Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Księżyc => Wątek zaczęty przez: adam001d w Lipiec 13, 2010, 19:40

Tytuł: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: adam001d w Lipiec 13, 2010, 19:40
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Apollo_13-insignia.png/603px-[center]Apollo_13-insignia.png)
Logo misji[/center]
Apollo 13 miała być trzecią wyprawą ludzi na księżyc, jednak tu trzynastka okazała się naprawdę pechowa...
 
Ale po kolei:

Załoga:
James Lovell,Dowódca(4 lot po Gemini 7 i 12, oraz Apollo 9)
John Swigert, pilot modułu dowodzenia(pierwszy lot w kosmos)
Fred Haise, pilot modułu księżycowego(także pierwszy raz w kosmosie)

Przebieg misji:

Start miał miejsce z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego 13 kwietnia o godz. 13:13:00 czasu UTC. Wszystko było dobrze do dnia 13 kwietnia. Na dzień przed planowanym lądowaniem na Srebrnym Globie o godz. 3:08:53 UTC, w odległości 321 860 km od Ziemi doszło do eksplozji
drugiego zbiornika z tlenem. Wtedy też usłyszano w Centrum Kontroli Lotów w Huston słynne słowa Lovella:"Houston, we've had a problem". Natychmiast padł rozkaz wyłączenia urządzeń elektrycznych na statku z wyjątkiem systemu podtrzymywania życia. W tej sytuacji astronauci zostali zmuszeni do użycia LM jako łodzi ratunkowej,a o lądowaniu na księżycu nie było mowy. Po okrążeniu księżyca przez astronautów zaczęli powrót na Ziemię w temperaturze bliskiej zeru i podtruwani dwutlenkiem węgla. Wodowanie miało miejsce 17 kwietnia
wówczas zarządzona została cisza radiowa na potrzeby kontaktu z Apollo 13. Cała nie fortunna wyprawa zakończyła się po 87 godzinach walki o życie dzielnych astronautów. Katastrofa Apolla 13 opóźniła start Apollo 14 o cztery miesiące. Jednak ta wyprawa pozostaje świadectwem hartu ducha
astronautów jak i obsługi naziemnej.
(http://rcw.internetdsl.pl/kmk/grafika/apollo_13_01.jpg)
http://rcw.internetdsl.pl/kmk/grafika/apollo_13_01.jpg
(http://www.pha.jhu.edu/~jeffwass/trip/pics/apollo13.jpg)Kapsuła Apollo 13

Ciekawostki

Coś o Jamesie Lovellu.
Jim Lovell to jeden z trzech ludzi na świecie, którzy dwukrotnie zbliżyli się do Księżyca. W przypadku Lovella były to misje Apollo 8 i 13. Jednak on w przeciwieństwie do Johna Younga i Eugene Cernana, nigdy po powierzchni Srebrnego Globu nie stąpał. Był także w załodze rezerwowej Apollo 11 jako dowódca, więc jeśli Neil Armstrong nie mógłby polecieć to James Arthur Lovell byłby pierwszym człowiekiem na księżycu.

Rachunek za holowanie.
Po zakończeniu misji firma Grumman Aerospace Corporation, producent modułu księżycowego, wystawił producentowi modułu dowodzenia, firmie North American Rockwell, rachunek na kwotę 312 421.24 dolarów za holowanie uszkodzonego statku na drodze do Księżyca i z powrotem. Rachunek był oczywiście żartem autorstwa Sama Greenberga, który brał udział w przygotowaniu strategii ratunkowej podczas misji Apollo 13. Rachunek uwzględniał dwudziestoprocentowy rabat i przewidywał zniżkę w wysokości 2% w przypadku uregulowania należności gotówką. Firma North American grzecznie odmówiła zapłaty, tłumacząc się, że w trzech poprzednich misjach Apollo moduły księżycowe Grummana były transportowane bez opłat.
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Lipiec 18, 2010, 11:45
Poniżej linki do artykułów, które ukazały się w 40-tą rocznicę tej misji na portalu kosmonauta.net (http://www.kosmonauta.net):

1. Część pierwsza: opis i przygotowania do misji
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-10-04.html
2. Część druga: początek misji
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-11-04.html
3. Część trzecia: w drodze na Księżyc
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-12-04.html
4. Część czwarta: kłopoty Odysei
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-13-04.html
5. Część piąta: w pobliżu Księżyca
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-14-04.html
6. Część szósta: lot w kierunku Ziemi
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-15-04.html
7. Część siódma: przedostatni dzień misji
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-16-04.html
8. Część ósma: powrót na Ziemię
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-17-04.html
9. Część dziewiąta: przyczyny awarii
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Ksiezycowe/apollo13-18-04.html
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 10, 2011, 22:47
Na TVP-1 leci właśnie Apollo-13, właściwie początek filmu dlatego kto nie oglądał albo kto ma wolny wieczór to oczywiście polecam ;)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 10, 2011, 22:48
Można spróbować oglądać tutaj ;)
http://weeb.tv/NorbiTV
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 10, 2011, 23:10
Konstelacja Uryna :P
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Marzec 11, 2011, 00:24
Na TVP-1 leci właśnie Apollo-13, właściwie początek filmu dlatego kto nie oglądał albo kto ma wolny wieczór to oczywiście polecam ;)

Widziałem go wielokrotnie. Tak, dobry film po prostu.
Swego czasu Hermes pisał o tym filmie i o błędach tam dostrzeżonych (tak w nim samym, jaki w polskim tłumaczeniu).
Zachęcam do przeczytania, a Hermesa do wklejenia tu tamtych - jakże ciekawych - postów.

Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Hermes w Marzec 12, 2011, 19:33
 Witam,

   Za miesiąc mija 50 rocznica lotu pierwszego człowieka w kosmos - Jurija Gagarina  i 41 rocznica słynnego lotu „Apollo 13”.  Z tej okazji przybliżę pewnie ciekawostki związane z realizacją tego filmu i wyświetlaniem go na polskich kinach.

