii USA to jeszcze m.in. zakup i eksploatacja przeogromnej ilości sprzętu, utrzymanie zajebiście rozbudowanej infrastruktury na całym świecie, trzeba zapłacić ludziom, zapewnić warunki bytowe rodzinom żołnierzy, zapłacić emerytom, objąć opieką weteranów, itp. Dużo na to idzie i ja to rozumiem. Jednakże ja nie rozumiem Ciebie Borys i Was (niektórych). Widzę, że dużo jest tutaj bardzo mądrych osób, ale żeby mieć wątpliwości co do budżetu... NASA po prostu potrzebuje więcej kasy. Kiedyś jakby nie rzucili dodatkowych środków to byłby guzik, a nie Apollo. Pomijając oskarżenia o złe gospodarowanie środkami finansowymi (a ponieważ znam realia "budżetówki") nie widzę powodu, aby wytykać NASA nosem. NASA działa jak każdy inny budżetowy organ i jest tam coś takiego jak przerost wydatków, oni zapewniają sobie po prostu wszystko... A robili i robią zdecydowanie więcej, niż inne agencje kosmiczne razem wzięte (istnieje tylko problem transportu ludzi na LEO).  Koszta różnorakie wzrosły i ludzie też chcą zarabiać więcej niż wcześniej, będzie kasa będzie JWST na orbicie  :) Pozdrawiam

ps. Możemy gdzieś indziej na forum zrobić małą pogadankę na temat armii USA to się wyjaśni dlaczego tyle wydają (bo ich armia jest potęgą...)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 15, 2011, 19:31
Jednakże ja nie rozumiem Ciebie Borys i Was (niektórych). Widzę, że dużo jest tutaj bardzo mądrych osób, ale żeby mieć wątpliwości co do budżetu... NASA po prostu potrzebuje więcej kasy. Kiedyś jakby nie rzucili dodatkowych środków to byłby guzik, a nie Apollo. Pomijając oskarżenia o złe gospodarowanie środkami finansowymi (a ponieważ znam realia "budżetówki") nie widzę powodu, aby wytykać NASA nosem. NASA działa jak każdy inny budżetowy organ i jest tam coś takiego jak przerost wydatków, oni zapewniają sobie po prostu wszystko... A robili i robią zdecydowanie więcej, niż inne agencje kosmiczne razem wzięte (istnieje tylko problem transportu ludzi na LEO).  Koszta różnorakie wzrosły i ludzie też chcą zarabiać więcej niż wcześniej, będzie kasa będzie JWST na orbicie  :)

W pełni sobie zdaję sprawę z tego, że nie tylko NASA, ale każda duża agencja rządowa marnuje pieniądze. Rzecz w tym, że ja tego nie uważam za argument za dawaniem takiej agencji jeszcze większych pieniędzy do zmarnowania. Nie, to jest argument za tym, by dać tych pieniędzy jak najmniej, a rolę agencji ograniczyć do niezbędnego minimum. Jasne, NASA jest w stanie wchłonąć każdą ilość gotówki i wciąż będzie potrzebowała więcej. Pytanie brzmi, czy ktokolwiek tak naprawdę potrzebuje NASA (przynajmniej w obecnej postaci i rozmiarze).
Wracając do braku entuzjazmu dla JWST, to wyjaśnienie pojawiło się tu wcześniej - za znacznie mniejsze pieniądze można dać astronomom inne zabawki, o parametrach często lepszych od Webba.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 16, 2011, 15:08
Wracając do braku entuzjazmu dla JWST, to wyjaśnienie pojawiło się tu wcześniej - za znacznie mniejsze pieniądze można dać astronomom inne zabawki, o parametrach często lepszych od Webba.
Tylko zdaje mi się, że Webb poza naukowymi korzyściami będzie miał również wiele korzyści społecznych. Tak jak Hubble. Sądzę, że potrzebujemy tego typu zabawki.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 16, 2011, 16:34
Tylko zdaje mi się, że Webb poza naukowymi korzyściami będzie miał również wiele korzyści społecznych. Tak jak Hubble.

No i jakież te korzyści miałyby być?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 16, 2011, 17:21
No i jakież te korzyści miałyby być?
Rosnące zainteresowanie astronautyką i astronomią. Przynajmniej w moim mniemaniu to duża korzyść. Webb już został mianowany następcą HST. Ludzie naprawdę są napaleni na niego.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 16, 2011, 17:57
No i jakież te korzyści miałyby być?
Rosnące zainteresowanie astronautyką i astronomią. Przynajmniej w moim mniemaniu to duża korzyść. Webb już został mianowany następcą HST. Ludzie naprawdę są napaleni na niego.

A skąd. Przeciętny człowiek ledwo kojarzy nazwę (o ile kojarzy). To nam, miłośnikom tematyki, może się wydawać, że projekt ma ogromne znaczenie - ale to dlatego, że poświęcamy mu nieproporcjonalnie więcej uwagi, niż przeciętny zjadacz chleba.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 16, 2011, 18:18
A skąd. Przeciętny człowiek ledwo kojarzy nazwę (o ile kojarzy). To nam, miłośnikom tematyki, może się wydawać, że projekt ma ogromne znaczenie - ale to dlatego, że poświęcamy mu nieproporcjonalnie więcej uwagi, niż przeciętny zjadacz chleba.
Ja jednak już teraz widywałem spory szum wokół informacji na temat JWST (nawet na głupim YT da sie to zaobserwować). Jestem głęboko przekonany, że gdyby misja ta doszła do skutku to miałaby podobny wydźwięk jak Hubble. Wraz ze startem teleskopu Webba, miliony głów zwróciłoby się ku astronautyce. Większość, wiadomo, odwróciłaby się w krótkim czasie.. jednak jakaś część by z pewnością pozostała.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Wrzesień 16, 2011, 18:39

Wracając do braku entuzjazmu dla JWST, to wyjaśnienie pojawiło się tu wcześniej - za znacznie mniejsze pieniądze można dać astronomom inne zabawki, o parametrach często lepszych od Webba.

To samo można powiedzieć o Hubble`u-zamiast wydawac 2.5 mld dolców trzeba bylo dać astronomom inne tańsze zabawki o lepszych parametrach.Co nie zmienia faktu że dzięki niemu dokonano wielu przełomowych odkryć.A tak w ogóle to powiem więcej-po co latać w kosmos np.załogowo?za te same pieniądze możnaby dokonać podobnego przełomu technologicznego siedząc na ziemi.I w ten sposób możemy trywializować wszystko bez końca.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 16, 2011, 18:52
Ja jednak już teraz widywałem spory szum wokół informacji na temat JWST (nawet na głupim YT da sie to zaobserwować). Jestem głęboko przekonany, że gdyby misja ta doszła do skutku to miałaby podobny wydźwięk jak Hubble.

Proponuję zrobić prosty test. Poproś przypadkową osobę, by wymieniła przynajmniej jedno odkrycie dokonane przez Hubble'a. Jeśli nie będzie potrafiła odpowiedzieć, spytaj następną. I tak do skutku. Po wszystkim napiszesz nam, ile osób musiałeś przepytać, zanim dostałeś jakąś odpowiedź. Test możesz przeprowadzić na uczelni - byle nie na wydziale astronomicznym ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 16, 2011, 19:03
To samo można powiedzieć o Hubble`u-zamiast wydawac 2.5 mld dolców trzeba bylo dać astronomom inne tańsze zabawki o lepszych parametrach.

Zgadza się :)

Cytuj
Co nie zmienia faktu że dzięki niemu dokonano wielu przełomowych odkryć.

Ba, a ilu by dokonano "tańszymi zabawkami o lepszych parametrach"?

Cytuj
A tak w ogóle to powiem więcej-po co latać w kosmos np.załogowo?

Przy obecnym modelu eksploracji jest to bardzo zasadne pytanie, a odpowiedź by ci się raczej nie spodobała.

Cytuj
za te same pieniądze możnaby dokonać podobnego przełomu technologicznego siedząc na ziemi.

Załogowy kosmos nie dał nam żadnego przełomu technologicznego. Owszem, jakieś odpryski technologii można tu i ówdzie znaleźć, ale z pewnością nie da się ich nazwać przełomowymi.

Cytuj
I w ten sposób możemy trywializować wszystko bez końca.

Skoro te pytania są trywialne, to nie powinno być problemu z sensowną odpowiedzią na nie, nieprawdaż?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 16, 2011, 19:23
Proponuję zrobić prosty test. Poproś przypadkową osobę, by wymieniła przynajmniej jedno odkrycie dokonane przez Hubble'a. Jeśli nie będzie potrafiła odpowiedzieć, spytaj następną. I tak do skutku. Po wszystkim napiszesz nam, ile osób musiałeś przepytać, zanim dostałeś jakąś odpowiedź. Test możesz przeprowadzić na uczelni - byle nie na wydziale astronomicznym ;)
Oj tam... Ciągle piszesz o ogóle. Ja jednak jestem za stopniowymi kroczkami w popularyzacji. Z żalem patrzę na chwiejący się JWST.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Wrzesień 16, 2011, 19:28
Cytuj
Ba, a ilu by dokonano "tańszymi zabawkami o lepszych parametrach"?
Czyli gdyby babcia miała wąsy...Poruszajmy się w świecie realnym a nie równoległym,gdzie teoretycznie za mniejsze środki możnaby wybudować lepsze zabawki i dokonać bardziej przełomowych odkryć.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Wrzesień 16, 2011, 20:00
Lepiej chyba mieć kilka różnych drogich zabawek wzajemnie się uzupełniających (w tym JWST) niż nawet całe multum naziemnych teleskopów ograniczonych zakresem spektralnym czy możliwością poprawy obrazu (AO) dla małych pól widzenia. Zresztą skoro kasa z anulowania JWST nie trafi na cele naukowe to szkoda rezygnować na tym etapie z tego projektu.

Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Wrzesień 16, 2011, 20:55
szkoda rezygnować na tym etapie z tego projektu.
Nie szkoda, jeśli to ochroni inne projekty przed kanibalizacją w następnych latach. Ja jestem zdaniem, ze ta abominację należy ubić jak najszybciej. Byłbym jeszcze za wywaleniem z roboty odpowiedzialnych za budżetowe rozdęcie i katastrofalne zarządzanie, ale wiem, że to tylko mrzonki. :(
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 17, 2011, 00:00
Oj tam... Ciągle piszesz o ogóle.

Szukam tych korzyści społecznych, o których wcześniej była mowa.

Cytuj
Ja jednak jestem za stopniowymi kroczkami w popularyzacji. Z żalem patrzę na chwiejący się JWST.

Z żalem to i ja patrzę, co nie zmienia faktu, że gdyby to ode mnie zależało, nie dałbym funduszy na kontynuację JWST (czytaj nie kasowałbym innych misji by wygospodarować pieniądze na JWST, bo do tego się to sprowadza).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 17, 2011, 00:09
Cytuj
Ba, a ilu by dokonano "tańszymi zabawkami o lepszych parametrach"?
Czyli gdyby babcia miała wąsy...Poruszajmy się w świecie realnym a nie równoległym,gdzie teoretycznie za mniejsze środki możnaby wybudować lepsze zabawki i dokonać bardziej przełomowych odkryć.

Oczywiście, że poruszamy się w określonych realiach, co nie zmienia faktu, że wnioskowanie "skoro instrument X coś odkrył, to znaczy że nie przepłaciliśmy za jego budowę" jest zwyczajnie fałszywe.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 17, 2011, 00:13
Lepiej chyba mieć kilka różnych drogich zabawek wzajemnie się uzupełniających (w tym JWST) niż nawet całe multum naziemnych teleskopów ograniczonych zakresem spektralnym czy możliwością poprawy obrazu (AO) dla małych pól widzenia.

Dla kogo lepiej?

Cytuj
Zresztą skoro kasa z anulowania JWST nie trafi na cele naukowe to szkoda rezygnować na tym etapie z tego projektu.

Dlaczego miałaby nie trafić?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Wrzesień 17, 2011, 00:16
Dla kogo lepiej?
Dla astronomii. Czytając o Webbie nie wyobrażam sobie tańszych naziemnych teleskopów lub kilku kosmicznych, które mogłyby go zastąpić. Chyba, że nie mam racji?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 17, 2011, 00:47
Dlaczego miałaby nie trafić?
W tej chwili 2.5 mld z budżetu NASA na przyszły rok ma iść na dług federalny.

Z żalem to i ja patrzę, co nie zmienia faktu, że gdyby to ode mnie zależało, nie dałbym funduszy na kontynuację JWST (czytaj nie kasowałbym innych misji by wygospodarować pieniądze na JWST, bo do tego się to sprowadza).
Ze SMEX, MIDEX i Discovery i tak nie ma czego brać. Fundusze można było pozyskać właściwie tylko z MSLa parę lat temu.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 18, 2011, 15:16
Dla kogo lepiej?
Dla astronomii. Czytając o Webbie nie wyobrażam sobie tańszych naziemnych teleskopów lub kilku kosmicznych, które mogłyby go zastąpić. Chyba, że nie mam racji?

Zależy, pod jakim względem. Jeżeli chodzi o dostępne widmo, to owszem, atmosfera sporo wycina. Pod względem uzyskiwanej rozdzielczości - wielkie teleskopy naziemne nie tylko zastępują, ale zdecydowanie przewyższają osiągi teleskopów kosmicznych.
Nie w tym rzecz zresztą, czy da się zbudować naziemny ekwiwalent JWST, ale że środki skonsumowane przez JWST (w przypadku jego budowy) nie pójdą na inne programy (astronomiczne lub nie), których JWST też nie jest w stanie zastąpić. Budżet naukowy nie jest z gumy - finansując coś takiego jak JWST, trzeba zabrać komuś innemu.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 18, 2011, 15:42
Dlaczego miałaby nie trafić?
W tej chwili 2.5 mld z budżetu NASA na przyszły rok ma iść na dług federalny.

Całościowe cięcia budżetu NASA to osobna sprawa - i tak by do nich doszło, bez względu na dalsze losy JWST.

Cytuj
Z żalem to i ja patrzę, co nie zmienia faktu, że gdyby to ode mnie zależało, nie dałbym funduszy na kontynuację JWST (czytaj nie kasowałbym innych misji by wygospodarować pieniądze na JWST, bo do tego się to sprowadza).
Ze SMEX, MIDEX i Discovery i tak nie ma czego brać. Fundusze można było pozyskać właściwie tylko z MSLa parę lat temu.

Możliwości cięć jest całkiem sporo, w zasadzie cały budżet NASA się do tego nadaje.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 18, 2011, 16:14
Przy czym JWST jest obecnie głównym elementem cięć w komisjach senackich.

Z programów naukowych w tej chwili można skasować tylko Solar Probe albo OSIRIS, co i tak dostarczyłoby funduszów w dłuższej perspektywie. Inne misje naukowe lecą w przeciągu kilku - kilkunastu miesięcy (NuSTAR, RBSP, IRIS), mają duże poparcie (MAVEN), albo kosztują tylko 100 mln (LADEE).

Na "systemach transportu kosmicznego" poważniejszych cięć raczej nie będzie, bo to droga przekazywania pieniędzy z budżetu do przemysłu. STS nie wytrzymał krytyki, był Constellation. Constellation się zawalił jest SLS. Zawali się SLS będzie coś innego. Tutaj rezultaty i przekroczenia budżetu nie mają znaczenia.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 18, 2011, 20:31
Ostatnio Senate Appropriations Committee przedstawił propozycję budżetu ze wzrostem finansowania JWST o 156 mln i zmniejszeniem cięć w dziale badań planetarnych i badań Ziemi (budżet jest negocjowany wg. działów tematycznych, a JWST jest osobnym działem niezależnym od astrofizyki).
http://www.planetary.org/blog/article/00003188/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 18, 2011, 22:17
Ostatnio Senate Appropriations Committee przedstawił propozycję budżetu ze wzrostem finansowania JWST o 156 mln i zmniejszeniem cięć w dziale badań planetarnych i badań Ziemi (budżet jest negocjowany wg. działów tematycznych, a JWST jest osobnym działem niezależnym od astrofizyki).
http://www.planetary.org/blog/article/00003188/

Kurczę Oby tylko nie cięli programu marsjańskiego oraz CCDEV  >:( Dla mnie beznadziejne jest, ze chcą ciąc CCDEV3 gdyż to duża szansa dla astronautyki amerykańskiej (tej załogowej). Myśle, ze najłatwiej byłoby obniżyć płace pracownikom NASA, zwłaszcza tym będącym na górze  - różnej maści dyrektorów projetów, managerów, no i samego szefa NASA. Dla nich ciecia o jakieś 10% chyba za bardzo by nie zaszkodziły, a ciekawe ile z tego uzbierałoby się pieniędzy  ::) A propos JWST szkoda mi go trochę bo hardware już jest. Może zamrozić program na dwa lata a części pochować dobrze do magazynów,żeby doczekały lepszych czasów? Albo usilnie namawiać ESA do współfinansowania, ale chyba ta agencja nie ma aż 5 miliardów potrzebnych do ukończenia projektu. Może szukać prywatnych sponsorów ala Gates itp....
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 18, 2011, 23:45
A propos JWST szkoda mi go trochę bo hardware już jest. Może zamrozić program na dwa lata a części pochować dobrze do magazynów,żeby doczekały lepszych czasów?
To byłaby ostateczność, na początku tegorocznej rundy awantury wspominał o tym ktoś z zarządu prospektu. Ale jak widać już odchodzi się od pomysłu przerwania finansowania JWST.

Albo usilnie namawiać ESA do współfinansowania, ale chyba ta agencja nie ma aż 5 miliardów potrzebnych do ukończenia projektu.
Jak do tej pory to ESA usilnie namawia NASA do współfinansowania Solar Orbiter i Trace Gas Orbiter. O LISA, IXO i współpracy w misji do Jowisza nie ma już nawet co wspominać.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 19, 2011, 08:17
Jak do tej pory to ESA usilnie namawia NASA do współfinansowania Solar Orbiter i Trace Gas Orbiter. O LISA, IXO i współpracy w misji do Jowisza nie ma już nawet co wspominać.

No to niezły bigosik  :P Myślę, że nierozpoczętych programów o dużych kosztach nie ma teraz co rozpoczynać ino zakończyć te rozpoczęte. Chyba nic by się nie stało gdyby przełożono o parę lat start Solar Orbitera. Szkoda byłoby mi jednak Trace Gas Orbiter bo to arcyciekawa marsjańska misja. Kurde chyba MSR nie doczekam się nawet w następnej dekadzie, a co marzyć o lotach załogowych  :P  >:(
P.S. A misja jowiańska o której Scorus pisze to to Europa Orbiter, czy tak? Jakby NASA nie narozrabiała to ta misja poleciałaby w 2003 roku i już chyba mielibyśmy ją za sobą  :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 19, 2011, 13:04
Oziris mi tutaj wygląda na pierwszy do odstrzału, póki jeszcze nie zaczęli :) Szczególnie, że w zasadzie to samo niedługo zrobią Rosjanie (Phobos Grunt)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 19, 2011, 13:56
Przy czym JWST jest obecnie głównym elementem cięć w komisjach senackich.

Z programów naukowych w tej chwili można skasować tylko Solar Probe albo OSIRIS, co i tak dostarczyłoby funduszów w dłuższej perspektywie. Inne misje naukowe lecą w przeciągu kilku - kilkunastu miesięcy (NuSTAR, RBSP, IRIS), mają duże poparcie (MAVEN), albo kosztują tylko 100 mln (LADEE).

Obecne cięcia nie są doraźną akcją, ale początkiem kilkuletniego okresu zaciskania pasa - kasacja JWST również ma przynieść oszczędności w perspektywie następnych ~7 lat. Potencjalne alternatywne cięcia (zamiast JWST) dotyczyć będą czasu i zakresu obecnych lub zbliżających się misji oraz realizacji nowych programów po 2012 roku.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 19, 2011, 15:48
Obecne cięcia nie są doraźną akcją, ale początkiem kilkuletniego okresu zaciskania pasa - kasacja JWST również ma przynieść oszczędności w perspektywie następnych ~7 lat. Potencjalne alternatywne cięcia (zamiast JWST) dotyczyć będą czasu i zakresu obecnych lub zbliżających się misji oraz realizacji nowych programów po 2012 roku.

Do czego szykują się już od kilku lat, ale obecnie sytuacja ekonomiczna i polityczna jest ekstremalnie napięta. A JWST jest najlepszym kandydatem do kasacji, do czego dąży się przy każdej propozycji budżetu NASA. Po 2012 obecnie jest poważniej planowany tylko Solar Probe i OSIRIS oraz mała misja Discovery około 2016r.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 19, 2011, 15:57
No to niezły bigosik  :P Myślę, że nierozpoczętych programów o dużych kosztach nie ma teraz co rozpoczynać ino zakończyć te rozpoczęte. Chyba nic by się nie stało gdyby przełożono o parę lat start Solar Orbitera. Szkoda byłoby mi jednak Trace Gas Orbiter bo to arcyciekawa marsjańska misja. Kurde chyba MSR nie doczekam się nawet w następnej dekadzie, a co marzyć o lotach załogowych  :P  >:(
P.S. A misja jowiańska o której Scorus pisze to to Europa Orbiter, czy tak? Jakby NASA nie narozrabiała to ta misja poleciałaby w 2003 roku i już chyba mielibyśmy ją za sobą  :P

Solar Orbiter to na razie tylko propozycja misji klasy średniej dla Cosmic Vision 2015 - 2025, przy czym wszystko wskazuje na to, że musiałaby to być misja klasy dużej i bez dużego wsparcia NASA nie uda się jej zrealizować.

Orbiter Europy miałby kosztować 4.7 mld na początku prac i nawet Decadal Survey wyraził się o nim negatywnie. Teraz to tylko nieśmieszny dowcip.

O MSR nie ma co myśleć, w kwietniu zarzucono nawet prace projektowe nad koncepcją MAX-C.

Oziris mi tutaj wygląda na pierwszy do odstrzału, póki jeszcze nie zaczęli :) Szczególnie, że w zasadzie to samo niedługo zrobią Rosjanie (Phobos Grunt)

Japończycy już zrobili, ale OSIRIS miałby próbkować planetoidę innego typu, bardziej prymitywną. Phobos to jednak zupełnie co innego. Inna sprawa, że szanse powodzenia Phobos-Grunt są raczej niewielkie.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 19, 2011, 19:34
O MSR nie ma co myśleć, w kwietniu zarzucono nawet prace projektowe nad koncepcją MAX-C.

Kurczę. Nawet tego nie wiedziałem. Szkoda, czyżby MSL miał być jedynym łazikiem wysłanym na Marsa w tej dekadzie?

Japończycy już zrobili, ale OSIRIS miałby próbkować planetoidę innego typu, bardziej prymitywną. Phobos to jednak zupełnie co innego. Inna sprawa, że szanse powodzenia Phobos-Grunt są raczej niewielkie.

