Autor Wątek: New Horizons - misja podstawowa  (Przeczytany 162239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 20, 2011, 15:12 »
Planiści NH mają do włączenia do obserwacji kolejny obiekt. Przed chwilą NASA podała, że z pomocą HST odkryto kolejny ksieżyc Plutona!

Informacja na stronie misji NH ze zdjęciem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 15:19 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 20, 2011, 15:27 »
O jaki numer! Gratulacje dla odkrywców!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 15:58 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
    • ExoplanetSpot
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 20, 2011, 15:40 »
WOW! To miłe zaskoczenie :). Myślałem, że musimy poczekać parę lat na takie nowinki :).

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 20, 2011, 15:59 »
W tej chwili generalnie wydaje się, że księżyce Plutona powstały wskutek zderzenia we wczesnym Układzie Słonecznym. Zatem być może jakieś ślady wciąż są na Plutonie lub jego księżycach? :)

Offline Jacob

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 20, 2011, 16:34 »
Wow, taki knypek a 4 księżyce :p Ja chce zdjęcia :(

Offline pogrzex

• Senior
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 20, 2011, 17:19 »
No no :D tego się nie spodziewałem, to może oznaczać że Pluton posiada kolejne jeszcze mniejsze księżyce, może nawet kilkuset metrowe, zapewne będą dalsze obserwacje z uwagą na księżyce i kto wie może będą kolejne znaleziska.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 20, 2011, 18:29 »
Idźmy na całość! Słabiutki pierścień dookoła Plutona? ;)

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 20, 2011, 18:39 »
Jestem ciekaw jak ten cały przelot zostanie rozplanowany. Czasu wbrew pozorom jest bardzo mało (no i Pluto to nie Jowisz ;)), sonda musi wszystkie operacje wykonywać autonomicznie, a tu jeszcze liczba obiektów do zbadania rośnie. Ktoś wie, czy kontrola lotu będzie wpływać jakkolwiek na poczynania statku podczas zbliżenia? Wydaje mi się, że nie, a jak już to bardzo nieznacznie. Pewnie zostanie załadowany uprzednio przygotowany program obserwacji, po czym dopiero po miesiącach przesyłania uda się zobaczyć co zostało zaobserwowane.

Offline pogrzex

• Senior
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 20, 2011, 19:23 »
Znalazłem coś ciekawego. Czyżby księżyc P4 został przewidziany?

Z wyliczeń teoretycznych wynika, że w układzie Plutona powinien być jeszcze jeden satelita. Na razie jednak naukowcy nie odkryli tego obiektu. Jeżeli ten kolejny satelita rzeczywiście tam jest, New Horizons ma szanse go odkryć i wykonać pierwsze zdjęcia. Po wypełnieniu misji w okolicy Plutona sonda skierowana zostanie w kierunku tzw. pasa Kuipera.

http://www.rp.pl/artykul/160523.html?print=tak
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 21, 2011, 00:15 »
Jestem ciekaw jak ten cały przelot zostanie rozplanowany. Czasu wbrew pozorom jest bardzo mało (no i Pluto to nie Jowisz ;)), sonda musi wszystkie operacje wykonywać autonomicznie, a tu jeszcze liczba obiektów do zbadania rośnie. Ktoś wie, czy kontrola lotu będzie wpływać jakkolwiek na poczynania statku podczas zbliżenia? Wydaje mi się, że nie, a jak już to bardzo nieznacznie. Pewnie zostanie załadowany uprzednio przygotowany program obserwacji, po czym dopiero po miesiącach przesyłania uda się zobaczyć co zostało zaobserwowane.

Przesył sygnału na Ziemię z prędkością bliskiej prędkości światła zajmuje z Plutona kilkanaście godzin bodajże (18?), także nie może być mowy o jakiejś ingerencji człowieka. Jestem ciekaw ile będzie trwał sam przelot w pobliżu tej planetki. To też pewnie kwestia krótkiego czasu?