   Najpierw krótkie wprowadzenie - chyba w 1997 roku zostałem poproszony o wzięcie udziału w specjalnym, przedpremierowym pokazie niedawno ukończonego filmu "Apollo 13".  W sali kinowej na jakieś 200 miejsc, było nas może 20 osób; połowa dostała zadanie: szczegółowo obejrzeć przygotowywaną polską wersję filmu (tzn. napisy) i wyłapać możliwe błędy.  Film bardzo mi się spodobał (i podoba do dzisiaj, mimo iż ma błędy merytoryczne).  Niestety,  znalazłem kilka istotnych błędów merytorycznych - powstałych zarówno przy realizacji filmu, jak i podczas tłumaczenia dialogów na polski. Uwagi przekazałem organizatorowi (ITI Cinema).  Chyba miesiąc później zostałem ponownie poproszony, tym razem na oficjalną premierę filmu, z udziałem publiczności i prasy. Jeszcze przed projekcją spotkałem M. Hermaszewskiego i jednego z organizatorów, który zapytał się, czy widziałem (astronoma) dr A. Marksa. „Jeszcze go nie widziałem” - odparłem - ale odruchowo dodałem, że dr Marks często podkreśla, że jest wybitnym fachowcem w Polsce z astronautyki, a zwłaszcza z historii lotów Apollo.
   Chwilę później pojawił się dr Marks. Gospodarz tej uroczystości powitał go słowami, że cieszy się z jego przybycia, a na to Marks (to nie dosłowny cytat) „jestem tu, bo jestem najlepszym w Polsce fachowcem z astronautyki”. Kątem oka zauważyłem spojrzenie innych osób w moją stronę...
   A po filmie wziąłem udział w konferencji prasowej, gdzie na pytania odpowiadało kilku fachowców z astronomii i astronautyki (akurat siedziałem obok M. Hermaszewskiego...).
  Z sali padło pytanie o przyczynę eksplozji w module silnikowym Apolla. Gospodarz tego premierowego pokazu zwrócił się z pytaniem:
  - Który z panów odpowie na to pytanie ?
  - Może ja, bo znam najwięcej szczegółów - natychmiast odpowiedział Marks...
  Kolejne pytanie - to samo: Marks jest nie do pokonania...
 Pada pytanie o wpływ nieważkości na chorobę lokomocyjną (którą na początku lotu ma większość astronautów:
  - Może nasz kosmonauta Hermaszewski coś o tym powie ? - zwraca się do niego gospodarz.
  A Hermaszewski na to (to znów nie dosłowny cytat !):
  - Może pan Marks na to odpowie, on wie lepiej...  :D

  Wracam do filmu:

  Wszyscy wiemy, że film powstał w oparciu o książkę J. Lovella "Apollo 13 - utracony Księżyc". Sam astronauta był także konsultantem naukowym przy realizacji filmu.
  Warto dodać, że sceny nieważkości w kabinie Apollo były autentyczne, a nie zrobione komputerowo. Wykorzystano do tego celu samolot NASA (KC-135), który aktorzy nazwali "wymiotną kometą". Jak podano w materiałach o filmie, w sumie aktorzy mieli ponad 600 nurkowań w celu osiągnięcia stanu nieważkości, a najdłuższe sekwencje nie mogły trwać dłużej niż 30 sekund bez przerwy.  Potem przeciążenia ponad 2G podczas wychodzenia z nurkowania, wspinaczka na 10 km i znów w dół
   Potem kilkakrotnie oglądałem film w TV. Najlepiej "wyszedł" w TVP 1 (bo był bez reklam...).  A  10 maja 2005 roku, oglądałem w „Polsacie” - niestety przerywany wielokrotnie reklamami (nawet nie puszczono filmu do końca!).

   W 2005 roku, na jednym z forów astronomicznych, zaproponowałem konkurs polegający na wskazaniu, gdzie w filmie są błędy merytoryczne (głównie astronomiczne).  Błędy, których pewnie nie zauważy 99% widzów, ale powinien je wyłapać każdy, kto otarł się o astronomię...

  Występujące w filmie błędy (pomyłki, nieścisłości, etc...) podzieliłem grubsza na 3 rodzaje.
  1.  Bez pewnych zmian realizacja filmu byłaby trudna lub niemożliwa.
  2.  Zmiany (błędy) w celu „uatrakcyjnienia” filmu, podniesieniu jego dramatyczności,
  3.  Błędy merytoryczne wynikające z niewiedzy realizatorów filmu, lub ignorowaniu przez nich uwag fachowców (wytłumaczenie w rodzaju: „..i tak tego nikt nie zauważy, film jest dla amatorów, a nie zawodowców...”).  Ten przypadek często pojawia się również w naszych mediach – szczególnie podczas takich wydarzeń, jak przejście Wenus przed Słońcem w 2004 roku. 

  Przykładem dla punktu 1  jest niewielka zmiana wielkości i wyposażenia filmowej kabiny Apollo i LM. Inaczej nie zmieścił by się tam nawet operator z kamerą...
  Przykład dla punktu 2, zdarzający się niemal w każdym filmie SF (i podobnym).  to dźwięki silników słyszane w otwartym kosmosie (także w „Obcy - 8 pasażer Nostromo”, „Wojnach Gwiezdnych”  itd...)

  Oto kilka „moich” błędów znalezionych w tym filmie – większość zaliczył bym do typu 3:

  Początek filmu - pierwsza minuta - mamy zdanie „lot Apolla 11 był półtora roku po pożarze Apolla 1. Błąd !   Apollo 1 to koniec stycznia 1967, Apollo 11 połowa lipca 1969, a więc 2.5 roku, a nie 1.5.
  5 - 6 minuta filmu:  Jim Lovell podczas księżycowego spaceru załogi Apolla 11 pokazuje żonie Księżyc – na filmie jest w fazie 3-4 dni przed pełnią, podczas gdy w rzeczywistości był 1 dzień przed I kwadrą (błąd w wieku Księżyca 5 dni !) - ilustracja na końcu postu.
  18 minuta: odprawa astronautów – słyszymy taki fragment zdania: „...w atmosferę Księżyca wejdziecie 13 kwietnia,
  ok. 64 minuty – brak poprawki kursu Apolla 13,
   68 minuta - niemal natychmiast po znalezieniu się kabiny  Apollo 13 za Księżycem (patrząc z Ziemi), w kabinie zapadają ciemności, bo lecą nad „ciemną stroną Księżyca”...
  Błąd !!  taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy dla nas Księżyc jest w pełni !!
  69 minuta -  Apollo 13 po obleceniu Księżyca wychodzi z jego cienia. Mowa jest o obserwowaniu przez astronautów miejsca lądowania obok Fra Mauro i  krateru Ciołkowskiego.  Błąd !  Oba miejsca są niemal po przeciwnych stronach Księżyca i zobaczenie ich w tej kolejności i tak krótkim odstępie czasu jest niemożliwe. Aby przelatywać nad Fra Mauro, musieli by wejść na orbitę wokół Księżyca,
  72 minuta – Jim Lovell przez chwilę wyobraża sobie, jaki widok miałby na Księżycu po udanym lądowaniu – i tu kolejny błąd !  Pokazano zdjęcie z Apolla 17 (teren górzysty), a Ziemia nie może być tuż nad horyzontem Księżyca !!  (ilustracja na końcu),
  79 minuta  - Apollo 13 oddala się od Księżyca, leci w stronę Ziemi, w iluminatorze LM widać malejącą tarczę Księżyca – tylko że zdjęcie przedstawia odwrotną stronę Księżyca !!

