Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 6 7 8 9 [10]
91
Sprawy Ogólne / Odp: Polecane książki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez byko dnia Luty 14, 2019, 10:28 »
"Planeta Mars" Hurnika zaliczona... czyta się w sumie szybko (bo dużo obrazków).
Wrażenia mam mieszane i to podwójnie (bo ją kupiłem). Są dwa rozdziały naprawdę świetne (o meteorytach marsjańskich  Barbary Hurnik oraz rys historyczny badań Marsa - chodzi mi o obserwacje teleskopowe) Pozostałe rozdziały są bardzo nierówne: raz pojawiają się ciekawe informacjie n.p. dotyczące powstania i morfologii  różnych rodzajów terenu a nagle mamy przeskok do jakiegoś zaledwie szkicu w stylu "kratery takiego i takiego typu przedstawia rycina nr..." i to wszystko co się można o tych kraterach dowiedzieć.

Podoba mi próba umiejscawiania pewnych formacji powierzchniowych w kontekście historii planety z podaniem epoki w której mogła się ona formować (Noachian/Hesperian/Amazonian) nie każdy jednak zna przybliżoną stratygrafię Marsa więc nie było by głupie umieszczenie w książce tabeli stratygraficznej (a takiej brak).

Historia badań za pomocą sond kosmicznych jest jaka jest - monotonne wyliczanie misji może nie porywać ale mi odpowiada. Tyle że tu też są jakieś "ale": Phoenix jest nazywany jakoś Mars Lander coś tam... byle tylko nie Phoenix. Rzekomo jakaś sonda radziecka wyruszyła na Marsa w 1967 ale nie powiódł się start (coś mi mówi że to pomyłka z nieudaną dublerka Wenery 4 (Kosmos 167) która zdecydowanie nie leciała na Marsa). No i pominięta została Deep Space 2 - o Polar Landerze owszem czytamy, ale żeby tam były jeszcze jakieś penetratory - nic. Próba się co prawda nie udała ale bądź co bądź były to pierwsze penetratory które podjęły się próby "lądowania".

Koszmarem są literówki - nie ma chyba strony bez takiej wpadki - najbardziej utkwiło mi w pamięci takie przekręcenie nazwy Arsia Mons że domyśliłem się że chodzi o tę górę tylko przez to że została wymieniona jednym tchem z Pavonis i Ascaraeus.
Złe wrażenie wywołało na mnie też zamienienie podpisów pod fotografiami marsjańskich księżyców - Phosbos stał się Deimosem i vice versa.

Tak więc cóż - monografia to to nie jest ale mimo tego wolę tego rodzaju książki od książek popularnonaukowych fabularyzowanych jak np. "Gdy życie prawie wymarło".
Skupiłem się co prawda na dostrzeżonych mankamentach (rażą zwłaszcza jak się książkę nabyło na stałe) ale nie mogę powiedzieć żebym nie był z niej zadowolony - jest ok i do przeczytania polecam, ja też jednak wyniosłem z niej wiele nowego - chociaż może nie tego czego się spodziewałem.
W skali 1-6 -daję 4.

92
Mars / Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez artpoz dnia Luty 13, 2019, 23:51 »
Małe podsumowanie:

Po 8 miesiącach bezskutecznych prób nawiązania kontaktu misja Opportunity oficjalnie się zakończyła. Łazik badał Marsa przez 14 i pół roku. W tym czasie przejechał 45 km. Misja pierwotnie zakładana na 90 soli okazała się wielkim sukcesem (łazik przeżył 5111 soli).

Poniżej filmik z krótkim podsumowaniem osiągnięć naukowych.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1Ll-VHYxWXU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=1Ll-VHYxWXU</a>
93
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez station dnia Luty 13, 2019, 23:44 »
Rozdziel wreszcie miliardy ruskich pomysłów "na kolonizację Układu Słonecznego" od ich gigantycznej dziury finansowej, a wszelkie dywagacje gdzie i czym mogliby zalecieć prysną jak bańka mydlana. Ruskie nie istnieją, dziesiątki postów powyżej dają wystarczający obraz ich sytuacji, więc po co to gadanie o Angarach i innych putinowskich Battlestar Galactic'ach. Pełne Sci-Fi prawda....


