Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 39819 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 253
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #210 dnia: Grudzień 06, 2016, 19:49 »

...W kosmicznej epoce uwydatnia sie kolejna wada braku wyjscia na otwarte morze  ;)

Może lepiej wejść w jakąś spółkę z Norwegią i zbudować kompleks w Andøya? Norwegowie robią już swoją NSLV, ale to maleństwo, do wynoszenia pikusiów.

Zostalismy juz ubiegnieci... http://www.nlr.org/news/start-of-design-for-concept-innovative-launcher-for-europe-smile/ :)

Offline kniklas

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 36
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #211 dnia: Grudzień 06, 2016, 21:55 »
Postaram się odpowiedzieć na różne pytania, które pojawiły się dzisiaj do mojego posta... i nie schodzić z tematu :)

@Tomasz Noga
Badanie nie jest dostępne w internecie. Od ok 3 lat uważnie obserwuję rynek "small-sat launchers" i mam zarys 'biznes planu' w tym temacie. Wynika z niego, że bez istotnego dofinansowania z pieniędzy publicznych trudno będzie zrobić dochodowy biznes. Plan zakłada w określonej kolejności:
* projekt, budowę i testy silnika rakietowego o ciągu ok 500 - 2000 kg
* projekt, budowę i testy rakiety sub-orbitalnej (1 stopniowa)
* budowę infrastruktury do testów silników rakietowych (maks ciąg 20 ton)
* budowę infrastruktury do 'strzelania' w trajektorii sub-orbitalnej (potencjalnie do zrobienia z wojskiem polskim)
* identyfikację możliwych miejsc do strzelania rakiet orbitalnych w okolicy Europy / północnej Afryki
* projekt, zbudowanie i przetestowanie silnika dla pierwszego stopnia rakiety orbitalnej - ciąg ok 2 - 5 ton). Drugi stopień użyje silnika z punktu pierwszego.
Zakładany budżet w wersji pesymistycznej zapewni realizację pierwszych 5 punktów.
W wersji optymistycznej wszystkie punkty.
Zbudowanie rakiety orbitalnej, wymaga większego budżetu.
Rodzaj paliwa do ustalenia.


@astropl
Zakładam, że starty rakiet suborbitalnych mogą odbywać się naszego nabrzeża, przy założeniu, że części rakiety opadają do Bałtyku. Dawno tego nie robiliśmy (ponad 40 at). Nie weryfikowałem dokładnie tego założenia (prawo, trajektoria).
Stary rakiet orbitalnych, jak słusznie zauważono to grubszy problem - potencjalnym rozwiązaniem jest stworzenie/dzierżawa infrastruktury w Europie (północ, południe) lub start z platformy.

@kanarkusmaximus
wiem, że ESA nie dokłada się do programów wojskowych. Załóżmy, że firma w ramach grantu EU tworzy nowe rozwiązania konstrukcyjne i nowe procesy technologiczne. Czy te same technologie mogą później być wykorzystane w sprzęcie, który będzie sprzedawany wojskowym? Przykładowo rozwijając technologie związane z awionikią, sterowaniem trajektorii lotu rakiety - można te same technologie użyć do celów wojskowych ...
3 lata temu ustaliłem z osobami z sektora kosmicznego i wojskowego w Polsce, że taki program powinien być robiony za polskie (nie europejskie) pieniądze, z uwagi, że wspiera nasz rodzimy przemysł, a nie konstrukcje/programy europejskie.


Nie szukałem aktywnie inwestora do tego programu... Ale kto wie - może ten plan ujrzy kiedyś światło dzienne? :)
Jeden z potencjalnych inwestorów się przypomina (min raz w roku!), ale 50 mln zł to zbyt wiele dla tego człowieka.

Osoby poważnie zainteresowane tematem zapraszam na priva.

Wiem, że to może brzmieć jak sci-fi...  :-)

Offline Tomasz Noga

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 253
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #212 dnia: Grudzień 06, 2016, 22:39 »
W temacie rakiety suborbitalnej i strzelania z wojskowych poligonów działa już w Polsce Instytut Lotnictwa, a mają większe ambicje...

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #213 dnia: Grudzień 06, 2016, 22:49 »
W temacie rakiety suborbitalnej i strzelania z wojskowych poligonów działa już w Polsce Instytut Lotnictwa, a mają większe ambicje...