A czemu piszesz, że Phobos Grunt ma małe szanse powodzenia? Fakt Rosjanie do Marsa mają pecha, ale czy o tym myślisz?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 19, 2011, 21:30
A czemu piszesz, że Phobos Grunt ma małe szanse powodzenia? Fakt Rosjanie do Marsa mają pecha, ale czy o tym myślisz?
Składa się na to szereg czynników.
1. Brak doświadczenia. Ostatnimi udanymi misjami planetarnymi był program Vega oparty na innych technologiach. Od tamtego czasu nic się nie udało zrealizować, więc można powiedzieć, że w Rosji badania planetarne starowałyby od czystej karty. A jak widać na przykładzie Japonii w pierwszych misjach planetarnych występują co najmniej bardzo poważne problemy.
2. Problemy z awioniką. Phobos-Grunt miałby być pierwszym rosyjskim statkiem bezzałogowym wyposażonym w nowoczesny system informatyczny. Sprawiał on problemy od samego początku prac nad sondą. Ostatecznie został opracowany przez projektanta amej sondy, NPO Lavochkin, który jeszcze tego nie robił, nawet w odniesieniu do wcześniejszych podobnych konstrukcji, np. Marsa 96. Mimo oficjalnych wypowiedzi, że Phobos-Grunt ma posiadać awionikę bardzo nowoczesną system ten nadal jest najsłabszym elementem misji. Oprogramowanie najprawdopodobniej nie będzie  w pełni ukończone przed startem.
3. Testy. Phobos-Grunt jest pod wieloma względami konstrukcją nową. Jednak w trakcie prac nad misją nie wykonano kompletnych testów na modelach inżynieryjnych, co przy tworzeniu nowego busa rodzi poważne wątpliwości. Zwłaszcza, że ta sama konstrukcja ma być wykorzystywana w następnych misjach, np. Luna-Glob.
4. Infrastruktura. Rosyjskie stacje naziemne będą miały problemy z zapewnieniem długotrwałego pokrycia łącznościowego w trakcie misji. Ponadto bardzo długo nie były wykorzystywane w lotach planetarnych. W zeszłym roku miały być modernizowane pod kątem obsługi tej misji, ale nie wiem jak z tym jest obecnie. Ponadto kapsuła podczas lądowania ma być śledzona proradzieckimi systemami obrony przeciwrakietowej. Jakiś czas temu były wykonywane próbne zrzuty modeli kapsuły, ale z tego co wiem plan jej odzyskania nadal nie jest w pełni opracowany.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 19, 2011, 21:50
Hmm Scorusie z to co piszesz to jest niewesoło. Oby nie powtórzyła się historia z 1989 roku  :P
Waldku czy możesz potwierdzić to co napisał Scorus?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 20, 2011, 13:11
Senat chce uratować JWST:
WASHINGTON — The U.S. Senate Appropriations Committee approved a spending bill Sept. 15 that would cut NASA’s budget by 2.5 percent while boosting spending on the massively overbudget James Webb Space Telescope (JWST) ......
http://www.space.com/13003-nasa-spending-bill-james-webb-commercial-crew.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 20, 2011, 13:53
Hmm Scorusie z to co piszesz to jest niewesoło. Oby nie powtórzyła się historia z 1989 roku  :P
Waldku czy możesz potwierdzić to co napisał Scorus?

Astropl potwierdzał to już w przeszłości (w wątku z Phobos-Grunt, gdzie tam można kontynuować tę rozmowę).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 28, 2011, 10:18
Pojawił się taki artykuł: NASA’s Science, Cross-Agency Budgets Take a Hit To Pay for Webb (http://www.spacenews.com/civil/110922-science-cross-agency-budgets-take-hit.html)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 28, 2011, 19:21
Na przyszły rok obcięty został głównie budżet dla programu rozwoju technologii, o jakieś pół mld. Jest on często krytykowany, ponieważ testuje rozwiązania o niejasnej przydatności, nie nakierowane na konkretne programy.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Październik 01, 2011, 22:39
Smutno patrzeć, jak nagradzane jest zmyślanie budżetu, syfne zarządzanie i wciskanie kitu (JWST gotowy w 75% pod względem masy, dobre sobie). Moje nadzieje na to, że zatopią tę abominację maleją.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 01, 2011, 23:53
Po prostu nie da się ruszyć rzeczy popartej dwa razy przez Decadal Survey.

Naprawdę nie ma sensu powtarzać tutaj w nieskończoność tej samej myśli klepanej już od miesiąca.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Październik 02, 2011, 01:32
Ok, ok, już się zamykam.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Październik 03, 2011, 17:52
Nie wiem czy przypadkiem nie było, ale podrzucam - lustra teleskopu Webba pokryto już warstewką złota (i nie ma się co dziwić, że program taki drogi! ;)) - link do wiadomości (http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-mirror-coating.html).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Andrew w Październik 12, 2011, 22:47
http://www.youtube.com/watch?v=khlYq9tuWAs
http://www.youtube.com/watch?v=WDS-xt-yJ-k

Akcja o uratowanie Kosmicznego Teleskopu James'a Webb'a.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Listopad 02, 2011, 23:47
No i mamy.
http://nasawatch.com/archives/2011/11/senate-votes-to-1.html
Moją opinię znacie, więc się rozpisywać nie będę.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Listopad 03, 2011, 15:18
Ja się oczywiście cieszę. Ale do pełnej radości pozostało jeszcze parę lat i parę miliardów dolarów  ::).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 04, 2011, 09:40
Praktycznie jasne było, że budżet w obecnym kształcie zostanie przegłosowany prawie bez zmian, bo w przypadku przeciągających się dyskusji Continuing Resolution przekształciłoby się w Government Shutdown. A o cięciach w innych misjach po 2015 r na razie nie słychać, bo prawie nic nie jest zdefiniowane.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Grudzień 03, 2011, 14:22
Jak nic?

Cięcia w innych misjach (zwane uroczo "restructured budget") między innymi upupiły Atlasa 5 mającego wystrzelić Mars Trace Gas Orbiter (http://spaceflightnow.com/news/n1111/30marsprogram/) - misję, która podobno ma umożliwić odróżnienie, czy wykryty metan na Marsie jest pochodzenia geologicznego, czy biologicznego. A ESA nie ma skąd wziąć nadprogramowej kasy.

Cytuj
The Mars Trace Gas Orbiter was supposed to be launched from the United States, but NASA informed ESA earlier this year it could not pay for an Atlas 5 rocket for the probe. NASA's science budget is being restructured to fund the James Webb Space Telescope, which the White House and Congress identified as the agency's top scientific priority, ranking above Mars probes.

Dzięki, JWST.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 03, 2011, 19:15
Od samego początku istnienia pomysłu TGO ten Atlas i cały wkład NASA do misji był pisany na wodzie. Program badań Marsa od czasu początku prac na MSL zmierza do zakończenia. Właśnie aby nie kończyć badań Marsa powstała inicjatywa przyłączenia się NASA do ExoMars, dzięki czemu w ogóle sformowany został TGO. Ale poza ludźmi związanymi z badaniami Marsa cała ta inicjatywa od początku była traktowana bardzo niechętnie. Więc na sytuacja jest nie tyle efektem ostatniego roku co długotrwałego trendu. I bez JWST byłoby tak samo. Można wręcz powiedzieć, że JWST jest tutaj wymówką.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Kwiecień 11, 2012, 19:29
Zrobili SSD dla JWST: http://www.spacedaily.com/reports/First_Spacecraft_Flight_Recorder_for_NASA_JWST_Delivered_to_Northrop_Grumman_999.html

58,9 GB - niby sporo jeśli chodzi o urządzenia wysyłane w kosmos, ale jednak nie jest to jakaś imponująca wartość.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 12, 2012, 00:03
Zrobili SSD dla JWST: http://www.spacedaily.com/reports/First_Spacecraft_Flight_Recorder_for_NASA_JWST_Delivered_to_Northrop_Grumman_999.html

58,9 GB - niby sporo jeśli chodzi o urządzenia wysyłane w kosmos, ale jednak nie jest to jakaś imponująca wartość.

Jedno zdjęcie z JWST? ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: MaDeR Levap w Kwiecień 12, 2012, 17:33
58,9 GB - niby sporo jeśli chodzi o urządzenia wysyłane w kosmos, ale jednak nie jest to jakaś imponująca wartość.
Zobaczmy, jak dobrze będzie działał twój 120GB SSD z sklepowej póki po jednym dniu w kosmosie. :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: jmvh w Kwiecień 12, 2012, 17:44
Zobaczmy, jak dobrze będzie działał twój 120GB SSD z sklepowej póki po jednym dniu w kosmosie. :P
Na SandForce nawet jednego dnia na Ziemi nie jesteś pewien. ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 27, 2012, 16:17
Wątek strasznie się zaniedbał, a prace postępują.

Zakończono prace nad centralną sekcją układu dopierającego zwierciadło główne:
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-backplane.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 27, 2012, 16:18
Segmenty zwierciadła głównego przeszły testy w komorze kriogenicznej:
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-shroud.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 27, 2012, 16:22
Do Goddard Space Flight Center dostarczono pierwszy instrument, MIRI:
http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=50339

Zdjęcia z tego wydarzenia:
http://jwst.gsfc.nasa.gov/images_miri.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 27, 2012, 16:25
W czerwcu zakończyły się następujące prace:
- modyfikacja komory próżniowej do testów teleskopu w JST,
- CDR systemów łączności pomiędzy statkiem a Ziemią,
- projektowanie elementów do mocowania teleskopu w komorze próżniowej,
- PDR elementów do testów rozkładania osłony przeciwsłonecznej.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Matias w Lipiec 29, 2012, 00:42
Rzeczywiście sporo się dzieje! Dzięki Scorusie za update!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 10, 2012, 16:28
W lipcu wykonano następujące prace:
- dostarczono oprogramowanie lotne dla ISIM;
- zakończono wstępny projekt paneli słonecznych;
- dostarczono zimny koniec systemu chłodzącego MIRI;
- zakończono wytwarzanie tylnego mocowania struktury podpierającej zwierciadło wtórne.

A co najważniejsze z Kanady do GSFC przyjechał instrument FGS. Zdjęcia można zobaczyć tutaj:
http://jwst.gsfc.nasa.gov/images_fgs.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 17, 2012, 19:52
Artykuł o przyjeździe FGS:
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/2nd-webb-inst.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 21, 2012, 14:07
W Ball Aerospace zakończono prace nad segmentami zwierciadła głównego. Zostały one zapakowane w pojemniki i przygotowane do przekazania NASA. Dwa pierwsze segmenty dotarły już do GSFC.

http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-can.html
http://www.jwst.nasa.gov/images_mirror79.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Jake_Suly w Wrzesień 21, 2012, 20:13
robi wrażenie :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 02, 2012, 18:09
Dostarczenie do GSFC instrumentów NIRCam i NIRSpec opóźni się do przyszłego roku. Nie wpłynie to jednak na planowaną datę startu (październik 2018).

http://www.esa.int/esaSC/SEM1I5GYD7H_index_0.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 06, 2012, 18:03
W sierpniu do JSC dostarczono ostatnie tłumiki wibracji przeznaczone do użycia w komorze próżniowej podczas testów.

We wrześniu rozpoczęto testy kamery kriogenicznej przeznaczonej do użycia w trakcie testów planowanych w JSC. Zakończono prace przy centralnej sekcji struktury podpierającej główne zwierciadło. Ponadto odbył się wstępny przegląd projektu baterii dla satelity. W firmie Northrop Grumman Aerospace Systems przeprowadzono przegląd systemu komputerowego i telemetrycznego.

W październiku przeprowadzono drugi przegląd wyposażenia optycznego przeznaczanego do użycia w trakcie testów teleskopu i instrumentów w komorze próżniowej w JSC. Ponadto przeprowadzono wstępny przegląd projektu struktur usuwających zabłąkane światło odbijające się od modułu serwisowego w stronę teleskopu i ISIM. W Northrop odbył się też przegląd projektu lewego panelu wyposażenia modułu serwisowego.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 06, 2012, 18:05
Ponadto do GSFC dostarczono kolejny segment zwierciadła głównego oraz zwierciadło wtórne.

http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/multimedia/mirror-canisters.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 06, 2012, 18:07
W firmie Northrop Grumman Aerospace Systems wykonano też pierwsze próbne składanie jednego z arkuszy osłony przeciwsłonecznej na modelu strukturalnym naturalnej wielkości.

http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/sunshield-fold.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 18, 2013, 17:11
W listopadzie wykonano testy elektryczne MIRI zintegrowanego z ISIM. Na testy dotarł też pierwszy model inżynieryjny komputera do zarządzania komendami i telemetrią.

W grudniu w symulatorze teleskopu ponownie zainstalowano system obrazujący do analizy ogniskowania wiązek, używany w trackie testów kriogenicznych ISIM. Wykonano też testy elektryczne FGS zintegrowanego z ISIM.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 06, 2013, 15:48
W zakładach Ball Aerospace & Technologies Corp w Boulder zakończono testy termiczne, wibracyjne i kriogeniczne tylnego systemu optycznego (Aft Optics System - AOS), obejmującego strukturę montażową zwierciadła trzeciego rzędu i zwierciadła kierującego światło z OTA do instrumentów ISIM. Tak więc zespół zwierciadeł teleskopu jest już gotowy do złożenia i całościowych testów.
http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/aft-optics.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 06, 2013, 15:53
W JSC kończone są prace przygotowujące największą komorę próżniową (komorę A) do testów całego satelity. Jest to największa komora tego typu na świece. Wcześniej testowano w niej statki Apollo. W ciągu ostatnich 3 lat wyposażenie komory zostało przebudowane tak, aby osiągnąć wymagane temperatury podczas testów. Ponadto zainstalowano spektrometr masowy oraz kamery optyczne i podczerwieni. Przygotowany jest też bardzo duży cleanroom, gdzie teleskop będzie szykowany do testów.
http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/chamber-a.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 06, 2013, 15:56
Firma Northrop Grumman dostarczyła centralną część struktury mechanicznej modułu serwisowego satelity. Tak więc obecnie trwają prace nad wszystkimi już modułami obserwatorium.

http://jwst.gsfc.nasa.gov/images_spacecraft2.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 06, 2013, 15:58
Przegląd prac wykonanych w 2012 r:
http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/2012-progress.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 15, 2013, 19:45
W lutym w zakładach ATK Space Components w Magna w Utach zakończono prace nad bocznymi sekcjami struktury podpierającej zwierciadło główne.
http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/backplane-wings.html

Następnie zostały one dostarczone na testy do Centrum Marshalla.
http://www.nasa.gov/centers/marshall/multimedia/photos/2013/13-036.html

Filmik na ten temat:
http://www.webbtelescope.org/webb_telescope/behind_the_webb/episodes/18

W Centrum Goddarda natomiast przeprowadzane są próby montażu segmentów zwierciadła na strukturze podpierającej. Używane są do tego modele inżynieryjne.
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-mirror-practice.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 15, 2013, 19:51
Ponadto w styczniu odbył się przegląd jakości wykonania struktury mechanicznej modułu serwisowego. Zakończono też przegląd wymogów stawianych symulatorowi w którym JWST przejdzie testy termiczne oraz przegląd krytyczny projektu szperacza gwiazd. W lutym ukończono prace nad strukturą podpierającą zwierciadła wtórnego. W marcu w ISIM zainstalowano FGS. Instalacja MIRI została odłożona z powodu opóźnień w dostawie izolacji termicznej tego instrumentu.

Film z montażu FGS:
http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/timelapse-progress.html

Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 07, 2013, 19:23
W GSFC wykonywane są próby montażu zestawu mikromigawek w NirSpec. W tym celu używany jest model inżynieryjny.
http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/nirspec-placement.html

Instrument MIRI został natomiast zainstalowany w ISIM:
http://jwst.nasa.gov/images_miri23.html
http://jwst.nasa.gov/images_miri24.html
http://jwst.nasa.gov/images_miri25.html
http://jwst.nasa.gov/images_miri26.html

W firmie Lockheed Martin zintegrowano oba moduły optyczne NirCam:
http://jwst.nasa.gov/images_nircam6.html
http://jwst.nasa.gov/images_nircam7.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 07, 2013, 19:41
Do GSFC przyjechała czwarta partia segmentów zwierciadła głównego (3 sztuki).

http://jwst.nasa.gov/images_mirror101.html
http://jwst.nasa.gov/images_mirror102.html
http://jwst.nasa.gov/images_mirror103.html
http://jwst.nasa.gov/images_mirror104.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 02, 2013, 11:41
W maju zakończono montaż struktury podpierającej zwierciadło główne (Backplane Support Fixture - BSF) - łączącej trzy sentymenty kratownic pod segmentami zwierciadła ze strukturą zawierającą instrumenty ISIM oraz interfejsem z modułem serwisowym. Jest to ostatni element podpierający.
http://www.nasa.gov/mission_pages/webb/news/backplane.html#.Uft9vKwfVEc
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 02, 2013, 11:46
W kwietniu zakończono wytwarzanie membrany osłony przeciwsłonecznej nr 2. W maju odbył się przegląd krytyczny systemu kontroli temperatury. Zakończono też testy prętów które unieruchomią teleskop i instrumenty podczas testów w komorze próżniowej w JSC. W czerwcu doły się przegląd krytyczny projektu okablowania. Pierwszy test kriogeniczny ISIM został przełożony na sierpień z powodu opóźnień w dostarczeniu radiatora.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 02, 2013, 13:56
To wygląda, jak gdyby JWST był gotowy już w około 30% - Scorusie, czy to prawda?

Rozumiem, że po zakończeniu budowy nastąpi kilkuletnia kampania testowa całego JWST?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 13, 2013, 19:02
Myślę, że jest dużo więcej. W czasie awantury budżetowej pod koniec 2011 r była mowa, że w produkcji jest 75% wyposażenia. Wtedy nie zaczęty był tylko moduł serwisowy. Obecnie jest on już w budowie.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: scjk w Grudzień 19, 2013, 15:39
Do GSFC dostarczono ostatnie 3 segmenty zwierciadła głównego.

"Having the final mirror segments at Goddard is an exciting program milestone. It's the culmination of more than a decade of advanced optics manufacturing and testing work by teams of extremely dedicated engineers, technicians and scientists," said Eric Smith, NASA's acting Webb telescope director in Washington.

http://www.nasa.gov/content/goddard/final-james-webb-space-telescope-mirrors-arrive-at-nasa/ (http://www.nasa.gov/content/goddard/final-james-webb-space-telescope-mirrors-arrive-at-nasa/)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 19, 2013, 15:57
Ciekawe ile będą trwać testy modelu lotnego JWST po złożeniu całości. Rok?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 19, 2013, 15:59
Na bank więcej. Zwłaszcza jak powstaną komplikacje.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Luty 04, 2014, 15:41
Wygląda na to, że wszystko już dostarczone http://www.spacedaily.com/reports/Elements_come_together_for_next_big_telescope_NASA_999.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 05, 2014, 09:42
Dostarczone są wszystkie elementy OTA i instrumenty naukowe. Co do modułu serwisowego to dopiero co ostatecznie klepnięto jego szczegółowy projekt. Konstrukcja mechaniczna jest montowana od pewnego czasu, z awioniką jeszcze trochę to potrwa.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Czerwiec 28, 2014, 14:05
Jak to wygląda w połowie 2014 roku?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Styczeń 07, 2015, 20:30
Update o JWST w postaci wywiadu: https://www.youtube.com/watch?v=UJ9Fnz94tUk
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Luty 24, 2015, 12:12
Do Houston w Teksasie przybył The Space Telescope Transporter for Air Road and Sea (STTARS), czyli olbrzymi biały kontener zawierający niezwykle ważny ładunek – dokładną kopię centralnej części Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. Element ten, zwany Pathfinder Backplane, będzie przechodził testy w Chamber A, wielkiej kriogenicznej komorze próżniowej, w której testowano też pojazd Apollo.
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba to największy w historii teleskop kosmiczny, jest wyjątkowym przedsięwzięciem, zatem wszelkie prace z nim związane również wymagają wyjątkowego podejścia. Pathfinder Backplane powstał w stanie Maryland, a testy będą prowadzone w Teksasie. Sam jego transport był wyjątkowym wydarzeniem. O skali trudności może świadczyć już fakt, że sam kontener STTARS waży niemal 75 ton. „Przemieszczania go wymaga niezwykle długiego i starannego planowania” - mówi Adam Carpenter, jeden z inżynierów z zespołu odpowiedzialnego za STTARS.
Na początku podróży STTARS wjechał na poduszkach powietrznych do clean roomu w Goddard Space Center. Następnie za pomocą dźwigu w jego wnętrzu umieszczono ważący 1400 kilogramów Pathfinder Backplane. Później kontener czekała 7-godzinna podróż lądowa do bazy lotniczej Andrews. Kontener z ładunkiem jechał na ciężarówce, a wzdłuż niej szli inżynierowie odpowiedzialni za bezpieczny transport i na bieżąco wprowadzali poprawki. W bazie Andrews STTARS został załadowany na pokład C-5 Charlie, największego samolotu jakim dysponują Stany Zjednoczone.
To pierwsza część Teleskopu Webba, która opuściła Goddard. Dzięki temu, czego się teraz nauczymy, będziemy mogli powtórzyć tę operację z Integrated Science Instrument Module, pozostałymi czterema instrumentami oraz 18 lustrami. W tym projekcie wszystko jest ogromne i wszystko robimy po raz pierwszy - wyjaśnia Carpenter.
STTARS pomyślnie wylądował w Houson i został przetransportowany do miejsca swojego przeznaczenia. W ciągu najbliższych tygodni Pathfinder Backplane zostanie przygotowany do rozpoczęcia testów. To kluczowy element kolejnej fazy testów. Na jego przykładzie będziemy mogli sprawdzić w bardzo niskich temperaturach pełnowymiarową strukturę wyposażoną w podzespoły optyczne. Później będziemy powtarzali te testy na urządzeniach potrzebnych do wysłania teleskopu w przestrzeń kosmiczną - mówi Bethany Selna odpowiedzialna za złożenie i testy poszczególnych elementów Jamesa Webba.
http://kopalniawiedzy.pl/Teleskop-Kosmiczny-Jamesa-Webba-STTARS,21970
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Lipiec 25, 2015, 16:07
Northrop Grumman wkońcu rozwiązał problemy techniczne z "chłodziarką kriogeniczną" i wysłał do NASA na testy sprzęt:)
http://spacenews.com/northrop-grumman-at-last-set-to-ship-troubled-jwst-cryocooler/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 02, 2015, 17:35
Pierwsze dwa lustra JWST już zainstalowane! :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Grudzień 02, 2015, 17:53
Wiadomo kiedy montowanie luster ma się zakończyć?  Miejmy nadzieję, że nie będzie tu opóźnień. ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 02, 2015, 22:17
Warto tu dodać link do łebkama, by zobaczyć, co takiego tam się dzieje przy JWST:
http://jwst.nasa.gov/webcam.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 03, 2015, 17:26
Montują już trzecie lustro!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Grudzień 06, 2015, 00:36
Jeśli dobrze widzę, to z lewej sa przygotowywane kolejne 3 lustra do montażu....
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 07, 2015, 14:02
Czwarte lustro zamontowane.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Grudzień 07, 2015, 20:17
Wyczytałem, że całość (lustra) ma być zmontowana na wiosnę 2016. Czy w hali montażu (i sąsiednich pomieszczeniach) są już wszystkie lustra, czy jeszcze jakieś ostatnie są polerowane?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 09, 2015, 16:05
Montują właśnie piąte lustro!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 12, 2015, 01:38
Szóste lustro!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 16, 2015, 12:31
Siódme lustro!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 17, 2015, 17:18
Właśnie jedzie ósme lustro na swoje miejsce.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 17, 2015, 18:20
Przy obecnym tempie montażu proces powinien się zakończyć w styczniu. W sumie powinno być zamontowanych 21 luster.
W czasie pracy ma być oddalony od Ziemi o 1,5 mln km.
 Jak się  popsuje ważny element to będzie duża porażka.