   To są wszystko błędy powstałe podczas realizacji filmu - my mieliśmy wyłapać błędy w tłumaczeniu dialogów. Takich też kilka znalazłem, Niestety, tych błędów w filmie, które widziałem podczas poprzedniego pokazu, nie poprawiono.

 W konkursie wzięło udział 3 uczestników (w kolejności odpowiedzi): Kanarkusmaximus, Bruno (2 posty) i  r.ziomber.  Ich uwagi i spostrzeżenia podaję niżej (pomijam wyłapane przez nich te same błędy, które ja podałem wyżej):
   1.  Stężenie dwutlenku węgla w kabinie Apollo zmieniało się w bardzo krótkim czasie (spadek z 15% do kilku w ciągu niewielu sekund...)
   2.  Podczas nawigacji ręcznej kabina wykonywała zbyt gwałtowne ruchy.
   3.  Apollo 13 był pierwszym lotem, podczas którego pojazd nie poruszał się po trajektorii bezpiecznego powrotu. Inaczej mówiąc, aby bez lądowania na Księżycu oblecieć go dookoła i wylądować na Ziemi, trzeba było wykonać manewr korekcyjny.  Taki manewr załoga Apollo 13 wykonała w 61h30m lotu (jeszcze przed obleceniem Księżyca w 77-78 godz.). Na filmie tego manewru nie ma !
   4.  Saturn V  podczas opuszczania wyrzutni nie ma takiego przyspieszenia, jak pokazano na filmie,
   5.  Pomyłka w pojęciach amperogodziny i ampery (chodzi o rezerwy energetyczne obu pojazdów),
   4.  Odgłosy wycieku gazu w przestrzeni kosmicznej,
   5.  Dodano wątek kłótni załogi przed wejściem Apolla do atmosfery ziemskiej.

Mój komentarz do niektórych zauważonych błędów:
  Wszelkie takie odstępstwa, jak gwałtownie poruszająca się kabina, "ekspresowy" start Saturna V itd., to przykłady punktu 2 – czyli dla zwiększenia widowiskowości filmu. Chyba do tego można zaliczyć również dźwięki w próżni – przelatujący w ciszy „kosmiczny krążownik” byłby nudny. Ale błąd jest błędem, zwłaszcza że wiele osób oglądających film nawet tego błędu nie zauważy...
  Zwrócono uwagę na to, że niezgodności pokazanej na filmie fazy Księżyca (także podczas startu Apolla) z rzeczywistym wyglądem Księżyca
   Pokazanej na filmie kłótni nie znalazłem w książce Jima Lovella (o tym locie). Albo dodano ją dla potrzeb filmu, albo Lovell nie widział potrzeby pisania o tym.

   I na zakończenie prosta zagadka (była już kiedyś podana):
  Jaką rolę w filmie (poza rolą konsultanta) odegrał Jim Lovell ?

Opisy zdjęć:
  1. Jak wyobrażał sobie Lovell swój pobyt na Księżycu (Apollo 13) w porównaniu ze zdjęciami wykonanymi 2.5 roku później przez załogę Apolla 17.  Przecież można było wziąć jako ilustrację zdjęcia powierzchni, jaką później widziała załoga Apolla 14 - lądowała niemal w tym samym miejscu !
  2.  Widok Księżyca podczas pobytu Apolla 11na Księżycu (wg filmu) i porównanie z rzeczywistą fazą Księżyca na ten sam moment (wg programu „Guide”).
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Marzec 13, 2011, 00:12
Dzięki Hermesie za ten post!  :D To garść naprawdę ciekawych i cennych informacji, dobrze, że tu są.

Cytuj
I na zakończenie prosta zagadka (była już kiedyś podana):
  Jaką rolę w filmie (poza rolą konsultanta) odegrał Jim Lovell ?

Oczywiście wiem (nie tylko ja na tym forum), ale może spróbuje odpowiedzieć ktoś nowy... no poszukać kto to był Jim Lovell i odpowiedzieć proszę. ;)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Trinkulo w Marzec 13, 2011, 00:30
Dzięki Hermesie za ten post!  :D To garść naprawdę ciekawych i cennych informacji, dobrze, że tu są.

Cytuj
I na zakończenie prosta zagadka (była już kiedyś podana):
  Jaką rolę w filmie (poza rolą konsultanta) odegrał Jim Lovell ?

Oczywiście wiem (nie tylko ja na tym forum), ale może spróbuje odpowiedzieć ktoś nowy... no poszukać kto to był Jim Lovell i odpowiedzieć proszę. ;)
Eeee kapitan okrętu USS Iwo Jima, który wyłowił kapsułę Apollo 13 ? Kurde oglądałem film kilka razy i nie wiedziałem o tym... :)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Hermes w Marzec 13, 2011, 09:54
Witam,

  informacji o tej epizodycznej roli Lovella w filmie nie ma w trwającej kilka minut obsadzie aktorskiej (i innych osób) biorących udział w tym filmie.
 Tę informację znalazłem w specjalnym informatorze wydanym z okazji premierowego pokazu filmu w Warszawie.