Bardziej PTR i taka firma jak SpaceForest...

Offline Tomasz Noga

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 253
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #214 dnia: Grudzień 18, 2016, 21:40 »
http://www.rp.pl/Biznes/161219157-Polscy-naukowcy-tworza-baze-ksiezycowa.html#ap-2

Cytat:
Przed dwoma laty konsorcjum złożone z firm i instytucji naukowych (m.in. WAT, CBK PAN, Polski Holding Obronny i WB Electronics) przygotowało zlecone przez NCBiR studium wykonalności orbitalnych maszyn obserwacyjnych. Z analiz tych wynikło, że w rozsądnym terminie polski przemysł nie zbuduje ich samodzielnie, ale może mieć w takich projektach duży udział.
Takie inwestycje to droga impreza. Przykładowo – koszt systemu do obserwacji radarowych może przekroczyć 1 mld zł. Nic dziwnego, że potencjalni zleceniodawcy wahają się, co, w jakiej kolejności i u kogo zamówić. – Planowaliśmy, że jako pierwszy powstanie satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Ale z uwagi na tendencję do miniaturyzacji satelitów oraz uwzględniając potrzeby narodowe i potencjał polskich firm, może się okazać, że rozpoczniemy od stworzenia innego systemu – mówi płk Piotr Suszyński, p.o. prezesa wPolskiej Agencji Kosmicznej. MON nie chce odpowiedzieć na pytania o potrzeby i plany w tej dziedzinie, zasłaniając się poufnością tych informacji. Wiadomo, że wiele krajów kupuje gotowe satelity, a później płaci za ich wyniesienie w przestrzeń, ale to nie przyczynia się do rozwoju technologicznego. A ten jest bardzo potrzebny, jeśli chcemy myśleć o budowie komercyjnych satelitów.


Chcą zrezygnować z pozyskania satelitów obserwacyjnych? Ktoś coś wie?

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #215 dnia: Grudzień 18, 2016, 21:56 »
Kurczę, bardzo dużo różnych plotek krąży, ale często są one negowane przez inne plotki. W zasadzie jedyne co wiadomo to to, że wszystko wlecze.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #216 dnia: Styczeń 11, 2017, 11:39 »
Nowa broszura „Sięgając gwiazd”
PRZEZ IGA ZACHER W DNIU 11 STYCZNIA 2017


Broszura "Sięgając gwiazd" / Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Aktualny stan polskiego sektora kosmicznego został przedstawiony w broszurze „Sięgając gwiazd”, która została wydana przez Ministerstwo Rozwoju i PARP.

Pierwsza wersja broszury “Sięgając gwiazd” powstała w 2013 r. i przedstawiała obraz polskiego sektora kosmicznego na początkowym etapie członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Broszura została wydana w celach informacyjno-promocyjnych polskiego sektora kosmicznego i była pierwszym opracowaniem, które w sposób kompleksowy opisało najważniejsze zagadnienia związane z tym sektorem, m.in.: historię polskiej aktywności kosmicznej, nasze osiągnięcia w tej dziedzinie, opisano także wiodące podmioty polskiego sektora kosmicznego.
Cztery lata po dołączeniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej krajowy sektor zmienił się, rozrósł i ewoluował, dlatego zapadła decyzja o aktualizacji publikacji pod nazwą: „Sięgając gwiazd. Polski sektor kosmiczny 4 lata w ESA”. Opracowanie przedstawia podstawowe dane ilościowe i jakościowe (potencjał naukowo-techniczny) podmiotów zaangażowanych w rozwój sektora kosmicznego.

W broszurze opisano, które instytucje zajmują się wspieraniem sektora kosmicznego oraz jak rozwijał się potencjał polskiego sektora downstream i upstream na przestrzeni lat. Ważne miejsce poświecono najważniejszym polskim firmom z sektora kosmicznego  – opisano działalność ponad 20 podmiotów wraz z mapą kompetencji dla każdej z firm. Jednym z zaprezentowanych podmiotów jest spółka Blue Dot Solutions, do której należy Kosmonauta.net.