 W perspektywie lotów poza LEO dziwić może ,że nie rozważa się ewentualnej misji naprawczej przez astronautów. Czyżby do czasu osiągnięcia przez NASA możliwości technicznej dotarcia do teleskopu przez astronautów , nie będzie on już działał ?

Jakie są oczekiwania co do długości okresu jego pracy?  Będzie wyposażony w bierne chłodzenie, a więc odpada problem wyczerpania się chłodziwa.  Czy są jakieś parametry określające poziom  niezawodności teleskopu?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: velo w Grudzień 17, 2015, 18:31
Akurat w tej chwili misje naprawcze do JWST nie są planowane... ale nie będą też niemożliwe

Teleskop Jamesa Webba będzie miał węzeł cumowniczy na wszelki wypadek. Stary news na ten temat:

http://www.space.com/3833-nasa-adds-docking-capability-space-observatory.html

Mój edit: na pewno węzeł cumowniczy był rozpatrywany, ale w nowych źródłach nie mogę tego potwierdzić.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: -verte- w Grudzień 17, 2015, 19:00
Czy wiadomo w jaki sposób JWST ma trafić na orbitę i jeszcze dalej¿
Wiadomo czym go wyniosą¿
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Grudzień 17, 2015, 19:02
Czy wiadomo w jaki sposób JWST ma trafić na orbitę i jeszcze dalej¿
Wiadomo czym go wyniosą¿

Już wiadomo (od wczoraj) - Ariane-5ECA.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 20, 2015, 23:13
Oczywiście się pomyliłem. Dopiero dziś zainstalowano ósme lustro...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 21, 2015, 21:42
Pracują właśnie nad dziewiątym lustrem. :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: olasek w Grudzień 22, 2015, 08:54
Jak się  popsuje ważny element to będzie duża porażka.
Jest masa bardzo drogiego sprzetu na orbicie duzo blizej Ziemi do ktorych nigdy nie przewidywano misji naprawczych a ten bedzie naprawde daleko. Ryzyk fizyk. Poza tym przewidywany jego okres dzialania to tylko 5-7 lat (maksimum 10) z uwagi na ilosc paliwa. A wiec nie jestes daleki od prawdy mowiac ze najprowdopodobniej nie bedzie juz dzialac zanim czlowiek bedzie mogl do niego doleciec.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 22, 2015, 09:06
Dziewiąte lustro nad miejscem instalacji.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 29, 2015, 12:06
A teraz już dziesiąte lustro jest instalowane. Osiem luster pozostało do instalacji.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 30, 2015, 19:21
Czyli połowa z 18 głównych luster zamontowana.

A co z 3 dodatkowymi lustrami zapewne zwierciadła wtórnego ?

W przyszłym roku minie już 20 lat o czasu gdy zaczęto zajmować się , czyli mówić o  NGST.  JWST pochodzi z tamtej koncepcji.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Styczeń 01, 2016, 11:19
Zdaje się już padło to pytanie, jeśli nie - to je zadam:

- czy jeżeli okaże się, że któreś z luster jest w jakimś znaczeniu wadliwe - będzie istnieć możliwość "wyłączenia" takiego lustra z pracy, czy w takim przypadku cała reszta spisana jest na straty?
- czy przewidziano montaż węzła cumowniczego dla ewentualnej wizyty Oriona na wypadek chociażby konieczności wymiany jakiegoś układu / usunięcia usterki, awarii? Słabo chce mi się wierzyć, aby dla tak niebywale drogiego urządzenia nie przewidziano - nawet jeśli w danej chwili ciężkiej do realizacji z uwagi na wczesny rozwój projektu Orion - możliwości usunięcia usterki poprzez wizytę astronautów...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 01, 2016, 11:25
W NASA pracują cały czas! Jedenaste lustro zainstalowane!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 03, 2016, 14:26
Siódma rano w USA, pracują! Dwunaste lustro zainstalowane!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 06, 2016, 11:02
Właśnie następuje instalacja trzynastego lustra. :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 09, 2016, 20:09
Czyli jeszcze skrzydełek WEBB jest pozbawiony , a inżynierowie nabywają większej wprawy w montowaniu lusterek.


Since December 2015, the team of scientists and engineers have been working tirelessly to install all the primary mirror segments onto the telescope structure in the large clean room at NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland. The twelfth mirror was installed on January 2, 2016.

"This milestone signifies that all of the hexagonal shaped mirrors on the fixed central section of the telescope structure are installed and only the 3 mirrors on each wing are left for installation," said Lee Feinberg, NASA's Optical Telescope Element Manager at NASA Goddard.”

Over the next two years in preparation for launch, various components of the Webb telescope will endure rigorous environmental and optical testing. The sunshield will be joined with the spacecraft bus (main structure) followed by more testing. The Webb telescope is planned for launch in 2018.

http://www.spacedaily.com/reports/By_the_dozen_NASAs_James_Webb_Space_Telescope_mirrors_999.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 12, 2016, 13:48
Trwa instalacja 14 lustra. :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 13, 2016, 20:31
Niedawny wywiad z naukowcem z programu JWST.


"Ferruit: In principle, JWST can measure spectral features in light reflected from, or emitted from the plumes of Europa and Enceladus if they are sufficiently active. With such information, we can identify molecules and more complex compounds, for instance rocky grains, ice mixtures. Microbial life, however, is extremely chemically complex, and no spectral features have been uniquely associated with microbes. Thus JWST will be unlikely to definitively identify microbial life in such plumes. "

http://www.spacedaily.com/reports/Waiting_for_scientific_breakthroughs_An_interview_with_JWST_Project_Scientist_Pierre_Ferruit_999.html

   

Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 19, 2016, 20:41
Przez kilka ostatnich dni bawili się z 15 lustrem, ale wreszcie go zainstalowali...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 20, 2016, 23:30
Numer 16 na miejscu. Tylko dwa pozostały!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 26, 2016, 14:15
Zamiast lustra nr 17 jest obecnie technik. Ale to znak, że niebawem będzie instalacja przedostatniego lustra! :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 26, 2016, 16:22
No i mamy 17 lustro zainstalowane. :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 27, 2016, 12:43
Zanim zostanie zainstalowane ostatnie lustro można zapoznać się z artykułami o JWST autorstwa Dominiki Jasińskiej
zamieszczonymi swego czasu w miesięczniku Astronomia :

„Jednym z celów naukowych Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest spojrzenie wstecz, do odległych wieków w których pojawiały się pierwsze galaktyki. To oznacza, że teleskop będzie zdolny do obserwacji odległych o ponad 13 miliardów lat świetlnych zakątków Wszechświata. Aby móc dostrzec tak dalekie i słabe obiekty, JWST musi posiadać ogromne lustro. Czułość teleskopu i ilość szczegółów, które może zaobserwować, jest bezpośrednio związana z wielkością powierzchni zwierciadła, które zbiera światło i promieniowanie emitowane przez cel badań. Większa powierzchnia zbiera więcej światła, podobnie jak większe wiadro gromadzi więcej wody deszczowej w czasie ulewy. Naukowcy ustalili, że zwierciadło główne zbudowane z 18 poszczególnych segmentów osiągnie średnicę wynoszącą 6.5 metra, czyli prawie trzy razy większą niż tą którą posiada lustro Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Jednocześnie konstrukcja będzie prawie pięć razy lżejsza niż w przypadku poprzednika JWST.”

http://fly-off-into-nasa.blogspot.com/2015/04/zobaczyc-poczatek-wszystkiego-kosmiczny.html
http://fly-off-into-nasa.blogspot.com/2015/05/kosmiczny-teleskop-jamesa-webba.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: x64joxer w Styczeń 29, 2016, 12:01
Czy to prawda że JWST będzie pracował tylko przez parę lat bo na tyle starczy mu chłodziwa ? Czy raczej mówimy tu o paru latach pracy na "największych obrotach" ?

Gdyby miał pracować tylko parę lat to byłby to rzeczywiście bardzo drogi projekt.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 29, 2016, 12:27
Właśnie ostatnie lustro zostało zainstalowane!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 29, 2016, 15:16
A tutaj o roli robota przy montażu luster:

The team uses a robotic arm called the Primary Mirror Alignment and Integration Fixture to lift and lower each of Webb's 18 primary flight mirror segments to their locations on the telescope structure. Each of the mirrors is made with beryllium, chosen for its properties to withstand the super cold temperatures of space. Each segment also has a thin gold coating to reflect infrared light. These mirror segments will function as one when the telescope is in orbit.

http://www.spacedaily.com/reports/NASA_Webb_Telescope_mirrors_installed_with_robotic_arm_precision_999.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: gelo w Styczeń 30, 2016, 17:57
Czy to prawda że JWST będzie pracował tylko przez parę lat bo na tyle starczy mu chłodziwa ?

JWST nie będzie miał chłodziwa, będzie niską temperaturę będzie zapewniać wielowarstwowa osłona blokująca światło
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Styczeń 30, 2016, 19:42
To skąd tak krótki okres pracy na L1?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: gelo w Styczeń 30, 2016, 20:27
Chyba potrzebujemy jakiegoś znawcy :P Tylko znalazłem jakiś wywiad z 2012 roku:

Cytuj
Q: What is more likely to be the limiting factor on JWST’s service life: fuel for station-keeping, or liquid gases for cooling?

A: JWST has no liquid gases for cooling. Our early design had solid hydrogen instead, but we’ve replace that with a closed-cycle refrigerator using helium gas sealed into the equipment. So, fuel for station-keeping is the limiting factor.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: x64joxer w Luty 01, 2016, 12:16
Chyba potrzebujemy jakiegoś znawcy :P Tylko znalazłem jakiś wywiad z 2012 roku:

Cytuj
Q: What is more likely to be the limiting factor on JWST’s service life: fuel for station-keeping, or liquid gases for cooling?

A: JWST has no liquid gases for cooling. Our early design had solid hydrogen instead, but we’ve replace that with a closed-cycle refrigerator using helium gas sealed into the equipment. So, fuel for station-keeping is the limiting factor.

Dziękuje.

Ja znalazłem podobne info

http://jwst.nasa.gov/faq.html

Cytuj
Webb's mission lifetime after launch will be between 5-1/2 years and 10 years. The lifetime is limited by the amount of fuel used for maintaining the orbit, and by the lifetime of the electronics and hardware in the harsh environment of space. Webb will carry fuel for a 10-year lifetime; the project will do mission assurance testing to guarantee 5 years of scientific operations starting at the end of the commissioning period 6 months after launch.

Ale jestem przekonany że jeszcze rok temu czytałem  gdzieś info o chłodziwie :D
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Luty 01, 2016, 16:59
Dzięki za linki;)) 10 lat to już byłby przyzwoity okres; myślałem ze punkt L1 jest bardziej stabilny dla setelitów
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 01, 2016, 17:35
MIRI ma system chłodzący, ale żadne medium chłodzące nie jest używane.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 11, 2016, 23:44
Instrumenty JWST przechodzą długotrwałe testy kriogeniczne:

After being tested at extremely low temperatures for more than two months, the four instruments of the James Webb Space Telescope are preparing to come in from the cold. First indications from the NIRSpec and MIRI teams are that both instruments have performed remarkably well during these most recent tests in space-like conditions, but there are many weeks of data review to come before the teams will know if the instruments are ready to move to the next stage of integration with the telescope.

By mid-February, the instruments will have reached room temperature and will leave the cryo-vacuum test chamber at Goddard for the last time.

http://www.spacedaily.com/reports/JWST_Instruments_Are_Coming_In_From_The_Cold_999.html


Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 13, 2016, 12:35
Można zobaczyć poklatkowy film z montażu luster Webba.

https://www.youtube.com/watch?v=1d1sHLkmNQI
https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/details.cgi?aid=12145

Photographer Chris Gunn and Producer Michael McClare, both from NASA Goddard collaborated to produce the video. They captured 141,639 images for the time-lapse at a rate of one image taken every 30 seconds between November 11, 2015 and February 1, 2016 - 83 days total.

http://www.spacedaily.com/reports/NASA_Time_lapse_Shows_Webb_Telescope_Mirror_Assembly_999.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 13, 2016, 17:02
Instrumentarium Webba  pozwoli też badać obiekty Układu Słonecznego.

Scientists envision using the observatory to monitor the water cycle on Mars, look at weather patterns on Saturn's moon Titan, and hunt for new rings around the giant planets. Comets could be tracked, and the water and gases they release during their journeys could be mapped. Ices and minerals could be identified on the surfaces of moons, asteroids and distant minor planets, helping researchers better understand the evolution of our solar system.

To observe planets and other bright bodies, scientists will be able to reduce the amount of light by reading out smaller portions of the detectors very rapidly or by filtering out all but a few wavelengths of light. For moving targets, the entire telescope will move, using non-linear tracking to follow objects along curved paths - a more realistic motion that yields better accuracy.

The authors estimate that from its orbital position, the Webb telescope could have access to observe nearly three-fourths of the near-Earth object population each year. Nearly all asteroids and comets beyond Mars could be observed, as well as all but the three innermost planets - Mercury, Venus and Earth. The observatory also will be able to see minor planets and other objects beyond Neptune - and even watch them cross in front of nearby stars.

Global studies will be possible, because the Webb telescope will be able to image the entire disk (or face) of many planets, moons and small objects with high resolution. This will help scientists map water, carbon dioxide, methane and other gases, to see how the atmospheres of planets (or moons) change from season to season or when night falls - and to detect sudden plumes of gases that might warrant further investigation. Some investigations could even be detailed enough to look at emissions from individual volcanoes on Jupiter's moon Io

http://www.spacedaily.com/reports/Studying_the_Solar_System_with_NASAs_Webb_Telescope_999.html


Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 13, 2016, 17:56
Ciekawe jak będą wyglądać fotki planet z Teleskopu? Jak duży na jego fotkach będzie Pluton? Czy teleskop będzie mógł obserwować powierzchnię Księżyca? I jaką rozdzielczość będą miały fotki poszczególnych planet?  :)
Nie zapominajmy, że Webb będzie strzelał fotki tylko w podczerwieni.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 25, 2016, 10:29
Zanim JWST wystartuje jest jeszcze sporo pracy do wykonania:

Here is a general list of milestones before launch:

At NASA Goddard:
•   Aft-Optics System installation
•   Secondary mirror installation
•   Integrated Science Instrument Module (ISIM) Installation into Telescope Structure
•   Metrology test of Telescope and Instruments
•   Vibration test of Telescope and Instruments
•   Acoustic test of Telescope and Instruments

At NASA Johnson Space Center:
•   Optical test of Telescope and Instruments in Chamber A

At Northrop Grumman:
•   Assemble Spacecraft Element
•   Finish Sunshield and Integrate into Spacecraft
•   Assembling entire Observatory (Telescope and Instruments and Spacecraft)
•   Observatory-level tests
•   Transport to French Guiana
   
http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasas-james-webb-space-telescope-coming-together-over-next-two-years
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 29, 2016, 14:46
Hmm... czyżby teraz montowali jakieś elementy układu optycznego JWST?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 08, 2016, 16:01
Lustro wtórne zainstalowane

The secondary mirror is supported by three struts that extend out from the large primary mirror. The struts are almost 25 feet long, yet are very strong and light-weight. They are hollow composite tubes, and the material is about 40-thousandths of an inch (about 1 millimeter) thick. They are built to withstand the temperature extremes of space.

The secondary mirror and all of the mirror segments are made of beryllium, which was selected for its stiffness, light weight and stability at cryogenic temperatures. Bare beryllium is not very reflective of near-infrared light, so each mirror is coated with about 0.12 ounces of gold to enable it to efficiently reflect infrared light (which is what the Webb telescope's cameras see).

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasas-james-webb-space-telescope-secondary-mirror-installed
http://www.pulskosmosu.pl/2016/03/08/lustro-wtorne-zainstalowane-na-kosmicznym-teleskopie-jamesa-webba/
http://www.kosmonauta.net/2016/03/lustro-wtorne-jwst-zainstalowane/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 09, 2016, 22:24
A teraz struktura lustra wtórnego została postawiona. Pewnie teraz będą jakieś testy poprawności całości i być może też złożenia. :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 23, 2016, 03:57
Zabierają go!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 24, 2016, 14:10
Zakończono testy kriogeniczne JWST w komorze próżniowo-niskotemperaturowej

After over a year of planning, nearly four months of final cryo (cold) testing and monitoring, the testing on the science instruments module of the observatory was completed. They were removed from a giant thermal vacuum chamber at NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland called the Space Environment Simulator, or SES, that duplicates the vacuum and extreme temperatures of space. The SES is a 40-foot-tall, 27-foot-diameter cylindrical chamber that eliminates almost all of the air with vacuum pumps and uses liquid nitrogen and even colder gaseous helium to drop the temperature.

"We needed to test these instruments against the cold because one of the more difficult things on this project is that we are operating at very cold temperatures," said Begoña Vila, NASA's Cryogenic Test Lead for the ISIM at NASA Goddard. The ISIM, or Integrated Science Instrument Module is one of three major elements that comprise the James Webb Space Telescope Observatory flight system. "We needed to make sure everything moves and behaves the way we expect them to in space. Everything has to be very precisely aligned for the cameras to take their measurements at those cold temperatures which they are optimized for."

http://www.spacedaily.com/reports/NASA_marks_major_milestones_for_the_James_Webb_Space_Telescope_999.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 01, 2016, 11:18
Można zobaczyć filmik z wyciągania Webba  z komory niskotemperaturowej

https://www.youtube.com/watch?v=nfhhkWZrXcQ

A new video from NASA shows the James Webb Space Telescope's cameras and spectrographs being lifted out of the Space Environment Simulator at NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland. These vital parts of the telescope endured their last super-cold test here.

The Integrated Science Instrument Module, or ISIM, holds all of the Webb telescope’s cameras and spectrographs. The module is wrapped in special blanketing to keep everything spotlessly clean.

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/james-webb-space-telescopes-instruments-removed-from-super-cold-chamber
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 27, 2016, 15:22
Chyba zdjęto osłony poszczególnych luster JWST. To do jakiegoś testu?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 28, 2016, 06:28
Ściągnięto pokrowce, którymi lustra były zabezpieczone w czasie montażu.
W pomieszczeniu jet czysto i chyba już ich nie będą zakładać ?
Webba czekają jeszcze liczne testy, by mieć pewność , że wytrzyma w ekstremalnych warunkach kosmosu.
Te berylowe segmenty lustra ważą tylko ok. 20 kg i są wielkości stolika. Cienka warstwa złota ma wzmocnić odbijanie promieniowania w zakresie podczerwieni.


To ensure the mirror is both strong and light, the team made the mirrors out of beryllium. Each mirror segment is about the size of a coffee table and weighs approximately 20 kilograms (46 pounds). A very fine film of vaporized gold coats each segment to improve the mirror's reflection of infrared light. The fully assembled mirror is larger than any rocket so the two sides of it fold up. Behind each mirror are several motors so that the team can focus the telescope out in space.

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/james-webb-space-telescopes-golden-mirror-unveiled
EDIT :
http://www.pulskosmosu.pl/2016/04/28/odsloniete-zlote-lustro-kosmicznego-teleskopu-jamesa-webba/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 06, 2016, 23:28
Zaraz zaraz - co tutaj się dzieje? Spakowali JWST po raz pierwszy?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 25, 2016, 21:30
Z dużą dokładnością  instrumenty naukowe Webba zostały zintegrowane z konstrukcją teleskopu.
W skład pakietu instrumentów wchodzą różne  aparaty i spektrografy które będą rejestrować światło zebrane przez gigantyczne lustro Webba.

Teraz całość  będzie poddana  wibracjom i badaniom akustycznym w celu sprawdzenia instrumentarium naukowego na okoliczność naprężeń występujących w czasie startu.

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/science-instruments-of-nasa-s-james-webb-space-telescope-successfully-installed
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 25, 2016, 23:40
Czy i kiedy będą testy działania luster i całej aparatury. Żeby wzorem Hubblea, po starcie nie okazało się, że znów jest drobna usterka którą będzie trzeba naprawiać w kosmosie...  ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Maj 26, 2016, 19:32
Czy i kiedy będą testy działania luster i całej aparatury. Żeby wzorem Hubblea, po starcie nie okazało się, że znów jest drobna usterka którą będzie trzeba naprawiać w kosmosie...  ;)

Z tą naprawą w kosmosie to w tym przypadku można raczej zapomnieć. Jeżeli stwierdzi się jakąś poważniejszą usterkę na etapie testów sprzętu po osiągnięciu punktu docelowego czyli L2 - to teleskop stanie się raczej bezużyteczny. Tak szybko - jeśli wogóle nic przecież w jego stronę nie poleci. JWST ma co prawda na wyposażeniu port cumowniczy, ale czy kiedykolwiek będzie szansa aby został wykorzystany... wątpię.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Czerwiec 17, 2016, 17:23
Czy ktoś kojarzy obrazowe porównanie pola widzenia HST i JWST? Takie żeby to było zobrazowane graficznie?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: JoachimK w Czerwiec 21, 2016, 22:48
http://jwst.nasa.gov/webcam.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: JoachimK w Czerwiec 21, 2016, 23:03
(https://pbs.twimg.com/media/ClgNHq6WYAA1p_x.jpg:large)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 30, 2016, 20:18
Przenieśli JWST w inne miejsce!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 15, 2016, 14:15
Aktualny widok na JWST - pewnie się teraz często przeglądują w tym lustrze. ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 11, 2016, 10:51
Pierwszy testowy pomiar optyczny całego lustra po poddania teleskopu naprężeniom mechanicznym wypadł pomyślnie.

NASA Completes Webb Telescope Center of Curvature Pre-test
Nov. 2, 2016

Taking a “before” optical measurement of the telescope’s deployed mirror is crucial before the telescope goes into several stages of rigorous mechanical testing. These tests will simulate the violent sound and vibration environments the telescope will experience inside its rocket on its way out into space. This environment is one of the most stressful structurally and could alter the shape and alignment of Webb’s primary mirror, which could degrade or, in the worst case, ruin its performance.

Webb has been designed and constructed to withstand its launch environment, but it must be tested to verify that it will indeed survive and not change in any unexpected way. Making the same optical measurements both before and after simulated launch environment testing and comparing the results is fundamental to Webb’s development, assuring that it will work in space.

“This is the only test of the entire mirror where we can use the same equipment during a before and after test,” said Ritva Keski-Kuha, the test lead and NASA’s Deputy Telescope Manager for Webb at NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland. “This test will show if there are any changes or damages to the optical system.” (...)

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasa-completes-webb-telescope-center-of-curvature-pre-test/
http://www.nasa.gov/image-feature/james-webb-space-telescope-mirrors-will-piece-together-cosmic-puzzles
http://www.space24.pl/485562,zakonczono-budowe-kosmicznego-teleskopu-jamesa-webba
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 11, 2016, 11:04
Ostatnia z warstw osłony termicznej JWST  została zamontowana 29 września 2016.

