Autor Wątek: RXTE  (Przeczytany 1989 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
RXTE
« dnia: Stycznia 11, 2012, 15:29 »
Satelita RXTE (Rossi X-Ray Timing Explorer, X-Ray Timing Explorer – XTE, Explorer 69) jest amerykańskim (NASA) satelitą astronomicznym przeznaczonym do wykonywania obserwacji w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Podstawowym zadaniem satelity jest wykonanie czasowych obserwacji zjawisk związanych z galaktycznymi i gwiazdowymi układami zawierającymi zwarte obiekty w szerokim paśmie widmowym. Satelita wykonuje obserwacje w zakresie energii 2 - 200 KeV w skalach czasowych od mikrosekund do lat. Do głównych celów naukowych misji zaliczają się: wykonanie badań zjawisk okresowych, przejściowych, oraz wybuchów rentgenowskich znanych źródeł; scharakteryzowanie cech układów podwójnych ze zwartymi obiektami, w tym masy składników, parametrów orbit i wymiany masy między składnikami; wykonanie badań wewnętrznej struktury gwiazd neutronowych i właściwości ich pól magnetycznych; scharakteryzowanie zachowania się materii tuż przed spadkiem do czarnej dziury; zaobserwowanie efektów ogólnej teorii względności widocznych tylko w pobliżu czarnych dziur; określenie właściwości supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk i ich wpływu na otoczenie; oraz określenie mechanizmów odpowiedzialnych za emisję rentgenowską wszystkich wymienionych obiektów.

Szczegółowy opis misji:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,89.0.html



Misja została oficjalnie zakończona, po 16 latach udanych badań.
http://www.spaceflightnow.com/news/n1201/09rxte/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2012, 19:59 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8033
Odp: RXTE
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 08, 2012, 20:24 »
Artykuł na temat zakończenia misji z Kosmonauty

"W pierwszej połowie stycznia NASA zdecydowała o zakończeniu misji RXTE, Rossi X-ray Timing Explorer.

NASA zdecydowała, że 16-letni satelita astronomiczny zostanie wyłączony z powodu degradacji przyrządów. RXTE przesłał ostatnie dane 4 stycznia, a dzień później operatorzy wyłączyli statek do tej pory badający czarne dziury i gwiazdy neutronowe.

RXTE został wystrzelony rakietą Delta II 30 grudnia 1995 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Bruno Rossiego, zmarłego w 1993 roku. Prowadził obserwacje Wszechświata w promieniach rentgenowskich, mierząc jego zmiany w okresie mikrosekund i miesięcy. Satelita przenosił eksperymenty przygotowane przez Goddard Space Flight Center, University of California i Massachusetts Institute of Technology. Obserwacje RXTE pomogły astronomom w badaniach gwiazd neutronowych, pulsarów, czy pozostałościach gwiazd.

Decyzja o zakończeniu misji RXTE zapadła w 2010 roku po przeglądzie misji przez niezależnych ekspertów, którzy uznali, że misja ma niższy priorytet w stosunku do innych misji NASA.

Statek został wprawiony w ruch obrotowy. Obecnie krąży po orbicie o nachyleniu 23 stopni i wysokości 470x481 km. Mający masę ponad 3 ton satelita powinien wejść w atmosferę między rokiem 2014 a 2023 rokiem."

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: RXTE
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 08, 2012, 20:24 »