Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 46574 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #390 dnia: Październik 03, 2018, 07:32 »
Projekt GRACE – krok w kierunku polskiego satelitarnego układu napędowego
2 października 2018

Instytut Lotnictwa wraz z partnerami pomyślnie zakończył projekt GRACE (Green bi-propellant apogee rocket engine for future spacecraft), realizowany w latach 2015-2018 dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Projekt, złożony w drugim konkursie programu Polish Industry Incentive Scheme, został zrealizowany we współpracy z firmą Jakusz, WB Electronics i Thales Alenia Space UK. W ramach ostatniej serii projektów PLIIS możliwa jest jego kontynuacja i wykonanie kroku w kierunku produktu – polskiego napędu rakietowego dla satelitów telekomunikacyjnych.

Celem projektu GRACE było przeprowadzenie licznych prób wstępnego demonstratora technologii silnika rakietowego typu LAE (Liquid Apogee Engine), przeznaczonego do transportu satelitów na orbitę geostacjonarną (GEO). Napęd został gruntownie zbadany w warunkach laboratoryjnych i uzyskano potwierdzenie założonych parametrów pracy.

Dotychczas wszystkie silniki typu LAE stosują hipergoliczne materiały pędne: hydrazynę i jej pochodne oraz tlenki azotu, będące substancjami silnie toksycznymi. Zastosowanie tych materiałów może być jednak po roku 2020 całkowicie zakazane ze względu na unijną regulację REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals). ESA wraz z europejskim przemysłem kosmicznym intensywnie poszukuje rozwiązań w zakresie ekologicznych materiałów pędnych. Pozwalają one na ograniczenie nakładów do przygotowania satelitów do startu, poprzez obniżenie kosztów infrastruktury, w tym zapewnienia bezpieczeństwa personelu.

Nadtlenek wodoru o najwyższej klasie stężenia jest rozważany jako jeden z głównych kandydatów do zastosowania w nowych układach napędowych. W ramach projektu GRACE opracowano technologię zastosowania tej substancji jako utleniacz w silniku rakietowym na ciekły dwuskładnikowy materiał pędny. Technologia otrzymywania nadtlenku wodoru została rozwinięta i opatentowana w Instytucie Lotnictwa, a następnie skomercjalizowana. Nadtlenek wodoru może być bezpiecznie przechowywany na orbicie przez długie lata, a przy odpowiednio dobranym paliwie silnik ma osiągi odpowiadające obecnym silnikom na toksyczne materiały pędne (a biorąc pod uwagę osiągi uzyskiwane z zadanej objętości materiału pędnego – znacznie je przewyższa).

W ramach projektu GRACE wykonano ponad 140 testów silników rakietowych na hamowni w Instytucie Lotnictwa. Wykorzystując najbardziej zaawansowaną infrastrukturę tego typu w tej części Europy (NI Engineering Impact Award 2018 w kategorii ”Aerospace”), uzyskano wyniki odpowiadające standardom ESA. Jest to jedyny silnik tego typu rozwijany w Europie. Mimo rozwoju napędów eklektycznych w Europie, jest w zainteresowaniu czołowych graczy europejskiego rynku pod kątem zastosowania w platformach dużych satelitów. Model silnika także został zademonstrowany szerszej publiczności na targach MSPO 2018 w Kielcach.

Wraz z sugestią Europejskiej Agencji Kosmicznej przed ostatnią fazą PLIIS, napędy satelitarne to jedna z siedmiu nisz technologii kosmicznych, w których Polska ma szansę odegrać znaczącą rolę na świecie. ESA potwierdza możliwość komercjalizacji technologii w Polsce i wykorzystanie budowanych łańcuchów poddostawców. Kierownik projektu dr inż. Paweł Surmacz z Instytutu Lotnictwa potwierdza, że projekt GRACE, jak i jego możliwa kontynuacja, mają stanowić odpowiedź na potrzeby europejskiego rynku i widoczne jest duże zainteresowanie podmiotów zagranicznych opracowywaną technologią.

Poza wykorzystaniem technologii w silnikach typu LAE, tej samej wielkości jednostki napędowe mogą być skutecznie wykorzystane w nowych generacjach małych rakiet nośnych, gdzie stopień finalnie umieszczający ładunek na zadanej orbicie ma ciąg odpowiadający napędowi GRACE (400-500 N w próżni). Technologia nadtlenku wodoru jest także jednym z kluczowych elementów inicjatywy ESA Clean Space.

Kontynuacja projektu GRACE pozwoliłaby na wykorzystanie dotychczasowych wyników prac w aż 8 projektach ESA i Komisji Europejskiej, opartych na w pełni polskiej technologii nadtlenku wodoru. Wykonanie kluczowego kroku może nastąpić w ramach projektu GRACE 2, przy jego włączeniu do mapy drogowej finalnego etapu PLIIS.