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 21, 2011, 00:35 »

Przesył sygnału na Ziemię z prędkością bliskiej prędkości światła zajmuje z Plutona kilkanaście godzin bodajże (18?), także nie może być mowy o jakiejś ingerencji człowieka. Jestem ciekaw ile będzie trwał sam przelot w pobliżu tej planetki. To też pewnie kwestia krótkiego czasu?

Myślałem oczywiście nie nad ingerencją w czasie rzeczywistym. Dla sondy Voyager 1 sygnał w jedna stronę biegnie trochę ponad 16 godzin, z Plutona jeszcze krócej, więc można by się tu zastanowić nad takim czymś: przeprowadzenie pierwszych obserwacji np. 2 dni przed maksymalnym zbliżeniem mających zidentyfikować podstawowe ciekawsze rejony, a następnie wysłanie zmodyfikowanego programu obserwacji. Nie wydaje mi się to jednak prawdopodobne, rodzi problemy np. z przepustowością układu antena statku-DSN czy dodaje dodatkowy czynnik mogący komplikujący misję. Jednak w kierunku Plutona nie posyła się często ładunków, więc niezawodność jest mile widziana. Hmm, cała ta operacja przelotu zajmie w sumie pewnie parę dni, a naprawdę bliskie zbliżenie i przelot pewnie kilka-kilkanaście godzin, tak na moje oko (mógłby ktoś oświecić dokładnymi danymi?). Oczywiście, śledzenie celu zacznie się dużo wcześniej.

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 21, 2011, 07:29 »

Hmm, cała ta operacja przelotu zajmie w sumie pewnie parę dni, a naprawdę bliskie zbliżenie i przelot pewnie kilka-kilkanaście godzin, tak na moje oko (mógłby ktoś oświecić dokładnymi danymi?).

14 lipca 2015 r. oczekiwane jest zbliżenie do Plutona na minimalną odległość 13695 km (wcześniej planowano 9600 km) od jego centrum, a następnie do Charona na 29473 km od jego centrum. Fotografowanie obu ciał rozpocznie się na 75 dni (12 dób Plutona) przed największym zbliżeniem i będzie kontynuowane równie długo po przelocie dla uzyskania globalnych map powierzchni o rozdzielczości 40 km. Dzienna półkula Plutona (w momencie przelotu) zostanie odzwierciedlona z rozdzielczością 1 km, a wybrane obszary w rejonie terminatora - z rozdzielczością 100 m. Odwzorowanie powierzchni w podczerwieni i w 4 zakresach światła widzialnego z rozdzielczością 7 km, a także mapy temperaturowe powierzchni z rozdzielczością 50 km oraz ultrafioletowe pomiary atmosfery Plutona nad dzienną i nocną półkulą - to pozostałe zadania New Horizons.

.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 21, 2011, 07:36 »
O właśnie, gdzieś już czytałem podobną rozpiskę i nawet ta sama rzecz mnie tu zastanawia, a mianowicie:

Dzienna półkula Plutona (w momencie przelotu) zostanie odzwierciedlona z rozdzielczością 1 km, a wybrane obszary w rejonie terminatora - z rozdzielczością 100 m.

No właśnie, "wybrane", tylko jak?

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
    • ExoplanetSpot
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 21, 2011, 13:24 »
No właśnie, "wybrane", tylko jak?

Dobre pytanie.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 21, 2011, 14:26 »
Jeśli mam zgadywać, to plan prac dla przelotu zostanie opracowany na kilka dni przed największym zbliżeniem. Sonda zacznie wcześniej obserwować układ Plutona, zatem znane będzie położenie księżyców jak i największych obszarów na Plutonie. Na podstawie tego przygotowany zostanie plan działania, który sonda dostanie na np 60 godzin przed przelotem.

Może nawet dojdzie jeszcze do jakiegoś maciupciego manewru?