 Poniżej zestawienie dwóch zdjęć:
 - wyżej autenrtyczne z powitania załogi Apolla 13 na pokładzie Iwo Jimy; pierwszy z prawej to jednak nie kapitan, a admirał Donald Davis (znalazłem inne zdjęcie z kapitanem lotniskowca, ale ten był - na tym zdjęciu - częściowo zasłonięty przez kogoś innego);
 - niżej  scena filmowa: filmowy Jim Lovell (Tom Hanks) składa meldunek o przybyciu na pokład dowódcy lotniskowca  (czyli Lovellowi...); w 1970 to "prawdziwy" dowódca Apolla 13 - Jim Lovell składał taki meldunek prawdziwemu dowódcy Iwo Jimmy - Lelandowi Kirkemowi.
 (Takie informacje dotyczące nazwisk admirała i kapitana znalazłem w internecie)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Marzec 14, 2011, 01:19
A ja dodam takie ciekawostki :)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 14, 2011, 17:54
Fajne szczegóły, zastanawia mnie czemu zmienili miesiąc startu w filmie.. Nie wierzę w to, że ktoś to przeoczył.. :P
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Marzec 14, 2011, 19:07
Fajne szczegóły, zastanawia mnie czemu zmienili miesiąc startu w filmie.. Nie wierzę w to, że ktoś to przeoczył.. :P
Raczej wytaczania na LC-39 :) Myślę, że istnieją dwie możliwości:
-konsultanci techniczni (np: Lovell) nie zawsze byli dostępni lub/i nikt z twórców o to nie zapytał
-specjalnie tak zrobili aby uatrakcyjnić film i nadać mu dynamiki

Oprócz tego twórcy filmu specjalnie zmienili też niektóre historyczne fakty np:
-scena gdzie w budynku VAB Lovell dowiaduje się o zamianie załogi z Shepardem. W rzeczywistości te decyzje miały miejsce wcześniej.
-czy też ujęcie gdzie Lovell mówi żonie, że nie pojadą na wakacje bo szykuje się lot Apollo-13. W rzeczywistości to misja Apollo-8 przerwała plany wakacyjne Lovellów.
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: olasek w Grudzień 09, 2011, 00:28
James Lovell ostatnio wstawil ten zeszyt na aukcje i zostal sprzedany za $388000.
Jest to zeszyt ktorego uzywal w Apollo 13 i gdzie wpisal wyniki nawigacyjnych obliczen potrzebne do odpalenia silnika w LM i wykonania powrotu na Ziemie.
Lovell wiele pamiatek oddal do muzeuw, inne zabraly jego dzieci a ten mu wpadl przypadkowo w rece niedawno jak porzadkowal swoje pulki. Zupelnie o tym zapomnial.
Jest to najwyzsza suma jaka zaplacono na aukcji za przedmiot zwiazany z zalogowymi lotami NASA.

(http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/11/23/article-2065039-0EE5FB7C00000578-962_634x961.jpg)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Matias w Grudzień 09, 2011, 18:02
Yay, cudna rzecz! Z tego co widzę, to obliczenia nie były jakieś super zaawansowane, dostrzegam tam właściwie tylko odejmowanie w słupku. Miałem trochę inne wyobrażenie co do tego, bo wiedziałem, że ma to związek z nawigacją i kątami (a to to nie jest takie proste jak pisemne odejmowanie ;) ).

Moim zdaniem to ściema, że gdzieś mu ten zeszycik wsiąkł, dobrze wiedział gdzie go ma (a przynajmniej tak było na początku, potem z wiekiem możliwe, że zapomniał :) ).
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: olasek w Grudzień 09, 2011, 19:11
Orocz prostego odejmowania jest tam oczywiscie sporo liczb ktory musialy przyjsc z zewnatrz.
Na tym niebieskim papierku Lovell pisze aby zwrocic uwage na 58:08:06 po lewej stronie - jest to czas misji jakies 2 godziny po eksplozji. Poza tym doczytalem dalej na tej niebieskiej notatce ze chodzi o ich polozenie wzgledem niebosklonu (celestial sphere).
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Grudzień 09, 2011, 22:26
A mi jedno nie pasuje, ale po kolei  :P

Fragment cytowanego manuala dotyczy ustawień platformy nawigacyjnej LM na podstawie danych z platformy CM. Układy odniesienia obu platform są różne stąd konieczność dokonania odpowiedniej transformacji. Przeliczenie tego jest stosunkowo proste. Tak jak wspomniał olasek jest to dodawanie/odejmowanie. Wzajemne ustawienie układów współrzędnych obu platform można zobaczyć na tym rysunku:
(http://history.nasa.gov/ap10fj/pics/csm-lm-rel-att-coords.jpg)

We fragmencie manuala mamy oznaczenia OG, IG i MG. Znaczenie tych skrótów jest następujące:
OG to Outer Gimbal = X-Axis
IG to Inner Gimbal = Y-Axis
MG to Middle Gimbal = Z-Axis

Aby przeliczyć ustawienia OG, IG i MG z CM do LM należy skorzystać z poniższych zależności:

OG_LM = 300° + Rc - OG_CM
IG_LM = 180° + IG_CM
MG_LM = 360° - MG_CM
Powyższe transformacje są cytowane pod tym linkiem: http://history.nasa.gov/ap10fj/as10-day4-pt16.htm  (fragment z czasem 095:00:03)

Rc to "docking roll calibration angle" lub "docking tunnel index". Pomimo dobrego połączenia pomiędzy CM i LM po dokowaniu zazwyczaj pojawiało się niewielkie przesunięcie w obrocie względem osi X. Przesunięcie można było odczytać w tunelu pomiędzy statkami na specjalnej skali. Podczas misji Apollo-13 Rc=-2. Dla przykładu w misji Apollo-16 w T+33h misji mieli Rc=-3.5 natomiast podczas Apollo-15 w T+34h zanotowano Rc w okolicy 0.1.

Wracając do Apollo-13. Ustawienia platformy CM były następujące (pierwsza strona):
OG_CM=355.57
IG_CM=167.78
MG_CM=351.87
czyli dla LM mamy:
OG_LM = 300 - 2 - 355.57 = -57.57 co odpowiada kątowi 302.43 (360-57.57=302.43)
IG_LM = 180 + 167.78 = 347.78
MG_LM = 360 - 351.87 = 8.13

To by się zgadzało, podobnie zresztą jak przykładowe wartości w nawiasach, które widać w manualu. Z transkrypcji zamieszczonej tutaj:
http://gizmodo.com/5863778/the-math-that-saved-apollo-13
widać, że powyższe wartości były wpisane w około 58h03m. Niestety nie pasują mi tylko te wpisy na drugiej stronie, te z czasem 58:08:06. Są one podawane przez Lovella kontroli misji.

Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Matias w Grudzień 12, 2011, 12:51
Świetny insight! :)

Hmm, ale skąd zatem te inne wartości z drugiej strony? Jakieś hipotezy?

Co do tego parametru Rc to nie wiedziałem, że w tym tuneliku mieli jakieś wskaźniki, wow :)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: olasek w Styczeń 09, 2012, 23:38
NASA kwestionuje ta tranzakcje i prawo Lovella do sprzedazy tego notebooka.
Szykuje sie przepychanka ....

http://www.foxnews.com/scitech/2012/01/08/nasa-questions-astronauts-right-to-sell-apollo-13-memorabilia/ (http://www.foxnews.com/scitech/2012/01/08/nasa-questions-astronauts-right-to-sell-apollo-13-memorabilia/)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: BRANCEK1 w Styczeń 15, 2012, 22:48
... a może po prostu spytać autora tych notatek-chyba nie ma z tym większego problemu, a skończą domysły i gdybania -  to wszystko :)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: olasek w Styczeń 15, 2012, 23:11
... a może po prostu spytać autora tych notatek-chyba nie ma z tym większego problemu, a skończą domysły i gdybania -  to wszystko :)
Ale o co maja pytac, zreszta juz dyskutowali z Lovellem na ten temat, problem jest kto byl wlascicielem tych notatek. Sprawa jest dosc podobna do kamery z Ksiezyca z Apollo 14 ktora jak twierdzil Mitchell byla jego wlasnoscia. Mitchell staral sie sprzedac ta 16 mm kamere filmowa za $80000.
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Wuzetek w Lipiec 21, 2012, 22:40
Przyznaję, że dopiero teraz przeczytałem w całości ten wątek, zaimponowała mi szczególnie lista błędów i niedokładności w filmie "Apollo 13". Postanowiłem dorzucić swoją cegiełkę - choć mam świadomość, że część z rzeczy, które uważam za błąd może wcale nim nie być - kieruję się tylko własnym przeczuciem i dość skromną wiedzą o programie Apollo (i w takich przypadkach proszę o wyprowadzenie mnie z błędu :) ), a wszystkie pozostałe zapewne dawno zostały już wskazane. Niemniej:

1. Chwila startu - ramiona łączące rakietę Saturn z wieżą startową powinny zdaje się odłączać się od rakiety jednocześnie

2. Odłączenie pierwszego stopnia Saturna, naszymi astronautami szarpie tak mocno, że omal nie uderzają hełmami w panele CM :) Nie jestem pewien, czy to błąd i w jakim stopniu, ale intuicyjnie zakładam, że: a) załoga po to była przypięta pasami, żeby zapobiegać takim sytuacjom b) zanim włączą się silniki drugiego stopnia w kabinie powinna chyba panować chwilowa nieważkość, a nie siły działające jak przy hamowaniu c) sam wstrząs towarzyszący odrzuceniu pierwszego stopnia nie powinien być chyba aż tak silny, by wywołać taki efekt?

3. Tom Hanks ręcznie odrzuca system LAS - opcja ręcznego odrzucania była, ale o ile mi wiadomo nie korzystano z niej. Mam więc wrażenie, że reżyser starał się pokazać, że w czasie startu ta załoga "coś robi" a nie tylko biernie obserwuje

4. Awaria centralnego silnika drugiego stopnia w czasie startu - kontrolka na panelu CM zaczyna mrugać (i do tego dzwonić!) podczas gdy z tego co pamiętam powinna się po prostu zapalić (kontrolka świeci - silnik nie pracuje, kontrolka gaśnie - silnik się włącza).

5. Ruch statku wywołany wyciekiem tlenu po eksplozji zbiornika - jest zbyt gwałtowny. Z tego co pamiętam, w rzeczywistości Lovell nie miał problemu, żeby zatrzymać obrót statku wywołany wyciekiem tlenu, lecz wyciek powodował, że statek szybko ponownie zaczynał się obracać. Na filmie natomiast obrót wywołany wyciekiem jest tak silny, że Lovell ma kłopoty z uniknięciem gimbal locka. W rzeczywistości możliwość gimbal locka pojawiła się natomiast dopiero po "przesiadce" do LM, zanim Lovell nauczył się sterować lądownikiem przy innym środku ciężkości.

6. Ciekawe jest to, co pokazuje na filmie system Caution and Warning w chwilę po eksplozji. W ogóle bardzo jestem ciekaw, co  ten system w rzeczywistości w tamtej chwili pokazywał :) Na filmie oprócz tych oczywistych wskazań (MNB Undervolt, FC1, FC 3 itd.) są też  wskazania dla mnie mniej lub bardziej dziwne:

a) SM RCS A oraz SM RCS C - nieprawidłowe ciśnienie w dwóch "czwórkach" RCS, z tego co sobie przypominam eksplozja coś rzeczywiście uszkodziła w systemie RCS, więc to byłoby usprawiedliwione

b) Pitch GMBL, Yaw GMBL - to jeśli się nie mylę, to oznacza problem z silnikiem SPS i chyba też jest to prawdopodobne

c) Glycol temp low - niska temperatura glikolu w radiatorach, to już jest dla mnie dziwny skutek eksplozji zbiornika z tlenem

d) "C/W" - brak zasilania w systemie Caution and Warning, o tyle dziwne, że system ten wyraźnie funkcjonuje i powinien mieć wystarczające zasilanie z baterii modułu dowodzenia

I co mnie zastanowiło przy okazji - czy ktoś może orientuje się, czy i w jakim stopniu eksplozja zbiornika z tlenem uszkodziła silnik SPS? Ciekaw jestem, czy nie istniała możliwość bezpośredniego abortu przy użyciu tego silnika... :)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Lipiec 22, 2012, 00:07
Ciekaw jestem, czy nie istniała możliwość bezpośredniego abortu przy użyciu tego silnika... :)
W tej fazie misji abort SPS'em ze względu na wymaganą sporą dV był możliwy tylko gdyby odłączyli LM'a:
http://history.nasa.gov/alsj/a13/A13_MissionOpReport.pdf  (str 43)
http://klabs.org/richcontent/Reports/Failure_Reports/apollo_13/apollo_13_gnc_challenges.pdf