Final Sunshield Layer Completed for NASA’s James Webb Space Telescope
Oct. 31, 2016

Designed by Northrop Grumman in Redondo Beach, California, the Webb telescope’s sunshield will prevent the background heat from the sun from interfering with the telescope’s infrared sensors. The five sunshield membrane layers, designed and manufactured by the NeXolve Corporation in Huntsville, Alabama, are each as thin as a human hair. The layers work together to reduce the temperatures between the hot and cold sides of the observatory by approximately 570 degrees Fahrenheit. Each successive layer of the sunshield, made of kapton, is cooler than the one below. The fifth and final layer was delivered on Sept. 29, 2016 to Northrop Grumman Corporation’s Space Park facility in Redondo Beach. (...)

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/final-sunshield-layer-completed-for-nasa-s-james-webb-space-telescope
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Grudzień 21, 2016, 19:48
No i masz ci los:

Vibration Test Status
Updated Dec 16, 2016 (originally posted Dec 7, 2016)

The James Webb Space Telescope is undergoing testing to make sure the spacecraft withstands the harsh conditions of launch, and to find and remedy all possible concerns before it is launched from French Guiana in 2018. During the vibration testing on December 3, at Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland, accelerometers attached to the telescope detected anomalous readings during a particular test. Further tests to identify the source of the anomaly are underway. The engineering team investigating the vibe anomaly has made numerous detailed visual inspections of the Webb telescope and has found no visible signs of damage. They are continuing their analysis of accelerometer data to better determine the source of the anomaly. They have conducted a low-level vibration of the hardware to measure its responses, and are comparing the results with data obtained prior to the anomaly. Engineers are currently running diagnostics to determine the cause and to assess any potential impacts. We will provide updates as they are available.

Źródło (http://jwst.nasa.gov/vibrationTestStatus.html).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Grudzień 22, 2016, 12:45
Coż.. lepiej niech wszelkie anomalie wyjdą póki JWST jest na Ziemi ;). Na L2 ratunku nie będzie ::).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Grudzień 22, 2016, 12:58
Coż.. lepiej niech wszelkie anomalie wyjdą póki JWST jest na Ziemi ;). Na L2 ratunku nie będzie ::).

Jak to, a Orion? :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: velo w Grudzień 22, 2016, 16:38
Albo od razu ratunek z grubej rury statkiem Federatsija! ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 26, 2016, 15:06
Webb nie  wykazuje uszkodzeń po teście wibracyjnym.
Wznowienie tych testów planowane jest na styczeń.
Przewidziano rezerwy czasowe wynikające z  ewentualnych problemów.

NASA’s James Webb Space Telescope shows no signs of damage after an “anomaly” during a vibration test earlier in the month, the agency announced Dec. 23.

In a statement posted on the JWST website, NASA said that engineers were making progress tracking down the root cause of the Dec. 3 incident that halted vibration testing of the telescope’s mirror assembly and instruments, known as the Optical Telescope element and Integrated Science (OTIS).

“All visual and ultrasonic examinations of the [telescope] structure continue to show it to be sound,” NASA said in the update. “Currently, the team is continuing their analyses with the goal of having a review of their findings, conclusions and plans for resuming vibration testing in January.”


http://spacenews.com/no-damage-to-jwst-after-vibration-test-anomaly/

Wykryto anomalie w odczytach podczas testów James Webb Space Telescope
PRZEZ JULIA WAJORAS W DNIU 29 GRUDNIA 2016

(...) 23 grudnia NASA wydała drugie oświadczenie, potwierdzając że do żadnego uszkodzenia teleskopu nie doszło.
Inżynierowie przeprowadzili też “mniej intensywne testy wibracyjne sprzętu, by zmierzyć jego odpowiedź i porównać z odczytami sprzed anomalii”, oświadczyła NASA. Testom poddano moduł OTIS, w którego skład wchodzą lustra optyczne i oprzyrządowanie naukowe zawierające cztery główne instrumenty teleskopu.(...)

Źródło: http://kosmonauta.net/2016/12/wykryto-anomalie-w-odczytach-podczas-testow-james-webb-space-telescope/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 29, 2017, 20:50
Testy wibracyjne zostały wznowione po zdiagnozowaniu przyczyn wykrytych wcześniej anomalii.
Powodem ponadnormatywnych drgań były bardzo małe ruchy mechanizmów zabezpieczających lustra teleskopu podczas startu.
Potrzebne były zmiany w profilu testowym, by wyeliminować to zjawisko.
Dodano testy  diagnostyczne pozwalające stwierdzić w jaki sposób testy naziemne są  bardziej obciążające od tych występujących  podczas startu.

NASA Restarts Rigorous Vibration Testing on the James Webb Space Telescope
Jan. 25, 2017

On December 3, 2016, vibration testing automatically shut down early due to some sensor readings that exceeded predicted levels. After a thorough investigation, the James Webb Space Telescope team at NASA Goddard determined that the cause was extremely small motions of the numerous tie-downs or “launch restraint mechanisms” that keep one of the telescope’s mirror wings folded-up for launch.

“In-depth analysis of the test sensor data and detailed computer simulations confirmed that the input vibration was strong enough and the resonance of the telescope high enough at specific vibration frequencies to generate these tiny motions. Now that we understand how it happened, we have implemented changes to the test profile to prevent it from happening again,” said Lee Feinberg, an engineer and James Webb Space Telescope Optical Telescope Element Manager at Goddard. “We have learned valuable lessons that will be applied to the final pre-launch tests of Webb at the observatory level once it is fully assembled in 2018. Fortunately, by learning these lessons early, we’ve been able to add diagnostic tests that let us show how the ground vibration test itself is more severe than the launch vibration environment in a way that can give us confidence that the launch itself will be fully successful.”

The team resumed testing last week picking up where they left off in December.  The test was successfully completed. Now that vibration testing along this one direction or “axis” is finished, the team is now moving forward with shaking the telescope in the other two directions to show that it can withstand vibrations in all three dimensions.

“This was a great team effort between the NASA Goddard team, Northrop Grumman, Orbital ATK, Ball Aerospace, the European Space Agency, and Arianespace,­­” Feinberg said. “We can now proceed with the rest of the planned tests of the telescope and instruments.”


https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasa-restarts-rigorous-vibration-testing-on-the-james-webb-space-telescope

Zdjęcie: NASA engineers and technicians position the James Webb Space Telescope (inside a large tent) onto the shaker table used for vibration testing.
Credits: NASA/Chris Gunn
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 14, 2017, 20:45
O poddawaniu teleskopu specjalnym działaniom wibracyjnym na "shaker table".

Because of the sheer size and scale of the assembled Webb telescope, some of the equipment typically used to test spacecraft simply doesn’t measure up. One of those is a "shaker table" that is used to shake satellites to ensure a spacecraft like Webb can withstand the shaking that comes with a ride into space on a rocket.

So, engineers at Team Corporation in Burlington, Washington built a new, large and advanced shaker table system at NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland, especially for testing Webb. "The new “Vibration Test Systems” simulates the forces the telescope will feel during the launch by vibrating it from 5 to 100 times per second" said Jon Lawrence, Webb telescope mechanical systems lead and launch vehicle liaison at NASA's Goddard Space Flight Center.

For Webb, the need for a new shaker system was a combination of things, including shaker force magnitude, the shaker table’s ability to handle the telescope’s highly offset center of gravity, and the need for a precision “smart” shaker control system—one that will automatically adjust shaker input levels based on test article responses, including an automatic ‘soft shutdown’ capability.  "No matter what facility anomaly might be experienced during testing (loss of power, loss of coolant, etc.), the Vibration Test System or VTS is designed to shut down 'softly' so as to avoid imparting potentially damaging loads," Lawrence said. After vibration testing of the telescope is completed soon, the new VTS can be used to test other future large spacecraft. 

To make sure it works properly before using it to test the flight telescope, engineers put the new shaker system though its paces with many practice runs over months, using a dummy mass to represent the telescope.  In November, Webb was moved from the Spacecraft Systems Development and Integration Facility ‘cleanroom’ and onto the new neighboring Vibration Test System (VTS), where testing is ongoing.  While in the shirtsleeve environment of the VTS, a large 3-story tall cover enshrouds the telescope, acting as a portable ‘cleanroom’ that protects it from dust and dirt.


http://www.youtube.com/watch?v=uvdNmwivWQM
Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=uvdNmwivWQM

https://phys.org/news/2017-02-nasa-webb-telescope-shakedown.html
dublet: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasa-gives-the-webb-telescope-a-shakedown
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 16, 2017, 20:57
Trochę odpowiedzi na pytania dotyczące JWST
https://jwst.nasa.gov/faq.html#howlong

(https://jwst.nasa.gov/images3/JWSTDeploymentSequence_v02122013.jpg)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 16, 2017, 21:00
Ja jestem ciekawy jak będą wyglądały planety i odwiedzone przez sondy kosmiczne planety karłowate naszego Układu Słonecznego? Czy jest gdzieś grafika przedstawiająca możliwy do uzyskania przez JWST obraz tych ciał?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 27, 2017, 07:08
Teleskop w komorze akustycznej i poza nią.

Inside NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland the James Webb Space Telescope team completed the environmental portion of vibration testing and prepared for the acoustic test on the telescope. Engineers and technicians pushed the telescope (wrapped in a clean tent) through a large set of insulated steel doors nearly a foot thick into the Acoustic Test Chamber, where the telescope will be exposed to the earsplitting noise (and resulting vibration) of launch. These photos show the telescope inside (top) and outside (bottom) the acoustics chamber.

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasas-webb-telescope-team-prepares-for-earsplitting-acoustic-test
dublet: https://phys.org/news/2017-02-nasa-webb-telescope-team-earsplitting.html
https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/134146.php
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 03, 2017, 13:30
I po testach akustycznych i wibracyjnych

For the acoustic test, the telescope was wrapped in a clean tent, and engineers and technicians pushed it through a large pair of insulated steel doors nearly a foot thick into the Acoustic Test Chamber. In the chamber the telescope was exposed to the earsplitting noise and resulting vibration of launch.

A new vibration test system also known as a shaker table, was built specifically for testing the Webb. The Webb was mounted on the shaker table and experienced the simulated forces the telescope will feel during the launch by vibrating it from 5 to 100 times per second. The test ensures a spacecraft like Webb can withstand the vibrations that occur as a result of the ride into space on a rocket.


https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasas-james-webb-space-telescope-completes-acoustic-and-vibration-tests
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 03, 2017, 13:35
Teleskop w popkulturze.

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/an-inside-look-at-nasas-webb-telescope-art-exhibit
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Ergosum w Kwiecień 03, 2017, 15:46
To nie tylko pop-art ale chyba również bardziej ambitna sztuka. Ciekawe, że właśnie JWST tak zainspirował artystów. Może to właśnie magiczny symbol Wielkiego Lustra lub/i filozoficzne implikacje głębokiego spojrzenia w przestrzeń i czas. Fajna sprawa w każdym razie.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 10, 2017, 13:19
Dwa instrumenty pracujące w bliskiej  podczerwieni pozwolą dokonać detekcji pierwiastków w atmosferach egzoplanet.

Both NIRISS and NIRSpec will observe near-infrared wavelengths, the region of the electromagnetic spectrum in which the stars that exoplanets orbit around shine brightest. NIRISS is poised to measure a strong signature of water and NIRSpec can do the same for methane and carbon dioxide, three chemical compounds that provide a substantial amount of information about an atmosphere.

http://news.psu.edu/story/467590/2017/05/09/two-james-webb-instruments-are-best-suited-exoplanet-atmospheres
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 14, 2017, 23:00
Po przybyciu do Johnson Space Center teleskop będzie poddawany  testom kriogenicznym , które zostały zaplanowane na około 100 dni.

When the C-5 landed at Ellington, the cargo was carefully unloaded and trucked to NASA Johnson, where inside a cleanroom the telescope was removed from its special shipping container. In the coming weeks it will be prepared for a key cryogenic test that will run nearly 100 days.

https://www.nasa.gov/feature/james-webb-space-telescope-arrives-at-nasa-s-johnson-space-center
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 19, 2017, 06:11
Pierwsze cele dla JWST
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 18 CZERWCA 2017

(...) Szerokie spektrum pierwszych obserwacji GTO odniesie się do wszystkich dziedzin nauki, do których badania JWST został zaprojektowany. Mają one na celu odkrywanie, od pierwszego światła i formowania się galaktyk, aż po narodziny gwiazd i planet. Cele będą obejmowały obiekty bardzo zróżnicowane: od zewnętrznych planet Układu Słonecznego (Jowisz, Saturn, Uran i Neptun) i Pasa Kuipera do odległych galaktyk w młodym Wszechświecie. (...)

http://kosmonauta.net/2017/06/pierwsze-cele-dla-jwst/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 29, 2017, 20:29
JWST w komorze termiczno-próźniowej
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 29 LIPCA 2017

(...) “Komora A” to komora termiczno-próżniowa, która symuluje warunki, w których będzie docelowo przebywać JWST. W tym konkretnym przypadku oznacza to bardzo niskie temperatury – docelowo “Komora A” zostanie “schłodzona” do temperatury około 20 Kelwinów (minus 253 stopnie Celsjusza). Warto tu jednak dodać, że jeden z instrumentów JWST – detektor Mid-Infrared Instrument (MIRI) – będzie pracować w jeszcze niższej temperaturze – zaledwie 7 Kelwinów (minus 266 stopni Celsjusza). Tak niska temperatura podniesie czułość instrumentu MIRI w obserwacjach na zakresie podczerwonym.(...)

http://kosmonauta.net/2017/07/jwst-w-komorze-termiczno-prozniowej/
https://phys.org/news/2017-07-nasa-webbcam-webb-telescope-chilling.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 29, 2017, 21:51
Nie znalazłem tej informacji, może źle szukałem - jak długo JWST będzie po starcie i dotarciu do punktu L przygotowywany do regularnej służby?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 02, 2017, 17:42
Webb  w pierwszej kolejności zacznie  badać w zakresie podczerwonym  Europę i Enceladusa.
Oby tylko wtedy gejzery dopisały  :)

NASA’s Webb Telescope Will Study Our Solar System’s “Ocean Worlds”
Aug. 24, 2017

NASA’s James Webb Space Telescope will use its infrared capabilities to study the “ocean worlds” of Jupiter’s moon Europa and Saturn’s moon Enceladus (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasa-s-webb-telescope-will-study-our-solar-system-s-ocean-worlds
http://www.pulskosmosu.pl/2017/08/24/jwst-bedzie-badal-wodne-swiaty-ukladu-slonecznego/

Astronomers will use Webb’s near-infrared camera (NIRCam) to take high-resolution images of Europa’s surface, to search for hot regions related to plumes and active geological processes. If a plume is found, they can then use Webb’s near-infrared spectrograph (NIRSpec) and mid-infrared instrument (MIRI) to analyze the plume’s composition.

“Are they made of water ice? Is hot water vapor being released? What is the temperature of the active regions and the emitted water?” asked Villanueva. “Webb telescope’s measurements will allow us to address these questions with unprecedented accuracy and precision.”

JWST will be able to study Enceladus’ plumes and surface in a similar manner, even though it is about 10 times smaller than Europa as seen by the telescope.

For both moons, a focus will be to search for organic signatures such as methane, methanol, and ethane in the plumes. Evidence of life itself, like microbes, would be more difficult since some life-like processes could also have a geological explanation.

http://www.americaspace.com/2017/08/31/a-new-look-at-ocean-worlds-james-webb-space-telescope-will-target-europa-and-enceladus/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 02, 2017, 20:14
Ciekawe czy kiedyś popatrzy na Marsa?  Ciekawe jak duże będą Mars,  Europa i Enceladus w obiektywie tzn zwierciadle teleskopu?  :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 02, 2017, 20:31
Trochę źlle zadane pytanie. Powinno brzmieć jak duże będą po prostu na zdjęciach, czyli na matrycy. :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 13, 2017, 18:22
A wie ktoś czy rakieta, którą JWST poleci jest już może w produkcji?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekolog w Wrzesień 13, 2017, 21:04
Trochę źlle zadane pytanie. Powinno brzmieć jak duże będą po prostu na zdjęciach, czyli na matrycy. :)

https://jwst.stsci.edu/instrumentation/nircam

Pixel scales of 0.032″/pix and 0.065″/pix provide Nyquist sampling at λ = 2.0 and 4.0 μm in the short- and long-wavelength channels, respectively.
Mars osiąga 24 sekundy kątowe => 24/0.032 => 750 pikseli na owej matrycy.

Zważywszy, że JWST będzie w punkcie libracyjnym L2 czyli trochę bliżej Marsa można spodziewać się nieco większego. 

Dla człowieka, który zwykle ogląda piksele ekranu (z jasnym zdjęciem na nim) pod kątem 1 minuty aby dostrzec każdy detal, będzie to jakby powiększenie 1900x w stosunku do obserwacji gołym okiem (750 minut kątowych/ 24 sekundy kątowe)

Jak wygląda 370 pikselowy Mars załączam obrazek (zatem najlepszy będzie 2 x wyższy i 2 x szerszy od poniższego).

Pozdrawiam
p.s.
I pamiętając, że tam seeing nie ogranicza rozdzielczości to może być bardzo ostre, pełne najdrobniejszych detali zdjęcie choć nie w oryginalnych barwach
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Wrzesień 16, 2017, 15:26
Odświeżę moje pytanie, bo wątek spadł:

A wie ktoś czy rakieta, którą JWST poleci jest już może w produkcji?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 16, 2017, 16:52
Odświeżę moje pytanie, bo wątek spadł:

A wie ktoś czy rakieta, którą JWST poleci jest już może w produkcji?
A wiemy jak długo trwa proces produkcji Ariane 5? Wydaje mi się, że na rok przed startem mogą jakieś pierwsze elementy być juz produkowane.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 29, 2017, 09:23
Opóźnienie startu JWST do 2019
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 28 WRZEŚNIA 2017

Start kosmicznego teleskopu JWST został opóźniony do 2019 roku. Powodem jest sonda BepiColombo. (...)

Okienko startowe dla BepiColombo jest dość krótkie – od 5 października do 28 listopada 2018. W przypadku opóźnień trzeba będzie czekać na kolejne prawidłowe ustawienie trzech pierwszych planet Układu Słonecznego, by sonda mogła dotrzeć do Merkurego w ciągu kilku lat, ze względnie małym zużyciem pokładowego paliwa. (...)

http://kosmonauta.net/2017/09/kto-pierwszy-bepicolombo-czy-jwst/
https://www.nasa.gov/feature/nasa-s-james-webb-space-telescope-to-be-launched-spring-2019
http://spacenews.com/jwst-launch-slips-to-2019/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 29, 2017, 09:45
Niestety i stety, ale wolałbym zobaczyć BepiColombo w drodze do Merkurego. JWST nie ma ograniczeń w okienku startowym.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 01, 2017, 18:46
Rozkładanie konstrukcji JWST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 1 PAŹDZIERNIKA 2017

http://www.youtube.com/watch?v=bTxLAGchWnA

Procedura rozkładania poszczególnych elementów JWST w drodze do punktu L2 / Credits – James Webb Space Telescope (JWST) (https://www.youtube.com/channel/UCfi4_aCc2nEhtUMSGqaim_Q)

(...)
http://kosmonauta.net/2017/10/rozwijanie-konstrukcji-jwst/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 20, 2017, 12:27
Test optyczny  ASPA zakończony pomyślnie.

Self-Portrait of NASA’s James Webb Space Telescope Marks Critical Test
Oct. 19, 2017

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/selfie_ball_aero.png?itok=yQSrZW2L)
Ball Aerospace optical engineer Larkin Carey is reflected in the James Webb Space Telescope’s secondary mirror, as he photographs the line of sight for hardware used during an important test of the telescope’s optics.
Credits: Ball Aerospace


The actual test of the optics involved a piece of support equipment called the ASPA, a nested acronym that means "AOS Source Plate Assembly." The ASPA is a piece of hardware that sits atop Webb's Aft Optics Subsystem (AOS), which is recognizable as a black "nose cone" that protrudes from the center of Webb's primary mirror. The AOS contains the telescope's tertiary and fine-steering mirrors. The ASPA is ground test hardware, and it will be removed from the telescope before it is launched into space.

During testing, the ASPA fed laser light of various infrared wavelengths into and out of the telescope, thus acting like a source of artificial stars. In the first part of the optical test, called the "half-pass" test, the ASPA fed laser light straight into the AOS, where it was directed by the tertiary and fine-steering mirrors to Webb's science instruments, which sit in a compartment directly behind the giant primary mirror. This test let engineers make measurements of the optics inside the AOS, and how the optics interacted with the science instruments. Critically, the test verified the tertiary mirror, which is immovable, was correctly aligned to the instruments.

In another part of the test, called the "pass-and-a-half" test, light traveled in a reverse path through the telescope optics. The light was again fed into the system from the ASPA, but upwards, to the secondary mirror. The secondary mirror then reflected the light down to the primary mirror, which sent it back up to the top of Chamber A. Mirrors at the top of the chamber sent the light back down again, where it followed its normal path through the telescope to the instruments. This verified not only the alignment of the primary mirror itself but also the alignment of the whole telescope—the primary mirror, secondary mirror, and the tertiary and fine-steering mirrors inside the AOS.

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/self-portrait-of-nasa-s-james-webb-space-telescope-marks-critical-test
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: wini w Listopad 15, 2017, 13:19
Wybrano już badania jakie będą przeprowadzone przez pierwsze pół roku:

http://sci.esa.int/jwst/59765-webb-s-first-space-targets-chosen/

https://jwst.stsci.edu/news-events/news/News%20items/selections-made-for-the-jwst-directors-discretionary-early-release-science-program
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 15, 2017, 13:40
Ładna lista. :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 20, 2017, 23:30
I już po ok. 100-dniowych testach w komorze kriogenicznej.

NASA’s James Webb Space Telescope Completes Final Cryogenic Testing
Nov. 20, 2017

The historic chamber’s massive door opening brings to a close about 100 days of testing for Webb, a significant milestone in the telescope’s journey to the launch pad. The cryogenic vacuum test began when the chamber was sealed shut on July 10, 2017. Scientists and engineers at Johnson put Webb’s optical telescope and integrated science instrument module (OTIS) through a series of tests designed to ensure the telescope functioned as expected in an extremely cold, airless environment akin to that of space.

“After 15 years of planning, chamber refurbishment, hundreds of hours of risk-reduction testing, the dedication of more than 100 individuals through more than 90 days of testing, and surviving Hurricane Harvey, the OTIS cryogenic test has been an outstanding success,” said Bill Ochs, project manager for the James Webb Space Telescope at NASA’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland. “The completion of the test is one of the most significant steps in the march to launching Webb.” (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasa-s-james-webb-space-telescope-completes-final-cryogenic-testing
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 10, 2017, 07:06
Start możliwy jest w styczniu lub lutym 2019, ale określenie dokładniejszej daty będzie możliwe po styczniowym przeglądzie statusu misji.
Na razie głównym powodem opóźnienia startu były przedłużające się testy teleskopu.
Dalsze opóźnienia są możliwe, bo minimalizowanie ryzyka niepowodzenia misji ma priorytet.

Independent review to examine JWST launch plans
by Jeff Foust — December 7, 2017

(...) That review won’t start until January, he said, because of ongoing tests of unfolding the sunshade of the space telescope. Previous tests, he said, took much longer than anticipated, playing a key factor in the decision to delay the launch. An updated launch date, he said, would likely come in “January or February.”