W opracowaniu podkreślono rolę Pomorza, które jest istotnym miejscem na mapie krajowego sektora kosmicznego. To właśnie na Pomorzu w 2016 roku powstał akcelerator kosmiczny Space3ac, który wspiera rozwój projektów dla tego sektora. W tym roku specjalizacja dotyczyć będzie zastosowań technik satelitarnych dla transportu intermodalnego.

Przez różnego rodzaju mechanizmy wspierające rozwój młodych firm m.in. hackathony, konkurs Galileo Masters, akcelerator POSITION i Space3ac , w latach 2015 i 2016 umocniono działanie kilkuset projektów. Aby wykorzystać tej potencjał planowane jest otwarcie w Polsce inkubatora biznesowego ESA (ESA BIC), jedną z rozważanych lokalizacji dla ESA BIC jest Gdańsk.

Pełna publikacja dostępna jest pod linkiem: Sięgając gwiazd – polski sektor kosmiczny 4 lata w ESASięgając gwiazd – polski sektor kosmiczny 4 lata w ESA

(PARP)
Źródło: http://kosmonauta.net/2017/01/polski-sektor-kosmiczny-po-4-latach-w-esa/

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #217 dnia: Styczeń 12, 2017, 16:01 »
Dziś dyrektor ESA był w Warszawie i podpisał umowę z Polską na nowy wkład do ESA.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #218 dnia: Styczeń 13, 2017, 15:31 »
Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej
13.01.2017

Przedsiębiorcy i jednostki naukowe do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - wynika z porozumienia podpisanego w czwartek przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz dyrektora ESA Jana Woernera.

Oznacza to przedłużenie o 2 lata możliwości korzystania przez przedsiębiorców i jednostki naukowe z uruchomionego specjalnie dla Polski Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu.
 
W okresie przejściowym 45 proc. polskiej składki do ESA jest przeznaczane na konkursy adresowane wyłącznie do polskiego sektora kosmicznego lub na współfinansowanie polskiego udziału w wybranych projektach i misjach ESA.
 
Morawiecki podkreślił podczas konferencji związanej z podpisaniem umowy, że jest ona bardzo ważna dla Polski, a polityka kosmiczna jest jednym z elementów Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaznaczył, że przemysł kosmiczny jest awangardą w przemyśle, wymaga współpracy różnych gałęzi gospodarki.
 
"Każde euro zainwestowane w kosmos - można powiedzieć - wraca na Ziemię" - powiedział. Dodał, że pieniądze zainwestowane w najbardziej zaawansowane technologie wracają z wielokrotną korzyścią dla biznesu.
 
"Chcemy tę współprace poszerzyć. Opieramy ją o nowe warunki i nowe zasady. Dotychczasowe wsparcie i dotychczasowa współpraca była bardzo skuteczna, mamy już 99 projektów sfinansowanych z tych programów. Umówiliśmy się co do tego, w jaki sposób chcemy wzmacniać obecność strategii kosmicznej w polskim biznesie" - mówił Morawiecki. Podkreślił, ze wierzy, iż program inwestycji kosmicznych rozwijany wspólnie z ESA będzie jednym z tych, które zmienią naszą rzeczywistość przemysłową. Mówił o współpracy między polskimi przedsiębiorstwami z sektora kosmicznego, a zagranicznymi.
 
"Nie chcemy tworzyć sztuki dla sztuki, chcemy, aby rozwiązania w przemyśle kosmicznym były jak najbardziej praktyczne (...), żeby one przekładały się na naszą dzisiejszą rzeczywistość i żebyśmy w coraz większym stopniu kojarzyli się naszym partnerom z wysoko zaawansowaną nauką w tym obszarze, techniką i technologią. To jest nasza ambicja" - powiedział.
 
Zaznaczył, ze poprzez podpisanie umowy Polska wkracza w kolejny etap realizacji podboju kosmosu. "Wpływ sektora kosmicznego na polską gospodarkę może być ogromny i ja wierzę, że będzie ogromy" - oświadczył wicepremier. Zaznaczył, że mało jest takich gałęzi przemysłu, jak przemysł kosmiczny, które mogą być wykorzystywane w podwójny sposób - w tym wypadku w kosmosie oraz na ziemi. Zwrócił też uwagę, że z przemysłem kosmicznym nierozerwalnie wiąże się postęp technologiczny.
 