Źródło: ILOT
https://www.space24.pl/projekt-grace--krok-w-kierunku-polskiego-satelitarnego-ukladu-napedowego

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #391 dnia: Październik 14, 2018, 14:15 »
Luksemburg i Polska podpisały oświadczenie o kosmicznej współpracy
BY MICHAŁ MOROZ ON 14 PAŹDZIERNIKA 2018

Rządy Luksemburga i Polski podpisały pięcioletnie porozumienie o współpracy (MoU), zwłaszcza w kontekście rozwijającego się górnictwa kosmicznego.

Dokument został podpisany przez Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigę Emilewicz oraz Etienne Schneidera, wicepremiera oraz ministra gospodarki Luksemburga. Dokument opisuje wymianę wiedzy i doświadczenia w takich obszarach jak technologie kosmiczne jak i powiązanych kwestiach politycznych i prawnych. (...)

https://kosmonauta.net/2018/10/luksemburg-i-polska-podpisaly-oswiadczenie-o-kosmicznej-wspolpracy/

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5636
 • One planet Once chance
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #392 dnia: Październik 14, 2018, 21:49 »
Znalazłem taki smaczek w sieci  :o

Szef PAK dodał, że rozmowy dotyczyły też "możliwego udziału Polski w planowanej bazie okołoksiężycowej Lunar", której budowa ma się wkrótce rozpocząć

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31385%2Cpolska-agencja-kosmiczna-prowadzi-rozmowy-o-wspolpracy-polski-i-usa-dot

Chodzi oczywiście o LOP Gateway. Jak myślicie, czy my Polacy będziemy mogli sensownie zaangażować się w stację okołoksiężycową? Jeśli tak to w jaki sposób?

I czy Twardowski może spać spokojnie czy też musi uważać na kolejnych rodaków na Księżycu?  ;)  ;D
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2018, 21:54 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #393 dnia: Październik 25, 2018, 22:48 »
Nabór do programu SpaceUp BPA
BY REDAKCJA ON 25 PAŹDZIERNIKA 2018

Krakowski Park Technologiczny zaprasza startupy korzystające z danych satelitarnych Copernicusa, które chcą przyśpieszyć swój rozwój, zdobyć nową wiedzę i nawiązać międzynarodowe relacje.

Jak skłonić rolników, by w sposób bezpieczny dla pszczół korzystali ze środków ochrony roślin? BeeNebulaApp daje im rzetelne informacje o kwitnieniu, korzystając m.in. z danych meteorologicznych z satelitów Sentinel. Ten prototyp, to tylko jedno z setek możliwych zastosowań danych satelitarnych. Szukamy startupów, które stworzą i wprowadzą na rynek kolejne – trwa nabór do programu akceleracyjnego SpaceUp BSA prowadzony przez Krakowski Park Technologiczny. (...)

https://kosmonauta.net/2018/10/nabor-do-programu-spaceup-bpa/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #394 dnia: Listopad 03, 2018, 07:06 »
Prezydent: chcemy, by polska działalność w rynku kosmicznym stanowiła 3 proc. światowego obrotu
23.10.2018


Prezydent Andrzej Duda (2L) zwiedza wystawę eksponatów, w ramach konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara 22.10.2018

Chcemy, by zgodnie z naszą strategią kosmiczną, polska działalność w rynku kosmicznym stanowiła 3 proc. światowego obrotu - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że najważniejsze, by Polska uczestniczyła w podboju kosmosu. "Podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny" - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że to niezwykle trudna rywalizacja.

"Chcemy dla Polski w jak największym stopniu gospodarki wysokorozwiniętej, chcemy produkować dobra wysoko przetworzone, chcemy być gospodarką innowacyjną. To przemysł kosmiczny i wszystko, co z nim związane powinien stanowić niezwykle ważny tego element" - mówił Andrzej Duda podczas poniedziałkowej konferencji "Technologie Przyszłości. Przemysł kosmiczny" odbywającej się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Prezydent zwrócił uwagę, że podbój kosmosu stawia przed rynkiem "najnowocześniejsze wymagania". "Z dumą patrzę na to, że są polskie instytuty badawcze, że są jednostki badawczo-rozwojowe, polskie firmy, które w tym wyścigu, nie tylko ambitnie, ale przede wszystkim z wielkim powodzeniem biorą udział" - podkreślił.

Prezydent Duda wyraził zadowolenie, że Polska jest od 2012 r. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), że mamy Polską Agencję Kosmiczną, polską strategię kosmiczną. Zaznaczył, że jest to niezwykle potrzebne naszemu krajowi, by łączyć naukę z przemysłem. "Te działania badawczo-rozwojowe z tym, co są w stanie osiągnąć polscy przedsiębiorcy i w ten sposób także promować Polskę na rynkach zagranicznych" - mówił.