Such an independent review was proposed earlier in the hearing by another witness, retired aerospace executive Thomas Young. “In my opinion, the launch date and required funding cannot be determined until a new plan is thoroughly developed and verified by independent review,” he said.

Young warned that attempting to minimize schedule delays or additional cost to JWST could add risk to the mission. “JWST is at a point in its development where the only criterion that is important is mission success,” he said. “At this stage in the project, a few extra days or weeks or even months of schedule delay, or the expenditure of some additional dollars, is a small price to pay to ensure success of a mission as important as JWST.”

Zurbuchen didn’t identify any additional issues that might lead to more delays for JWST. However, Cristina Chaplain of the Government Accountability Office cautioned that the risk for such delays remained given the assembly and testing phase the spacecraft is in.

“More delays are possible given the risks associated with the work ahead and the level of schedule reserves that are now below what is usually recommended,” she said. (...)

http://spacenews.com/independent-review-to-examine-jwst-launch-plans/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 10, 2017, 09:59
A ten przegląd to chyba któryś z uzgodnionych, typowych przeglądów statusu misji?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 31, 2017, 23:57
To był bardzo ważny rok testów teleskopu

Webb Telescope’s “Silver and Gold Decorations”
Dec. 21, 2017

Webb telescope, or Webb, is NASA’s upcoming infrared space observatory, which will launch in 2019. The two photos that compose this image highlight two important achievements Webb had in the latter part of 2017.

http://www.youtube.com/watch?v=kkAMksSN5iE
https://www.youtube.com/watch?v=kkAMksSN5iE

Engineers at Northrop Grumman Aerospace Systems in Redondo Beach, California, tensioned the sunshield of NASA’s James Webb Space Telescope for the first time in October 2017. Credits: Northrop Grumman

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/webb-telescopes-silver-and-gold-decorations
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 02, 2018, 23:15
JWST – koniec testów w komorze termiczno-próżniowej
BY REDAKCJA ON 2 STYCZNIA 2018

W grudniu zakończyły się testy teleskopu JWST w komorze termiczno-próżniowej. To ważny krok w przygotowaniach do startu misji.

W grudniu 2017 Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA zakończyła trwający wielomiesięczny test instrumentów naukowych i elementów optycznych kosmicznego teleskopu Jamesa Webba (JWST). Próby zostały przeprowadzone w Komorze A w Centrum Kosmicznym NASA w Houston. Seria testów przygotowana przez naukowców i inżynierów polegała na sprawdzeniu działania wyżej wymienionych układów w wyjątkowo zimnym środowisku zbliżonym do przestrzeni, w której docelowo będzie JWST operować (punkt L2 układu Ziemia-Słońce).

http://www.youtube.com/watch?v=FgFkqCEntss
https://www.youtube.com/watch?v=FgFkqCEntss

Wyjazd JWST z komory termiczno-próżniowej (01.12.2017) / Credits – NASA Video (https://www.youtube.com/channel/UC_aP7p621ATY_yAa8jMqUVA)

(...)
Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Piotrowi Skubale za przesłany tekst.
(NASA, NG)
http://kosmonauta.net/2018/01/jwst-koniec-testow-w-komorze-termiczno-prozniowej/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 07, 2018, 20:43
Webb bedzie badał też naturę brążowych karłów. Na początku zostanie obserwacji poddany  SIMP0136 , który wykazuje obecność atmosfery.

NASA’s Webb Telescope to Investigate Mysterious Brown Dwarfs
Jan. 4, 2018

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/image2browndwarf.jpg)
Artist’s conception of a brown dwarf, featuring the cloudy atmosphere of a planet and the residual light of an almost-star.  Credits: NASA/ESA/JPL

(...) At the Université de Montréal, Étienne Artigau leads a team that will use Webb to study a specific brown dwarf, labeled SIMP0136 (https://astronomynow.com/2017/05/09/surprise-when-a-brown-dwarf-is-actually-a-planetary-mass-object/). It is a low-mass, young, isolated brown dwarf — one of the closest to our Sun — all of which make it fascinating for study, as it has many features of a planet without being too close to the blinding light of a star. SIMP0136 was the object of a past scientific breakthrough by Artigau and his team, when they found evidence suggesting it has a cloudy atmosphere. He and his colleagues will use Webb’s spectroscopic instruments to learn more about the chemical elements and compounds in those clouds. (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/nasa-s-webb-telescope-to-investigate-mysterious-brown-dwarfs
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 27, 2018, 04:57
Użycie teleskopu do badania Marsa umożliwi m. in. dokładne ustalenie stosunku H2O do HDO , co pozwoli zmierzyć jak wiele wody z czerwonej Planety ubyło.

NASA's James Webb Space Telescope to Reveal Secrets of the Red Planet
Feb. 20, 2018

Much of the water Mars once held was lost over time due to ultraviolet light from the Sun breaking apart water molecules. Researchers can estimate how much water vanished by measuring the abundance of two slightly different forms of water in Mars' atmosphere - normal water (H2O) and heavy water (HDO), in which one hydrogen atom is replaced by naturally occurring deuterium. The preferential escape of lighter hydrogen over time would then lead to a skewed ratio of H2O to HDO on Mars, indicative of how much water has escaped into space. Webb will be able to measure this ratio at different times, seasons and locations.

"With Webb, we can obtain a real and accurate measurement of the ratio of H2O to HDO across Mars, permitting us to determine how much water was truly lost. We also can determine how water is exchanged between polar ice, the atmosphere, and the soil," explained Villanueva.


https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/nasas-james-webb-space-telescope-to-reveal-secrets-of-the-red-planet
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Slavin w Marzec 04, 2018, 20:06
Government Accountability Office w raporcie ostrzega o ryzyku opóźnienia startu i przekroczeniu zakładanego budżetu.

źródło: https://www.nasaspaceflight.com/2018/03/government-warns-additional-james-webb-delays-exceeding-cost-cap/ (https://www.nasaspaceflight.com/2018/03/government-warns-additional-james-webb-delays-exceeding-cost-cap/)

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ryzyko-kolejnych-opoznien-teleskopu-jamesa-webba-4184.html (http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ryzyko-kolejnych-opoznien-teleskopu-jamesa-webba-4184.html)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Marzec 04, 2018, 20:38
Coż.. oby się mylili.. Choć oczywiście nikogo nie zdziwi kolejne przesunięcie.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 04, 2018, 21:28
Matko, to ile razy będą start przesuwać? Jak zechcą na poważne startować to okaże się, że to już dzień po końcu świata  :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 05, 2018, 06:23
Opóźnienie większe może mieć taka zaletę, że WEBB może zaobserwować jeszcze ciekawe zdarzenia astro  z powodu późniejszego zaprzestania działalności operacyjnej teleskopu. W obliczu praktycznie skasowanego WFIRST ( może nie wszystko jeszcze stracone ?) i nie wiadomo jak długo jeszcze czynnego HST późniejsze  wysłanie teleskopu pozwolić może na przedłużenie zaawansowanego technologicznie kosmicznego okna obserwacyjnego.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Marzec 05, 2018, 19:50
Opóźnienie większe może mieć taka zaletę, że WEBB może zaobserwować jeszcze ciekawe zdarzenia astro  z powodu późniejszego zaprzestania działalności operacyjnej teleskopu. W obliczu praktycznie skasowanego WFIRST ( może nie wszystko jeszcze stracone ?) i nie wiadomo jak długo jeszcze czynnego HST późniejsze  wysłanie teleskopu pozwolić może na przedłużenie zaawansowanego technologicznie kosmicznego okna obserwacyjnego.
Ja myślę, że lista dla Webba jest już obecnie tak długa, że nie wyrobi się ze wszystkim podczas swojego żywota :P. Jestem zdecydowanie przeciw kolejnym opóźnieniom!!
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 06, 2018, 09:14
O technologii galwanizacyjnej z użyciem złota z pożytkiem dla teleskopu i nie tylko.

NASA’s Space Technology That Shines at the Oscars
March 2, 2018

The telescope’s designers wanted a gold-plating method that would maintain the high reflectivity of solid gold and be extremely durable. For that, they turned to Brooklyn-based Epner Technology, which has been working with NASA since the 1970s and perfected its electroplating technique doing aerospace work in the 1990s.

Epner Technology claimed its gold would never flake off, but, says Gygax, “we were hesitant. That’s why we made them prove it to us — and they did.”

The company also boasted its gold plating was significantly more reflective than vapor-deposited gold. Again, the Goddard team wanted to be sure, so this time they turned to Tuttle, a cryogenics researcher who designed an experiment that showed the reflectance would be sufficient at its extremely low operating temperatures aboard Webb.

Epner uses an electroplating process it calls LaserGold. The resulting coating was already harder and more reflective than vapor-deposited gold, but both attributes have been further improved through the company’s NASA work. One key improvement came when NASA told Epner it needed better reflectivity on a gold-plated mirror for the Mars Orbiter Laser Altimeter, without losing strength.

At around the same time, the team building the Keck Observatory telescopes needed additional hardness to ensure its gold-plated secondary infrared mirror was cleanable without any scratching. (Keck was not a NASA mission, though the space agency later joined as a partner.)


https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/spinoff/feature/Space_Technology_That_Shines_at_the_Oscars
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 13, 2018, 08:00
Zintegrowany statek kosmiczny i osłona przeciwsłoneczna zostaną poddane testom na wytrzymałość stresu startowego.

NASA’s James Webb Observatory Prepares for Additional Testing
March 12, 2018

The integrated spacecraft and sunshield—the other half of the observatory, which is in final assembly at Northrop—will soon undergo its own launch environment tests to prove it is ready to be combined with the science payload. Then, additional testing will be performed to guarantee the fully assembled observatory will successfully operate in its orbit at the second Sun-Earth Lagrange point (L2).

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/nasa-s-james-webb-observatory-prepares-for-additional-testing
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: velo w Marzec 27, 2018, 21:41
ale rzeźnia w tym projekcie...

znowu przekroczyli budżet, znowu opóźnienia
widziałem rozpiske ze wzgledem oryginalnego planu koszt x16 a termin przesunal sie z 2007 na 2020...

Kongres będzie niezadowolony

Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 27, 2018, 23:04
Czyli Bepi Colombo może lecieć w 2019 :-) Masakra z tym opóźnieniem teleskopu :-(
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: NilQ w Marzec 27, 2018, 23:11
widziałem rozpiske ze wzgledem oryginalnego planu koszt x16 a termin przesunal sie z 2007 na 2020...

(https://i.imgur.com/D5lqnZH.png)
https://en.wikipedia.org/wiki/James_Webb_Space_Telescope
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 28, 2018, 00:49
Trochę smutne z JWST, ale po prostu okazało się, że to jest skrajnie skomplikowane, zamiast być proste. Aż się zastanawiam, czy "wyrzucenie" do L2 prostych teleskopów za pół miliarda, sztuk dziesięć, nie było by tutaj lepsze.

A niech któryś się zepsuje, a niech któryś popracuje 6 miesięcy zamiast kilku lat, ale moim zdaniem efekty mogłyby być... ciekawsze.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 28, 2018, 07:13
Chyba niespotykanie  duże opóźnienie w stosunku do innych projektów kosmicznych dotychczas realizowanych (13 lat).
Ale możliwe funkcjonowanie teleskopu przez  10 lat wynagrodzi nam, mam nadzieję ,  tak długie oczekiwanie na rozpoczęcie misji.
Po dotychczasowych doświadczeniach NASA raczej nieskora będzie angażować się w podobne naukowe przedsięwzięcia w przyszłości.

NASA’s Webb Observatory Requires More Time for Testing and Evaluation; New Launch Window Under Review
March 27, 2018 RELEASE 18-019

Testing the hardware on the observatory’s telescope element and spacecraft element demonstrate that these systems individually meet their requirements. However, recent findings from the project’s Standing Review Board (SRB) indicate more time is needed to test and integrate these components together and then perform environmental testing at Northrop Grumman Aerospace Systems in Redondo Beach, California, the project’s observatory contractor.

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-webb-observatory-requires-more-time-for-testing-and-evaluation-new-launch
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 28, 2018, 07:21
Chyba niespotykanie  duże opóźnienie w stosunku do innych projektów kosmicznych dotychczas realizowanych (13 lat).
Ale możliwe funkcjonowanie teleskopu przez  10 lat wynagrodzi nam, mam nadzieję ,  tak długie oczekiwanie na rozpoczęcie misji.
Po dotychczasowych doświadczeniach NASA raczej nieskora będzie angażować się w podobne naukowe przedsięwzięcia w przyszłości.

Mam nadzieję, że historia z JWST nie wpłynie na realizację Mars Sample Return :( Jednak historia opóźnień z JWST nie jest największa. Jeśli uznać stację Freedom i ISS jako jeden projekt stacji kosmicznej to od ogłoszenia programu stacji orbitalnej przez Regana na początku lat 80-tych do początku jej montażu na LEO w 1998 minęło więcej niż 13 lat, nie wspominając już o opóźnieniach podczas samego montażu stacji....
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Marzec 28, 2018, 22:36
....tylko rzecz w tym, że nie ma co porównywać ISS z JWST. ISS to wielomodułowy "organizm", zaś JWST to pojedyncza ultradroga sztuka. W każdym bądź razie teleskop ten jest już przed wystrzeleniem planistyczną i finansową zarazem porażką, ale to przecież już swego rodzaju standard / norma w NASA. Oszacować początkowo projekt na ...1,5 mld & i przekroczyć na dzień obecny 8,8 mld... szczere gratulacje.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 28, 2018, 22:55
Ale patrząc na upływ czasu od planowanego pierwszego terminu umieszczenia instrumentu w kosmosie , a rzeczywistym,  co najmniej 13 lat opóźnienia to bardzo dużo.
I oczywiście w parze z opóźnieniami rosną koszty.
I żeby projekt mógł ruszyć to koszty , ewidentnie zaniżone , musiały mieć polityczną akceptację.

A jeśli zważyć na to , że pomysł na teleskop zaczął się krystalizować w 1996 ...

W przypadku projektu stacji kosmicznej opóźnienia były znacząco mniejsze.

Cytuj
W 1984 roku prezydent USA Ronald Reagan ogłosił plan wybudowania stacji kosmicznej. Według wstępnego projektu stacja miała zostać wybudowana w 1992 roku kosztem 8 miliardów dolarów. Rok po katastrofie Challengera (1987) projekt zakładał rozpoczęcie budowy w 1994 roku, a jej koszt wzrósł do 15 miliardów dolarów. Rok później stacja otrzymała nazwę Freedom (Wolność), budżet rozrósł się do 25 mld. USD, a data rozpoczęcia budowy została przesunięta o kolejny rok.

W roku 1991 projekt stacji został kompletnie zmieniony, a do współpracy przy montażu i eksploatacji akces zgłosiły także Japonia, Kanada i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Dwa lata później do programu budowy została dołączona Rosja, a prezydent Clinton zmniejszył budżet do 17,4 mld. dolarów, która to kwota miała obejmować okres od roku 1994 do ukończenia budowy, mającej się rozpocząć w roku 1997.
http://lk.astronautilus.pl/sat/iss.htm
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 28, 2018, 23:04
Start JWST opóźniony do 2020
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 28 MARCA 2018

(...) Aktualnie dwa główne elementy JWST, czyli osłona słoneczna oraz układ optyczny teleskopu, przebywają w zakładach firmy Northrop Grumman w Redondo Beach w Kalifornii. Wykonano m.in. testy rozkładania i składania osłony słonecznej JWST. Te testy nie zakończyły się pełnym sukcesem. Doszło nawet do pewnych drobnych uszkodzeń osłony słonecznej. W wyniku tych testów zarządzano poprawę mechanizmu rozkładania osłony oraz naprawę uszkodzeń. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/start-jwst-opozniony-do-2020/
http://spacenews.com/nasa-delays-jwst-launch-to-2020/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Marzec 29, 2018, 07:49
Ale patrząc na upływ czasu od planowanego pierwszego terminu umieszczenia instrumentu w kosmosie , a rzeczywistym,  co najmniej 13 lat opóźnienia to bardzo dużo.
I oczywiście w parze z opóźnieniami rosną koszty.
I żeby projekt mógł ruszyć to koszty , ewidentnie zaniżone , musiały mieć polityczną akceptację.

A jeśli zważyć na to , że pomysł na teleskop zaczął się krystalizować w 1996 ...

W przypadku projektu stacji kosmicznej opóźnienia były znacząco mniejsze.


Biorąc pod uwagę informację o rodzeniu się w głowach ISS - tym bardziej w przypadku opóźnień swiadczy to jaką planistyczną porażką jest JWST. Co dokłądnie spowodowało aż tak gigantyczną obsuwę w czasie? Zakładam, że na obecnym etapie JWST nie grozi jakakolwiek kasacja....chociaż znając Amerykanów... Konkresmeni dostaną chyba szału.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 11, 2018, 17:15
Skład niezależnego panelu przeglądającego stan JWST...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 05, 2018, 21:29
Okazało się , że w czasie testów w Northrop Grumman facility odpadły śrubki i podkładki , ale niezagrażające instrumentom. Jest to niepokojące w przypadku tak drogiego projektu , gdzie powinno się przyjmować najwyższe standardy.

JWST suffers new problem during spacecraft testing
by Jeff Foust — May 3, 2018

(...) In a presentation at a meeting of the National Academies’ Space Studies Board here May 3, Greg Robinson, the JWST program director at NASA Headquarters, said some “screws and washers” appear to have come off the spacecraft during recent environmental testing at a Northrop Grumman facility in Southern California.

Technicians found the items after the spacecraft element of JWST, which includes the bus and sunshield but not its optics and instruments, was moved last weekend from one chamber for acoustics tests to another to prepare for vibration testing. (...)

http://spacenews.com/jwst-suffers-new-problem-during-spacecraft-testing/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 08, 2018, 08:31
Nowe problemy techniczne JWST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 MAJA 2018

(...) Od zeszłego roku JWST wykonał serię testów, w tym krytyczny test w komorze termiczno-próżniowej. Seria zakończyła się na początku 2018 roku.Następnie rozpoczęte zostały testy środowiskowe, w tym tych, które symulują zachowanie się teleskopu podczas startu. Podczas jednego z takich testów doszło do poluzowania i odpadnięcia kilku śrub i podkładek. Z dostępnych informacji wynika, że te elementy odpadły od głównej struktury i osłony teleskopu, ale nie od układu optycznego.

Firma Northrop Grumman, w zakładach której znajduje się JWST, uważa, że problemy zostaną niebawem rozwiązane.(...)

https://kosmonauta.net/2018/05/nowe-problemy-techniczne-jwst/
https://spaceflightnow.com/2018/05/08/jwst-beset-by-another-problem-as-northrop-grumman-revamps-training/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 08, 2018, 15:15
Pewnie jeszcze kilka problemów znajdą, zanim będzie gotowy do startu...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: artpoz w Czerwiec 27, 2018, 20:09
Administrator NASA ogłosił datę startu na 30 marca 2021 roku.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Czerwiec 27, 2018, 21:05
Szkoda ze nie na 2100 rok  :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 27, 2018, 21:22
More delay, cost for NASA's next-generation space telescope
June 27, 2018 by Marcia Dunn

NASA has delayed the launch of its next-generation space telescope—again.

NASA announced Wednesday that the James Webb Space Telescope will now fly no earlier than 2021. The delay means the observatory's overall cost is now expected to reach nearly $10 billion.

Officials blame worker error for at least part of the escalating costs and delays, dating back a decade. Despite the latest trouble, an independent review board urges that the project continue.

Just last month, NASA said fasteners came off the telescope during a vibration test conducted by its primary contractor, Northrop Grumman.

NASA considers Webb its highest science priority and a successor to the Hubble Space Telescope, orbiting since 1990.

In March, NASA announced that it was delaying launch until 2020.
https://phys.org/news/2018-06-nasa-next-generation-space-telescope.html#jCp

JWST suffers another launch delay, breaches cost cap
by Jeff Foust — June 27, 2018

RENTON, Wash. — NASA announced yet another launch delay for the James Webb Space Telescope June 27, pushing the flagship observatory’s launch to no earlier than late March 2021 while breaking a cost cap set by Congress.

NASA said it was now aiming for a launch of the telescope on March 30, 2021, nearly a year later than the May 2020 date that the agency announced three months earlier. That date came after a delay announced last September that moved the mission’s launch from October 2018 to the spring of 2019.

NASA also announced a new development cost estimate of $8.8 billion, which is 10 percent above the $8 billion cost cap established by Congress during a “re-plan” of the mission several years ago. The overall lifecycle cost of the mission, which includes operations after launch for at least five years, is $9.66 billion.

The new development cost breaches the cost cap, which will require Congress to formally reauthorize the mission. NASA Associate Administrator Steve Jurczyk said in a media teleconference that the agency had filed a final breach report with Congress earlier this week because of both the cost and schedule slip and would seek formal reauthorization as part of the fiscal year 2019 appropriations process.

“I think it’s too early to really give an exact sense of what’s happening there,” said Thomas Zurbuchen, NASA associate administrator for science, of congressional reaction to the latest delay. He said his meetings gave the impression that Congress thought the science of JWST was still compelling, but it was premature to further assess the mood on Capitol Hill.

Jurczyk said NASA would need $837 million in additional funding in the “outyears” beyond 2019 compared to the administration’s fiscal year 2019 budget request published in February. The agency is currently working on its fiscal year 2020 proposal, he said, but didn’t indicate how much additional funding he expected NASA would need in 2020 versus later years.

The revised schedule and cost came after the completion of an independent review board that NASA chartered in March. That report offered about 30 recommendations that NASA had accepted to revise the development of JWST and its oversight of work at prime contractor Northrop Grumman.

“It was our assessment that there was still too much optimism built into the schedule,” said the board’s chair, Tom Young, even after the previous slip to May 2020. “We implemented in our view a more realistic assessment as to the time it would take to do these various events.”

Another factor was a problem discovered during an acoustics test at the end of April that caused fasteners in the spacecraft’s sunshield to come loose. That has caused a delay “something in the neighborhood of” six months, he said, to study the problem and retrieve fasteners that came loose inside the spacecraft.

The two-and-a-half-year delay in the JWST has five root causes, Young said, including human errors, embedded problems, lack of experience in new technologies like the sunshield, excessive optimism and systems complexity.

One such example of human error was damage to spacecraft valves when workers used the wrong solvent to clean them, having failed to check with the vendor. Such human errors, he said, accounted for 18 months of schedule delay and $600 million in additional costs.

Maintaining the new schedule requires implementing measures to minimize human errors and to identify other embedded problems with the spacecraft, according to Young. “If the recommendations on human errors and the recommendations on embedded problems are rigorously implemented, which I expect they will be, then I think we have a very high probability” of preventing problems that would have a significant schedule impact, he said.