Obecny na konferencji dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej Jan Woerner mówił, że dzięki obecności w ESA Polska może rozwijać technologie kosmiczne wspólnie ze swoimi partnerami z agencji, uczestniczyć w projektach, których realizacji sama by nie podołała. "Razem możemy robić więcej niż w pojedynkę" - powiedział. Zaznaczył, że zasady udziału w organizacji dają równe prawa wszystkim jej członkom, bez względu na ich wielkość, pozwalają na efektywną współpracę Zachodu ze Wschodem, krajów o zupełnie różnych tradycjach, czy kulturach.
 
Woerner mówił też o wspólnym kosmosie, który łączy różne kraje, różne przemysły, różne instytuty naukowe. Wskazał też na bezpośredni wpływ przemysłu kosmicznego na gospodarkę - pobudzanie innowacji. Podkreślił, że nie można zapominać też o wpływie pośrednim zarówno na gospodarkę, jak i codzienne życie.
 
Według resortu rozwoju umowa jest sukcesem negocjacyjnym Polski, bowiem ESA po raz pierwszy w historii zgodziła się na przedłużenie okresu przejściowego dla państwa członkowskiego. 45 proc. polskiej składki do ESA będzie przeznaczone na konkursy adresowane wyłącznie do polskiego sektora kosmicznego, bądź na współfinansowanie polskiego udziału w wybranych projektach i misjach ESA.
 
Jak wskazano w komunikacie MR przedłużenie okresu przejściowego jest odpowiedzią na postulaty polskich przedsiębiorców i środowiska naukowego, którzy chcą nadal korzystać z mechanizmów wsparcia w ramach polskiego programu Polish Industry Incentive Scheme (PIIS).
 
Wśród korzyści dla polskich firm osiąganych dzięki temu programowi wymieniono: "otwarcie drzwi" do ESA i sektora kosmicznego; referencje do dalszych prac - użyteczne w rozmowach z partnerami zagranicznymi podczas dyskusji nt. udziału w otwartych przetargach i misjach; możliwość nawiązania współpracy z podmiotami zagranicznymi na bardziej partnerskich zasadach.
 
Wskazano, że do końca lipca zeszłego roku podmioty sektora kosmicznego w Polsce złożyły do ESA 236 wniosków o wsparcie na łączną kwotę ponad 53 mln euro w otwartych konkursach PIIS. Spośród nich 99 uzyskało wsparcie w wysokości prawie 20 mln euro, co stanowi ok. 40 proc. wartości wszystkich aplikacji.
 
Zgodnie z informacją resortu rozwoju ESA to organizacja umożliwiająca wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. W tej chwili w skład agencji wchodzą 22 państwa członkowskie. Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. ESA realizuje dwa rodzaje programów: obowiązkowe (w których wszystkie kraje członkowskie partycypują finansowo proporcjonalnie do swojego dochodu narodowego) oraz opcjonalne (każde państwo samo decyduje, w których programach uczestniczy i jaką składkę na ten cel przeznacza).
 
Polska zadeklarowała udział w wybranych 10 programach opcjonalnych ESA, przeznaczając na ten cel około 9 mln euro rocznie. Na ostatniej Radzie Ministerialnej ESA w Lucernie w grudniu 2016 r., łączna polska składka na programy opcjonalne została zwiększona o 25 proc.
 
W chwili akcesji Polski do ESA na specjalnym portalu internetowym Agencji zarejestrowanych było poniżej 50 polskich podmiotów zainteresowanych udziałem w przetargach ESA, a obecnie jest ich ponad 300. Dotychczas polskie podmioty uzyskały kontrakty na ok. 42 mln euro – kwota ta stale rośnie w miarę rozstrzygania kolejnych przetargów.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412704,preferencyjne-warunki-czlonkostwa-polski-w-europejskiej-agencji-kosmicznej.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #219 dnia: Styczeń 15, 2017, 02:10 »
Podpisanie nowej umowy z ESA
PRZEZ REDAKCJA W DNIU 14 STYCZNIA 2017


Jan Woerner oraz Mateusz Morawiecki podpisują nową umowę z ESA 12 stycznia 2017 / Credits: Blue Dot Solutions

Dwunastego stycznia w Warszawie podpisano nową umowę pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną. Dokument został podpisany przez dyrektora generalnego ESA Jana Woernera oraz wicepremiera Polski Mateusza Morawieckiego.

Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 19 listopada 2012 roku. Jest to organizacja umożliwiające wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. ESA od 1974 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. W tej chwili w skład organizacji wchodzą dwadzieścia dwa państwa członkowskie.
Na ostatniej Radzie Ministerialnej ESA (grudzień 2016) padła nowa polska deklaracja co do wysokości naszej składki do Agencji. Składka na programy opcjonalne na kolejne cztery lata jest wyższa o 25% w porównaniu z poprzednim budżetem. W związku z wymogami formalnymi 12 stycznia 2017 pomiędzy Polską a ESA podpisana została nowa umowa.

Umowę podpisał Minister Mateusz Morawiecki oraz dyrektor generalny ESA Jan Woerner. Umowa przedłuża do 2019 roku program „Polish Industry Incentive Scheme”, w którym tylko polskie podmioty mogą realizować projekty zdobywając nowe doświadczenie oraz kompetencje. Warto tu dodać, że ESA po raz pierwszy zgodziła się na przedłużenie tego programu – Czechy i Rumunia zakończyły swoje programy po 5 latach od wejścia do ESA.

Podczas sesji pytań z dziennikarzami padły pytania do Ministra Morawieckiego, w dużej części nie związane z sektorem kosmicznym, a wynikające z obecnego kryzysu politycznego w Polsce. Pytano m.in. o smog w Polsce, gdzie dyrektor ESA dodał od siebie, że dane satelitarne są bardzo ważne dla monitoringu stanu zanieczyszczeń oraz emisji gazów. Ze strony polskiej padła również deklaracja o rozwinięciu programu stażowego dla kończących studia młodych ludzi, chcących rozpoczynać pracę zawodową w sektorze kosmicznym.


Przedstawiciel Kosmonauta.net zadaje pytanie dyrektorowi generalnemu ESA / Credits: Blue Dot Solutions

Przedstawiciel serwisu Kosmonauta.net zadał pytanie dotyczące spodziewanych zmian w programach obserwacji Ziemi oraz badaniach klimatycznych realizowanych przez NASA po ostatnich wyborach prezydenckich w USA, jak i roli ESA w utrzymaniu tych badań. Jan Woerner odpowiedział, że wciąż nie są znane szczegóły zmian w NASA, lecz z drugiej strony, to właśnie obserwacje Ziemi, służące m.in. badaniom zmian klimatycznych na naszej planecie są jedną z silnych domen ESA. Przykładowo, europejski program Copernicus dostarcza tak dobrych danych, że Amerykanie również z nich korzystają. W przyszłości ESA planuje dalszy rozwój możliwości satelitarnych, a także stworzenie rynku na dane zebrane przez europejskie satelity obserwacji Ziemi. Woerner podkreślił również, że sektor kosmiczny generuje również cały szereg pośrednich i długofalowych korzyści dla różnych sektorów gospodarki.

W drugiej części spotkania dyrektor ESA przedstawił koncepcję Space 4.0, która jest wizją dalszego rozwoju Agencji. Elementami Space 4.0 są: integracja sektora kosmicznego z ekonomią i społeczeństwem, konkurencyjność europejskiego sektora w skali globalnej i jednocześnie europejska autonomia w branży kosmicznej (np. własne możliwości w dostępie do kosmosu). Realizacja niektórych celów będzie możliwa jedynie przy zaangażowaniu prywatnego finansowania, przykładowo w formie partnerstwa publiczno-prywatnego..

Po prezentacji dyrektora ESA zaprezentowano polskie założenia do krajowej strategii kosmicznej. Tę prezentację wygłosiła Jawiga Emilewicz, wiceminister gospodarki, kierująca również kwestiami związanymi z programami kosmicznymi w Polsce. Ważna kwestią jest tutaj wyraźne zainteresowanie Ministerstwa Rozwoju dostępie i praktycznym korzystaniu z danych satelitarnych. Krajowa strategia kosmiczna zakłada, że w 2030 roku w Polsce generowane będzie 3% obrotów europejskiego sektora kosmicznego.

