Autor Wątek: SatRevolution  (Przeczytany 9567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 19, 2019, 14:45 »
Jakkolwiek by nie było, to są pierwsze polskie komercyjne nanosatelity. Ja podziwiam zespół SatRevolution z tego względu, że działają kompletnie niepolsko - tzn.: w przeciwieństwie do ich "konkurencji", która jest tak "doświadczona" technologicznie, potrafią doprowadzić do końca projekt bez dofinansowania publicznego w wysokości -nastu milionów złotych. Mi się jakoś nie uśmiecha oddawanie części podatku dla kilku dużych polskich firm, które bez dotacji z NCBiR-u nie zrobiłyby nic (a pewnie bez finansowania publicznego zawaliłyby się). Po tym jak rozwalą te pieniądze, to jestem ciekawy, ile projektów zostanie tak naprawdę wdrożonych na rynku (pewnie 0). SatRevolution to prawdopodobnie pierwsza poważna firma z nurtu New Space związana z tworzeniem platform satelitarnych w Polsce. A na początku wątku jeszcze poddawano w wątpliwość ich działania, teraz poddawane będą w wątpliwość ich plany z konstelacją satelitów? To zaczyna przypominać typowy schemat krytykowania tych, którzy są pierwsi na danym polu.

Jeśli jesteśmy przy NewSpace to SatRev jest chyba (?) też pierwszą udaną inwestycją prywatnego kapitału w New Space w Polsce, to bardzo budujące, bo może zwrócić uwagę większej liczby inwestorów na tę branżę.

Offline Rafał

• Senior
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 19, 2019, 15:36 »
Ten wątek przeszedł ze skrajności w skrajność :) Też nie rozumiałem aż tak dalekiej krytyki ich początków, ale jednak miała jakieś podstawy (wariactwa podawane w materiałach prasowych, np. o zrobieniu satelity ze smartfona). Gratulacje za uorbitowanie, zdecydowanie. Natomiast PW-Sat pokazał, że równie dobrze po uorbitowaniu może nic nie zadziałać. A to obwieszczanie "pierwszej poważnej firmy New Space", czyli... wyprzedzenie Creotechu? Z przesadnej krytyki w przesadną ekscytację!

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 19, 2019, 15:40 »
Proponuje poczekac na orbitacje. Z powazaniem
                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 19, 2019, 19:09 »
Hmmm... Rafał, masz trochę racji, rzeczywiście zbyt skrajna ekscytacja, dzięki za kubeł zimnej wody. Pisząc o New Space w kontekście Polski miałem na myśli:
a) firmy z inwestorami prywatnymi,
b) firmy, które powstały po przystąpieniu polski do ESA,
c) firmy, które tworzą produkty w systemie Agile, aktywnie szukają inwestorów, nie korzystają z dotacji NCBiR-u.
Creotech nie spełnia b) i c), co do a) to już pewnie wymaga odrobiny kopania, ale to chyba nie miejsce na takie analizy.

Ja nie jestem ciekawy czy teraz się uda czy się nie uda, ale raczej tego, co będzie się działo w perspektywie kolejnych lat z SatRevolution przede wszystkim jeśli się nie uda ;)

Online kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 19, 2019, 21:41 »
Ale przecież SatRevolution korzysta z NCBiRu:
https://brandsit.pl/kvarko-inwestuje-w-pierwszego-polskiego-satelite-komercyjnego/
Dostali inwestycję w ramach Bridge Alfa, czyli innego źródła, ale też NCBIR. Zgaduję, że ta inwestycja wystarczyła na tego jednego satelitę.

Gratuluję SatRevolution tego, że satelita znalazł się na orbicie, co jest dużym zaskoczeniem względem wielu wcześniejszych naprawdę dziwnych, albo raczej kontrowersyjnych zdań. Teraz przyjdzie czas na sprawdzenie ile z tych zapowiedzi było prawdziwych - ot choćby chwalona rozdzielczość 50 cm...

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 19, 2019, 23:15 »
Dostali pieniądze od inwestora, który pozyskał je z NCBiR-u a to jest różnica. Polskie fundusze inwestycyjne są przecież malutkie i muszą wspomagać się pieniędzmi publicznymi. Formalnie też, w ramach Bridge Alfa, takie dofinansowanie to również wkład własny funduszy kapitałowych. Pisząc o NCBiR miałem na myśli bezpośrednie pozyskiwanie funduszy z tej instytucji w ramach np.: Szybkiej Ścieżki, co znacznie przedłuża a często w ogóle nie prowadzi do wdrożenia (to nie jest związane tylko z branżą space w Polsce, chyba nawet bardziej z BioTech). Czasem zastanawiam się, czy pośrednio każda spółka i firma w jakiś sposób nie jest wspierana przez tę instytucję w Polsce, wtedy całe zdanie o niepozyskiwaniu funduszy publicznych i tak traci sens.