W załączniku rozważane scenariusze abortu z ostatniego pdf'a. Warto go też przeczytać bo wyjaśnia np: dlaczego zdecydowano sie pozostawić SM mimo, iż jego pozostawienie ograniczał możliwe dV w przypadku użycia silnika LM'a. Bez SM wodowanie mogłoby nastąpić już w 118h podobnie jak jeden ze scenariuszy bezpośredniego abortu silnikiem SPS.
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Matias w Sierpień 06, 2013, 21:49
Ciekawostka, której tutaj chyba nie było, a na którą natrafiłem przez przypadek przeglądając profil Lovella po obejrzeniu po raz kolejny filmu Apollo 13. Otóż okazuje się, że na skutek problemów w misji Apollo 13 oraz związanej z tym trajektorii lotu astronauci Lovell, Haise i Swigert do tej pory dzierżą rekord największego dystansu od Ziemi, w jakim znaleźli się ludzie!
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Saturn1b w Sierpień 23, 2013, 00:15
Od siebie z tego co pamiętam z filmu to dodam że rzuciło mi się w oczy min
Malowanie rakiety Saturn1b zwłaszcza członu s4b zamiast obwódki naokoło tylko paski czarne,
moment startu rakiety i obserwujący to Thomas Mattingly wydaję się to za blisko wyrzutni, dwa trochę ten aktor nie pasuje do tej roli widząc na zdjęciach Mattingliego.
Moment startu rakiety i pierw wydobywająca się mieszanka paliwowa niezapalona, po czym następuje zapłon, na żadnych oryginalnych zapisach niema nic takiego tylko praktycznie od razu następuje zapłon.
Budowa wyrzutni pad 39a dziura w boku wyrzutni której niema no chyba że teraz po zakończeniu programu STS zrobili  :)
I na koniec kapsuła po wodowaniu jest cała osmolona, bardziej opalona a w rzeczywistości miała na sobie pozostałości folii, czy jakiegoś złotka zapewne dla odbijania promieniowania.
Ale poza tym film jest fajny klimat niezły ogólnie miło się ogląda muzyka jest super :)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: robertcb w Listopad 08, 2016, 01:10
Ta słynna improwizacja z Apollo 13 w stylu Mac Gyver'a - to działała mniej więcej tak jak by worek odkurzacza wypełnić wodorotlenkiem litu i włączyć ssanie?
Substancja była w postaci granulatu czy proszku?
Czy to usuwało tylko dwutlenek węgla, czy też parę wodną?

(http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/apollo/apollo13/lores/as13-62-8929.jpg)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 13, 2018, 13:42
Dziś piątek 13! Warto przypomnieć dziś o Apollo 13! :)
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 28, 2018, 20:36
Gdyby wszystko przebiegało zgodnie z planem to Lovell i Haise wylądowaliby jako pierwsi na  obszarze Fra Mauro 15 kwietnia 1970 i wykonaliby 2 EVA.

Sampling the Moon: Remembering the Lost Moonwalks of Apollo 13 (Part 1)
By Ben Evans April 15th, 2018

(...) Had the cruelty of fate not intervened, almost a half-century ago, this month, the fifth and sixth humans ever to set foot on another world would twice have walked on the dusty surface of the Moon. Following their launch aboard Apollo 13, and a four-day voyage across 240,000 miles (370,000 km) of cislunar space, on 16 April 1970 Apollo 13 Commander Jim Lovell and Lunar Module Pilot (LMP) Fred Haise would have boarded the Lunar Module (LM) Aquarius and accomplished humanity’s third piloted landing on our closest celestial neighbor. If near-disaster had not radically altered their mission, Lovell and Haise would have performed two Extravehicular Activities (EVAs) at a place called Fra Mauro, becoming the first Apollo astronauts to explore a hilly upland lunar site. “It was driven by confidence in the LM capability and steerage,” Haise told the NASA Oral History Project of the site selection, years later, “but also, if you’re going to properly sample the Moon…you had to become more diverse in…where you went to get a proper sampling.”

And Fra Mauro was nothing if not diverse.

The site was named in honor of the 15th-century Venetian cartographer-monk Fra Mauro, who created one of the earliest (and relatively accurate) maps of the Old World. His lunar namesake differed markedly from the relatively flat, open plains (or mare) explored by the Apollo 11 and Apollo 12 astronauts and was considerably more rugged, resembling a low “island” in the Moon’s Ocean of Storms. In the late 1960s, many geologists suspected that the lunar highlands had remained virtually unchanged, geochemically and morphologically, since the Moon formed, around 4.5 billion years ago. By exploring into the older and more heavily cratered lunar highlands, it was hoped that Lovell and Haise would identify some of the oldest rocks on the surface. (...)
http://www.americaspace.com/2018/04/15/sampling-the-moon-remembering-the-lost-moonwalks-of-apollo-13-part-1/

Sampling the Moon: Remembering the Lost Moonwalks of Apollo 13 (Part 2)
By Ben Evans April 22nd, 2018

(http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2015/01/ap13-70-HC-541.jpg)
Fred Haise, Jack Swigert, and Jim Lovell pose for a pre-flight photo days before their mission. Photo Credit: NASA/The Project Apollo Image Gallery via the Project Apollo Archive

(...) Returning to Aquarius, the astronauts would have grabbed a bite to eat in the broom-closet-sized LM and struggled to catch some sleep. Their second EVA was scheduled to begin at 9:58 p.m. EDT on 16 April 1970, and it would feature the first “real” scientific inspection of the Fra Mauro site. Their EVA-2 traverse was expected to cover 8,700 feet (2,650 meters), of which 4,500 feet (1,370 meters) was the outbound half and 4,200 feet (1,280 meters) was the inbound portion, back toward Aquarius. Two sampling stops on the hilly approach to Cone Crater would have allowed Lovell and Haise to gather rock and soil specimens, potentially from lava flow or Imbrium impact material, and they would have moved slowly uphill to reach the rim of the crater, some 400-600 feet (120-180 meters) above the neighboring terrain.