Źródło: http://kosmonauta.net/2017/01/podpisanie-nowej-umowy-z-esa/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #220 dnia: Styczeń 15, 2017, 02:11 »
POLSA: nowy konkurs na stanowisko Prezesa
PRZEZ REDAKCJA W DNIU 14 STYCZNIA 2017

Do 23 stycznia trwa drugi konkurs na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Pierwszy konkurs na nowego Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zakończył się bez rozstrzygnięcia . Wkrótce potem na stronach Biuletynu Informacji Publicznej POLSA pojawiło się nowe ogłoszenie o naborze na stanowiska Prezesa tej agencji. Termin zgłoszeń upływa 23 stycznia 2017.

O stanowisko może ubiegać się osoba, która posiada co najmniej stopień naukowy doktora, uznany dorobek naukowy w dziedzinie związanej z zakresem działalności Agencji oraz co najmniej 3-letnią praktykę na stanowisku kierowniczym albo tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, co najmniej 3-letnią praktykę na stanowisku kierowniczym i co najmniej 6-letni staż pracy w przemyśle wysokich technologii. Poza tym, kandydat powinien znać angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Dodatkowe wymagania to obywatelstwo polskie, niekaralność i pełnia praw publicznych.

Przypomnijmy, że wakat na stanowisku Prezesa POLSA trwa od 7 października, kiedy to pracę zakończył prof. Marek Banaszkiewicz.

Nowy prezes zostanie wybrany na pięcioletnią kadencję. Więcej informacji o konkursie w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) POLSA:

http://pak.bip.gov.pl/ogloszenia-o-prace/2674_ogloszenie-o-naborze-na-stanowisko-prezesa-polskiej-agencji-kosmicznej.html

(BIP POLSA)
Źródło: http://kosmonauta.net/2017/01/polsa-nowy-konkurs-na-stanowisko-prezesa/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #221 dnia: Styczeń 21, 2017, 07:00 »
Technologie Kosmiczne i Satelitarne – rekrutacja na nowy kierunek
BY REDAKCJA ON 18 STYCZNIA 2017Ruszyła rekrutacja na studia magisterskie Technologie Kosmiczne i Satelitarne na trzech trójmiejskich uczelniach.

W Trójmieście powstaje nowy kierunek studiów magisterskich Technologie kosmiczne i satelitarne. Będą to interdyscyplinarne studia prowadzone przez trzy trójmiejskie uczelnie techniczne: Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni i Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni.
Studia rozpoczną się w lutym tego roku i trwać będą 3 semestry. Obejmą treści przedmiotów podstawowych (Matematyka, Astrofizyka, Astronomia, Mechanika i in.) i specjalistycznych (Globalne Systemy Nawigacji Satelitarnej GNSS, Podstawy mechaniki Nieba, Teledetekcja, Komunikacja Satelitarna, Robotyka i Mechatronika Satelitarna, Analiza  Przetwarzanie Danych Przestrzennych i in.). Kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie powstających na Pomorzu i w całej Polsce firm z sektora inżynierii kosmicznej i satelitarnej, na specjalistów zdolnych sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem tego sektora.

Studia będą być realizowane wspólnie przez 7 jednostek organizacyjnych Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni: Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG, Wydział Mechaniczny PG, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, Wydział Nawigacyjny AMG, Wydział Elektryczny AMG, Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskiej AMW. To pierwszy w Polsce kierunek interdyscyplinarny, którego program będzie realizowany dzięki współpracy tylu jednostek edukacyjnych.

Nowy kierunek studiów TKiS jest uruchamiany w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i w związku z tym otrzymał dofinansowanie w ramach projektu NCBiR pt. „Dostosowanie kierunku studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne do potrzeb rynku pracy”.

Dzięki temu realizacja programu studiów TKiS będzie odbywała się w ścisłej współpracy z pracodawcami z sektora inżynierii kosmicznej i satelitarnej. Przedstawiciele pracodawców będą brać znaczący udział w ustalaniu konkretnej tematyki zajęć i w ich prowadzeniu. Również w ścisłej współpracy z otoczeniem gospodarczym realizowane będą projekty w ramach poszczególnych przedmiotów, w tym projekt grupowy, a także prace dyplomowe studentów. Dzięki temu absolwenci kierunku TKiS będą lepiej przygotowani do spełnienia wymagań stawianym zatrudnianym specjalistom przez branżowych pracodawców.

