Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: "Space Policy Directive 1" czyli nowa strategia dla NASA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez station dnia Dzisiaj o 21:43 »
Zubrin ma sporo racji, wcześniej rozmawialiśmy, że budowa księżycowej stacji orbitalnej to takie lizanie lizaka przez szybkę. Z jednej strony - fajnie, że w ogóle coś tam będzie się działo, ale tak naprawdę załogowa eksploracja planet i księżyców polega raczej na konkretnych lotach na ich powierzchnię, a nie na udawaniu tylko dlatego, że po prostu nikogo na taką eksplorację powierzchniową nie stać. Są oczywiście plusy takiej stacji, o których wielokrotnie wspominaliśmy z głównym na czele, jakim jest możliwość pozyskania doświadczenia w tego typu środowisku kosmicznym, możliwość sprawdzenia się w sprawnym zarządzaniu logistycznym na taką odległość, ale tak naprawdę bez lądowników, bez eksploracji powierzchniowej Księżyca - sama stacja orbitalna mija się lekko z celem. Sądzę, że między bajki można włożyć wersję, że Lunar Gateway stanie się zalążkiem....orbitalnej stacji marsjańskiej, do takich planów już dawno zdąży się zamortyzować. Czy LOP-G powinna powstać kosztem WFIRST'a - nie wiem, ale czy nie jest to jednak utopienie pieniędzy bez konkretnego celu - tu Zubrin może się nie mylić.

A jak byś to widział?
Od blisko 50 lat nie latamy dalej niż te kilkaset kilometrów nad powierzchnie Ziemi, a ty chcesz wysłać ludzi na powierzchnie Marsa, która jest oddalona kilkadziesiąt albo i nawet kilkaset milionów kilometrów?

Najwyraźniej nie zrozumiałeś o czym pisałem, a nie pisałem o tym by wysłać ludzi na Marsa, nie wiem skąd ten Twój dziwaczny wniosek z sufitu, albo nie odnoszący się do mojej wypowiedzi. Jestem przede wszystkim - i o czym wielokrotnie do rana pisałem - zwolennikiem eksploracji powierzchniowej Księżyca...gdzie nam do Marsa! Nie stać nas na coś takiego, natomiast zwracałem uwagę, że bez eksploracji powierzchniowej Księżyca - sama stacja orbitalna LOP-G nie ma do końca sensu, tym bardziej, że nie należy wierzyć w bzdury o przekształceniu tj.wysłaniu w przyszłości LOP-G w kierunku Marsa.....
2
Kącik popularno-naukowy / Odp: Wzrost efektu cieplarnianego na Ziemi w ostatnich dekadach
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Robek dnia Dzisiaj o 21:39 »
Robku, wegetacja to też dostępność do wody. A tu jest ryzyko albo niedoboru (susze) albo nadmiaru (powodzie).

Z dużej ulewy po suszy będziesz mieć nikły pożytek.

Nie wiem czy te wykresy co tutaj wkleił "Borys" to sie na serio sprawdzą, no ale bym raczej obstawiał że tak właśnie będzie, bo przecież to globalne ocieplenie już jest dłużej niż 200 lat, a to spowodowane przez człowieka, to też na ponad 50 czy może 100 lat liczą, nie wiem dokładnie jak to poobliczano, ale skoro już tak długo to globalne ocieplenie istnieje, to już powinno być widać jakieś jego efekty, odnośnie opadów deszczu w Polsce.
I co prawda była u mnie 2 lata temu dość długo trwająca susza, a teraz jakby trochę więcej zaczęło padać, no ale pamiętam że kiedyś też tak się zdarzało, więc puki co jest ok.   3
Mars / Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Ostatnia wiadomość wysłana przez station dnia Dzisiaj o 21:32 »
ale to chyba jest model inżynieryjny, nie ten co poleciał na Marsa (a już na pewno jeśli zdjęcie było robione w 2012).
4
Ziemia - załogowe / Odp: Sojuz MS-08
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 21:08 »
Tak jest! Cumowanie było około 20:40 CET. Zatem zamykam ten wątek! :)
5
Ziemia - załogowe / Odp: Sojuz MS-08
« Ostatnia wiadomość wysłana przez NewMan dnia Dzisiaj o 20:50 »
Włączyłem NASAtv i właśnie usłyszałem: "Hooks are closed"

czyli Sojuz MS-08 jest połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

NewMan
6
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Robek dnia Dzisiaj o 20:35 »
Dodam jeszcze anulowanie misji wokółksiężycowej, którą wszyscy się rok temu nakręciliśmy