Young, though, said that there was no reason to reconsider flying the mission at all. “JWST should continue because of the compelling science and because of JWST’s national importance,” he said.
http://spacenews.com/jwst-suffers-another-launch-delay-breaches-cost-cap/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: wini w Czerwiec 28, 2018, 00:59
To już wiem czemu na kanałach NASA na YT tyle nagle filmików o tym jaki JWST jest super;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Czerwiec 28, 2018, 10:57
a ja uparcie uważam, że do 2030 jednak zdążą.... ;-)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 28, 2018, 11:03
Oj wcale nie muszą - Kongres może powiedzieć "stop". Wcale nie muszą oni dalej finansować JWST. A jeśli na przyszły rok nie znajdą się fundusze, to JWST zostanie pewnie zamrożony.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Czerwiec 28, 2018, 15:11
To była rzecz jasna z mojej strony wyłącznie czysta ironia, tak naprawdę ręce opadają jak się obserwuje te wieczne opóźnienia.... i absolutnie na mojej twarzy nie pojawi się grymas zdziwienia, jesli Konkres faktycznie powie NASA, że ma skończyć się wygłupiać.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 28, 2018, 15:40
Oj wcale nie muszą - Kongres może powiedzieć "stop". Wcale nie muszą oni dalej finansować JWST. A jeśli na przyszły rok nie znajdą się fundusze, to JWST zostanie pewnie zamrożony.

Zamrożenie też oznacza koszt.
Bardziej bym się spodziewał cięć budżetowych przy mniej zaawansowanych projektach jak np. WFIRST , którego los i tak jest niepewny.

Skoro zostały nam co najmniej 3 lata do startu , to czy należy się liczyć ze zmianą nosiciela ?
Czy tutaj umowy nie da się zmienić w razie potrzeby ?
Przy dalszych opóźnieniach Ariane 5 może za długo leżakować i się degradować ( po 31 marca 2021 jeszcze 3 starty tej rakiety są zaplanowane).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 29, 2018, 17:11
Start JWST opóźniony do 2021
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 29 CZERWCA 2018

(...) Pod koniec czerwca 2018 amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o kolejnym opóźnieniu misji. Aktualnie przewiduje się, że JWST będzie gotowy do startu w marcu 2021 roku. Ponadto, całkowity koszt projektu wzrósł z 8,8 miliarda USD aż do 9,7 miliarda USD, wliczając koszty startu oraz prowadzenia misji przez pięć lat.

Wzrost kosztów misji JWST będzie wymagać “re-autoryzacji” przez amerykański Kongres. NASA ma nadzieję, że formalna zgoda na finalizację prac nad JWST zostanie dołączona do budżetu agencji na rok fiskalny 2019. Jest to najwcześniejsza możliwość zapewnienia kontynuacji projektu. (...)
https://kosmonauta.net/2018/06/start-jwst-opozniony-do-2021/

Ogłoszono nową datę wystrzelenia następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a
02.07.2018

Pod koniec marca 2021 roku wystartuje Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), będący następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a - poinformowały NASA oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Po ukończeniu oceny postępu prac nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba (JWST), dokonanej przez niezależną komisję, NASA podjęła decyzję o kolejnym opóźnieniu terminu wystrzelenia tego teleskopu. Nowa data to 30 marca 2021 r. Poprzednio była mowa o maju 2020 roku, który to termin już i tak oznaczał spóźnienie.

Po tych zmianach całkowity koszt teleskopu od momentu jego powstawania do zakończenia użytkowania jest szacowany na 9,66 miliarda dolarów.

Swoją opóźniającą decyzję NASA podjęła na podstawie wskazań raportu komisji, w którym wykazano, iż problemy techniczne i błędy ludzkie miały spory wpływ na niedotrzymanie harmonogramu przygotowywania teleskopu do lotu w kosmos. Agencja wskazuje, że proces integrowania i testowania poszczególnych elementów teleskopu jest bardziej złożony niż w przypadku zwykłej misji kosmicznej.

Teleskop JWST ma zostać wystrzelony za pomocą europejskiej rakiety Ariane 5 z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Projekt prowadzony jest przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Kanadyjską Agencją Kosmiczną.

„Teleskop Webba jest kluczowy dla następnej generacji badań naukowych po Teleskopie Hubble’a. Dokona niesamowitych rzeczy, takich których nie byliśmy w stanie osiągnąć do tej pory – spojrzy na inne galaktyki i zobaczy światło z samych początków czasu” - tak znaczenie budowanego instrumentu podkreślił Jim Bridenstine, administrator NASA. Jednocześnie wskazał, że pomimo wielu wyzwań, jednogłośnie zgodzono się na zastosowanie zaleceń komisji. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30090%2Cogloszono-nowa-date-wystrzelenia-nastepcy-kosmicznego-teleskopu-hubblea.html

https://www.space24.pl/teleskop-kosmiczny-jamesa-webba-nekany-opoznieniami-seria-trwa
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-completes-webb-telescope-review-commits-to-launch-in-early-2021
https://spaceflightnow.com/2018/06/27/webbs-launch-delayed-to-2021-at-a-cost-of-nearly-1-billion/
http://www.collectspace.com/news/news-062718a-webb-space-telescope-delay.html
https://www.nasaspaceflight.com/2018/06/james-webb-slips-year-2021-irb-report/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 04, 2018, 17:54
Ten obrazek to taka pewne "drwina" z JWST, ale jest możliwe, że będą kolejne opóźnienia z tym teleskopem.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Lipiec 05, 2018, 11:55
Wstyd NASA, wstyd....

JWST i SLS - 2 projekty,  na których NASA ostatecznie się położy i pogrąży. Amen.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 05, 2018, 12:16
Niestety, uważam, że to są "too big too fail". Z drugiej strony - trudno sobie wyobrazić astronomii bez JWST...

Edit - poprawka :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: artpoz w Lipiec 05, 2018, 14:21
Niestety, uważam, że to są "too big too fail".

Chyba "too big TO fail". Poza tym zgadzam się, że NASA nie może upaść.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 06, 2018, 17:46
NASA jeszcze nie uporala sie ze startem JWST a juz mysli o kolejnym wiekszym teleskopie
https://asd.gsfc.nasa.gov/luvoir/#mobile_nav
 ;D
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Sokole Oko w Lipiec 06, 2018, 22:44
NASA jeszcze nie uporala sie ze startem JWST a juz mysli o kolejnym wiekszym teleskopie
https://asd.gsfc.nasa.gov/luvoir/#mobile_nav
 ;D
Dobrze, że myślą długofalowo planując już misje na XXII wiek ^-^
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 07, 2018, 10:03
Śmichy śmichami, a JWST przecież będzie operować dość krótko w przestrzeni kosmicznej. Misja jest planowana na zaledwie 5 lat z możliwością wydłużenia do 10 lat.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Lipiec 12, 2018, 13:30
NASA jeszcze nie uporala sie ze startem JWST a juz mysli o kolejnym wiekszym teleskopie
https://asd.gsfc.nasa.gov/luvoir/#mobile_nav
 ;D

oni są perfekcyjni jesli chodzi o sposoby zdrowego wkurzania amerykańskiego podatnika.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: tisher w Lipiec 12, 2018, 19:12
A jak chcesz kupic tv to kiedy sprawszasz czy ci pudlo wejdzie do bagaznika?
Przed czy po zakupie....?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 13, 2018, 11:14
Teraz to już pojawiają się pytania, czy JWST w ogóle poleci rakietą Ariane 5. Ciekawe, czy zamiana na Ariane 6 wymusi jakieś zmiany w konstrukcji (np. lepsze przetrzymanie wibracji czy innego profilu przyśpieszenia).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 03, 2018, 07:17
USA: Skandal wokół Teleskopu Jamesa Webba. Próby obciążenia firmy Northrop Grumman
30 lipca 2018 Paweł Ziemnicki

Wyniesienie obserwatorium kosmicznego JWST odbędzie się najprawdopodobniej z 14-letnim opóźnieniem. Koszt całego przedsięwzięcia wzrósł już natomiast ponad 19-krotnie w stosunku do pierwotnych założeń. Obwiniany o te problemy koncern Northrop Grumman oferuje uzależnienie swojego zarobku od powodzenia tej złożonej misji astronomicznej.

W dniach 25-26 lipca 2018 r. Komisja Izby Reprezentantów ds. Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii (House Committee on Science, Space and Technology) przeprowadziła wysłuchanie oficjeli odpowiedzialnych za budowę Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (James Webb Space Telescope – JWST). Teleskop, którego idea zrodziła się jeszcze w 1996 r., miał zostać pierwotnie wystrzelony w roku 2007. Całkowity koszt obserwatorium miał wynieść 500 mln USD.

Tymczasem, wedle najnowszych zapowiedzi NASA, JWST poleci najpewniej dopiero w marcu 2021 r. Jego koszt wzrósł natomiast do 9,6 mld USD.

Przyczyn takiego obrotu spraw jest wiele. Między innymi chodzi o nadmierny optymizm przy planowaniu i dokładaniu teleskopowi kolejnych możliwości. Kiedy trwały prace planistyczne nad JWST w astronomii następował właśnie intensywny rozkwit, toteż starano się zwiększać zdolności i przyszłe możliwości nowego obserwatorium kosmicznego.

Do problemów przyczyniły się jednak również błędy ludzkie, po stronie pracowników odpowiedzialnej za budowę teleskopu firmy Northrop Grumman. Te zaniedbania przyczyniły się do wzrostu kosztów misji o kilkaset milionów dolarów i jej opóźnienia o 18 miesięcy. Wskazuje się tu przede wszystkim dwa przykłady. Po pierwsze, zastosowano niewłaściwy rozpuszczalnik do czyszczenia zaworów silników, co zaowocowało licznymi uszkodzeniami. Zaś podczas testów akustycznych i wstrząsowych osłony słonecznej, odpadło z niej ponad 70 sztuk złączek.

Czy teleskop Jima Webba będzie wart wszystkich tych pieniędzy? To nie jest pytanie. Pytanie brzmi, czy jest wart wszystkich innych projektów, których nie byliśmy w stanie sfinansować, ponieważ zawaliliście swoją pracę.

                      Dana Rohrabacher, kongresmen republikański

Przewodniczący House Committee…, Lamar Smith, pytał, czy Northrop Grumman (NG) pokryje kwotę 800 mln USD, o jakie JWST przekroczył budżet zaakceptowany wcześniej przez Kongres. Wes Bush, CEO NG, stwierdził, że jego firma nie będzie płacić tej sumy, ponieważ byłoby to wbrew naturze kontraktu zawartego z NASA na wykonanie teleskopu Webba. Kontrakt ten bowiem nie jest umową fixed-cost, co oznacza, że ryzyka związane z problemami technicznymi bierze na siebie nie firma-wykonawca, lecz klient, czyli NASA.

Odpowiadając na kolejne pytania Smitha Bush przyznał, że nikt w Northrop Grumman nie stracił pracy w związku z uszkodzeniami JWST spowodowanymi przez błędy ludzkie. Prezes koncernu nie chciał też podać wysokości zysku, jaki firma uzyskała w 2017 r.

Wes Bush obiecał natomiast, że jego przedsiębiorstwo dostosuje się do wszystkich rekomendacji zleconych przez komisję Independent Review Board, która kilka tygodni wcześniej opublikowała swój raport odnośnie problemów z JWST. Co więcej, prezes obiecał, że całość dotychczasowych i przyszłych zarobków Northrop Grumman, związanych z budową Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, zostanie zamrożona. Pieniądze te miałyby zostać wypłacone dopiero po tym, jak JWST znajdzie się na orbicie a testy wykażą jego pełną zdolność operacyjną. Bush mówił także o wprowadzonych w jego firmie procedurach tzw. sieci bezpieczeństwa, które mają eliminować zagrożenie ze strony błędów ludzkich.

Jim Bridestine, administrator NASA, przekonywał, że dodatkowe pieniądze pompowane w JWST nie przyczynią się do cięć finansowych w programach załogowych Agencji. Mogą już natomiast doprowadzić do opóźnienia misji WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope).

Generalnie członkowie Komisji Izby Reprezentantów byli zgodni, że należy wyłożyć niezbędne środki i pomimo opóźnienia doprowadzić budowę JWST do końca. Na tym etapie trudno byłoby im wytłumaczyć podatnikom decyzję o skasowaniu projektu, w który już zostało włożonych kilka miliardów USD i który daje realne szanse na uzyskanie znakomitych rezultatów naukowych.

Na koniec trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który również przechodził rozmaite perturbacje, Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba nie będzie można naprawić, gdy znajdzie się on już w przestrzeni kosmicznej. To dlatego, że będzie on umieszczony w tzw. punkcie Lagrange’a L2 układu Słońce-Ziemia, 1,5 mln kilometrów od planety.
https://www.space24.pl/usa-skandal-wokol-teleskopu-jamesa-webba-proby-obciazenia-firmy-northrop-grumman
https://spacenews.com/nasa-weighs-delaying-wfirst-to-fund-jwst-overrun/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Martyn w Wrzesień 28, 2018, 09:44
Cytuj
For the first time, the two halves of NASA’s James Webb Space Telescope — the spacecraft and the telescope—were connected together using temporary ground wiring that enabled them to “speak” to each other like they will in flight. “Even though we have tested each half with a simulator of the other half during their parallel construction, there is nothing exactly like connecting the real thing to the real thing,” said Mike Menzel, Webb’s Mission System Engineer. During this test, all of Webb’s iconic 18 gold-plated mirrors successfully received, and performed commands to move and adjust themselves.

The James Webb telescope is both an exceedingly complex and rewarding undertaking for NASA and its international partners. Scientists anticipate its findings to rewrite textbooks on astronomy by providing revolutionary observations of the cosmos, while engineers and involved technicians forecast that its challenging design will enable and influence future spacecraft architecture for years to come.

Learn more here:  https://go.nasa.gov/2Dy1izq

W końcu jakieś pozytywne informacje.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 20, 2018, 16:06
Zanim poleci

http://www.youtube.com/watch?v=v6ihVeEoUdo

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=v6ihVeEoUdo
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 13, 2019, 07:49
Northrop Grumman  zakończył serię testów akustycznych i wibracyjnych, które występują w czasie startu.

NASA’s Webb Is Sound After Completing Critical Milestones
Feb. 8, 2019

NASA's James Webb Space Telescope has successfully passed another series of critical testing milestones on its march to the launch pad.

In recent acoustic and sine vibration tests, technicians and engineers exposed Webb’s spacecraft element to brutal dynamic mechanical environmental conditions to ensure it will endure the rigors of a rocket launch to space.

During liftoff, rockets generate extremely powerful vibrations and energetic sound waves that bounce off the ground and nearby buildings and impact the rocket as it makes its way skyward. Technicians and engineers aim to protect Webb from these intense sound waves and vibrations.

To simulate these conditions, flight components are intentionally punished with a long litany of tests throughout different facilities to identify potential issues on the ground. Webb was bombarded by powerful sound waves from massive speakers and then placed on an electrodynamic vibration table and strongly but precisely shaken. Together, these tests mimic the range of extreme shaking that spacecraft experience while riding a rocket to space. (...)

http://www.youtube.com/watch?v=Lo4igKDySFQ
https://www.youtube.com/watch?v=Lo4igKDySFQ

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-s-webb-is-sound-after-completing-critical-milestones
https://spacenews.com/nasa-minimizes-threat-of-jwst-delay-from-shutdown/

O niektórych aspektach związanych z teleskopem: Artykuły astronautyczne (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3512.msg128209#msg128209)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 17, 2019, 15:05
JWST – etap testów środowiskowych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 17 LUTEGO 2019

(...) W 2018 roku trwała seria testów środowiskowych (akustyczne i wibracyjne), w tym tych, które m.in. symulują zachowanie się teleskopu podczas startu. Testy były wykonane pod profil lotu rakiety Ariane 5, na pokładzie której JWST zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Podczas jednego z pierwszych testów doszło do poluzowania i odpadnięcia kilku śrub i podkładek. Później do informacji podano, że te elementy odpadły od głównej struktury i osłony teleskopu, ale nie od układu optycznego. NASA, po wprowadzeniu kilku modyfikacji, postanowiła powtórzyć testy, które zakończyły się sukcesem.

Te testy zostały przeprowadzone na części JWST – tj. platformie satelitarnej oraz dużej osłonie termicznej teleskopu. Po udanych testach środowiskowych, ta część teleskopu rozpocznie ponowne testy termiczno-próżniowe. Następnie, po tych testach powinno dojść do połączenia tej części z “naukową” częścią JWST – układem optycznym oraz instrumentami pomiarowymi teleskopu.

28 marca 2018 NASA poinformowała o opóźnieniach w przygotowaniach do startu JWST. Wówczas przewidywano z 70% pewnością, że teleskop będzie gotowy do startu w maju 2020 roku. Oznaczało to oficjalne opóźnienie startu misji. Pod koniec czerwca 2018 amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o kolejnym opóźnieniu misji – do marca 2021 roku. Jak na razie ta nowa data startu nie uległa zmianie.

https://kosmonauta.net/2019/02/jwst-etap-testow-srodowiskowych/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 17, 2019, 15:41
Czyli jak dobrze zrozumiałem, JWST jest obecnie w dwóch kawałkach: "satelitarnym" (struktura + osłona) i "naukowym" (lustro + instrumenty naukowe)?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 01, 2019, 08:02
Nieobserwacyjna część teleskopu pomyślnie przeszła końcowe  testy termiczne w próżni.

NASA’s James Webb Space Telescope Emerges Successfully from Final Thermal Vacuum Test
May 30, 2019

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/190302vbm4jwst01068approvedng190594.jpg?itok=Cgzt1II4)
Technicians and engineers needed to take special precautions when preparing, and transporting Webb's spacecraft element for entry into Northrop Grumman’s environmental testing chambers. Credits: Northrop Grumman

NASA’s James Webb Space Telescope has successfully cleared another critical testing milestone, taking this ambitious observatory one step closer to its 2021 launch. The spacecraft has gone through its final thermal vacuum test meant to ensure that its hardware will function electronically in the vacuum of space, and withstand the extreme temperature variations it will encounter on its mission.

One half of the Webb observatory, known as the “spacecraft element,” completed this testing at the facilities of Northrop Grumman, the mission’s lead industrial partner, in Los Angeles. The other half of Webb, which consists of the telescope and science instruments, has already successfully completed its thermal vacuum testing at NASA’s Johnson Space Center in Houston prior to delivery at Northrop Grumman last year.

In the most recent major environmental test, technicians and engineers locked the Webb spacecraft element inside a special thermal vacuum chamber. The testing team drained the atmosphere from the room to replicate the vacuum of space, and exposed the Webb spacecraft element to a wide range of hot and cold temperatures, spanning from minus 235 degrees Fahrenheit (minus 148 degrees Celsius) to a sweltering 215 degrees Fahrenheit (102 degrees Celsius). This variation of temperatures ensures the spacecraft will survive the extreme conditions it will actually experience in space. (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-s-james-webb-space-telescope-emerges-successfully-from-final-thermal-vacuum-test
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 01, 2019, 12:33
To jest pozytywna wiadomość. Teraz oba kawałki JWST zostaną połączone ze sobą.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 07, 2019, 22:53
JWST – platforma po testach termiczno-próżniowych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 7 CZERWCA 2019

(...) Z kolei “druga część” JWST, tj. platforma satelitarna oraz duża osłona termiczna teleskopu do początku 2019 roku była poddawana serii testów akustycznych i wibracyjnych. Testy były wykonane pod profil lotu rakiety Ariane 5, na pokładzie której JWST zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Podczas jednego z pierwszych testów doszło do poluzowania i odpadnięcia kilku śrub i podkładek. Później do informacji podano, że te elementy odpadły od głównej struktury i osłony teleskopu, ale nie od układu optycznego. NASA, po wprowadzeniu kilku modyfikacji, postanowiła powtórzyć testy, które zakończyły się sukcesem.

Następnie, do końca maja 2019, ta “druga część” JWST przebywała w komorze termiczno-próżniowej. Testy zakończyły się sukcesem. Podobnie jak z częścią obserwacyjną JWST, celem tych testów było sprawdzenie działania w środowisku zbliżonym do przestrzeni punktu L2 układu Ziemia-Słońce. W tym przypadku zakres temperatur wynosił od minus 148 stopni do plus 102 stopni Celsjusza. Warto tu dodać, że zadaniem osłony termicznej JWST jest obniżenie temperatury układu optycznego do przynajmniej minus 223 stopni Celsjusza (niektóre z instrumentów teleskopu będą jeszcze chłodniejsze – nawet minus 234 stopnie Celsjusza). (...)

https://kosmonauta.net/2019/06/jwst-platforma-po-testach-termiczno-prozniowych/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 29, 2019, 11:47
Dlaczego budowa JWST trwa tak długo?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 29 LIPCA 2019

(...) Jak to możliwe, że projekt teleskopu kosmicznego ma aż 14 lat opóźnienia? Częściową odpowiedzią są wymagania stawiane temu teleskopowi oraz ograniczenia współczesnych rakiet nośnych. Prace nad tymi elementami wymagały wielu lat prac badawczych oraz rozwojowych. W szczególności dużym wyzwaniem okazało się wykonanie luster JWST – zupełnie innego typu niż to, które jest zainstalowane na pokładzie kosmicznego teleskopu Hubble. Poniższe nagranie prezentuje opis problemów technicznych, jakie nastąpiły podczas budowy JWST.

http://www.youtube.com/watch?v=k8yRDrl76d0
https://www.youtube.com/watch?v=k8yRDrl76d0

Długa budowa JWST / Credits – Astrum

(...)
https://kosmonauta.net/2019/07/dlaczego-budowa-jwst-trwa-tak-dlugo/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 08, 2019, 01:57
Zwierciadło wtórne przetestowane.

Critical Deployment of NASA Webb’s Secondary Mirror a Success
Aug. 6, 2019

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/b1675157revbfinalpublish.jpg)
As one NASA Webb’s most important components, technicians and engineers thoroughly inspect the support structure that holds its secondary mirror in place following successful testing. Credits: NASA/Chris Gunn

In order to do groundbreaking science, NASA’s James Webb Space Telescope must first perform an extremely choreographed series of deployments, extensions, and movements that bring the observatory to life shortly after launch. Too big to fit in any rocket available in its fully deployed form, Webb was engineered to intricately fold in on itself to achieve a much smaller size during transport.

Technicians and engineers recently tested a key part of this choreography by successfully commanding Webb to deploy the support structure that holds its secondary mirror in place. This is a critical milestone in preparing the observatory for its journey to orbit. The next time this will occur will be when Webb is in space, and on its way to gaze into the cosmos from a million miles away.

http://www.youtube.com/watch?v=DxQ3QI0s6sc
https://www.youtube.com/watch?v=DxQ3QI0s6sc

(...) Though there are many preparations still underway for the full assembly of the James Webb Space Telescope’s two halves, the secondary mirror test represents the last large milestone before the integration of Webb into its final form as a complete observatory. This operation was also another demonstration that the electronic connection between the spacecraft and the telescope is working properly, and is capable of delivering commands throughout the observatory as designed. (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/critical-deployment-of-nasa-webb-s-secondary-mirror-a-success
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 08, 2019, 10:03
Kiedy toto ustrojstwo poleci w spejs?  ::) Siwe włosy mi urosną a teleskop dalej będzie na Ziemi  :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: marekfk w Sierpień 08, 2019, 11:23
Kiedy toto ustrojstwo poleci w spejs?  ::) Siwe włosy mi urosną a teleskop dalej będzie na Ziemi  :P

I na ile przewidziana jest eksploatacja. Bo na koniec się okaże że po prawie 20 latach budowy i nomen omen astronomicznych kosztach przewdziany czas pracy to  półtora roku...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 08, 2019, 11:45
Rentgenowski teleskop Chandra bez napraw działa już 20 latzake. Chyba to zależne na ile wystarczy JWST chłodziwa?  Może rzeczywiście będzie to kilka lat?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Hiroshima w Sierpień 08, 2019, 13:00
Taka mnie myśl nachodzi, ilu osobom , w tym i mi serce stanie na conajmniej kilka minut w marcu 2021, tyle lat pracy w rękach rakiety, nawet tej z najlepszą passą :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: wini w Sierpień 08, 2019, 13:10
Rentgenowski teleskop Chandra bez napraw działa już 20 latzake. Chyba to zależne na ile wystarczy JWST chłodziwa?  Może rzeczywiście będzie to kilka lat?