Rosja wydaje rocznie, ponad 60 miliardów dolarów na wojsko, więc można wydawać na wojsko troche mniej, i by wtedy na rakiety Angara starczyło kasy, no ale to już musi w Rosji przyjść nowe pokolenie polityków, bo Putin co kilka lat musi wywołać jakiś mały konflikt zbrojny, a takie coś przecież kosztuje.

To, że Rosja pieniądze ma, ale wyłącznie na armię Putina - to wiadomo od dawna. Również od dawna wiadomo, że Rosja zaniedbała - delikatnie ujmując - rozwój swoich rakiet. Wyraził się nawet o tym ostatnio naczelny mag Roskosmosu (czyt.wcześniej). Gadanie co by Rosja mogła mieć „w kosmosie” gdyby chciała nie ma sensu, bo mówimy gdzie Rosja w tym zakresie jest teraz, a jest zarówno daleko w polu jak i głęboko w lesie. Amerykanie na wojsko wydają 10x tyle dolców, ale ich Nasza zjadana jest nie tyle przez brak wystarczajacej liczby srodkow, ile przez biurokracje i fatalne (przynajmniej do niedawna) zarzadzanie projektami.U Ruskich zas biedna jak mysz koscielna Roskosmos zjadana jest ciagle przez zwyklych zlodziei i cwaniakow, ktorzy na wiekszych inwestycjach robia niemałe przewały finansowe. I jezeli u ruskich cos wogole drgnie w kwestii astronautyki czy chociazby misji zrobotyzowanych, to w zdecydowanej pierwszej mierze kasa poleci na cele wojskowe, zas astronautyka cywilna, ta rodzima, dalej bedzie lezec i kwiczec.


94
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Ariane 6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Adam.Przybyla dnia Luty 13, 2019, 23:00 »
Taa, tak jest z wieloma rzeczami, jak sie nie ma wlasnej produkcji nawet drozszych komponentow, to potem i tak konczy sie na o wiele drozszym produkcie obcym. Ewolucja cen za miejsce  w sojuzie to idealny, wrecz ksiazkowy, przyklad;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
95
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Ariane 6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez robinson dnia Luty 13, 2019, 22:14 »
Akurat ja uważam że Europa musi mieć własną rakietę, nawet jak jest dosyć droga na tle konkurencji. Na wiele innych bzdur w EU wydaje się dużo większe pieniądze.
96
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Ariane 6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Robek dnia Luty 13, 2019, 21:52 »
Ale państwowa agencja nigdy nie wygra z młodą prężnie działająca firmą, a Europa musi mieć własny środek lotów na orbitę. Niestety drogi.

To ile razy taniej by wyszło, gdyby Europa korzystała jedynie z Falcona?
No i nie wiem czy to jest dobry pomysł, żeby cały Europejski przemysł kosmiczny, był zależny od jakiejś prywatnej amerykańskiej firmy. 
97
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Ariane 6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez robinson dnia Luty 13, 2019, 21:39 »
Ale państwowa agencja nigdy nie wygra z młodą prężnie działająca firmą, a Europa musi mieć własny środek lotów na orbitę. Niestety drogi.
98
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Ariane 6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wini dnia Luty 13, 2019, 21:31 »
Program Ariane jest głównie po to żeby Europa miała własny, niezależny dostęp do kosmosu. Niska cena nie jest tu priorytetem. Z komercyjnych zamówień pewnie wypadną, ale EU zrobi co trzeba żeby tylko ten dostęp utrzymać więc Arianespace o kasę raczej nie musi się martić. Niestety wydaje mi się to działaniem krótkowzrocznym.
99
Mars / Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Luty 13, 2019, 20:21 »
Ponad czternaście lat wspaniałej jazdy po Marsie - niesamowite osiągnięcie!
100
Mars / Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez artpoz dnia Luty 13, 2019, 20:05 »
Właśnie ogłosili zakończenie misji Opportunity!
Strony: 1 ... 6 7 8 9 [10]