Gdyby śledzić ich profil, to wyraźnie widać, że aktywnie szukają inwestorów na kolejne rundy finansowania jak i klientów na całym świecie. To nie jest typowe w naszych warunkach, również wśród start-upów na rynku w ogóle.

Nawet jeśli rozdzielczości 0,5 m na piksel nie będzie osiągnięta, (co mi się wydaje mniej kontrowersyjne niż częstotliwość lotów pozwalająca na analizy natężenia ruchu, to musiałoby być robione non-stop...), ale flota się pojawi, to biznesowo i tak zwyciężą*. Na rynku jest jeszcze nisza na zobrazowania, ja na przykład muszę szukać zdjęć u chińskich dostawców, bo pewnego typu zobrazowań nie ma nigdzie indziej. Dodatkowo Planet (Google) ma bardzo wysokie ceny dla małych firm, więc konkurencja przyda się przede wszystkim dla sektora MŚP downstream, dlatego liczę na to, że do pewnego stopnia im się uda, mnie zadowoli nawet 5m x 5m per piksel ale codziennie.

Ale jak już pisałem - prawdopodobieństwo porażki jest bardzo wysokie i co wtedy? Czy firma w takim modelu biznesowym, prowadzona przez wizjonerów i zapaleńców przetrwa?

* Ogólnie cała ta reklama pewnie i tak nie jest kierowana do specjalistów a do masowego odbiorcy jak i administracji publicznej i inwestorów. Chyba nikt nie stwierdzi, że inżynierowie z SatRevolution nie wiedzą jakie mają możliwości skoro już kilka lat wykuwają swoje doświadczenie.

Online kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 19, 2019, 23:48 »
Ten argument o tym, że to od inwestora (których jest dużo) moim zdaniem jest dość słaby, bo NCBiR też np w ramach Szybkiej Ścieżki dostaje dużo zgłoszeń i też może wybierać sobie, co im się podoba. I to i to w dużej części to fundusze publiczne - kto inny nimi dysponuje, ale też musi je jakoś wydać.

Argument o aktywnym szukaniu inwestora nie jest prawdziwy, gdyż w zasadzie cała polska branża startupów szuka inwestorów. Po prostu większość się tym nie chwali, zanim nie osiągnie jakiegoś sukcesu. Tutaj chyba SatRevolution zbyt często się chwalił "przed zachodem Słońca".

Ale to są oczywiście szczegóły, mam nadzieję, że nie jest to przed tę firmę używane jako argumenty odróżniające ich od innych.

To że prawdopodobieństwo porażki jest duże - to wszyscy wiemy. Każda działalność takich małych spółek jest trudna - w wielu z nich są jacyś wizjonerzy (tyle, że większości się nie udaje  :-X ). Pytanie tylko, ile z tego to "absztyfikacja" a ile to rzeczywiste możliwości? Kilka zapowiedzi SatRevolution okazało się być bardzo kontrowersyjnych (albo też i śmiesznych - jak zwał tak zwał) - podobnie jak grafiki czy parametry satelitów. Stąd tyle kontrowersji wokół tej spółki - stąd też tyle pytań o rzeczywiste kompetencje w tej spółce.

Mnie natomiast mocno ciekawi, czy ten satelita został zbudowany czy zakupiony. Ktoś coś wie?

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 20, 2019, 08:59 »
IMHO, w jakiejs czesci zrobiony sam, obstawiam typowe COTS. Co oznacza, ze:
Bedzie informacja zwrotna ale nie za duza.
Przetestowane zostana wlasne rozwiazanie, to baaaaardzo dobrze.
Nie zatrudni sie jedgego studenta, ktory pokupi co trzeba i posle, jak juz dawniej bywalo co byloby baaaardzo zle,
Sa tez wady:
Niesteety duza czesc cubesatow ma nie przezywa umieszczenia w przestrzeni kosmicznej.
A koszty, cooz tak to kosztuje, wlasciwie powinno sie zadac pytanie, czemu tak malo na to poszlo ...

Rozmawialem troche z jednym z pracownikow tej firmy we wroclawiu dlatego wiem, ze to nie cos kupionego u kogos,
bo testy nad nim robili lokalnie, zreszta gdzies na sieci ktos by sie chwalil, ze robil tego satelite. Z powazaniem
                                                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com