Na pewno chłodziwo go ogranicza, według wiki misja ma potrwać 5-10 lat. Może do tego czasu coś będzie w stanie podlecieć i dotankować go. Szkoda żeby działał krócej niż był budowany:P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: marekfk w Sierpień 08, 2019, 15:28
Na pewno chłodziwo go ogranicza, według wiki misja ma potrwać 5-10 lat. Może do tego czasu coś będzie w stanie podlecieć i dotankować go. Szkoda żeby działał krócej niż był budowany:P

No właśnie, tylko zdolność do zatankowania to nie tylko coś co ma podlecieć ale także instalacja do tego celu zbudowana na samym teleskopie. Ktoś słyszał czy w ogóle przewidziana jest taka operacja?
No i czy w razie wyczerpania chodzenia teleskop pracuje dalej ze zmniejszoną czułością/użytecznością czy to definitywny koniec misji?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ah w Sierpień 08, 2019, 17:27
Na pewno chłodziwo go ogranicza, według wiki misja ma potrwać 5-10 lat. Może do tego czasu coś będzie w stanie podlecieć i dotankować go. Szkoda żeby działał krócej niż był budowany:P

No właśnie, tylko zdolność do zatankowania to nie tylko coś co ma podlecieć ale także instalacja do tego celu zbudowana na samym teleskopie. Ktoś słyszał czy w ogóle przewidziana jest taka operacja?
No i czy w razie wyczerpania chodzenia teleskop pracuje dalej ze zmniejszoną czułością/użytecznością czy to definitywny koniec misji?
Nie będzie żadnego "zatankowania". Trzeba by wymienić cały zbiornik, ale nie ma jak. A gdyby nawet się dało, to wymagałoby udziału astronautów. Aby dolecieć do punktu L2  układu Słońce-Ziemia konieczny byłby Orion na SLS Block 2. Więc to kompletne SF.
http://ircamera.as.arizona.edu/MIRI/miricooler.pdf (http://ircamera.as.arizona.edu/MIRI/miricooler.pdf)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 08, 2019, 20:11
Jak wszystko dobrze pójdzie to Starship będzie mógł polecieć do naprawy. Tylko żeby jakiś zaczep dali na samym teleskopie. A możesz sprowadzi go na Ziemię i z powrotem na dawną orbitę. Zależy czy teleskop da się składać i ile loty Starshipem będą kosztować?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: marekfk w Sierpień 08, 2019, 21:20
Nie będzie żadnego "zatankowania". Trzeba by wymienić cały zbiornik, ale nie ma jak. A gdyby nawet się dało, to wymagałoby udziału astronautów. Aby dolecieć do punktu L2  układu Słońce-Ziemia konieczny byłby Orion na SLS Block 2. Więc to kompletne SF.
http://ircamera.as.arizona.edu/MIRI/miricooler.pdf (http://ircamera.as.arizona.edu/MIRI/miricooler.pdf)

W samochodzie też wymieniasz zbiornik zamiast tankować?  8)
Oczywiste jest że jeżeli nie przewidziano takiej operacji to tankowania nie będzie. Ale gdyby ktoś kiedyś podjął taką decyzję to opcja dodania odpowiedniego portu wraz z kawałkiem rurki i zaworami raczej nie stanowiła by dużego problemu technicznego, a koszty w porównaniu do całych kosztów tego projektu były by znikome. I wcale nie była by wymagana załoga do takiego tankowania.

Myślę że wcześniej czy później opcje uzupełniania różnych czynników w satelitach stanie się standardem. A im droższy obiekt tym bardziej prawdopodobna jest taka możliwość. A cena JWST w przeliczeniu na kg :) jest pewnie na samym szczycie listy :) (albo bardzo blisko szczytu) Sam fakt że w pełni sprawne urządzenie kosztujące taką kupę kasy pewnego pięknego dnia kończy działalność tylko z powodu braku paliwa lub jakiegoś innego czynnika jest po prostu marnotrawstwem.
Może gdyby ten projekt rozpoczynał się dziś, już by uwzględniono taką możliwość.

Zależy czy teleskop da się składać

Zapomnij, najmniejszych szans, widziałeś animację jak to się ma rozwijać? Samo rozwinięcie tego to już majstersztyk.
Te delikatne powłoki się same nie poskładają.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ah w Sierpień 09, 2019, 15:41
Nie będzie żadnego "zatankowania". Trzeba by wymienić cały zbiornik, ale nie ma jak. A gdyby nawet się dało, to wymagałoby udziału astronautów. Aby dolecieć do punktu L2  układu Słońce-Ziemia konieczny byłby Orion na SLS Block 2. Więc to kompletne SF.
http://ircamera.as.arizona.edu/MIRI/miricooler.pdf (http://ircamera.as.arizona.edu/MIRI/miricooler.pdf)

W samochodzie też wymieniasz zbiornik zamiast tankować?  8)
...

A jak chcesz "tankować" zestalony wodór?  ???
Czytałeś jak odbywa się chłodzenie?

Jak wszystko dobrze pójdzie to Starship będzie mógł polecieć do naprawy. Tylko żeby jakiś zaczep dali na samym teleskopie. A możesz sprowadzi go na Ziemię i z powrotem na dawną orbitę. Zależy czy teleskop da się składać i ile loty Starshipem będą kosztować?
Bardziej będzie się opłacało zbudować nowy, większy, znacznie cięższy i wielokrotnie tańszy. Większa masa użyteczna wynoszona przez Starshipa spowoduje, ze nie trzeba stosować tak egzotycznych i kosztownych technologii, aby zmieścić się w limicie masy. Nawet zwierciadło nie musiałoby być składane.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: marekfk w Sierpień 09, 2019, 16:35
A jak chcesz "tankować" zestalony wodór?  ???
Czytałeś jak odbywa się chłodzenie?

Przyznaje się bez bicia: Nie, nie czytałem :)
Ale teoretyzując odrobinkę jeżeli by projekt przewidywał opcję uzupełnianie czynnika chłodzącego
to albo zastosowano by ciekły albo jakiś prosty system wymiennych "kardridży" z zestalonym wodorem


Bardziej będzie się opłacało zbudować nowy, większy, znacznie cięższy i wielokrotnie tańszy. Większa masa użyteczna wynoszona przez Starshipa spowoduje, ze nie trzeba stosować tak egzotycznych i kosztownych technologii, aby zmieścić się w limicie masy. Nawet zwierciadło nie musiałoby być składane.

O tym nie pomyślałem, ale i tak chyba jakiś nieduża sonda serwisowa z kardridżem na wymianę i ewentualnie instalacją do dotankowania paliwa do silników manewrowych była by jednak wielokrotnie tańsza od nowego teleskopu, nawet prostszego konstrukcyjnie od JWST.

[fantazjowanie on]
Tym bardziej że mogła by być wielokrotnego użytku, bazować np. na ISS i regularnie latać do różnych przyrządów/teleskopów/satelitów, nie tylko astronomicznych i umieszczonych w różnych punktach L czy na orbicie geostacjonarnej
[fantazjowanie off] :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 14, 2019, 14:24
NASA plans for Webb to zero in on TRAPPIST-1 atmospheres within a year
by Staff Writers
Seattle WA (SPX) Aug 14, 2019

(...) Lustig-Yaeger said the team's modeling indicates that the James Webb telescope, using a versatile onboard tool called the Near-Infrared Spectrograph, could detect the atmospheres of all seven TRAPPIST-1 planets in 10 or fewer transits - if they have cloud-free atmospheres. And of course we don't know whether or not they have clouds.

If the TRAPPIST-1 planets have thick, globally enshrouding clouds like Venus does, detecting atmospheres might take up to 30 transits.

"But that is still an achievable goal," he said. "It means that even in the case of realistic high-altitude clouds, the James Webb telescope will still be capable of detecting the presence of atmospheres - which before our paper was not known." (...)

http://www.spacedaily.com/reports/NASA_plans_for_Webb_to_zero_in_on_TRAPPIST_1_atmospheres_within_a_year_999.html
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: robinson w Sierpień 22, 2019, 11:49
Cześć!
Oglądałem ten film wiele razy :

https://www.youtube.com/watch?v=v6ihVeEoUdo

I jeżeli uda się ta operacja rozłożenia tego teleskopu to będzie niesamowite osiągnięcie współczesnej inżynierii. Nawet na tej dosyć prostej animacji ilość ruchomych części kluczowych dla całości jest nieprawdopobna, a warto przypomnieć sobie ile problemów sprawiło złożenie i ponowne rozłożenie prostych na tym tle baterii słonecznych na ISS.

Nic , pozostaje trzymać kciuki, to bedą bardzo nerwowe 2 tygodnie :-)
Pzdr
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 23, 2019, 10:34
JWST – testy rozkładania wtórnego lustra
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 21 SIERPNIA 2019

Ważnym etapem testów kosmicznego teleskopu JWST były testy rozkładania lustra wtórnego, które zrealizowano latem 2019. (...)

https://kosmonauta.net/2019/08/jwst-testy-rozkladania-wtornego-lustra/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 03, 2019, 22:50
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba złożony
29 sie 2019

(https://www.urania.edu.pl/sites/default/files/styles/max_1300x1300/public/2019-08/Connecting_the_Webb_fullwidth.jpg?itok=a7_fq6wS)

Dwa segmenty Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webb’a zostały po raz pierwszy połączone ze sobą. Część optyczną urządzenia połączono z platformą satelitarną.

NASA poinformowała 28 sierpnia br., że po raz pierwszy dokonano mechanicznego połączenia dwóch części teleskopu JWST. Teraz inżynierowie kończą połączenia elektryczne. Aby dokonać integracji inżynierowie musieli ostrożnie podnieść część optyczną teleskopu i ustawić go nad platformą satelitarną, do której przyłączona już jest osłona przeciwsłoneczna. Następnie struktura optyczna została opuszczona na platformę i wszystkie punkty kontaktu mechanicznie do niej przytwierdzone.

Sekcja optyczna OTIS (z ang. Optical Telescope Element/Integrated Science Instrument Module) teleskopu była składana w centrum NASA Goddard Space Flight Center, a następnie przeszła testy środowiskowe w komorze próżniowej w Johnson Space Center. W ostatnim czasie technicy testowali w niej m.in. mechanizm rozkładania lustra wtórnego. Zarówno lustro główne teleskopu jak i wtórne będą rozkładane i ustawiane automatycznie dopiero w przestrzeni kosmicznej, dlatego kluczowe jest dokładne przetestowanie wszystkich mechanizmów. (...)
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/kosmiczny-teleskop-jamesa-webba-zlozony

JWST’s two sections assembled for the first time
by Jeff Foust — August 28, 2019

WASHINGTON — The two major sections of NASA’s James Webb Space Telescope have been connected to each other for the first time, a milestone in the spacecraft’s assembly ahead of a 2021 launch.

In an Aug. 28 statement, NASA said engineers at a Northrop Grumman facility in California mated the observatory’s telescope element, which includes its mirrors and instruments, with the spacecraft bus and sunshield. The two sections are mechanically connected, with engineers now working on electrical links.

The two sections of the spacecraft had been assembled and tested separately throughout the mission’s extended development process up until now. The telescope element, formally known as the Optical Telescope Element/Integrated Science Instrument Module, or OTIS, was assembled at NASA’s Goddard Space Flight Center and underwent thermal vacuum testing at the Johnson Space Center before arriving in California in early 2018. The spacecraft element was built at Northrop Grumman and recently completed its own environmental tests.

“This is an exciting time to now see all Webb’s parts finally joined together into a single observatory for the very first time,” Greg Robinson, JWST program director at NASA Headquarters, said in a statement. “The engineering team has accomplished a huge step forward and soon we will be able to see incredible new views of our amazing universe.”

“Soon,” though, is a relative term. Even after the combined spacecraft is fully connected, it will undergo additional testing, including deployments of its sunshield and acoustic and vibration environmental testing, which is expected to take place next year.

NASA has been working to a launch of JWST on an Ariane 5 in March 2021. However, earlier this year, members of an independent review board who evaluated previous problems with the telescope that pushed its launch back from the fall of 2018, warned that the project appeared to be using schedule reserve at a higher rate than expected, casting doubt on the ability of the mission to remain on that new schedule.

The agency hasn’t provided a recent update on JWST schedules, although timelines presented at a March meeting projected integrating the two elements of JWST by mid-September. Both NASA and Northrop Grumman, in separate statements, listed a JWST launch date of only 2021.

“This milestone marks a major achievement for all of us at Northrop Grumman and NASA,” Scott Willoughby, vice president and program manager for JWST at Northrop Grumman, said in a company statement. “Seeing the full observatory for the first time further reinforces our commitment to mission success. There is still more work to be done, but it is a great feeling seeing something that was once a concept, become reality.”
https://spacenews.com/jwsts-two-sections-assembled-for-the-first-time/

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-s-james-webb-space-telescope-has-been-assembled-for-the-first-time/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 10, 2019, 11:57
JWST złożony
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 WRZEŚNIA 2019

https://kosmonauta.net/2019/09/jwst-zlozony/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 17, 2019, 09:10
Nagranie złożenia JWST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 PAŹDZIERNIKA 2019

(...) W sierpniu 2019 po raz pierwszy dwie części JWST zostały złożone w jedną całość. Aby to wykonać potrzebne było użycie dźwigu i nałożenie części naukowej na platformę satelitarną. Nałożenie pozwoliło na osiągnięcie połączeń mechanicznych. Następnie wykonano prace przy połączeniach elektrycznych obu części JWST. Poniższe nagranie, opublikowane przez NASA w dniu 9 października 2019 prezentuje ten proces.

http://www.youtube.com/watch?v=a0hyeOH9TiE
https://www.youtube.com/watch?v=a0hyeOH9TiE

Złożenie JWST w jedną całość / Credits – NASA Goddard

Kolejnym etapem w pracach nad JWST będzie test osłony termicznej. Prawidłowe rozłożenie i napięcie tej osłony będzie mieć krytyczne znaczenie dla sukcesu misji tego kosmicznego obserwatorium. Po nich przewidywana jest kolejna seria testów środowiskowych JWST. (...)

https://kosmonauta.net/2019/10/nagranie-zlozenia-jwst/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 01, 2019, 22:01
Z powodu różnych problemów technicznych rezerwa czasowa zmniejszyła się z 9 do 2 miesięcy.
Powiedziałbym, że ryzykownie mała jest obecnie.


JWST schedule margin shrinks
by Jeff Foust — October 29, 2019

WASHINGTON — While NASA achieves milestone assembling and testing the James Webb Space Telescope, a key manager said the mission only has a few months of schedule reserve left ahead of a March 2021 launch. (...)

However, those smaller problems, along with bigger issues like fastener problems with the sunshield found during environmental testing last year, have eroded the margin built into the revised schedule for the mission. Robinson said that revised schedule in June 2018 provided about nine months of schedule reserve, but now there was “just over two months of schedule margin” remaining.

Most missions expect to use up schedule reserve as they progress towards launch. However, earlier this year Tom Young, who chaired the Independent Review Board chartered by NASA last year to review cost and schedule problems with JWST, warned that the mission appeared to be using up schedule reserve at a higher-than-expected rate (https://spacenews.com/jwst-review-board-raises-schedule-concerns/). (...)

https://spacenews.com/jwst-schedule-margin-shrinks/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Listopad 02, 2019, 14:56
Czyli co, będzie tradycyjny „slip to...[kolejne 2 lata]” ?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Listopad 02, 2019, 21:13
Nie ma jak NG😲🤤😤
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ktos w Listopad 27, 2019, 16:09
Ta cała osłona jest najsłabszym elementem satelity. Jeszcze zobaczycie, że przez nią będą kłopoty.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 27, 2019, 23:15
JWST – testy osłony słonecznej
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 26 LISTOPADA 2019

(...) Poniższe nagranie prezentuje test rozkładania i napinania osłony słonecznej. Ten test wykonano w październiku 2019. Test przebiega zgodnie z założeniami.

http://www.youtube.com/watch?v=SyttX8x1OUk
https://www.youtube.com/watch?v=SyttX8x1OUk&feature=emb_title

https://kosmonauta.net/2019/11/jwst-testy-oslony-slonecznej/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Listopad 29, 2019, 08:09
Niestety ta osłona przypomina mi jak nieudanie rozłożył się parasol anteny Galileo przez co misja była obciążona ograniczeniem transmisji danych. Też obawiam się, że stopień skomplikowania przy rozkładaniu nie tylko tej osłony przeciwsłonecznej ale całego urządzenia może mieć poważny wpływ na przebieg tej misji...  Mamy tu zwyczajnie bardzo dużą ilość elementów mechanicznych, zawiedzie jeden lub dwa przy inicjacji teleskopu i w konsekwencji mogą być naprawdę spore problemy...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: juram w Listopad 29, 2019, 09:27
Nie ma co się zawczasu katować pesymistycznym scenariuszem. W przypadku problemów z osłoną, NASA zorganizuje nieplanowaną misję statku Orion z ekipą naprawcza na pokładzie. :D
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 29, 2019, 10:29
Albo Starship przywiezie ekipę ratunkową  ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 29, 2019, 11:35
Nie ma co się zawczasu katować pesymistycznym scenariuszem. W przypadku problemów z osłoną, NASA zorganizuje nieplanowaną misję statku Orion z ekipą naprawcza na pokładzie. :D

Pytanie czy coś w stylu proponowanej kiedyś robotycznej misji serwisowej do Hubble
http://www.edcheung.com/job/hrsdm/hrsdm.htm
Którą chyba przez chwilę rozpatrywano.


Aha, czy JWST ma pierścień cumujący zainstalowany?
https://www.space.com/3833-nasa-adds-docking-capability-space-observatory.html
(info z 2007 roku, więc pewnie mogli to odrzucić w międzyczasie)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 29, 2019, 12:49
Pytanie czy bez modułu cumowania można zacumować do teleskopu?  Może poprzez złapanie go przez ramię z pokładu Starshipa?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ah w Listopad 29, 2019, 13:21
Chyba nie zdajecie sobie sprawy ze stopnia komplikacji misji naprawczej. Hubble był na LEO, a JWST w punkcie libracyjnym L2 układu Słońce-Ziemia. Może nie starczyć czasu na przygotowanie misji ratunkowej biorąc pod uwagę planowany czas pracy teleskopu  ;).
Ale załóżmy optymistycznie, że w ciągu np. 5 lat uda się przygotować załogę, narzędzia, nadprogramowego SLSa, Oriona, habitat na przeszło 2-miesięczną misję, ale i tak nie uda się odnowić zapasu stałego wodoru, bo nie ma technicznej możliwości.
Ze Starshipem jest zupełnie inna sprawa, ale tu jest tak wiele niewiadomych, że trudno ocenić szanse misji.
Chyba, że np. za 10-12 lat docelowy Starship poleci po JWST, zapakuje go do ładowni, przywiezie na Ziemię, tu się go wyremontuje i odwiezie do L2.  ;) ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Listopad 29, 2019, 15:29
Aktualnie nie planują żadnego adaptera cumowniczego
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 29, 2019, 15:51
Aktualnie nie planują żadnego adaptera cumowniczego

Czyli design sie zmienił na przestrzeni lat? To zmienia sytuację.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ktos w Listopad 29, 2019, 22:19
Hubble miał zamocowany węzeł, bo był wynoszony wahadłowcem. I w sumie to pomogło przy serwisach.
A wysłanie serwisu do punktu L2 byłoby chyba rekordem odległości oddalenia się ludzi od ziemi. Pomijając loty do księżyca.
https://en.wikipedia.org/wiki/STS-31#/media/File:1990_s31_IMAX_view_of_HST_release.jpg
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 01, 2019, 22:22
Hubble miał zamocowany węzeł, bo był wynoszony wahadłowcem. I w sumie to pomogło przy serwisach.
A wysłanie serwisu do punktu L2 byłoby chyba rekordem odległości oddalenia się ludzi od ziemi. Pomijając loty do księżyca.
https://en.wikipedia.org/wiki/STS-31#/media/File:1990_s31_IMAX_view_of_HST_release.jpg

Ale z drugiej strony - czy przynajmniej teoretycznie byłoby to wykonalne w konfiguracji jednego lotu SLS? Czy może trzeba by jednak wysłać Oriona SLSem, zaś sprzęt czy jeszcze dodatkowy moduł np Falconem Heavy?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ktos w Grudzień 02, 2019, 05:00
Poczytałem i myślałem , ze L2 jest dalej. Ale się okazuje , że to też 600km czyli nie byłby pobity rekord ludków:P. Ja osobiście uważam za błąd nie zamocowania takiego węzła. To znowu ignorancja jakiej ostatnio doświadczamy w całym kosmicznym poletku. Czy Orion by sobie poradził? chyba nie, bo z tego co wiem nie ma śluzy na wyjście w kosmos.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Grudzień 02, 2019, 08:02
Pomijając stopień skomplikowania mechanizmu rozkładającego cały "parasol ochronny" + pozostałe elementy - kolejny problem w tym, że nie przewidziano wspomnianego pierścienia do operacji cumowania. Jednym słowem - jak coś poważniej nawali - to po meczu, nie będzie misji "ratunkowej" jak te znane z STS przy Hubble.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ah w Grudzień 02, 2019, 09:07
Poczytałem i myślałem , ze L2 jest dalej. Ale się okazuje , że to też 600km czyli nie byłby pobity rekord ludków:P. Ja osobiście uważam za błąd nie zamocowania takiego węzła. To znowu ignorancja jakiej ostatnio doświadczamy w całym kosmicznym poletku. Czy Orion by sobie poradził? chyba nie, bo z tego co wiem nie ma śluzy na wyjście w kosmos.
To coś źle poczytałeś, bo punkt Lagrange'a L2 układu Słońce-Ziemia, do którego poleci JWST jest ok. 1.5mln km od Ziemi w kierunku odsłonecznym. Krąży tam trochę sond (Herschel, Planck, itd). A to HST krąży na wysokości ok. 600km.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_libracyjny (https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_libracyjny), https://www.esa.int/About_Us/ESOC/What_are_Lagrange_points (https://www.esa.int/About_Us/ESOC/What_are_Lagrange_points)

(https://sites.google.com/site/exosnews/_/rsrc/1457018049799/nasa/jwst/L2.jpg)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ktos w Grudzień 02, 2019, 19:32
Ah dzięki za wyjaśnienie. Też myślałem, że to jest dalej, ale w internecie przeczytałem tyle bzdur, że aż zwątpiłem w siebie.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 14, 2019, 20:50
W artykule opisującym ostatnie ważne dokonanie teleskopu Hubble'a spotkałem się z określeniem "pod koniec tej dekady" i zapewne to jedno z najlepszych określeń...