“Almost the entire second EVA will be devoted to Field Geology Investigations and the collection of documental samples,” it was noted in the Apollo 13 Press Kit. “The sample locations will be carefully photographed before and after sampling. The astronauts will carefully describe the setting from which the sample is collected. In addition to specific tasks, the astronauts will be free to photograph and sample phenomena which they judge to be unusual, significant and interesting. The astronauts are provided with a package of detailed photo maps, which they will use for planning traverses. Photographs will be taken from the LM window. Each feature or family of features will be described, relating to features on the photo maps. Areas and features where photographs should be taken and representative samples collected will be marked on the maps. The crew and their ground support personnel will consider real-time deviation from the nominal plan, based upon an on-the-spot analysis of the actual situation.” Both Lovell and Haise would have carried a Lunar Surface Camera, which comprised a modified 70 mm electric Hasselblad. (...)
http://www.americaspace.com/2018/04/22/sampling-the-moon-remembering-the-lost-moonwalks-of-apollo-13-part-2/
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 08, 2018, 07:56
Z historycznej podróży astronautów po Europie

(http://i1080.photobucket.com/albums/j337/alexbaja/270829_481256515223439_1765986607_n5.jpg)

This photo of the Apollo 13 astronauts' visit to Malta was taken while entering Republic Street Valletta in an open top Rolls Royce. They were on a State visit to Malta between the 10th and the 13th October 1970. They were greeted by large crowds just six months after their safe return form their perilous journey to the moon.

This photo is a scan from the papers, it is the only copy I could get hold of. It was taken by a Malta Times photographer, unfortunately their archives was burned down in an arson attack in the late 80's so the originals were all destroyed.


http://www.collectspace.com/ubb/Forum38/HTML/001529.html
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 07, 2019, 18:00
50 lat temu 6 sierpnia 1969 poznaliśmy składy załóg Apollo 13 i Apollo 14.
Cytuj
- pierwotnie w załodze podstawowej funkcję CMP miał pełnić Thomas K. Mattingly II lecz brak przeciwciał różyczki, na którą zachorowały dzieci Charlesa M. Duke'a, Jr.'a spowodował 3 dni przed startem zmianę.
http://lk.astronautilus.pl/loty/a13.htm

50 Years Ago: NASA Names Apollo 13 and 14 Crews
Aug. 6, 2019

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_lovell_s69-62241.jpg?itok=ulELRVrJ)(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_mattingly_s69-62237.jpg?itok=Eli0uJk-)(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_haise_s69-62238.jpg?itok=-G1zlWKW)
The Apollo 13 crew of (left to right) Lovell, Mattingly, and Haise, as named by NASA in August 1969.

On August 6, 1969, NASA formally announced the crews for Apollo 13 and 14, the third and fourth Moon landing missions. At the time of the announcement, Apollo 13 was planned to launch in March 1970 and to land at the Fra Mauro region in the lunar highlands, the first landing site not in the relatively flat lunar maria. Apollo 14 was targeting a July 1970 mission with the Crater Censorinus area in the lunar highlands to the southeast of Mare Tranquilitatis as a tentative landing site. Plans for both missions called for two lunar surface excursions totaling about six hours with a lunar stay duration of 35 hours. As on Apollo 12, the crews planned to deploy the Apollo Lunar Surface Experiment Package (ALSEP), a suite of science instruments, in addition to conducting the geology field work of documenting and collecting rock and soil samples for return to scientists on Earth for analysis.

The prime crew for Apollo 13 consisted of Commander James A. Lovell, Command Module Pilot (CMP) Thomas K. “Ken” Mattingly, and Lunar Module Pilot (LMP) Fred W. Haise. Lovell would be making his fourth space mission aboard Apollo 13, having flown on Gemini 7 and 12 as well as orbiting the Moon during Apollo 8 – he would become the first person to travel to the Moon twice. Mattingly and Haise were both spaceflight rookies, although Haise had served with Lovell on the Apollo 11 backup crew. The Apollo 13 backup crew consisted of Commander John W. Young, CMP John L. Swigert, and LMP Charles M. Duke. Young had flown three previous missions, Gemini 3 and 10 and more recently as CMP aboard Apollo 10, the Moon landing dress rehearsal flight. Swigert and Duke were spaceflight rookies; Duke had served as Capsule Communicator during Apollo 10 as well as during the Apollo 11 Moon landing. (...)

https://www.nasa.gov/feature/50-years-ago-nasa-names-apollo-13-and-14-crews
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 05, 2020, 21:40
10 grudnia 1969 NASA ogłosiła miejsce lądowania  LM Aquarius (Apollo 13) na Księżycu - Fra Mauro , które było zlokalizowane 177 km na wschód od lądowania LM Intrepid (Apollo 12)

Start był zaplanowany na 12 marca 1970 z załogą:
Dowódca James A. Lovell (CDR)
Dowodzący modułem LM Thomas K. Mattingly (CMP)
Pilot LM  Fred W. Haise (LMP)

Trwały też przygotowania do misji Apollo 14, której początek był zaplanowany na lipiec 1970 roku.


50 Years Ago: Apollo 13 Preps for 3rd Moon Landing
Dec. 12, 2019

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_11_12_and_13_landing_sites.jpg?itok=l4LP-JRg)
Planned Apollo 13 landing site in the Fra Mauro region, in relation to the Apollo 11 and 12 landing sites.

As 1969 drew to a close, an historic year that saw not just one but two successful human lunar landings, NASA continued preparations for its planned third Moon landing mission, Apollo 13, then scheduled for launch on March 12, 1970. The prime crew for Apollo 13 consisted of Commander James A. Lovell (https://historycollection.jsc.nasa.gov/JSCHistoryPortal/history/oral_histories/LovellJA/lovellja.htm), Command Module Pilot (CMP) Thomas K. Mattingly (https://historycollection.jsc.nasa.gov/JSCHistoryPortal/history/oral_histories/MattinglyTK/mattinglytk.htm), and Lunar Module Pilot (LMP) Fred W. Haise (https://historycollection.jsc.nasa.gov/JSCHistoryPortal/history/oral_histories/HaiseFW/haisefw.htm), backed up by John W. Young, John L. “Jack” Swigert, and Charles M. Duke (https://historycollection.jsc.nasa.gov/JSCHistoryPortal/history/oral_histories/DukeCM/dukecm.htm). On Dec. 10, 1969, NASA announced the selection of the Fra Mauro region of the Moon as the prime landing site for Apollo 13, located about 110 miles east of the Apollo 12 touchdown point. Geologists favored the Fra Mauro area for exploration because it forms an extensive geologic unit around Mare Imbrium, the largest lava plain on the Moon. Unlike the Apollo 11 and 12 sites located in the flat lunar maria, Fra Mauro rests in the relatively more rugged lunar highlands. The precision landing by the Apollo 12 crew and their extensive orbital photography of the Fra Mauro region gave NASA confidence to attempt a landing at Fra Mauro.