Wytyczne dotyczące rekrutacji na PG znajdują się na stronie http://pg.edu.pl/rekrutacja . Aby wziąć udział w naborze należy zarejestrować się w systemie eRekrutacja . Rekrutacja rozpoczęła się 9 stycznia br.

(PG)
http://kosmonauta.net/2017/01/technologie-kosmiczne-i-satelitarne-rekrutacja-na-nowy-kierunek/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #222 dnia: Styczeń 29, 2017, 13:33 »
Projekt NEPTUNE: trwa nabór firm i ekspertów
BY REDAKCJA ON 29 STYCZNIA 2017Firmy działające w obszarze „Niebieskiego Wzrostu” (Blue Growth) mają szanse na wsparcie finansowe w ramach projektu NEPTUNE.

W imieniu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego zapraszamy zainteresowane firmy, jak i osoby fizyczne, do udziału w otwartym naborze na rozwój innowacyjnych projektów oraz do składania wniosków na ekspertów w ramach międzynarodowego projektu NEPTUNE.
Projekt NEPTUNE dedykowany jest mikro, małym i średnim przedsiębiorcom (MŚP), jak również osobom chcącym założyć jednoosobową działalność gospodarczą w obszarze „Niebieskiego Wzrostu” (Blue Growth).

Udział w projekcie to szansa na otrzymanie finansowego wsparcia w ramach przyznawanych grantów na projekty oraz profesjonalnego doradztwa. Maksymalna wartość dofinansowania dla jednego podmiotu na projekty wynosi 60 tys. euro, zaś zaplanowany w projekcie budżet środków przeznaczonych na wsparcie to ponad 3 mln euro.

Dodatkowo, oferowane usługi eksperckie pomogą w przezwyciężaniu wyzwań społecznych i ekonomicznych w projektach z niżej wymienionych dziedzin:


Gospodarka wodna na terenach wiejskich
Gospodarka wodna w miastach
Logistyka portów
Transport rzeczny oraz morski
Środowisko/Ochrona środowiska
Morska oraz wodna energia odnawialna


W ramach projektu planowane są 2 nabory. Pierwszy termin składania aplikacji upływa 15-ego marca 2017, kolejny 15-ego września 2017.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie projektu.

Równolegle prowadzony jest nabór na ekspertów projektu NEPTUNE. Jest to szansa dla wszystkich osób posiadających doświadczenie w/w obszarach na prowadzenie profesjonalnych usług eksperckich dla beneficjentów konkursu o granty. Pomoc doradcza dla MŚP i przyszłych przedsiębiorców w realizacji projektów obejmowała będzie wsparcie w jednym z wymienionych obszarów: ochrona praw własności intelektualnej/przemysłowej, transfer/rozwój technologii, przezwyciężanie barier prawnych i społecznych, inkubacja, internacjonalizacja, czy demonstracja projektu na dużą skalę.

Wyłonieni w ramach konkursu eksperci będą mieli szansę nie tylko na odpłatne świadczenie usług wybranym podmiotom (system grantów) ,ale przede wszystkim okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Nabór na ekspertów prowadzony jest w sposób ciągły do dnia 15 września 2017. Więcej informacji na stronie.

Projekt NEPTUNE Blue Growth Accelerator finansowany jest w ramach programu Horyzont 2020.

W przypadku szczegółowych pytań prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Związku: Panią Iloną Tobjasz (Koordynator projektu, tel. 514 108 919, itobjasz@space.biz.pl) lub Panem Piotrem Potepa (Współpracownik projektu, ppotepa@space.biz.pl)

http://kosmonauta.net/2017/01/projekt-neptune-trwa-nabor-firm-i-ekspertow/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 23:22 wysłana przez Orionid »

Offline kretus5

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 24
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #223 dnia: Styczeń 29, 2017, 17:18 »
Przepraszam że trochę z innej beczki. Może niezbyt dobrze szukam ale usiłuje się coś dowiedzieć o powodach odwołania prezesa Banaszkiewicza. Może ktoś miejsce oświetli? Acha i kiedy będzie nowy prezes? Pozdrawiam

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #224 dnia: Styczeń 29, 2017, 17:41 »
Odpowiem na oba pytania: też chciałbym wiedzieć!