Ciekawe czy rezygnacja z tej misji to pomysł Elona Muska, czy może bardziej były to naciski ze strony NASA?
W końcu NASA wizerunkowo by bardzo źle wyglądała, jakby ta wokółksiężycowa misja doszła do skutku, a przecież Elon Musk dostaje od nich dużo kasy, współpracuje z nimi od wielu lat, i robienie sobie tam wroga, nie byłoby dobrym pomysłem, a nawet by mogło doprowadzić, do dość dużych problemów finansowych.(...) NASA do końca września tego roku jest zatem w dość bezpiecznej sytuacji, gdyż po sześciu miesiącach niepewności i ścisłego pilnowania wydatków ma teraz szansę na bardziej intensywne prace. Oczywiście, nie oznacza to pełnego “komfortu”, gdyż wciąż pojawiają się głosy, że dla realizacji ambitnych celów (w tym powrotu na Księżyc) NASA po prostu nie ma wystarczających funduszy. (...)

Jeśli NASA zrezygnuje z utrzymywania ISS, to kasa będzie.
W końcu ta stacja orbitalna kosztuje kilka miliardów rocznie, i tyle by starczyło, żeby wrócić załogowo na Księżyc?
7
Ziemia - załogowe / Odp: Katastrofa SpaceShipTwo (31.10.2014)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mars76 dnia Dzisiaj o 20:16 »
Widział ktos ten odcinek? jeśli tak to wiecie, gdzie mozna go obejrzec? moze jest  gdzies w sieci?
Z checia bym popatrzyl na to.
Obecnie leci na National Chanel w katastrofach lotniczych
8
Słońce / Odp: Słońce - 2018 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 19:14 »
I nadal na Słońcu nic nie ma!
9
Planetoidy, komety, meteory i meteoryty / Odp: Bliskie przeloty planetoid od 2017
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 16:56 »
Przeloty 2018 FE3 (18.03), 2018 FQ3 (19.03) i 2018 FZ3 (23.03)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 MARCA 2018

(...) Planetoida 2018 FE3 przeleciała obok Ziemi 18 marca 2018, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 08:00 CET. W momencie tego zbliżenia dystans pomiędzy Ziemią a 2018 FE3 wyniósł około 146 tysięcy kilometrów. Odpowiada to 0,38 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2018 FE3 wyznaczono na około 14 metrów.

Dzień później doszło do kolejnego przelotu. Planetoida 2018 FQ3 przeleciała obok Ziemi 19 marca 2018, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 07:00 CET. W momencie tego zbliżenia dystans pomiędzy Ziemią a 2018 FQ3 wyniósł około 281 tysięcy kilometrów. Odpowiada to 0,73 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2018 FQ3 wyznaczono na około 10 metrów.

Kilka dni później doszło do kolejnego bliskiego przelotu. Planetoida 2018 FZ3 przeleciała obok Ziemi 23 marca 2018, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 17:20 CET. W momencie tego zbliżenia dystans pomiędzy Ziemią a 2018 FZ3 wyniósł około 192 tysięcy kilometrów. Odpowiada to 0,50 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2018 FZ3 wyznaczono na około 12 metrów.

Jest to dwudziesty, dwudziesty pierwszy i dwudziesty drugi wykryty bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2018 roku. (...)

Z roku na rok ilość odkryć rośnie, co jest dowodem na postęp w technikach obserwacyjnych oraz w ilości programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/przeloty-2018-fe3-18-03-2018-fq3-19-03-i-2018-fz3-23-03/
10
Technologie / Odp: Teleskopy - jak daleko jesteśmy w stanie zajrzeć?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ekoplaneta dnia Dzisiaj o 13:36 »
Kurcze, ciekawe jakei teleskopy beda za 50 lat. Skoro od 17 wieku juz tyle sie zmienilo, a teraz technologia tak szybko sie rozwija, to mozna liczyc na naprawde zaawansowane narzedzia... Gdybym tylko mial tyle kasy, zeby sobie kupic najnowszy teleskop ;/ ciekawe, czy kiedys bedziemy mogli teleskopami z domu obserwowac, co sie dzieje na pozostalych planetach...

Będzie spory teleskop na odwrotnej stronie Księżyca  :)
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10