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_rollout_dec_15_1969_ap13-ksc-69pc-820hr.jpg?itok=I0Ai6Lph)
Early morning rollout of Apollo 13 to Launch Pad 39A.

Workers in the Vehicle Assembly Building (VAB) at Kennedy Space Center (KSC) stacked the three stages of Apollo 13’s Saturn V in June and July 1969. They topped the rocket with the Apollo 13 spacecraft, comprising the Command and Service Modules (CSM) and the Lunar Module (LM) inside the Spacecraft LM Adaptor, on Dec. 10. Five days later, the Saturn V exited the VAB and made the 3.5-mile journey out to Launch Pad 39A to begin a series of tests to prepare it for the launch of the planned 10-day lunar mission. During their 33.5 hours on the Moon’s surface, Lovell and Haise planned to conduct two four-hour Extravehicular Activities (EVAs) or spacewalks to set up the Apollo Lunar Surface Experiment Package (ALSEP) (https://www.nasa.gov/feature/50-years-ago-first-apollo-lunar-surface-experiment-package-accepted/), a suite of five investigations designed to collect data about the lunar environment after the astronauts’ departure, and to conduct geologic explorations of the landing site. Mattingly planned to remain in the CSM, conducting geologic observations from lunar orbit including photographing potential future landing sites.

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_lm_fit_check_dec_1969_s69-62138.jpg?itok=KkL62RAs)(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_alsep_review_dec_4_1969_s69-62163.jpg?itok=jlXpjrZ6)
Left: Apollo 13 Commander Lovell trains on the deployment of the S-band antenna.
Right: Apollo 13 LMP Haise examines one of the ALSEP packages.


During the first of the two EVAs, Apollo 13 Moon walkers Lovell and Haise planned to deploy the five ALSEP experiments, comprising:

- Charged Particle Lunar Environment Experiment (CPLEE) – flying for the first time, this experiment sought to measure the particle energies of protons and electrons reaching the lunar surface from the Sun.

- Lunar Atmosphere Detector (LAD) – this experiment used a Cold Cathode Ion Gauge (CCIG) to measure the pressure of the tenuous lunar atmosphere.

- Lunar Heat Flow Experiment (LHE) – designed to measure the steady-state heat flow from the Moon’s interior.

- Passive Seismic Experiment (PSE) – similar to the device left on the Moon during Apollo 12, consisted of a sensitive seismometer to record Moon quakes and other seismic activity.

- Lunar Dust Detector (LDD) – measured the amount of dust deposited on the lunar surface.

A Central Station provided command and communications to the ALSEP experiments, while a Radioisotope Thermoelectric Generator using heat from the radioactive decay of a Plutonium-238 sample provided uninterrupted power. Additionally, the astronauts planned to deploy and retrieve the Solar Wind Collector (SWC) experiment to collect particles of the solar wind, as did the Apollo 11 and 12 crews before them.

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_geology_field_trip_hawaii_dec_17_to_20_1969_s70-20035.jpg?itok=B8hupKt2)(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_13_geology_field_trip_hawaii_dec_17_to_20_1969_s70-20038.jpg?itok=Ed_KqEoy)
Left: Haise (left) and Lovell during the geology field trip to Hawaii.
Right: Lovell (left) and Haise during the Hawaii geology field trip.


Apollo 13 astronauts Lovell, Haise, Young, and Duke participated in a geology training field trip between Dec. 17 and 20 on the Big Island of Hawaii. Geologist Patrick D. Crosland of the National Park Service in Hawaii provided the astronauts with a tour of recent volcanic eruption sites in the Kilauea area, with the thought that the Fra Mauro formation might be of volcanic origin. During several traverses in the Kilauea Volcano area, NASA geologists John W. Dietrich, Uel S. Clanton, and Gary E. Lofgren and US Geological Service geologists Gordon A. “Gordie” Swann, M.H. “Tim” Hait, and Leon T. “Lee” Silver accompanied the astronauts. The training sessions honed the astronauts’ geology skills and refined procedures for collecting rock samples and for documentary photography.

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_14_cm_and_sm_in_msob_nov_19_1969_s69-62143.jpg?itok=MT-r_Xl6)
Apollo 14 CSM shortly after arriving in the MSOB.

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_14_lm_arrival_at_ksc_nov_24_1969_s69-62148.jpg?itok=7RyLBh6N)(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/apollo_14_lm_arrival_at_ksc_nov_24_1969_s69-62154.jpg?itok=F5W0CXK_)
Left and right: Apollo 14 LM ascent and descent stages shortly after arriving in the MSOB.

Preparations for the fourth Moon landing mission, Apollo 14, continued as well. At the time tentatively planned for launch in July 1970, mission planners considered the Littrow area on the eastern edge of the Mare Serenitatis, characterized by dark material possibly of volcanic origin, as a potential landing site. Apollo 14 astronauts Commander Alan B. Shepard, CMP Stuart A. Roosa, and LMP Edgar D. Mitchell (https://historycollection.jsc.nasa.gov/JSCHistoryPortal/history/oral_histories/MitchellED/mitchelled.htm) and their backups Eugene A. Cernan (https://historycollection.jsc.nasa.gov/JSCHistoryPortal/history/oral_histories/CernanEA/cernanea.htm), Ronald E. Evans, and Joe H. Engle (https://historycollection.jsc.nasa.gov/JSCHistoryPortal/history/oral_histories/EngleJH/englejh.htm) had already begun training for their mission. At KSC’s Manned Spacecraft Operations Building (MSOB), the CSM arrived from its manufacturer North American Rockwell in Downey, California, as did the two stages of the LM from the Grumman Aerospace and Engineering Company in Bethpage, New York, in November 1969. Engineers began tests of the spacecraft shortly after their arrival. The three stages of the Apollo 14 Saturn V were scheduled to arrive at KSC in January 1970.

John Uri
NASA Johnson Space Center
https://www.nasa.gov/feature/50-years-ago-apollo-13-preps-for-3rd-moon-landing
Tytuł: Odp: Apollo 13
Wiadomość wysłana przez: mss w Styczeń 14, 2020, 21:52
Flaga, która nigdy nie dotarła na powierzchnię Księżyca :(

A technician holding the American flag that flew aboard Apollo 13.