Zaznaczył, że tego typu przedsięwzięcia powinny być "jak najbardziej rozwijane". "Jest ambitny cel - chcemy, zgodnie z naszą strategią kosmiczną, aby na tym globalnym rynku kosmicznym polska działalność stanowiła 3 proc. istniejącego tam obrotu. Mam nadzieję, że ten cel zostanie osiągnięty" - powiedział.

Obecna na poniedziałkowej konferencji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała, że nasza tradycja w zakresie polityki kosmicznej sięga "bardzo daleko".

"Można powiedzieć, że pierwszą strategię polityki kosmicznej napisał Mikołaj Kopernik 475 lat temu, publikując +De revolutionibus orbium coelestium+. 45 lat temu na Kopernik 500 znalazł się pierwszy polski instrument badawczy, a 40 lat temu pierwszy Polak wziął udział w kosmicznej misji" - wyliczyła.

Szefowa MPiT zaznaczyła, że choć wkład naszych rodaków w eksplorację kosmosu jest duży, to wciąż wiedza o obecności Polski w kosmosie wydaje się niewystarczająca.

"Ponad 80 instrumentów badawczych polskich, wyprodukowanych, opracowanych przez Polaków znajduje się w Układzie Słonecznym. To oznacza, że niemal na każdej planecie jest zatknięta polska flaga" - wskazała.

Minister Emilewicz podkreśliła, że "globalny obrót w zakresie sektora kosmicznego szacuje się na ponad 330 mld dol.", a odsetek tych wydatków rośnie.

Dlatego, jak powiedziała, inwestowanie w sektor kosmiczny "traktujemy bardzo poważnie, jako element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; aby polska gospodarka stała się mniej imitująca, a bardziej innowacyjna".

Emilewicz zwróciła uwagę, że trudno znaleźć dzisiaj sektor bardziej innowacyjny niż sektor kosmiczny. "Mamy nadzieję w tych zmianach, w tej transformacji również aktywnie uczestniczyć. Dlatego przygotowaliśmy strategię polityki kosmicznej (...). Założyliśmy, że do 2030 roku polski sektor kosmiczny, to będzie 3 proc. światowego obrotu sektora kosmicznego" - mówiła.

Według szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii nasz kraj inwestuje w sektor kosmiczny. "Gdy Polska wstępowała do ESA podmiotów gospodarczych mówiących o sobie jako przedstawicielach sektora kosmicznego było nie więcej niż 60. Dzisiaj tych podmiotów jest ponad 300" - przypomniała.

Jak oceniła Emilewicz wyzwania, jakie stoją przed branżą to m.in. doprecyzowanie kierunków rozwojowych w kontekście zmieniającego się podejścia do polityki kosmicznej w Komisji Europejskiej. "KE z polityki kosmicznej czyni bardzo ważny instrument, prawdopodobniej jeden z najobfitszych finansowo w kolejnej perspektywie finansowej" - zaznaczyła. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31494%2Cprezydent-chcemy-polska-dzialalnosc-w-rynku-kosmicznym-stanowila-3-proc

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17926
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #395 dnia: Listopad 04, 2018, 23:30 »
Prezydent: chcemy, by polska działalność w rynku kosmicznym stanowiła 3 proc. światowego obrotu

Byłem na tym spotkaniu. Pan Prezydent niestety te "3 procent" zamienił z europejskiego rynku kosmicznego na światowy. I tak informacja poszła w eter.
Czy warto dać podsumowanie tego spotkania? Jak uważacie?

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #396 dnia: Listopad 14, 2018, 07:28 »
Intensywny listopad w polskim sektorze kosmicznym
BY REDAKCJA ON 13 LISTOPADA 2018

(...) Listopad 2018 r. upłynie pod znakiem istotnych wydarzeń dla polskiego przemysłu kosmicznego.
19 listopada 2018 r. na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX z Kalifornii na orbitę okołoziemską mają zostać wyniesione satelity PW-Sat2 i ICEYE-X2. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/intensywny-listopad-w-polskim-sektorze-kosmicznym/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7571
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #397 dnia: Listopad 14, 2018, 07:40 »
Polskie instrumenty naukowe w misjach kosmicznych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 LISTOPADA 2018

W 2016 roku Centrum Badań Kosmicznych opublikowało katalog instrumentów naukowych zbudowanych w Polsce dla potrzeb różnych misji kosmicznych.

Historia polskich instrumentów naukowych dla różnych misji kosmicznych zaczyna się już w 1970 roku. Wówczas zbudowany został rentgenowski heliospektrograf dla potrzeby misji rakiety sondującej Wertikal-1, która osiągnęła pułap 487 km. Trzy lata później na orbicie znalazł się pierwszy polski instrument naukowy. Ten instrument został zbudowany na potrzeby misji satelitarnej Interkosmos „Kopernik 500”, wysłanej dla uczczenia pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/polskie-instrumenty-naukowe-w-misjach-kosmicznych/