Artykuł z kosmo:

JWST dopiero w 2018?
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/jwst-dopiero-w-2018-roku.html
https://kosmonauta.net/2011/04/jwst-dopiero-w-2018-roku/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: wini w Styczeń 28, 2020, 22:58
Według najnowszego raportu GAO jest tylko 12% szans, że JWST poleci w marcu przyszłego roku tak jak jest to obecnie planowane. Także kolejna opóźnienie.

https://www.gao.gov/products/GAO-20-224?utm_medium=social&utm_source=twitter&utm_campaign=usgao
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 28, 2020, 23:20
Niekończący się koszmar z tym teleskopem. Poza tym ten projekt zjada mnóstwo funduszy z części bezzałogowej programu NASA.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 29, 2020, 22:27
Ciekawe z jakiej wysokosci ten teleskop moglby robic takie zdjecia:
https://www.military.com/video/operations-and-strategy/air-strikes/top-10-infrared-kills/4646339250001
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Finch w Styczeń 30, 2020, 18:12
Niech odkładają, byle by się poprawnie rozłożył - 'awaria' w trakcie jego umieszczania na docelowej orbicie to byłaby olbrzymia strata dla nas wszystkich.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 13, 2020, 05:29
JWST – 12% szans na start w terminie?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 10 LUTEGO 2020

(...) Pod koniec stycznia 2020 biuro GAO, czyli amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli opublikował raport na temat postępów prac przy JWST. Choć GAO zauważyło wyraźny postęp prac od czasu swojego poprzedniego raportu dotyczącego JWST (sprzed prawie roku), to i tak dostrzega duże ryzyko kolejnych opóźnień. Aktualnie GAO daje jedynie 12% szans na start JWST w marcu 2021. Jednocześnie wydaje się prawdopodobne, że koszt przygotowania JWST do startu wzrośnie o kolejne kilkaset milionów dolarów.

NASA zamierza zaktualizować datę startu JWST wiosną tego roku. (...)

https://kosmonauta.net/2020/02/jwst-12-szans-na-start-w-terminie/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Luty 13, 2020, 10:41
Ciekawe z jakiej wysokosci ten teleskop moglby robic takie zdjecia:
https://www.military.com/video/operations-and-strategy/air-strikes/top-10-infrared-kills/4646339250001
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Zdecydowanie wolałbym jednak aby był przez cały czas zwrócony w przeciwną stronę niż Ziemia ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Luty 13, 2020, 15:50
JWST – 12% szans na start w terminie?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 10 LUTEGO 2020

(...) Pod koniec stycznia 2020 biuro GAO, czyli amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli opublikował raport na temat postępów prac przy JWST. Choć GAO zauważyło wyraźny postęp prac od czasu swojego poprzedniego raportu dotyczącego JWST (sprzed prawie roku), to i tak dostrzega duże ryzyko kolejnych opóźnień. Aktualnie GAO daje jedynie 12% szans na start JWST w marcu 2021. Jednocześnie wydaje się prawdopodobne, że koszt przygotowania JWST do startu wzrośnie o kolejne kilkaset milionów dolarów.

Poziom skomplikowania tego całego urządzenia niesie ze sobą zdecydowanie większą liczbę możliwych mniejszych lub większych usterek. W przypadku jakiejkolwiek z nich - przy kompletnym braku możliwości serwisowania JWST (a jak wiemy - naprawy oraz "upgradey"miały miejsce w przypadku 3 misji do HST) misję będzie można nazwać porażką kilku dekad. Nie wiem co ma wpływ na te wieczne opóźnienia, ale coraz bardziej przypomina mi to celowe działanie celem pozyskania kolejnych, gigantycznych funduszy na ich przejedzenie. To już jest jakaś farsa.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kakmar w Luty 13, 2020, 16:23
Wyszło tak jak piszesz, miała być nowa jakość i dociśnięcie technologii do granic możliwości. Tyle że te granice są sprzed dekady a pomysły i rozwiązania jeszcze starsze.
Jeśli się uda to spojrzymy dalej niż kiedykolwiek. Z drugiej strony za taką kasę teoretycznie można by wysłać kilka podrasowanych HST i zobaczyć więcej.
Tak czy inaczej niech im się uda.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 29, 2020, 08:10
Duże nadzieje są związane z dokładniejszym poznaniem zjawisk atmosferycznych na Uranie i Neptunie.

Examining Ice Giants With NASA’s Webb Telescope
Feb. 26, 2020

Uranus: The Tilted Planet

(...)Webb will give insight into the powerful seasonal forces driving the formation of its clouds and weather, and how this is changing with time. It will help determine how energy flows and is transported through the Uranian atmosphere. Scientists want to watch Uranus throughout Webb’s life, to build up a timeline of how the atmosphere responds to the extreme seasons. That will help them understand why this planet’s atmosphere seems to go through periods of intense activity punctuated by moments of calm.

Neptune: A World of Supersonic Winds

(...) “It’s the same question here: How does energy flow and how is it transported through a planetary atmosphere?” explained Fletcher. “But in this case, unlike Uranus, the planet has a strong internal heat source. That heat source generates some of the most powerful winds and the most short-lived atmospheric vortices and cloud features of anywhere in the solar system. If we look at Neptune from night to night, its face is always shifting and changing as these clouds are stretched and pulled and manipulated by the underlying wind field.”

Following the 1989 Voyager 2 flyby of Neptune, scientists discovered a bright, hot vortex — a storm — at the planet’s south pole. Because the temperature there is higher than everywhere else in the atmosphere, this region is likely associated with some unique chemistry. Webb’s sensitivity will allow scientists to understand the unusual chemical environment within that polar vortex.

Just the Beginning

Fletcher advises to be prepared for seeing phenomena on Uranus and Neptune that are totally unlike what we’ve witnessed in the past. “Webb really has the capability to see the ice giants in a whole new light.  But to understand the continual atmospheric processes that are shaping these giant planets, you really need more than just a couple of samples,” he said. “So we compare Jupiter to Saturn to Uranus to Neptune, and by that, we build up a wider picture of how atmospheres work in general. This is the beginning of understanding how these worlds are changing with time.”

Hammel added, “We now know of hundreds of exoplanets — planets around other stars — of the size of our local ice giants. Uranus and Neptune provide us ground truth for studies of these newly discovered worlds.” (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/examining-ice-giants-with-nasa-s-webb-telescope
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 29, 2020, 21:48
Ciekawe czy JWST będzie mógł obserwować powierzchnię Tytana? Ciekawe jaką wielkość będzie miała tarcza Pomarańczowego Księżyca widziana przez JWST?
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 21, 2020, 18:51
Coronavirus pauses work on JWST
by Jeff Foust — March 20, 2020

(https://spacenews.com/wp-content/uploads/2019/10/jwst-oct2019.jpg)
NASA has stopped integration and testing work on the James Webb Space Telescope as it prioritizes what missions require on-site personnel during the coronavirus pandemic. Credit: Northrop Grumman

WASHINGTON — NASA has suspended work on the James Webb Space Telescope as it prioritizes what agency missions require people to be on site during the coronavirus pandemic.

In a statement March 20, NASA Administrator Jim Bridenstine said NASA had completed an assessment of work across the agency, deciding which projects are essential enough to require people to go to NASA centers or other facilities to work on them.

“We are going to take care of our people. That’s our first priority,” said Bridenstine. “Technology allows us to do a lot of what we need to do remotely, but, where hands-on work is required, it is difficult or impossible to comply with [Centers for Disease Control and Prevention] guidelines while processing spaceflight hardware, and where we can’t safely do that we’re going to have to suspend work and focus on the mission-critical activities.”

JWST, NASA’s next astrophysics flagship mission, is one of the projects that NASA is putting on hold. Work on integration and testing of the space telescope, which had been ongoing at a Northrop Grumman facility in Southern California, will be suspended.

“Decisions could be adjusted as the situation continues to unfold over the weekend and into next week,” NASA said in its statement. “The decision was made to ensure the safety of the workforce. The observatory remains safe in its cleanroom environment.”

During an online town hall meeting for NASA’s science program earlier March 20, Thomas Zurbuchen, NASA associate administrator for science, suggested the mission would be delayed. “It will be impacted,” he said. NASA personnel involved in that work had been reduced, he said, in part to allow those on travel to return home to their families.

“That will lead to changes in our schedule,” he said. “It’s anticipated that, by early April, the Webb project will be experiencing day-for-day scheduling impact to its critical path.” (...)

https://spacenews.com/coronavirus-pauses-work-on-jwst/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 07, 2020, 06:52
Jednak 25 marca poinformowano o wznowieniu prac, ale  w ograniczonym zakresie personalnym. Przed pandemią, jak podano, były 52 dni rezerwy w harmonogramie prac.

Artykuły astronautyczne (https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3919.msg143518#msg143518)

Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Kwiecień 09, 2020, 06:28
Przy tych epickich opoznieniach te 52 dni rezerwy brzmią jak słaby żart.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Hiroshima w Kwiecień 10, 2020, 07:36
O 2021 można zapomnieć, jaki rok obstawiacie?  ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 10, 2020, 07:42
O 2021 można zapomnieć, jaki rok obstawiacie?  ;)

Skąd tak daleko idące wnioski? Póki co, termin startu to 30 marca przyszłego roku, w przypadku opóźnienia - lipiec.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 10, 2020, 10:11
Takie powiazane pytanie, jak uwazacie, Keyhole o podobnej konstrukcji do Hubble byly przed czy po nim zbudowane czy rownoczesnie?
Uwazam, ze to dosc powiazane z tym jak budowany jest webb... Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 26, 2020, 21:15
Udany test rozłożenia lustra JWST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 20 KWIETNIA 2020

(...) Na początku marca 2020 w zakładach firmy Northrop Grumman (NG) przeprowadzono test rozkładania lustra głównego JWST. W trakcie testu doszło do prawidłowego ustawienia dwóch zewnętrznych “skrzydełek” lustra JWST (na każdym z nich znajdują się po 3 segmenty lustra). Poniższe nagranie prezentuje te testy

http://www.youtube.com/watch?v=cO-zo5z7oxQ
https://www.youtube.com/watch?v=cO-zo5z7oxQ&feature=emb_title

(...)
https://kosmonauta.net/2020/04/udany-test-rozlozenia-lustra-jwst/

NASA’s James Webb Space Telescope Full Mirror Deployment a Success
March 31, 2020

(...) “Deploying both wings of the telescope while part of the fully assembled observatory is another significant milestone showing Webb will deploy properly in space. This is a great achievement and an inspiring image for the entire team,” said Lee Feinberg, optical telescope element manager for Webb at NASA’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland. (...)
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/nasa-s-james-webb-space-telescope-full-mirror-deployment-a-success/
https://www.nasaspaceflight.com/2020/04/nasas-james-webb-completes-primary-mirror-test/

Piercing the Dark Birthplaces of Massive Stars with Webb
April 10, 2020

(...) The James Webb Space Telescope will be the world’s premier space science observatory when it launches in 2021. Webb will solve mysteries in our solar system, look beyond to distant worlds around other stars, and probe the mysterious structures and origins of our universe and our place in it. (...)
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/piercing-the-dark-birthplaces-of-massive-stars-with-webb
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: bombastik w Kwiecień 27, 2020, 07:47
Czy technologie w tym teleskopie nie są/nie będą już przestarzałe gdy w końcu znajdzie się w kosmosie?
Czy powstaje już następca JWST albo czy są plany dotyczące jego następcy?
W takim tempie to już powinni zacząć robić następcę xD
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Hiroshima w Kwiecień 28, 2020, 10:27
Taki sprzęt to nie nowy model iPhone, że premiera co roku. Hubbla o ile kojarzę zaczęto konstruować w latach 70-tych. Niech najpierw poradzą sobie technologicznie i finansowo z JWST (który jak zadziała to i tak urwie nam jaja) a potem myślą o kolejnych, propozycje i plany oczywiście są.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 18, 2020, 18:17
Pierwsze pełne złożenie JWST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 18 MAJA 2020

(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2020/05/webb_ariane5_payload_shroud-1.jpg)
Grafika prezentująca ułożenie teleskopu JWST wewnątrz osłony aerodynamicznej rakiety Ariane 5 / Credits – Arianespace

(...) Jak tak wielki teleskop zmieści się wewnątrz przestrzeni ładowni rakiety Ariane 5? Poniższe nagranie prezentuje “składanie” teleskopu JWST.

http://www.youtube.com/watch?v=Li6We0l5pYQ
https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=Li6We0l5pYQ&feature=emb_title
“Składanie” JWST i przestrzeń wewnątrz ładowni rakiety Ariane 5 / Credits- Michael McClare, Bailee DesRocher, USRA, NASA
(...)
https://kosmonauta.net/2020/05/pierwsze-pelne-zlozenie-jwst/
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/first-look-nasa-s-james-webb-space-telescope-fully-stowed
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 18, 2020, 21:47
Jak start JWST się opóźni o kilka lat to może teleskop załapie się na Starshipa a tam bagażnik ma być większy    ;)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Hiroshima w Maj 19, 2020, 08:33
Opóźni? Póki co ma chyba równe 10 lat opóźnienia  :)
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 12, 2020, 21:16
Spowolnienie prac z powodu pandemii zdezaktualizowało datę startu w marcu 2021.
Jest jeszcze nadzieja na 2021.


NASA confirms JWST will miss March 2021 launch date
by Jeff Foust — June 10, 2020

WASHINGTON — The head of NASA’s science directorate confirmed June 10 that the James Webb Space Telescope will miss its March 2021 launch date, a slip that was all but inevitable as the coronavirus pandemic slowed work on the spacecraft. (...)

NASA hasn’t set a new launch date yet for JWST. “What we need to do is learn the new efficiency” of working in current conditions, Zurbuchen said. “We need to calibrate that through a schedule review and go forward.” A schedule assessment, he said, was planned for July.

He remained hopeful that JWST will still launch some time in 2021 on an Ariane 5 from French Guiana. “I’m very optimistic of this thing getting off the launch pad in ’21.” (...)
https://spacenews.com/nasa-confirms-jwst-will-miss-march-2021-launch-date/

Work on JWST ramps up again
by Jeff Foust — June 3, 2020
https://spacenews.com/work-on-jwst-ramps-up-again/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Czerwiec 13, 2020, 11:08
Opóźni? Póki co ma chyba równe 10 lat opóźnienia  :)

Zawsze przecież mają w zanadrzu kolejne 10 lat ;) Well...THIS IS NASA.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 13, 2020, 11:14
Dobra, w tym przypadku nie ma bezpośredniej winy NASA. Pandemia wiele rzeczy w pracach nad hardware zatrzymała i spowolniła. A USA dostała jednak mocno.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Czerwiec 13, 2020, 21:49
Dobra, w tym przypadku nie ma bezpośredniej winy NASA. Pandemia wiele rzeczy w pracach nad hardware zatrzymała i spowolniła. A USA dostała jednak mocno.

tzn. to zrozumiałe, że to konkretnie opóźnienie spowodowane jest w głównej mierze COVID'em, ale moja kąśliwa uwaga dotyczyła sytuacji, w której jest szansa, że w kosmos wystrzelony zostanie hardware zdefiniowany do misji przed 20 laty. Naprawdę NASA ma szansę ten rezultat "osiągnąć".
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 14, 2020, 18:29
JWST bez szans na start w marcu 2021
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 CZERWCA 2020

(...) Jednocześnie wydaje się prawdopodobne, że koszt przygotowania JWST do startu wzrośnie o kolejne kilkaset milionów dolarów. (...)
https://kosmonauta.net/2020/06/jwst-bez-szans-na-start-w-marcu-2021/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 26, 2020, 01:33
Uważa się, że są rezerwy budżetowe na dodatkowe koszty związane z  opóźnieniem startu związanego z pandemią, ale tylko na kilka miesięcy.

NASA expects to cover JWST launch slip with budget reserves
by Jeff Foust — June 25, 2020

(...) At a June 24 meeting of NASA’s Astrophysics Advisory Committee, Eric Smith, program scientist for JWST at NASA Headquarters, said that while a new target launch date for the giant space telescope hasn’t been determined yet, the agency expected that the costs associated with that slip will be covered by existing budgetary reserves.

“The program has fiscal reserves, in addition to the schedule reserves, and right now we do not anticipate needing additional funding because we have money to pay for extra time in the schedule,” he said. (...)
https://spacenews.com/nasa-expects-to-cover-jwst-launch-slip-with-budget-reserves/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 18, 2020, 00:07
Podano nową datę startu: 31. 10. 2021

NASA announces seven-month launch delay for JWST
July 16, 2020 Stephen Clark

(...) Delays related to the coronavirus pandemic accounted for about three months of the seven-month delay NASA announced Thursday, Jurczyk said.

He said NASA added two more months to the schedule to allow ample time for teams to complete hands-on work on the observatory, based on revised estimates of how long it takes workers to perform complex tasks like unfurling the craft’s tennis- court-sized sunshield, then folding the five-layer thermal barrier and stowing it again for launch. (...)
https://spaceflightnow.com/2020/07/16/nasa-announces-seven-month-launch-delay-for-jwst/

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3919.msg147962#msg147962
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 31, 2020, 23:51
Panel słoneczny po wcześniejszym demontażu w celu wykonania dodatkowych testów został już ostatecznie zintegrowany z teleskopem

NASA’s Webb “Powerhouse” Solar Array Reconnects to the Telescope
Aug. 27, 2020

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/array3_1.jpg?itok=WOrXCLII)
The solar array is folded and installed onto the James Webb Space Telescope for the final time before launch.  Credits: NASA/Chris Gunn

One kilowatt is about what it takes to heat up some leftovers in a microwave — or to power the largest and most technically advanced telescope ever built. Thanks to its solar array, NASA’s James Webb Space Telescope will stay energy-efficient more than 1 million miles (1.5 million kilometers) from Earth.

Webb’s 20-foot (6-meter) solar array was recently attached to the main observatory for the final time before launch. The “powerhouse” of the telescope, the array will supply energy to all of the telescope’s scientific instruments and communication and propulsion systems. While Webb will only use 1 kilowatt of power, the solar array is capable of generating nearly double that amount to factor in the gradual wear and tear of a harsh space environment.

The solar array is made up of five panels that are hinged together to easily fold up and stow in Webb’s launch vehicle, the Ariane 5 rocket. When Webb launches in 2021, this deployment will be the first and one of the most critical steps in the observatory’s full deployment process. The telescope’s onboard battery is intended to last only a few hours, up until the solar array unfolds in space and begins converting sunlight into electricity.

In spring 2019, the array was removed from the spacecraft for deployment testing. To minimize friction and mimic the zero-gravity conditions of deep space, the team conducted tests by hanging the array on its side.(...)
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/nasa-s-webb-powerhouse-solar-array-reconnects-to-the-telescope
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 29, 2020, 10:54
Koniec testów środowiskowych JWST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 PAŹDZIERNIKA 2020

(...) Kolejnym krokiem były końcowe testy środowiskowe JWST. W tych testach, wykonanych w zakładach Northrop Grumman, wykonano symulację warunków, jakie teleskop napotka w trakcie startu. W tym przypadku wykonano testy akustyczne oraz wibracyjne. JWST przeszedł te testy zgodnie z planem. (...)

http://www.youtube.com/watch?v=QbyKJlmOQbY
https://www.youtube.com/watch?v=QbyKJlmOQbY&feature=emb_title

Końcowe testy środowiskowe dla JWST / Credits – NASA
(...)
https://kosmonauta.net/2020/10/koniec-testow-srodowiskowych-jwst/

JWST remains on track for October 2021 launch
by Jeff Foust — October 20, 2020

(...) A new issue is a concern raised by Northrop from work on another program that some fasteners may not have been installed with sufficient torque. Smith said the JWST team looked at more than 12,300 fasteners and determined that about 160 needed to be retorqued during deployment tests. He said it wasn’t clear what schedule impact, if any, that work would have.
https://spacenews.com/jwst-remains-on-track-for-october-2021-launch/

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/nasa-s-james-webb-space-telescope-completes-environmental-testing/
https://spaceflightnow.com/2020/10/07/jwst-completes-tests-to-simulate-rigors-of-launch/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 23, 2020, 17:10
Ostatni test rozkładania osłony JWST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 GRUDNIA 2020

https://kosmonauta.net/2020/12/ostatni-test-rozkladania-oslony-jwst/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ktos w Luty 09, 2021, 22:05
Geekweek opisuje teleskop jako już gotowy.
https://www.geekweek.pl/news/2021-02-08/najbardziej-skomplikowany-teleskop-w-historii-ludzkosci-juz-gotowy-do-lotu-w-kosmos/
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: jch w Luty 09, 2021, 22:41
już

Najlepszy żarcik w dziejach.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: station w Marzec 02, 2021, 11:43
No to teraz oczekiwanie na start... Ariane-5. nie wiem...nie ufam za bardzo tym rakietom... Atlas-5 był za słaby? A co z Delta 4-H ? I tak wydali na to kilka mld więcej niż planowali...
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: astropl w Marzec 02, 2021, 12:21
No to teraz oczekiwanie na start...

Jeszcze trzeba wymyślić dla teleskopu nową nazwę...

NASA Needs to Rename the James Webb Space Telescope

The successor to the Hubble honors a man who took part in the effort to purge LGBT people from the federal workforce

https://www.scientificamerican.com/article/nasa-needs-to-rename-the-james-webb-space-telescope/ (https://www.scientificamerican.com/article/nasa-needs-to-rename-the-james-webb-space-telescope/).
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 02, 2021, 12:37
JWST to zła nazwa? Jakaś ostatnio moda na zmiany nazw. A zaczęło się od Muska i MCT  ;)  :P
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 02, 2021, 12:47
... moze skasuja? Pod nowa nazwa juz moga ...
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Borys w Marzec 02, 2021, 12:48
JWST to zła nazwa? Jakaś ostatnio moda na zmiany nazw. A zaczęło się od Muska i MCT  ;)  :P

W świecie anglosaskim trwa rewolucja kulturalna. Przejdzie im, zanim faktycznie wystrzelą ten teleskop.
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 02, 2021, 13:05
JWST to zła nazwa? Jakaś ostatnio moda na zmiany nazw. A zaczęło się od Muska i MCT  ;)  :P

W świecie anglosaskim trwa rewolucja kulturalna. Przejdzie im, zanim faktycznie wystrzelą ten teleskop.
           ... raczej duzo gadki, tak samo jest zreszta u nas, jak ktos przylozy ucho;-)
Nic to nie zmienia, ale niektorzy daja sie nabrac;-) Z powazaniem
                                    Adam Przybyla
Tytuł: Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 04, 2021, 02:28
Tymczasem kolejne opóźnienie z powodu RN Ariane 5 do listopada.
Za bardzo nie ma czasu na zmianę nazwy, chyba że obecny administrator będzie musiał uzbroić się w większą cierpliwość  ;)

https://www.nasa.gov/press-release/goddard/2021/nasa-statement-on-james-webb-space-telescope-launch-readiness

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3919.msg165978#msg165978

Cytuj
“Think about that...the universe, almost 13 and a half billion years ago. James Webb will capture the light from about 150 million years after the Big Bang!” - @SenBillNelson #StateOfNASA
https://twitter.com/NASAWebb/status/1400178725904424963